Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MINIATÚRNY KRÁLIK - KŔMENIE MALÉHO HLODAVCA. ČO TREBA MAŤ NA PAMÄTI?

2022-07-14
MINIATÚRNY KRÁLIK - KŔMENIE MALÉHO HLODAVCA. ČO TREBA MAŤ NA PAMÄTI?

Pri udržiavaní zdravia vášho domáceho králika je mimoriadne dôležitá strava. To, čím svojho hlodavca kŕmite, má priamy vplyv nielen na jeho vzhľad, ale predovšetkým na jeho zdravie a pohodu. Čo jedia miniatúrne králiky a aký by mal byť pomer podávaných surovín?

Čo jedia miniatúrne králiky? Predovšetkým čerstvé seno!

Existuje niekoľko mýtov o tom, čo môže miniatúrny králik jesť. Najnebezpečnejšie z nich je tvrdenie, že suché krmivo pre králiky, dnes známe ako pelety, je pre toto domáce zviera dostatočným krmivom. Nie je to pravda a výživa králika založená len na tomto type krmiva môže mať veľmi nepriaznivé účinky na jeho zdravie. Základom stravy miniatúrneho králika by mala byť predovšetkým tráva. Vo svojom prirodzenom prostredí žijú plemená králikov na lúkach, kde sa živia práve čerstvou a šťavnatou trávou. V domácich podmienkach však miniatúrne králiky nie vždy dostávajú túto cennú zložku.

Ako kŕmiť miniatúrneho králika, keď je nedostatok čerstvej trávy? Potom by ste mali siahnuť po jeho zdravej náhrade, a to po čerstvom sene. Sušená tráva je najlepším základom stravy vášho domáceho maznáčika. Spolu so sušenými bylinkami obsahuje kompletný súbor vitamínov a zložiek potrebných pre jeho zdravie.

Seno je vo výžive týchto plemien králikov dôležité najmä kvôli vláknine, ktorú obsahuje. Pomáhajú premiestňovať potravu v žalúdku a čistiť črevá. Sušená tráva a byliny nie sú výkrmné, takže sa nimi môžu kŕmiť malé hlodavce bez odporu. Koľko by mal miniatúrny králik zjesť? Odhaduje sa, že približne 70 % denného príjmu potravy miniatúrnych králikov by mala tvoriť práve tráva alebo sušené seno s bylinkami. Nezabudnite však, že okrem sena je dobré kŕmiť králika aj inými zdraviu prospešnými zložkami.

Miniatúrny králik - kŕmenie v správnom pomere

Najlepším doplnkom stravy miniatúrneho králika je zelenina a ovocie. Obsahujú veľa vody, cenných minerálov a živín. S množstvom ovocia a zeleniny to však nepreháňajte. Je dobré začať s menšími porciami a postupne zvyknúť zviera na tieto druhy občerstvenia. Zároveň dbajte na to, aby krmivo, ktoré podávate, nemalo škodlivý vplyv na metabolizmus vášho králika. Tu venujte osobitnú pozornosť rastlinám, ako je kapusta alebo ružičkový kel, ktoré môžu prispievať k nepríjemnej plynatosti.

Dôležité je tiež, aby zelenina, ktorou kŕmite svojho králika, nebola silne spracovaná. Najlepšie je kupovať ich čerstvé, od priamych výrobcov. Denná dávka zeleniny pre stredne veľkého domáceho králika je približne 100 g. Niektoré druhy zeleniny, ako napríklad kukurica, karfiol, špenát alebo reďkovky, by však nemali byť častou súčasťou stravy.

Ako kŕmiť miniatúrneho králika ovocím a zeleninou?

Osobitnú pozornosť treba venovať ovociu, ktoré je pre králiky pochúťkou, ale nemalo by sa im podávať častejšie ako 1 - 2 krát týždenne. Nedávajte králikovi ovocie so semienkami alebo ovocie, ktoré môže dráždiť jeho žalúdok, napríklad citrón alebo grapefruit. Ak si nie ste istí, či je konkrétne ovocie alebo zelenina bezpečná pre zdravie vášho králika, poraďte sa s veterinárom.

Čo by teda mali miniatúrne králiky jesť? Základom stravy by mali byť čo najprírodnejšie produkty, predovšetkým čo najčerstvejšia tráva a bylinky, ktoré by mali byť vždy v klietke králika, ako aj menšie množstvo zeleniny a ovocia. Občas môžete králika kŕmiť granulami, ale nezvyknite ho príliš na túto formu potravy. Pamätajte, že čím zdravšími produktmi kŕmite svojho domáceho miláčika, tým lepšie sa staráte o jeho zdravie a pohodu.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super ceny,rychle dodanie.
2024-04-11
max spokojná
pixel