Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KOĽKOKRÁT DENNE MÁM KŔMIŤ SVOJU MAČKU A KOĽKO KRMIVA JEJ MÁM DÁVAŤ?

2023-04-11
KOĽKOKRÁT DENNE MÁM KŔMIŤ SVOJU MAČKU A KOĽKO KRMIVA JEJ MÁM DÁVAŤ?

Kedysi sa všeobecne verilo, že mačky vlastne netreba kŕmiť, stačí im naliať mlieko a držať ich vonku a ony si niečo ulovia samy. Našťastie je toto myslenie už minulosťou. Správny spôsob kŕmenia mačiek je veľmi dôležitý. Koľkokrát denne by ste mali mačku kŕmiť? Čo ovplyvňuje množstvo potravy, ktoré by mala vaša mačka zjesť? Ako sa staráte o jej stravu a poskytujete jej tie najlepšie jedlá?

Výživa mačiek - prečo je taká dôležitá?

Nemôžete sa spoľahnúť, že mačka bude zdravá a šťastná, ak nie je správne kŕmená. Nie bez dôvodu je priemerná dĺžka života voľne žijúcich mačiek oveľa kratšia ako mačiek, ktoré žijú v interiéri. Vplyv na to má, samozrejme, aj nebezpečnejší spôsob života, ale kolosálny rozdiel je aj v prístupe k potrave a v stravovaní.

Len správne kŕmená mačka má šancu zostať zdravá, pretože strava jej dodáva všetky vitamíny a ďalšie živiny, ktoré potrebuje k životu. Dôležité je aj množstvo krmiva. Voľne žijúca mačka, ak ju nekŕmia dobrí ľudia, žerie len vtedy, keď niečo uloví. Mačka chovaná v byte si môže dovoliť luxus, že nikdy nie je hladná, čo má pozitívny vplyv na jej zdravie a pohodu, samozrejme, za predpokladu, že nie je ani prekrmovaná. Príliš veľa potravy je tiež škodlivé. Ako často by som mal kŕmiť svoju mačku?

Čo ovplyvňuje množstvo krmiva pre mačky?

Koľko krmiva pre mačky denne bude dostatočná dávka, je veľmi premenlivá záležitosť. Všetko závisí od mnohých faktorov, preto nemožno predpokladať, že všetky mačky môžu zjesť rovnaké množstvo a budú reagovať rovnako. Na určenie ideálneho množstva krmiva, ktoré by malo pristáť v mačacej miske, však možno použiť niekoľko kritérií. Aké sú tieto kritériá?

Veľkosť

Veľkosť vašej mačky do značnej miery ovplyvňuje množstvo krmiva, ktoré by mala vaša mačka dostávať. Mačky veľkých plemien, ako napríklad Main Coons, zjedia viac ako zástupcovia menších plemien. Veľa závisí aj od zdravotného stavu, situácia sa mení napríklad v prípade mačiek s nadváhou, ktoré potrebujú zo zdravotných dôvodov schudnúť, alebo naopak, v prípade mačky, ktorá potrebuje pribrať niekoľko kilogramov, aby sa dostala z podváhy. Pri výbere množstva krmiva by sa to malo zohľadniť.

Vek

Mačiatka sa spočiatku živia výlučne materským mliekom a keď pocítia hlad, samy po ňom siahnu. Približne od štvrtého týždňa života sa mačiatka môžu pomaly preorientovať na pevnú stravu. Ich žalúdky sú však veľmi malé a nedokážu pojať veľa, preto musia jesť menšie porcie, ale rovnako často ako dospelé mačky. Ako často by ste v takom prípade mali kŕmiť malú mačku? Bežná frekvencia, ktorú si osvojili chovatelia, sú malé porcie podávané každé štyri hodiny.

Na druhej strane, staršie mačky môžu mať horšiu asimiláciu živín z potravy, preto by mali často jesť viac, hoci tu musíte byť obzvlášť opatrní, aby vaša mačka nepribrala. V ideálnom prípade by však mali dostávať kvalitné krmivo, ktoré je špeciálne určené pre staršie mačky.

Zdravotný stav

Zdravotný stav má nezanedbateľný vplyv na množstvo krmiva, ktoré by mala vaša mačka dostávať. Mačky po sterilizácii by mali zvyčajne jesť menej, pretože po operácii majú tendenciu priberať - ich energetické nároky sú nižšie. Na druhej strane, mačky v rekonvalescencii potrebujú nabrať silu, preto sa oplatí kŕmiť ich kvalitným krmivom a dbať na to, aby jedli.

Choré mačky jedia veľmi málo, takže sa nemusíte obávať, ak zníži množstvo prijímanej potravy. Ak je vaša mačka chorá - či už dočasne alebo chronicky - oplatí sa dôkladne prediskutovať jej stravu s veterinárom a v prípade potreby navštívte aj veterinárneho odborníka na výživu.

Koľkokrát denne kŕmite svoju mačku?

Okrem množstva krmiva má na zdravie mačky veľký vplyv aj frekvencia kŕmenia. Koľkokrát kŕmiť mačku s cukrovkou alebo inými chorobami? Vlastne toľkokrát ako zdravú mačku. Mení sa len typ krmiva. Tento poznatok je prospešný pre ich zdravie.

Niektorí poukazujú na ideálnu stravu mačiek vo voľnej prírode ako na vzor. Tieto mačky jedia len vtedy, keď niečo ulovia a strávia tým veľa času. Podľa tohto spôsobu mačka žerie málo, ale často a podáva sa jej až šesť alebo viac malých jedál.

Iní zasa poukazujú na to, že najlepšie sú dve väčšie jedlá denne a stály prístup k občerstveniu a suchej strave, čo je však mýtus a nesprávne riešenie. Existuje aj podobný názor, ktorý predpokladá neustály prístup mačky k všetkým druhom potravy, pričom na väčšie jedlo nie je čas. Jednoducho povedané, mačka žerie vtedy, keď potrebuje. Toto však nebude fungovať v prípade mačiek s nadváhou a nenásytných mačiek, pretože neustály prístup k suchému krmivu môže byť pre ne príliš lákavý - nemusia odolať nutkaniu zjesť celý obsah misky naraz.

Problém sa trochu skomplikuje, ak má zviera špeciálne stravovacie potreby. Koľkokrát denne by som mal kŕmiť svoju mačku po sterilizácii? Takéto mačky sú často náchylné na priberanie a chcú jesť viac. Preto je dobré zvýšiť počet jedál a zároveň zachovať alebo v prípade potreby dokonca znížiť dennú porciu krmiva.

Informácie o dávkovaní krmiva pre mačky často nájdete aj na obale krmiva.

Zlé stravovacie návyky - prečo sú nebezpečné?

Každý chce, aby jeho mačka bola najzdravšia a najšťastnejšia na svete. Často sa s tým spája presvedčenie, že veľa chutného jedla je ukazovateľom šťastia. Ak sa vaša mačka naučí, že ju kŕmite medzi jedlami a delíte sa s ňou o obsah vášho taniera, môže odmietnuť jesť svoje správne jedlo a odtiaľ je už priama cesta k nadváhe a zdravotným problémom.

To, čo naučíte svoju mačku na začiatku, jej zostane na dlho. Mačka sa môže naučiť žobrať o vaše jedlo, pretože ste jej ho predsa dávali predtým, takže nechápe, prečo je to teraz inak.

Prekrmovanie vašej mačky alebo zdieľanie ľudskej potravy s vašou mačkou nie je ukazovateľom lásky k vášmu domácemu miláčikovi, je to nebezpečné pre zdravie vašej mačky a z dlhodobého hľadiska to bude veľmi problematické aj pre vás.

Správne kŕmenie mačky - zhrnutie

Správny spôsob kŕmenia mačky je jedným z kľúčových faktorov jej zdravia. Dospelá mačka môže dostávať niekoľko menších jedál denne. Koľkokrát denne by som mal kŕmiť malú mačku? Ich žalúdky sú maličké, takže porcie musia byť naozaj malé, ale kŕmené často, aby sa mačka najedla dostatočne a nemala problémy s bruškom.

Množstvo krmiva ovplyvňuje aj zdravie mačky. Musí byť prispôsobené veku, úrovni aktivity, hmotnosti alebo zdravotnému stavu mačky.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
pixel