Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KOSŤ PRE PSA - AKÚ VYBRAŤ? MÔŽE PES JESŤ KOSTI?

2022-12-04
KOSŤ PRE PSA - AKÚ VYBRAŤ? MÔŽE PES JESŤ KOSTI?

Pes, ktorý dychtivo hryzie kosť, je absolútne klasický pohľad, ktorý sa stal trvalou súčasťou ľudského vnímania sveta. Niečo ako mačka, ktorá pije mlieko. V prípade mačiek a mlieka to však vôbec nebolo také jednoduché. A ako je to v tomto prípade? Je kosť pre psa dobrý nápad? Alebo je lepšie sa bez nej úplne zaobísť?

Psí kosti - čo je v nich? Prečo sú také populárne?

Nemožno poprieť, že psy radi hryzú kosti. Nie všetko, čo majú tieto zvieratá rady, je však pre ne zdravé a vhodné. Veď mnoho psov by najradšej zjedlo čokoládu alebo si pochutnalo na sladkostiach či ľudskom jedle, čo však nemusí byť správny spôsob stravovania. Čo sa skrýva v kostiach? Ktoré kosti pre vášho psa budú vhodné? Surové kosti majú živiny, varené kosti ich zväčša strácajú.

Sú zdrojom vápnika a niektorých ďalších minerálov, ako aj vitamínov. Obsahujú aj bielkoviny (ale chýbajú im niektoré aminokyseliny) a tuk. Znamená to, že nepredstavujú žiadnu hodnotu? Nie celkom. Psy sú mäsožravce a hryzenie kostí je pre ne dôležité. Často sa stáva, že na kosti zostanú aj zvyšky mäsa, ktoré pes s radosťou zje. A mäso je pre správny vývoj psa nevyhnutné.

Aj v diéte BARF, ktorá je založená na kŕmení v súlade s prírodou, zohrávajú kosti veľmi dôležitú úlohu. Kosť je vhodná aj ako prirodzené hryzadlo, ktoré vášho psa zabaví, pomôže mu zahnať nudu a postará sa o jeho zuby, ktoré budú po prežutí silné, zdravé a čisté.

Psia kosť - áno alebo nie?

Považujte psie kosti za občerstvenie a žuvací prostriedok pre psov - pretože práve takto sa dá opísať úloha, ktorú psia kosť zohráva. Ak chcete čo najlepšie využiť ich výživovú hodnotu vrátane vápnika, ktorý je pre psy taký dôležitý, môžete ich kŕmiť mletým mäsom. Najlepšie sú surové kosti, na ktorých je ešte mäso a chrupavky, ktoré môže pes žuť. To ho zamestná a umožní mu to získať chutné občerstvenie.

Varené, pečené alebo vyprážané kosti menia svoju štruktúru, stávajú sa krehkejšími a mimochodom aj ostrejšími, pretože strácajú svoju prirodzenú pružnosť, takže môžu byť pre psa veľmi nebezpečné - zviera sa môže porezať. Vyberte tiež správnu veľkosť kostí - malé kosti sú také nebezpečné, že pes môže byť v pokušení pokúsiť sa ich prehltnúť celé, čo môže spôsobiť vážnu nehodu a udusenie.

Najlepšie sú veľké a stredne veľké kosti - v závislosti od veľkosti vášho psa. Majte tiež na pamäti, že nie každá kosť je pre vášho domáceho miláčika rovnako zdravá a bezpečná. Nie všetky sú pre tieto zvieratá bezpečné a zdravé.

Kosti z hydiny

Kuracie alebo morčacie kosti sú pre psy veľmi nebezpečné. Pri varení sa rozpadajú na ostré úlomky a môžu sa zarezávať do pažeráka, preraziť stenu žalúdka alebo vážne poraniť črevá. Surové môžu spôsobiť dusenie a zápchu. Hydinové kosti pre psov sú veľmi kontroverznou témou, ale veľké množstvo veterinárnych lekárov ich v súčasnosti psom skôr neodporúča.

Bravčové kosti

Bravčové kosti sa neroztrieštia na ostré úlomky a väčšinou sú dostatočne veľké na to, aby pes nemal pokušenie pokúsiť sa ich prehltnúť celé. V takom prípade by mali byť úplne bezpečné, však? Nie nevyhnutne. V skutočnosti je menšie riziko, že sa pes poraní, ale bravčové kosti sú veľmi ťažko stráviteľné. Preto po ich konzumácii môže zviera trpieť bolesťami brucha, byť letargické a pomalé. Z tohto dôvodu nie sú bravčové kosti pre vášho psa tou najlepšou voľbou.

Teľacie a hovädzie kosti

Hovädzie kosti pre psov sú celkom dobrou voľbou, najmä pre veľké psy, malé s nimi môžu mať problémy. Sú veľmi tvrdé, takže váš pes ich jednoducho odhryzne, ale bude pre neho veľmi ťažké alebo dokonca nemožné zjesť ich celé - čo je dobré, pretože budú slúžiť ako veľmi pevné, prirodzené hryzadlo. Budú nielen chutným občerstvením, ale aj spôsobom, ako riešiť psiu nudu a dentálnu hygienu.

Teľacia kosť je naopak veľmi mäkká a pri žutí sa nerozpadá na nebezpečné triesky. Preto tento typ môže pes väčšinou zjesť celý, v porovnaní s inými typmi kostí je tu menšie riziko, že si niečo urobí. V teľacích kostiach je tiež ukrytých o niečo viac živín ako v iných druhoch, takže táto desiata bude hodnotná.

Kosť pre vaše šteňa - dobrý nápad?

Šteňatá sa právom spájajú s malými a krehkými stvoreniami, a preto si zaslúžia, aby sa s nimi zaobchádzalo primerane. Sú teda kosti pre šteňa vhodné, alebo je lepšie počkať, kým bude dieťatko trochu staršie? Kosti v strave šteniat sa považujú za pomerne kontroverznú zložku stravy.

Malý pes (najmä pred desiatym týždňom života) ešte nedokáže úplne zvládnuť žuvanie tvrdej potravy a môže s veľkým nadšením a odhodlaním pristúpiť k hryzeniu kostí. To môže spôsobiť poškodenie chrupu a problémy s krivým skusom. Okrem toho môže byť tráviaci systém vášho psíka príliš zaťažený - po zjedení kostí môže šteňa začať trpieť zápchou alebo hnačkou.

Na druhej strane však šteňatá prejavujú prirodzenú tendenciu žuť, pretože sa im veľmi rýchlo vymieňajú zuby, takže si chcú stimulovať ďasná. Kosť môže byť pre ne ideálnym hryzátkom. Môže tiež dopĺňať vápnik v ich strave a správny pomer vápnika a fosforu je veľmi dôležitý. Ak chcete psa kŕmiť kosťami pre batoľa, najlepšie sa hodia teľacie alebo jahňacie kosti. Hovädzie kosti pre tak mladého psa budú príliš tvrdé a hydinové kosti ho môžu porezať - presne ako dospelého psa.

Psia kosť - chvíľa na bilancovanie

Môže pes jesť kosti? Áno, ale nie všetky. Hydinové a bravčové kosti môžu byť pre neho nebezpečné. V prípade bravčového mäsa hrozí psovi Aujeszkého choroba alebo parazit Trichinella ileus. Najlepšie je hovädzie alebo teľacie mäso podávané surové. Tú môžete skúsiť podávať aj svojmu šteniatku. Na internete si môžete ľahko kúpiť aj kosti pomleté spolu s mäsom - je to dobrý spôsob, ako doplniť vápnik v strave.

Hoci psy kosti milujú, je to pomerne riskantné. Ak máte akékoľvek pochybnosti o prítomnosti kostí v strave vášho psa, poraďte sa so svojím veterinárom. Je možné, že je lepšie vyvážiť stravu inak alebo podávať doplnky vápnika či mleté vaječné škrupiny.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
pixel