Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KOĽKO MAČKA SPÍ? BUDETE PREKVAPENÍ, KOĽKO SPÁNKU POTREBUJÚ!

2022-06-24
KOĽKO MAČKA SPÍ? BUDETE PREKVAPENÍ, KOĽKO SPÁNKU POTREBUJÚ!

Mačky milujú spánok. Sú schopné spať za akýchkoľvek podmienok a v akejkoľvek polohe. Spiaca mačka vyzerá roztomilo alebo hravo. Vtedy je určite uvoľnený. To však neznamená, že nie je ostražitý! Každá mačka sa môže v okamihu prebudiť a byť okamžite pripravená na akciu! Koľko mačky denne spia?

Určite viete, že mačky spia dlho. Ale viete, ako dlho? A prečo vlastne trávia toľko času spánkom? Spánok je veľmi dôležitý pre každého živého tvora. Ale práve mačky to zvládli a urobili z toho umenie. Prečo? Zistite to.

Koľko vaša mačka spí? Záleží na tom!

Každý potrebuje spať. Spánok je nevyhnutný pre každý živý organizmus. Niektoré bytosti potrebujú menej spánku, iné viac. Ľudia potrebujú v priemere osem hodín spánku za noc. Na druhej strane, slony africké potrebujú dve hodiny spánku. Keď sú k tomu prinútené, dokážu zostať v bdelom stave aj niekoľko desiatok hodín. Pre mačky je to nepredstaviteľné!

Hlavnou činnosťou vašej mačky je spánok. Niekedy môžete mať dojem, že vaša mačka nerobí nič iné, len spí, spí a spí. To je úplne správne. Koľko mačka spí? Toľko, koľko potrebuje, čo je... dosť veľa. Veľa závisí od jeho veku, zdravotného stavu a životného štýlu. Malé mačky spia inak, staršie mačky spia inak, mačky žijúce vonku, voľne žijúce mačky a mačky, ktoré nikdy neopúšťajú domov, spia inak.

Sen malej mačky

Malé mačiatko potrebuje veľa energie! Chce sa naháňať, hrať a loviť - aj keď loví len hračky. Musí tiež správne rásť a vyvíjať sa. Ako dlho spia malé mačky? Dlho, veľmi dlho. V priemere dvadsať hodín denne.

Spánok dospelých mačiek

Dospelá, plne vyvinutá a zdravá mačka potrebuje menej spánku ako mačiatko. Napriek tomu ide o vysoké hodnoty. Stále je to spáč. Koľko mačka spí? 12 až 16 hodín denne. Tento čas závisí od mnohých faktorov. Okrem iného jeho náladu, či a ako je sýty a pohodlné podmienky na spanie.

Sen staršej mačky

Kočičí starec je pravý spiaci veterán! Podstatnú časť svojho života prespal a vôbec s tým nemieni prestať. Práve naopak! Postupom času bude spať čoraz dlhšie. Koľko hodín spia staršie mačky? Až dvadsať za noc. V tomto sa podobajú malým mačiatkam. Nestrácajú však žiadnu energiu. Lenže ich organizmy sa regenerujú čoraz pomalšie.

Sen o voľne žijúcej mačke

Nie všetky mačky majú to šťastie, že žijú v domove a je o ne postarané. Veľká časť populácie vedie divoký život vo voľnej prírode. Je to život plný nebezpečenstiev a problémov. Mačka musí bojovať, aby prežila. Musí tiež loviť, aby získala potravu. Lov spotrebuje veľkú časť ich energie.

Preto aj oni hľadajú miesto na spanie. Koľko spí voľne žijúca mačka? Za menej priaznivých okolností asi 12 hodín za noc, ale mačky sa snažia tento stav predĺžiť a spať čo najdlhšie. Ich spánok je tiež veľmi bdelý.

Prečo mačka spí tak dlho?

V ľudskom vedomí panuje presvedčenie, že mačka celý deň spí, aby bola celú noc aktívna ako nočné zviera. To nie je celkom pravda. Mačky skutočne prespia veľkú časť dňa, ale aj veľkú časť noci! Najaktívnejšie sú za súmraku, tesne pred svitaním a na úsvite. Sú na to biologicky prispôsobené.

Mačky sú dravce. Ako všetky dravce sa v tomto období vydávajú na lov. Samozrejme, domáce mačky, ktoré sa vždy môžu spoľahnúť na plnú misku, nemusia loviť, aby sa najedli. Príroda ich však na to naprogramovala. Preto v týchto chvíľach s nadšením lovia hračky a divoko pobehujú po dome. Mačky spia tak veľa, pretože si jednoducho potrebujú šetriť energiu, ako každý dravec.

Malé mačky nelovia, ale aj v nich sa prebúdza lovecký inštinkt. To, koľko malá mačka spí a prečo to trvá tak dlho, je tiež dané jej vývojom. Malé mačiatko môže za veľmi krátky čas výrazne zväčšiť svoju veľkosť. Na to potrebuje veľa energie, ktorú získava práve zo spánku.

Ako mačka spí?

Je pôsobivé, koľko mačky za noc prespia. Vôbec však nejde o hlboký spánok, z ktorého sa mačka ťažko prebúdza. Je to úplne iné. Mačka, dokonca aj domáca, zvyčajne spí. Je pripravená kedykoľvek sa prebudiť a reagovať na novú situáciu. Nenechajte sa oklamať jeho sladkým vzhľadom. Nespí toľko, ako si myslíte!

Mačka spí vo fázach. Zdriemnutie - fáza hlbokého spánku - opäť zdriemnutie. Čas spánku sa líši. Trvá štvrťhodinu až hodinu. Potom prichádza fáza hlbokého spánku. Nie je dlhá, netrvá dlhšie ako päť minút. Po tomto období sa mačka vráti do fázy spánku. Vďaka tomu je stále v strehu a - hoci spí! - zvyčajne vie, čo sa okolo neho deje. Tiež sa veľmi rýchlo prebúdza. Je tiež okamžite pripravený na akciu.

Kde spí mačka?

Určite budete súhlasiť s tvrdením, že mačka spí nielen vždy, ale aj všade. Žiadna, ani tá najakrobatickejšia poloha mu nie je nepríjemná. Pre mačku vo všeobecnosti neexistuje nič také ako "nepohodlné miesto na spanie". Internet je zaplavený fotografiami mačiek, ktoré spia na najzvláštnejších miestach a v najzvláštnejších polohách. Každý to vie, každý to videl.

To však neznamená, že mačka si neváži dobré podmienky na spanie. Len ich chápe úplne inak. Nepohrdne však dobrou posteľou, tak ako človek nepohrdne kráľovskou posteľou. V ponuke sú rôzne postele, kryté aj nekryté - matrace, pohovky, búdy, stany, oválne a obdĺžnikové postele. Každá z nich sa stretne so súhlasom vašej mačky. Každá z nich urobí vašej mačke veľkú radosť. Nájdete ich v ponuke AraZoo.

Mačací sen - zhrnutie

Mačka je dravec. Preto veľkú časť dňa a noci prespí. Ožíva len na úsvite a za súmraku. To je jeho mačacia povaha. Spánok mačky závisí od mnohých faktorov. Vek, životný štýl, zdravie a dokonca aj počasie. Spí 12 až 20 hodín denne. Malé a staršie mačky spia oveľa dlhšie ako mladé, ale úplne dospelé mačky.

Dôvodom je úplne iná energetická náročnosť. Mačka je šťastná, keď môže spať. Bolo by veľmi šťastné, keby to tak bolo čo najdlhšie. Bude sa tiež snažiť o čo najväčšie pohodlie. Napriek tomu stále spia veľmi bdelo.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
pixel