Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KÚPANIE MORČIAT - VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ

2023-07-28
KÚPANIE MORČIAT - VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ

Mnohí ľudia hľadajú na internete informácie o tom, či je kúpanie morčiat potrebné a bezpečné. Niektorí ľudia považujú morča za "väčšieho škrečka", a preto prenášajú svoje návyky zo starostlivosti o tieto hlodavce práve na morčatá. Je to mylný predpoklad, pretože morča má okrem toho, že je tiež hlodavec, so škrečkom len málo spoločného. Naše zásahy do toalety týchto domácich zvierat by mali byť odlišné. Škrečok sa nesmie kúpať, ale čo morča?

Kúpanie morčiat - je bezpečné?

Morča si hygienu do veľkej miery zabezpečuje samo a nepotrebuje ľudskú pomoc. Dokáže sa umyť samo. Je teda bezpečné morča kúpať? Ak sa dodržiavajú správne bezpečnostné normy, tak áno.

V niektorých prípadoch je kúpanie pre ošípané nevyhnutnosťou - umožňuje ošípaným s kožnými chorobami udržiavať správnu úroveň hygieny, a tým zlepšuje imunitu ošípaných. Je potrebné vedieť, že zdravé ošípané by sa mali jednoducho ošetrovať - samotné ošetrovanie zvyčajne stačí na to, aby sa udržiavali správne upravené.

Za akých okolností pripraviť kúpeľ pre morčatá?

Morča sa nie vždy dokáže samo postarať o svoju hygienu - niekedy sa zašpiní natoľko, že si nedokáže samo vyčistiť srsť. Morčatá sú dosť zvedavé, takže často môžu urobiť niečo, čo by ste nepredpokladali, a veľmi sa pritom zašpinia.

To sa môže stať, ak si prasiatko sadne na seno vyňaté z kŕmneho žľabu a ľahne si doň alebo sa dokonca utrie. Kúpeľ môže byť potrebný aj vtedy, ak ste zanedbali úroveň hygieny v klietke a prasiatko jednoducho zapácha. Samozrejme, len za predpokladu, že si prasiatko nedokáže poradiť samo - teda v krajnom prípade.

Môže sa tiež stať, že zviera počas choroby zanedbalo hygienu. V takom prípade je vhodné pomôcť zvieratku s ošetrovaním po jeho uzdravení - pokiaľ si zvieratko neporadí samo. Upozornenie: neodporúča sa kúpať zviera bezprostredne po chorobe, pretože jeho imunita je oslabená a ľahko sa prechladne.

Ako pripraviť kúpeľ pre morčatá?

Teraz, keď už viete, či sa morčatá môžu kúpať, zistite, ako to urobiť. Tieto domáce zvieratá sú veľmi chúlostivé, preto im treba venovať veľkú pozornosť. Zle pripravený kúpeľ môže zvieratku priniesť nielen veľa stresu, ale ho aj vystaviť bolesti a neskorším zdravotným problémom. Ako okúpať morča tak, aby to bolo pre zviera čo najmenej nepríjemné?

Príprava priestoru na kúpanie

Každý sa rád kúpe v príjemnom prostredí - a vaše morča tiež. Kúpanie vášho domáceho maznáčika je najlepšie vykonávať v plochom umývadle v kuchyni alebo v kúpeľni. Tieto typy miest sú zvyčajne veľmi klzké a labky vášho morčaťa sa môžu veľmi šmýkať a vaše zvieratko nebude môcť nájsť oporu. To môže spôsobiť jeho paniku.

Na nápravu tohto problému vôbec nepotrebujete nové umývadlo z poréznych materiálov. To by bolo veľmi nepraktické riešenie. Oveľa lepším nápadom je vystlať umývadlo uterákom - prasiatko potom ľahšie nájde oporu a samotná podlaha preň nebude nepríjemne klzká a studená.

Voda

Starostlivo dbajte na teplotu vody pre vaše morča. Nezabudnite, že ich telesná teplota je vždy o niečo vyššia ako teplota ľudského tela. Tieto hlodavce potrebujú o niečo vyššiu teplotu vody, aby sa cítili príjemne a aby im pri kúpaní nebola zima.

Voda musí byť teplá, ale nie horúca. Nesmie byť príliš studená, pretože vaše zvieratko môže ľahko prechladnúť a môže mu to byť aj dosť nepríjemné - ak zvolíte zlú vodu, vaše zvieratko môže začať kúpeľ veľmi nepríjemne asociovať, čo ho ešte viac vystresuje. Nakoniec sa môže začať rozčuľovať, keď ju vyberiete, pretože si to bude spájať s kúpaním v príliš studenej alebo príliš horúcej vode.

Šampón

Šampón na kúpanie je veľmi dôležitý - správny výber šampónu môže byť zodpovedný nielen za správnu starostlivosť o vašu ošípanú, ale aj za jej zdravie. Zle zvolený šampón môže byť zdrojom alergií a podráždenia kože.

Niektorí ľudia pre ošípané vyberajú rovnaké šampóny, aké sa používajú pre deti - to je chyba, pretože ošípané majú iné pH pokožky ako ľudia a takéto šampóny, hoci majú jemné zloženie, môžu podráždiť pokožku ošípaných.

Je však oveľa lepšie používať šampón určený špeciálne pre hlodavce (alebo dokonca len pre chlpaté zvieratá). Budete tak mať istotu, že sa v ňom nenachádzajú žiadne nežiaduce zložky, ktoré by mohli vášmu domácemu miláčikovi ublížiť. Pred použitím nového výrobku si vždy overte, či váš chlpáč nie je naň alergický - aj ten najbezpečnejší šampón môže mať potenciálne vo svojich zložkách niečo, čo bude mať na vaše domáce prasa zlý vplyv.

Na čo si dať pozor?

Kúpanie je pre domáce zviera veľkým zážitkom, preto buďte vždy čo najšetrnejší. Dávajte pozor najmä na chrbticu ošípaných, pretože sa môže ľahko poškodiť, ak sa zvieratkom príliš hádže alebo ak ho pri kúpaní príliš pevne držíte. Dávajte tiež pozor na prievan a možnosť, že vaše zvieratko prechladne. Sušenie je veľmi dôležité - na tento účel však nepoužívajte sušiče vlasov - nielenže sú hlučné, ale môžu tiež podráždiť jemnú pokožku vášho prasiatka.

Dôkladne osušte ošípanú mäkkým uterákom a potom ju nechajte v teplej miestnosti bez prievanu. Nekúpte ho príliš často.

Ako často by ste mali kúpať svoje morča? Vlastne veľmi zriedkavo - len keď je to potrebné, pretože vaše zvieratko si s tým samo neporadí.

Vystresované morča - môže byť kúpanie zábavné?

Pre mnohé morčatá je kúpanie veľmi nepríjemným zážitkom. Dajú sa však skrotiť. Pred kúpaním je dobré vziať si zviera na kolená, hladiť ho a hrať sa s ním - urobte všetko preto, aby sa zviera cítilo uvoľnene.

Vopred si pripravte všetky veci na kúpeľ, aby ste prasiatko nenechali v umývadle osamote a nestresovali ho ešte viac. Buďte jemní a nerozčuľujte sa na svoje zviera, ak sa správa zle - ide o stres.

Kúpanie morčiat - zhrnutie

Môže sa morča kúpať? Áno, ale len zriedka a len vo výnimočných situáciách, ktoré si vyžadujú váš zásah. Vo všeobecnosti morčatá zvládajú svoju hygienu samy.

Niekedy namiesto kúpania stačí ošípanú umyť mierne navlhčenou handričkou alebo mokrou gázou - napríklad keď sa ošípaná zašpiní močom alebo potravou. Prasiatko sa tým ušetrí stresu a nevystavuje sa prechladnutiu. Okrem toho má prasiatko, podobne ako iné zvieratá, svoj prirodzený kožný tuk, ktorý tvorí výbornú ochranu kože - neoplatí sa ho zbytočne umývať.

Je užitočné vedieť, ako morča kúpať, aby ste mu nespôsobili bolesť a stres, ale aby ste zabezpečili, že bude čisté a nebude zapáchať. Pomerne veľa ľudí hľadá informácie o tejto téme, ostáva dúfať, že informovanosť chovateľov morčiat sa časom zvýši.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
2024-04-18
Top
pixel