Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KTORÉ RYBY MÔŽU ŽIŤ SPOLU V AKVÁRIU? DOZVEDIEŤ SA O SPOLOČNOM AKVÁRIU

2024-03-11
KTORÉ RYBY MÔŽU ŽIŤ SPOLU V AKVÁRIU? DOZVEDIEŤ SA O SPOLOČNOM AKVÁRIU

Aby ste mohli pozorovať fascinujúci podmorský svet, musíte na to najprv vytvoriť vhodné podmienky. Skúsení akvaristi s tým nemajú problém, ale každý raz začínal - to platí aj pre pokročilých akvaristov, ktorí už majú veľa vedomostí. Tieto vedomosti získali na základe skúseností a neustálym rozširovaním svojich znalostí. Ak by ste sa chceli pridať k tejto skupine, zistite viac o akvaristike a o tom, ktoré ryby sa môžu v akváriu vyskytovať spoločne.

Akvaristika - krásne a pútavé hobby

Akvaristika je koníček, ktorý má už roky širokú a oddanú komunitu nadšencov. Často sa začína celkom nevinne, len s jednou rybkou v malom akváriu. Ak sa časom chytíte chuti a pozorovanie podmorského sveta sa pre vás stane fascinujúcim a upokojujúcim každodenným rituálom, akvárium s rybami môže byť väčšie a krajšie.

Ryby ako domáce zvieratá sa považujú za nenáročné na údržbu - sú tiché, nešpinia sa a vôbec nepotrebujú drahé a ťažko dostupné krmivo. Veľmi často sa rybičky kupujú aj ako prvé domáce zvieratá detí - nezaberajú veľa miesta a pomáhajú učiť deti zodpovednosti.

Treba však pamätať na to, že ryby nie sú hračky, ale živé tvory, ktorým treba zabezpečiť správne podmienky na život a vývoj. Preto namiesto toho, aby ste starostlivosť o akvárium prenášali na plecia svojho dieťaťa, mali by ste sa o akvárium starať spoločne a brať ho ako rodinný záväzok a spôsob spoločného trávenia voľného času.

Ponuka rýb je pestrá - nájdete tu veľmi náročné druhy, ktoré zvládnu len skúsení akvaristi, ale aj druhy, o ktorých je známe, že ich chov je veľmi jednoduchý a zvládnu ho aj úplní začiatočníci - do druhej skupiny patria napríklad obľúbené gupky.

Čo je potrebné na zriadenie akvária?

Zriadenie akvária nie je vôbec také jednoduché, ako sa môže zdať. Aby sa vaše ryby cítili v akváriu dobre, nestačí len naplniť nádobu vodou. Musíte vytvoriť podmienky, ktoré sa čo najviac približujú podmienkam v prirodzenom prostredí daného druhu rýb.

Je dôležité zabezpečiť správne pH vody - voda nesmie byť príliš tvrdá, na čo sú užitočné testy akváriovej vody. Voda musí byť tiež primerane ohrievaná a vnútorná teplota musí byť udržiavaná na optimálnej úrovni, aby sa ryby mohli vyvíjať. Okrem akváriových ohrievačov sú na vytvorenie optimálnych podmienok pre rast rýb užitočné aj lampy, filtre a množstvo ďalších doplnkov.

Okrem toho budete potrebovať aj vhodný substrát, domčeky a úkryty pre ryby, ako aj vegetáciu. Môžete ich zasadiť alebo sa rozhodnúť pre umelé. Ak chcete, aby akvárium plnilo aj dekoratívnu funkciu, budete ho musieť esteticky zariadiť a zabezpečiť, aby v ňom bolo veľa pútavých a pre ryby bezpečných prvkov.

Ktoré ryby môžu byť spolu v akváriu?

Ak už máte akvárium, môžete doň pustiť ryby a začať v ňom žiť. Nie je však jedno, aký druh rýb tam bude, pretože všetky majú svoje špecifické požiadavky, ktoré musia byť splnené. Relatívne najjednoduchšie je jednoducho chovať jeden druh rýb. Čo však v prípade, že si chcete zriadiť spoločenské akvárium? Potom si jednoducho musíte ryby starostlivo vybrať. Ktoré ryby môžu žiť spolu v akváriu? Tu je niekoľko všeobecných pravidiel, ktoré by ste mali poznať.

Predovšetkým by sa nemali kombinovať morské a sladkovodné ryby - majú úplne odlišné požiadavky na vodu, ktoré sú v jednom akváriu nezlučiteľné. Nekombinujte ani ryby, ktoré žijú vo voľnej prírode na iných kontinentoch - ich nároky na vhodné životné podmienky sú tiež príliš odlišné.

Vyhnite sa tiež kombinácii teplovodných a studenovodných rýb - teplota pre jednu z týchto skupín bude vždy nevhodná, čo sa pre jednu z nich určite skončí zle.

Ďalším pravidlom je vyhýbať sa kombinácii veľmi rušných a veľmi pokojných rýb. Pokojné ryby môžu byť rozrušené a vystrašené príliš živými a energickými spoločníkmi, ktorí sa zasa môžu správať k príliš pokojným rybám príliš dôrazne.

Samozrejme, ani korisť by sa nemala kombinovať s dravcami - je to divadlo, ktoré je v záujme rýb lepšie nevidieť.

Namiesto toho sa oplatí vybrať spoločenské akváriové ryby, t. j. ryby, ktorým nevadí spoločnosť a ktoré sa najlepšie cítia vo väčšej skupine.

Spoločenské ryby

Všeobecné pravidlá výberu rýb do akvária už poznáte. Teraz sa zoznámte s konkrétnymi druhmi rýb, ktoré majú rady medzidruhovú spoločnosť. V prvom rade treba spomenúť gupky - patria k jednoduchším rybám na chov a sú vhodné aj pre začínajúcich akvaristov. Spolu s gupkami možno v jednom akváriu chovať aj modré mloky, sumčeky červenonohé alebo neónové tangy.

Neónové hystery milujú spoločnosť malých sladkovodných rýb - dobre vychádzajú s cichlidami.

Mečúň škvrnitý je tiež veľmi spoločenská ryba. V jednom akváriu môže plávať s gupkami, kaprovitými rybami alebo pancierničkami. Všeobecne sa uznáva, že dokáže vychádzať so všetkými sladkovodnými rybami, pokiaľ sú mierumilovné. V opačnom prípade môžu byť veľmi uzavreté.

Sociálne akvárium - zhrnutie

Akvaristika je krásne hobby. A za najkrajšie, pretože najrozmanitejšie akvárium sa považuje spoločenské akvárium. Aké ryby v ňom možno chovať? Pravidiel je pomerne veľa, pretože podmorský svet je veľmi rozmanitý, ale našťastie sa v ňom dá zorientovať.

Stojí za to pamätať na základné veci - nechováte dravce s dravcami, studenovodné ryby s teplovodnými rybami alebo pokojné ryby s rušnými rybami. V takom prípade, aké ryby môžu byť spolu v akváriu?

Gupky môžete úspešne kombinovať s neónovými býčkami, mečúňmi škvrnitými, armádnymi červami, korýšmi alebo inými rybami zo skupiny korýšov. Do spoločenského akvária vždy vyberajte spoločenské ryby.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
pixel