Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KTORÉ ZVUKY SÚ PRE PSA PRÍJEMNÉ A KTORÉ NIE?

2024-02-03
KTORÉ ZVUKY SÚ PRE PSA PRÍJEMNÉ A KTORÉ NIE?

Zdá sa, že každý vie, že psy počujú inak ako ľudia a majú veľmi citlivý sluch. Stále je však veľmi málo ľudí, ktorí sa zamýšľajú nad tým, ako psí sluch skutočne funguje a prečo sú niektoré zvuky pre psa nepríjemné a iné naopak. Je užitočné vedieť, na ktoré zvuky váš pes reaguje negatívne a na ktoré pozitívne - umožní vám to pochopiť správanie vášho psa a ešte lepšie sa o neho starať.

Úžasný psí sluch - ako psy počujú?

Sluch je u psa druhým najrozvinutejším zmyslom - prvým je čuch. Na sluch sa spoliehajú oveľa viac ako na zrak. Ich ušami pohybuje až sedemnásť svalov, čo im pomáha lepšie ich naladiť, a tak zachytiť každý zvuk. Je dobré oboznámiť sa s tým, ako pes počuje, aby ste pochopili, prečo v určitých konkrétnych situáciách reaguje určitým spôsobom. Pes má oveľa širšie spektrum počuteľných zvukov ako človek.

V praxi to znamená, že je schopný počuť zvuky, ktoré sú pre ľudské ucho nepočuteľné. Preto váš pes v mnohých situáciách reaguje oveľa rýchlejšie ako vy - jednoducho počuje to, čo je pre ľudské ucho ďaleko mimo dosahu.

Vysoká frekvencia, na ktorej psy počujú, umožnila divokým psím predkom loviť - hlodavce boli veľmi dôležitou súčasťou ich stravy a vďaka dobre vyvinutému sluchu bolo možné počuť zvuky, ktoré vydávali, takže psie predky mohli ľahšie loviť a sledovať svoju budúcu korisť.

Prečo niektoré zvuky dráždia vášho psa?

Takýto veľký frekvenčný rozsah a citlivý sluch psa nie je len výhodou - niektoré zvuky môžu byť pre psa práve z tohto dôvodu veľmi nepríjemné. Pes ich počuje oveľa zreteľnejšie, a preto je veľmi citlivý na hluk, najmä na náhly a nečakaný hluk - psy sú v srdci stále lovcami a v takýchto situáciách sú veľmi ostražité, prekvapené niečím hlasným môžu dokonca spanikáriť.

Nie je možné predpovedať, akých zvukov sa bude báť každý pes, pretože každý je iný a môže reagovať veľmi odlišne. Napriek tomu existujú niektoré typy zvukov, ktoré psa dráždia viac ako iné. Aké sú to zvuky?

Aké zvuky psy nemajú radi?

Väčšina psov sa cíti nepríjemne, keď je vonku búrka. Veľká časť z nich sa môže zľaknúť, triasť sa, vyť a snažiť sa utiecť, aby našli bezpečné miesto a nejako prežili toto ťažké obdobie. Nie je všeobecne známa schopnosť psov vycítiť búrku ešte predtým, ako skutočne vypukne. To všetko preto, že psy počujú vibrácie vzduchu, ktoré sú pre človeka nepočuteľné.

Za takýchto okolností môže búrka psa nielen vystrašiť hlasitosťou hromu, ale spôsobiť mu aj priamu fyzickú bolesť. Výbuchy petárd a ohňostrojov sú pre psov podobne zlé - náhly hluk si psy jednoznačne spájajú s hrozbou, pred ktorou musia čo najrýchlejšie utiecť. Okrem toho existuje podozrenie, že takýto výbuch spôsobuje psom aj fyzickú bolesť - nielen samotnou hlasitosťou výbuchu, ale aj náhlym zvýšením tlaku v zvukovode.

Psy sa tiež veľmi často boja zvukov vydávaných vysávačom - sú hlasné a vychádzajú z vnútra domu, teda z miesta, kde sa váš pes chce cítiť bezpečne. Vysávač sa tiež pohybuje a vrčiace zvuky pripomínajú vášmu psovi dravca, takže vaše zviera sa chce brániť proti hrozbe vrčania.

Pomerne veľa psov sa tiež bojí dažďa a hoci vo všeobecnosti rád behá vo vode, dažďu sa vyhýba. Môže ho jednoducho rozčuľovať už len samotný fakt, že naňho dopadajú studené kvapky dažďa, nikdy to nie je príjemný pocit. Môže však ísť o zvuk vody - jeho frekvencia môže byť pre psa veľmi dráždivá a škodí jeho sluchu.

Zvukov, ktoré psy nemajú radi, je veľa a sú rôzne - pes sa ich môže časom začať báť, napríklad pod vplyvom nepríjemnej udalosti - v takom prípade si začne určitý zvuk spájať negatívne a reagovať naň, aj keď s ním predtým nemal problém.

Príjemné zvuky pre vášho psa

Každý majiteľ psa pozná zvuky, na ktoré psy reagujú - medzi najobľúbenejšie patrí otváranie chladničky, šuchot papierov, zvuk otvárania konzervy alebo dotyk psej misky - všetky tieto zvuky môžu spôsobiť, že sa pes vo vašom zornom poli zhmotní prakticky v zlomku sekundy.

Aj keď ste si pred chvíľou mysleli, že hlboko spí. Medzi ďalšie zvuky, ktoré majú psy veľmi radi, patria tie, ktoré si spájajú s prechádzkou - napríklad zvuk vodítka. Všetky tieto zvuky majú psy rady, pretože majú veľmi príjemnú asociáciu s hrou, prechádzkou alebo jedlom. Existujú však zvuky, ktoré má pes jednoducho rád? Láska psa k pískacím hračkám nepochádza len z toho, že sa pes rád hrá.

Pre mnohé psy sú pískacie hračky zaujímavejšie a častejšie po nich siahajú, práve kvôli pískavému zvuku, ktorý sa psom páči. Pískacie hračky pre psov totiž prebúdzajú lovecký inštinkt a pripomínajú lov hlodavcov. Pískavý zvuk ich stimuluje k aktivite a povzbudzuje ich k ďalšej hre.

Psia hudba

Počas výskumu psov vedci v Belfaste zistili, že na psy majú určitý vplyv nielen náhodné zvuky, ale aj hudba. Zatiaľ čo na popovú hudbu zvieratá nijako zvlášť nereagovali, metalová hudba ich stimulovala a nútila ich štekať, zatiaľ čo klasická hudba na ne pôsobila upokojujúco a vyvolávala spánok.

Na základe tohto výskumu dokonca existujú celé CD s relaxačnými pesničkami pre psov, na ktorých sa pokojné zvuky klasickej hudby miešajú so zvukmi prírody a pomáhajú upokojiť psov. Pod jej vplyvom sa štvornohí miláčikovia pravdepodobne menej boja a pokojne zaspávajú.

Svet zvukov cez psie ucho - zhrnutie

Je užitočné vedieť, ako psy počujú, aby sme pochopili, ktoré faktory spôsobujú, že sa pes bojí, alebo naopak, je veľmi šťastný. Psie ucho je skutočne pozoruhodné a vysoko vyvinuté - sluch je po čuchu druhým najdôležitejším zmyslom zvieraťa. Zvuky, ktoré psy nemajú radi, sú veľmi často prudké výstrely a zvuky, ktoré sú jednoznačne spojené s nebezpečenstvom - vtedy chce pes inštinktívne utiecť.

Príliš hlasné zvuky môžu vášmu psovi spôsobiť aj veľkú bolesť, preto chce byť váš domáci miláčik od nich čo najďalej. Jedným z najpríjemnejších zvukov pre psa - okrem tých, ktoré priamo súvisia s blížiacim sa jedlom - je piskot gumených hračiek, preto po nich psy tak radi siahajú. Tieto zvuky prebúdzajú ich lovecký inštinkt a podnecujú ich k hre. Psy rady počúvajú hudbu, najmä klasickú. Hudobné žánre a typ hudby im preto nie sú ľahostajné.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
pixel