Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

LAMBLIA U PSA - AKO SA PREJAVUJE? LIEČBA A PREVENCIA

2023-02-24
LAMBLIA U PSA - AKO SA PREJAVUJE? LIEČBA A PREVENCIA

Častým dôvodom návštevy veterinárnej ordinácie sú problémy s parazitmi. Rozlišujeme vonkajšie parazity (ektoparazity), t. j. tie, ktoré sa okrem iného nachádzajú v srsti psa. Patria sem napríklad blchy, kliešte, vši, svrab a ošípané. Druhým typom sú vnútorné parazity (endoparazity), t. j. tie, ktoré najčastejšie žijú v tráviacom trakte nášho domáceho maznáčika. Medzi vnútorné parazity môžu patriť pásomnice, škrkavky (škrkavka psia), prvoky (kokcídie, lamblia). V dnešnom článku sa budem venovať nepríjemnému vnútornému parazitovi, ktorý sa pri celkovom vyšetrení stolice pomerne ťažko zisťuje a nezabíja sa štandardným preventívnym odčervovaním. Ide o psie lamblie, ktoré sú, žiaľ, v prostredí pomerne rozšírené a váš pes sa nimi môže veľmi ľahko nakaziť, a to buď nepriamo pitím vody z kaluže, alebo priamo kontaktom so psom, ktorý je nositeľom tohto parazita.

Čo je lamblia?

Lamblia alebo giardia je prvok zo skupiny červov, ktorý môže viesť k vzniku ochorenia známeho ako giardióza. Hlavným príznakom je hnačka. Hostiteľom parazita môže byť buď človek, alebo zvieratá vrátane psov a mačiek. Infekcie boli zistené aj u opíc, prežúvavcov, ošípaných a hlodavcov.

Ako dochádza k infekcii?

K infekcii dochádza najmä orálnou cestou v dôsledku zavlečenia invazívnych cýst prvokov do úst. Hlavným zdrojom infekcie je kontaminovaná voda, pôda alebo surová, neumytá zelenina. Okrem toho sa infekcia parazitmi môže prenášať priamym kontaktom medzi zvieratami.

Lamblia u psa - vývoj

Po preniknutí cýst do žalúdka sa pôsobením kyseliny chlorovodíkovej uvoľnia tzv. excitozoity, ktoré po delení buniek dajú vzniknúť trofozoitom, čo je štádium parazita, ktoré obýva dvanástnik a počiatočný úsek jejuna. Trofozoity sa prichytávajú na epitelové bunky tenkého čreva, delia sa a kolonizujú čoraz väčšiu časť črevnej sliznice. Pravidelne niektoré z nich tvoria cysty, ktoré sa vylučujú so stolicou do vonkajšieho prostredia. Takéto cysty môžu prežívať navonok bez svojho hostiteľa niekoľko dní až dokonca niekoľko týždňov, a tak predstavujú pre vaše zviera hlavný zdroj infekcie.

Hoci nie sú tak odolné voči environmentálnym faktorom ako napríklad oocysty kokcídií, po kontaminácii prostredia sa veľmi ľahko prenášajú - mechanicky - na topánkach, na zvieracích chlpoch a v prípade detí hrajúcich sa na pieskoviskách prostredníctvom špinavých rúk. K nákaze môže dôjsť aj samovoľným prenosom - prenosom cýst do úst, napr. u zvierat pri úprave srsti.

Ako často sa infekcia vyskytuje?

V Európe je prevalencia giardiózy u psov a mačiek 3-7 %. Giardióza je oveľa častejšia u mladých zvierat mladších ako jeden rok, takže psie lamblie sú najčastejším vnútorným parazitom v tejto vekovej skupine. Infekcia je tiež častejšia vo veľkých koncentráciách zvierat, t. j. v útulkoch, psích hoteloch a chovných staniciach.

Lamblia u psa - príznaky ochorenia vášho domáceho maznáčika

Máte podozrenie, že váš pes má lamblie? U psa sa príznaky nemusia vôbec prejaviť, pretože ide o veľmi zákerného parazita. Príležitostne sa môže vyskytnúť chronická hnačka s hlienom. Hnačka môže byť prechodná, t. j. hneď po nej sa môže objaviť normálny trus, čo zvyčajne uspí ostražitosť majiteľa. Po určitom čase sa hnačka objaví znova, ktorá môže zmiznúť aj spontánne. Vo výkaloch sa môže objaviť aj krv.

Môže sa vyskytnúť zvracanie, strata chuti do jedla, bolesti brucha, plynatosť, strata hmotnosti, apatia, najmä u jedincov so zníženou imunitou a u šteniat so súbežnými infekciami inými patogénmi. Pri závažnom napadnutí parazitmi sa môže vyskytnúť dokonca anémia.

Ako sa pripraviť na test na lamblie u psa?

Ak máte podozrenie, že váš pes je napadnutý parazitmi, jednoducho nazbierajte trochu výkalov do nádoby a odovzdajte ich svojmu veterinárovi. Pokiaľ ide o lamblie, je to trochu zložitejšie. Cysty lamblií sa vylučujú veľmi nepravidelne a v rôznom množstve, takže na spoľahlivý výsledok budete potrebovať aspoň tri vzorky stolice odobraté v priebehu 5 až 7 dní.

Ako odhaliť lamblie?

Najčastejšie používané testy na diagnostiku giardiózy u psov sú mikroskopia, PCR, Elisa a imunochromatografický test. Mikroskopické vyšetrenie je jedným z najlacnejších diagnostických testov a bohužiaľ môže často poskytovať falošne negatívne výsledky. Pri tejto metóde je veľmi ľahké prehliadnuť parazita. Druhou metódou, ktorá sa môže použiť na zistenie prítomnosti lamblií na mieste vo veterinárnej praxi, je imunochromatografický test. Výsledok sa dá zistiť už po 10 minútach. Fekálny PCR test je jednou z najcitlivejších diagnostických metód používaných vo veterinárnej laboratórnej diagnostike.

Metóda PCR umožňuje preukázať priamu prítomnosť lamblií, konkrétne ich DNA. Je to zároveň najdrahšia metóda. Fekálne testy ELISA hľadajú antigény parazita v testovanom materiáli. Rýchle imunochromatografické testy sa najčastejšie používajú vo veterinárnej praxi. Niekedy, ak je výsledok negatívny a veterinárny lekár má pochybnosti, môže poslať vzorky stolice do laboratória na potvrdenie prítomnosti parazita citlivejším testom (Elisa alebo PCR).

Lamblia u psa - liečba

Ak sa potvrdí prítomnosť parazita vo výkaloch nášho psa, musíme nasadiť vhodnú liečbu. Existuje niekoľko liečebných režimov giardiózy. Jednou z možností je použitie fenbendazolu denne počas 5 dní. Potom urobíme týždeň prestávku a cyklus zopakujeme. Niekedy stačí niekoľko dní liečby, ale v niektorých prípadoch je potrebné vykonať viac takýchto cyklov, aby sme sa parazita zbavili.

Ďalšou metódou je podávanie tabliet, ktoré obsahujú kombináciu febantel/pyrantel/praziquantel v štandardnej odčervovacej dávke, raz denne počas troch dní. Účinné môže byť aj použitie metronidazolu dvakrát denne počas piatich dní. Po ukončení liečby je veľmi dôležité znovu skontrolovať trus. Ak je výsledok negatívny, liečbu možno ukončiť. Ak sú v testoch stále prítomné lamblie, musíme cyklus ešte raz zopakovať alebo zmeniť liek. O tom už rozhodne váš veterinárny lekár.

Prevencia

Medzi základné prvky prevencie prenosu parazitov medzi zvieratami patrí umývanie a sušenie výbehov, používanie čistého náčinia, v ktorom sa podáva krmivo a voda, kúpanie na odstránenie zvyškov prilepených výkalov a cýst a správna likvidácia výkalov. Ak už máme doma psa a chceme rozšíriť svoje stádo o nového psa alebo mačku, najlepšie je otestovať výkaly novopríchodzieho psa na prítomnosť parazitov vrátane lamblií.

Zoonózy

Nezabúdajme, že lambliami sa môžeme nakaziť od svojho domáceho maznáčika. Ak máme psa, u ktorého boli zistené lamblie, nepanikárme hneď, že na nás prenesie tohto nepríjemného parazita. Váš pes by mal dostať vhodnú liečbu, ktorú vyberie váš veterinárny lekár.

Aby ste ochránili seba a svoju rodinu a zabránili opätovnému nakazeniu psa parazitom, je dôležité pravidelne si umývať ruky, najmä po kontakte so zvieraťom. Je dobré pravidelne umývať pelech vášho psa a čistiť miesta, kde sa váš pes pohyboval. Môžete sa zásobiť vlhčenými detskými obrúskami a pravidelne po prechádzkach utierať psovi zadok a, samozrejme, hneď potom si umyť ruky.

Nezabudnite pravidelne kontrolovať zdravotný stav svojho psa. Ak u svojho domáceho miláčika spozorujete akékoľvek znepokojujúce príznaky, vezmite ho k veterinárovi, aby mohol čo najskôr podstúpiť vhodnú liečbu. Ak má váš pes opakované hnačky, ktoré sa vyskytujú bez významnej príčiny, oplatí sa vyšetriť trus na prítomnosť lamblií. Nezabudnite, že štandardné odčervenie, ktoré sa vykonáva každých 4 až 6 mesiacov a ktoré je účinné proti škrkavkám alebo pásomniciam, nebude proti lambliám účinné.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
Všetko super až na to prekvapenie pre psíka...to mi neprišlo...:(
2024-04-13
Super
pixel