Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KOŽNÉ OCHORENIA U MAČKY - VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ

2022-08-19
KOŽNÉ OCHORENIA U MAČKY - VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ

Zdravá mačka by mala mať lesklú, priľnavú srsť a zdravú, dobre zvlhčenú kožu bez zafarbenia. Vzhľad kože a srsti môže často naznačovať, že s mačkou nie je niečo v poriadku. Kožné lézie u mačky nemusia nevyhnutne znamenať, že proces ochorenia je lokalizovaný. Okrem ochorení, ktoré postihujú len kožu - bakteriálne zápaly, plesňové zápaly, prítomnosť vonkajších parazitov, rozlišujeme aj množstvo ochorení, ktoré majú hlbší základ - napríklad endokrinné ochorenia. V nasledujúcom článku opíšem niekoľko skupín ochorení postihujúcich kožu mačky a najčastejšie kožné ochorenia.

Aké sú funkcie kože u mačky?

Stav kože a vzhľad srsti nám v skutočnosti poskytuje veľa informácií o celkovom stave zvieraťa. A samotná srsť má pre telo veľmi dôležité funkcie. Najdôležitejšou funkciou je ochranná funkcia - koža chráni organizmus pred škodlivými faktormi, ako sú mikroorganizmy, žiarenie, toxické látky a mechanické poškodenie.

Ďalšia funkcia kože je senzorická: nervové zakončenia umiestnené na koži umožňujú prenos informácií. Koža má tiež dôležitú tepelnoizolačnú funkciu - vďaka tukovému tkanivu, ktoré zle vedie teplo. Koža má aj sekrečnú úlohu - prostredníctvom mazových a potných žliaz sa podieľa na regulácii vodnej rovnováhy v tele - a termoregulačnú úlohu.

Toto sú len niektoré z funkcií, ktoré vykonáva pokožka. Kožné ochorenia mačiek môžu byť spôsobené mnohými rôznymi faktormi. Na základe príčinného faktora môžeme kožné ochorenia rozdeliť do niekoľkých skupín.

Bakteriálne ochorenia kože mačky

Bakteriálne ochorenia kože u psov môžu zahŕňať: hnisavú traumatickú dermatitídu (hot spot), bakteriálnu folikulitídu, hlbokú hnisavú dermatitídu, podkožné abscesy. Ide o kožné ochorenia spôsobené baktériami, často s inou príčinou: uhryznutie blchou, precitlivenosť, úraz, kontaktná dermatitída.

Príznaky môžu byť veľmi rôznorodé - často ide o kožné lézie: začervenanie kože, chrasty, silné svrbenie alebo, ako v prípade abscesu, vyvýšený uzlík naplnený hnisavým krvavým výtokom. Niekedy sa vyskytujú aj celkové príznaky, ako sú zväčšené lymfatické uzliny, horúčka alebo celková malátnosť.

Niektoré bakteriálne ochorenia kože mačiek sa dajú liečiť len lokálne - šampónmi, masťami alebo sprejmi. Antibiotická liečba však často pomáha a je dlhodobá - niekedy sú antibiotiká potrebné až 6-8 týždňov, vrátane týždňa po vymiznutí lézií a príznakov. Nikdy nepodávajte mačke lieky bez konzultácie s veterinárom.

Hubové ochorenia kože mačky

Medzi plesňové ochorenia kože, ktoré sa vyskytujú u mačiek, patria: malassezióza (u mačiek pomerne zriedkavá), dermatofytóza (infekcia vlasového valčeka a rohovej vrstvy kože, spôsobená keratofilnými hubami), saprofytické plesňové infekcie - napr. histoplazmóza alebo kryptokokóza.

Medzi najčastejšie kožné ochorenia patrí dermatofytóza, ktorá sa vyskytuje najmä u mladých a starších mačiek, u jedincov s nie úplne dobre fungujúcim imunitným systémom. Perzské mačky sú predisponované k tomuto ochoreniu. Príznaky dermatofytózy môžu byť nasledovné: minimálny alebo mierny pruritus (niekedy môže pásový opar prebiehať bez pruritu), lézie zvyčajne zahŕňajú okrúhle, nepravidelné oblasti s rozširujúcou sa alopeciou a deskvamáciou.

Zvyšné vlasy môžu vyzerať ako štetiny alebo môžu byť polámané. Medzi ďalšie príznaky kožného ochorenia u mačiek patrí erytém, papuly, chrasty a seborea. Liečba kože u mačiek pozostáva z lokálnych antimykotík, podávania posilňovačov imunity. U mačiek je tiež indikovaná celková liečba mykózy. Je to spôsobené ich životným štýlom - mačky sa veľmi intenzívne umývajú a olizujú si srsť, takže veľmi rýchlo rozšíria chorobný proces na celú srsť a kožu.

Kožné poruchy spôsobené parazitmi

Kožné problémy a kožné ochorenia u mačiek môžu byť spôsobené aj parazitmi, ako sú kliešte, hlísty (organizmy, ktoré žijú vo vlasových folikuloch každej mačky, ale v prípade zníženia imunity alebo narušenia rovnováhy sa môžu príliš rozmnožiť a spôsobiť príznaky ochorenia), svrab, cheyletielóza (známa aj ako migrujúce lupiny), ušné roztoče, blchy, vošky a vošky.

Príznaky, ktorými sa tieto najčastejšie kožné ochorenia vyznačujú, sa môžu veľmi líšiť - najčastejšie ide o silné svrbenie. Liečba pozostáva z antiparazitárnych prípravkov.

Poruchy kože z precitlivenosti

Alergická blšia dermatitída (APZS), atopia, prehnaná reakcia organizmu na alergény v prostredí, precitlivenosť na krmivo pre mačky, precitlivenosť na uštipnutie komárom, kontaktná dermatitída. Alergická blšia dermatitída (skrátene APZS) je typ kožnej alergie, ktorá zahŕňa precitlivenosť psov a mačiek na bielkoviny obsiahnuté v blších slinách.

Pri uhryznutí blchou sa do kože a epidermy dostane alergén, ktorý u zvieraťa vyvolá prehnanú reakciu, ktorá sa u mačiek najčastejšie prejavuje intenzívnym svrbením kože. Táto reakcia môže byť taká silná, že stačí uhryznutie len jednou blchou, aby sa objavili prvé príznaky!

Autoimunitné poruchy kože

Skupina ochorení, pri ktorých telo mačky produkuje protilátky proti vlastným bunkám a ničí ich. Patria sem tieto kožné ochorenia u mačiek: pemphigus foliaceus, pemphigus vulgaris, lupus erythematosus, kožná vaskulitída. Príznaky sa môžu veľmi líšiť. Liečba zahŕňa podávanie imunosupresívnych liekov na potlačenie nadmernej imunitnej reakcie mačky. Choroby a ich liečba sú často celoživotné a náročné.

Alopécia

Ide o skupinu ochorení, ktoré sa prejavujú lokálnou alebo generalizovanou alopéciou, často spojenou s endokrinným systémom. Medzi takéto ochorenia u mačiek môžu patriť: hyperfunkcia nadobličiek, alopécia areata, psychogénna alopécia mačiek (alopécia spôsobená nadmerným, intenzívnym lízaním, zvyčajne bočných častí tela, v dôsledku stresu alebo depresie).

Keratóza a seboroické poruchy

Môžeme sem zaradiť seboroickú dermatitídu, mačacie akné, dermatitídu papule perzských mačiek. Akné u mačiek je bežná porucha folikulárnej keratózy a hypertrofie mazových žliaz. V priebehu ochorenia sa na brade, spodnej a občas aj hornej pere tvoria čierne bodky. Ak lézie podľahnú sekundárnym infekciám, môžu sa vytvoriť papuly a pustuly, niekedy aj vriedky a celulitída.

V závažných prípadoch môže byť koža opuchnutá, zhrubnutá, s cystami a jazvami. Liečba je zvyčajne len lokálna, ale niekedy je potrebná celková antibiotická liečba. Dermatitída papule perzských mačiek je ochorenie neznámej etiológie. Okolo očí, pier alebo na brade sa hromadia čierne voskové masy, ktoré spôsobujú matnenie srsti.

Spočiatku lézie a stav kože nespôsobujú pruritus, ale s postupujúcim zápalom sa môže objaviť pruritus. Môžu sa vyskytnúť exsudatívne a erytematózne lézie na kožných záhyboch papule, hlienovitý výtok z očí, začervenanie kože okolo očí a zápal vonkajších zvukovodov s čiernym, voskovým výtokom.

Nádory

Koža je tiež pomerne častým miestom výskytu rôznych typov rakovinových a nerakovinových nádorov. Môže ísť o benígne alebo malígne lézie. Príkladmi sú skvamocelulárny karcinóm (malígny nádor, ktorý predstavuje približne 15 % kožných nádorov u mačiek), benígne nádory vlasových folikulov, nádory mazových žliaz, nádory potných žliaz, fibrosarkómy, hemangiómy, hemangiómy, lipómy, liposarkómy, nádory žírnych buniek, epiteliotropný lymfóm, plazmocytóm, histiocytóm, melanóm, kožné bradavice.

Pri hrudkovitých kožných léziách môžeme odobrať biopsiu a vykonať z nej cytologické vyšetrenie, aby sme viac-menej určili typ nádoru. Najčastejšie sa však odporúča léziu úplne vyrezať s primeraným okrajom a poslať ju na histopatologické vyšetrenie.

Kožné ochorenia u mačky - zhrnutie

Ako vidíme vyššie - existuje veľké množstvo chorôb, ktoré postihujú kožu mačky. Ak na koži nášho domáceho maznáčika spozorujeme akúkoľvek znepokojujúcu zmenu, vyhľadajme veterinárneho lekára. Niekedy môže byť príčina veľmi banálna, ale stáva sa, že nenápadné zmeny na koži sa môžu ukázať ako niečo veľmi nebezpečné.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7470 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-12
Velka spokojnost.odporucam .
2024-07-12
Som spokojná. Rýchle dodanie tovaru. Ďakujem
pixel