Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KŔMENIE MALEJ MAČKY - KROK ZA KROKOM. POZNAJTE POTREBY SVOJHO CHLPATÉHO MILÁČIKA!

2022-11-04
KŔMENIE MALEJ MAČKY - KROK ZA KROKOM. POZNAJTE POTREBY SVOJHO CHLPATÉHO MILÁČIKA!

Jednou z najdôležitejších fáz vývoja každého zvieraťa sú prvé týždne jeho života. Vtedy sa formuje jeho imunita, rozvíjajú sa jeho zmysly a pomaly začína plne fungovať vo svojom prostredí. Kŕmenie mačacieho mláďaťa je veľmi zodpovedná úloha, ktorá spočiatku závisí od materského mlieka, ale potom postupne prechádza do ďalších, jasne definovaných fáz. Čím sa vyznačujú a ako ovplyvňujú stravu mačky? Tu je niekoľko návrhov!

Výživa mačiatok v prvých týždňoch života

Čo je pre mačku v týchto fázach najdôležitejšie? V prvom rade je potrebné venovať pozornosť individuálnym potrebám domáceho zvieraťa. Ak sa nám do rúk dostane malá mačka, najmä v ranom štádiu jej života, je pre jej ďalší vývoj veľmi dôležité oboznámiť sa s potrebnou stravou. Čím by sme mali kŕmiť malú mačku, aby z nej vyrástla zdravá a silná mačka? Ak je to možné, snažte sa mu čo najdlhšie poskytovať zdravé materské mlieko.

Čo najdlhšie v prípade mačiek znamená 6-8 týždňov, pretože tak dlho trvá, kým sa mačka prispôsobí tráveniu len tradičného krmiva pre mačky. Predtým je však dobré pomaly zavádzať zmäkčené krmivo a výrobky pre mačky ako doplnok k materskej mliečnej strave.

Bezpečný čas na prvé zmäkčené jedlo je 3-4 týždne života mladej mačky. Po ôsmom týždni je najlepšie úplne upustiť od stravy založenej na materskom mlieku alebo náhradnom mlieku a považovať ich len za príležitostnú súčasť stravy. Viac informácií o mliečnych výrobkoch v mačacej strave nájdete v našom článku "Môže mačka piť mlieko? Odpoveď nie je zrejmá.

Kŕmenie mladej mačky po vysadení mlieka

Po ôsmich týždňoch je mačka zvyčajne pripravená na odovzdanie do rúk nového majiteľa. V tomto čase je odstavené od matky a zoznámené s novým životom a domovom. V tomto období vzniká aj otázka samostatného kŕmenia, ktoré je mimoriadne dôležité pre zdravie stále rastúceho mačiatka. Kŕmenie mačiatok musí prebiehať pod prísnou kontrolou majiteľa. Dôležitý je nielen druh a zloženie podávanej potravy, ale aj množstvo a frekvencia kŕmenia. Jedlo sa musí spočiatku podávať v tekutejšej forme, zriedené vodou alebo mliekom. Postupne však svoju mačku zvyknite na tvrdšiu konzistenciu. Keď mačka začne dobre tráviť tuhú stravu a keď sa jej správne prerezávajú zuby, je tiež dobré privyknúť ju na konzumáciu suchej stravy.

Pravidelnosť a primerané dávky jedla majú vplyv na správny vývoj tráviaceho systému. Kŕmte mačku menšími porciami, ale častejšie. Malá mačka by mala jesť 4-5-krát denne, najlepšie v pomerne pravidelných časoch. Čím mám kŕmiť malú mačku, aby bola jej strava kompletná? Predovšetkým ho nekŕmte ľudskou stravou. Toto je, žiaľ, častá chyba, ktorej sa dopúšťajú majitelia.

Ľudská strava nedokáže mačkám poskytnúť plnohodnotné zložky potrebné pre ich zdravie a vývoj. Čo sú tieto zložky? Bielkoviny obsiahnuté v kvalitnom krmive pre mačky sú veľmi dôležité. Malo by byť starostlivo vybrané a vyznačovať sa okrem iného vysokou stráviteľnosťou - ako v prípade Royal Canin Kitten. Je tiež vhodné venovať pozornosť množstvu bielkovín v krmive, ktorým kŕmite svojho domáceho miláčika. Čím vyšší je obsah kvalitného mäsa, tým vyšší je podiel bielkovín.

Čím kŕmiť malú mačku, aby bola fit a zdravá?

Ak sa rozhodnete podávať svojej mačke mlieko, venujte pozornosť kvalite výrobku, ktorý jej podávate. Kvalitné mlieko pre mačky môže byť jedným zo zdrojov taurínu, ktorý je základnou zložkou mačacej stravy. Nachádza sa aj v surovom mäse, preto sa mačky žijúce vo voľnej prírode živia ulovenými myšami. Preto je vhodné zabezpečiť, aby mačka dostávala do misky krmivo bohaté na taurín. Taurín je možné doplniť aj vtedy, keď váš veterinár odporučí dodatočnú dávku tejto aminokyseliny.

To, čo malé mačky jedia, má veľmi silný vplyv na ich správny vývoj a neskoršie zdravie. Kľúčom k správnej strave pre malú mačku je postupné privykanie mačky na viac produktov, správna frekvencia jedál a kvalitné krmivo. Ak máte pochybnosti o tom, ako vytvoriť zdravú stravu a ako zaviesť nové produkty, poraďte sa so svojím veterinárom, ktorý vám určite povie, čím by sa mala miska vašej mačky plniť.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
pixel