Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KOKERŠPANIEL - DAREBÁK S KRÁSNYM VZHĽADOM. POPIS PLEMENA

2024-06-19
KOKERŠPANIEL - DAREBÁK S KRÁSNYM VZHĽADOM. POPIS PLEMENA

Anglický kokeršpaniel je aktívny pes, plný radosti a túžby hrať sa. Niet divu, že bol jedným z najobľúbenejších plemien Alžbety II. Jeho história je pomerne dlhá, pretože sa považuje za najstaršiu odrodu španielov. Chceli by ste vedieť, odkiaľ pochádza a aká je jeho povaha? Na tieto a mnohé ďalšie otázky vám odpovieme v tomto článku. Zistite podrobné informácie o anglickom kokeršpanielovi! Pozývame vás, aby ste si prečítali náš príspevok o tomto plemene.

Anglický kokeršpaniel - FCI a iné kynologické organizácie

Anglický kokeršpaniel je najobľúbenejším typom kokeršpaniela. Je dobre známy nielen v Poľsku, ale aj mimo našej krajiny. Bol prijatý mnohými kynologickými organizáciami. Jednou z nich je Medzinárodný kynologický zväz (FCI), ktorý uznal kokeršpaniela ako samostatné plemeno a udelil mu štandard. Klasifikácia anglického kokršpaniela je nasledovná:

 • skupina VIII - Aportéri, smykáči, vlečné psy,
 • sekcia 2 - Retrieveri,
 • norma 167.

Ostatné kynologické organizácie takto klasifikovali anglického kokeršpaniela:

 • American Kennel Club (AKC) - „športové“ psy,
 • Austrálska národná kynologická rada (ANKC) - poľovné psy skupiny 3,
 • Svetová kynologická únia (WKU) - 4.09 poľovné psy,
 • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) - aportovacie psy,
 • Kanadský kynologický klub (CKC) - I-26 „športové“ psy,
 • United Kennel Club (UKC) - lovecké psy.

História plemena kokeršpaniel - viete, odkiaľ pochádza?

Kokršpaniel je pes s úžasne dlhým rodokmeňom. Jeho pôvod siaha pravdepodobne až do 4. storočia. Chcete sa dozvedieť viac o spletitej histórii kokršpaniela? Predstavili sme vám najdôležitejšie informácie v skratke.

Anglický kokeršpaniel - pôvod plemena

Na úvod treba spomenúť, že šprintérsky pes sa považuje za protoplast všetkých šprintérov. Presný pôvod kokeršpanielov nie je úplne jasný. Ak chcete úplne vystopovať históriu, musíte sa vrátiť až do 4. storočia pred naším letopočtom. Z výskumov vykonaných v súvislosti s históriou plemena vyplýva, že práve vtedy žili v Kartágu psy, ktoré sú predkami dnešných kokeršpanielov. Písal o nich už jeden zo žiakov samotného Sokrata, Xenofón. Práve z jeho opisu pochádzajú prvé písomné zmienky o nich.

Na druhej strane iní výskumníci poukazujú na španielsky pôvod kokeršpanielov. Psy s dlhou srsťou a visiacimi ušami sa na Pyrenejskom polostrove vyskytovali už v 7. až 8. storočí. Predpokladá sa, že sa tam dostali počas krížových výprav. Odtiaľ sa mali rozšíriť aj do Francúzska a Anglicka.

Anglický kokeršpaniel vznikol vďaka selekcii, ktorá bola vykonaná veľmi starostlivo. Priamym predkom tohto typu španielov je čierny koker Obo, ktorý sa narodil v roku 1879. Jeho gény sa nachádzajú v rodokmeňoch anglických kokeršpanielov. V roku 1893 Britský kynologický klub uznal toto plemeno a v roku 1902 bol vytvorený prvý štandard.

Spočiatku sa anglickí a americkí španieli navzájom stotožňovali. Postupom času sa stávali čoraz populárnejšími, a preto sa aj v Amerike začalo s chovom tohto plemena psov. Hoci kokeršpanieli amerického typu boli chovaní už na začiatku 20. storočia, až v roku 1946 Americký kynologický klub uznal tieto dva typy ako samostatné plemená - anglický kokeršpaniel a americký kokeršpaniel majú odvtedy dva samostatné vzory.

Výkonnosť plemena

17. storočie prinieslo ďalšie zmeny vo vnímaní plemena. V tomto období boli vynájdené strelné zbrane. Len zdanlivo strelné zbrane nemajú žiadnu súvislosť so španielami. Práve v tomto období sa tieto psy začali vyžadovať nielen na vyháňanie hydiny z úkrytov, ale aj na aportovanie ulovenej zveri.

V minulosti sa anglický kokeršpaniel používal najmä ako poľovný pes. Dnes môže byť aj verným a oddaným rodinným spoločníkom.

Moderný kokeršpaniel - popularita plemena

V Poľsku bol anglický kokeršpaniel vyšľachtený pomerne skoro. Už v medzivojnovom období sa tu darilo niekoľkým chovateľským staniciam. Druhá svetová vojna však chovy týchto krásnych psov takmer úplne zlikvidovala a to mohol byť koniec ich histórie, keby v roku 1948 neprišiel do Poľska ďalší kokeršpaniel, ktorý opäť naštartoval poľskú líniu chovu týchto psov.

Anglický kokeršpaniel - pohľad, ktorý poteší

Anglický kokeršpaniel je krásny a očarujúci pes. Hoci je veľmi podobný svojmu blízkemu príbuznému, americkému kokeršpanielovi, môžeme si všimnúť niektoré rozdiely vo vzhľade. Nižšie sme ich načrtli. S nami spoznáte vzhľad kokeršpaniela zvnútra!

Celkový vzhľad anglického kokeršpaniela

Anglický kokeršpaniel je pes s trojuholníkovým tvarom tela. Vyznačuje sa proporcionálnou, kompaktnou stavbou tela. Hrudník je hlboký a dobre vyvinutý. Americký typ má menšiu a guľatejšiu hlavu a kratší pysk a jeho oči smerujú priamo dopredu. Na druhej strane anglický kokeršpaniel má väčšiu hlavu s dlhším pyskom a o niečo širšie rozmiestnené oči. Dúhovka by mala mať tmavohnedú farbu, čím tmavšiu, tým lepšiu. Uši anglického kokršpaniela sú dlhé a tenké - husto osrstené. Chvost môže byť umiestnený viac alebo menej na predĺžení chrbtovej línie.

Výška a hmotnosť anglického španiela

Anglický kokeršpaniel je stredne veľký pes. Samce môžu merať 39 až 41 cm a samice 38 až 39 cm. Hmotnosť oboch pohlaví je rovnaká a pohybuje sa medzi 13 a 14,5 kg. Kokeršpanieli amerického typu sú menší ako anglickí kokeršpanieli.

Farba srsti anglického kokeršpaniela

Srsť anglického kokeršpaniela je hladká a veľmi hodvábna, veľmi príjemná na dotyk. Je stredne dlhá. Najkratšia srsť sa nachádza na hlave a najdlhšia na predných a zadných končatinách (nad členkami) a na trupe. Srsť by nemala byť tvrdá, drsná ani kučeravá. Srsť amerických španielov je dlhšia.

Oba typy sa vyznačujú veľkou variabilitou sfarbenia. Anglický kokeršpaniel môže byť rovnomerne:

 • červená,
 • zlatá,
 • čierna a čokoládová s podrastom.

Vyskytujú sa aj dvojfarebné jedince, môžu byť:

 • biela a čierna,
 • bielo-čokoládová
 • bielo-oranžová,
 • biela a citrónová.

Všetky varianty sa môžu vyskytovať so škvrnami alebo bez nich. Stále sa môžeme stretnúť s kokeršpanielom s trojfarebnosťou, t. j. bielo-čiernou a -čokoládovou s nedopigmentáciou.

Okrem toho môže mať anglický kokeršpaniel preosiatu farebnú srsť:

 • modrú (s podfarbením alebo bez neho),
 • oranžová,
 • citrónovú,
 • čokoládová (s podsadou alebo bez nej).

Úprava kokršpaniela

Chceli by ste, aby u vás doma žil kokeršpaniel? Pes tohto plemena si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Musíte si byť istí, že na to budete mať dostatok času. Inak váš pes nebude ani pekne vyzerať, ani sa nebude dobre cítiť.

Ako sa upravuje srsť anglického kokeršpaniela?

Srsť kokeršpaniela je mimoriadne krásna, mäkká a veľmi príjemná na dotyk. Nesmiete ju však zabúdať pravidelne česať, aby nelínila a zostala zdravo vyzerajúca. Dôležité je tiež pravidelne odstraňovať odumretú, padajúcu srsť. V opačnom prípade môže byť matná. Kokršpaniela je dobré česať aspoň raz týždenne a v období lnenia každý deň. Na tento účel sa najlepšie hodí kefa pudlovitého typu a hrebeň s otočnými zubami. Srsť v oblasti slabín a na ušiach môžete vyčesávať kovovým hrebeňom.

Kúpanie kokeršpaniela

Kokeršpaniel si vyžaduje pravidelné kúpanie - približne raz za mesiac. Najlepšie šampónom určeným pre dlhosrsté psy. Po dôkladnom opláchnutí môžete na srsť psa dodatočne aplikovať kondicionér, aby sa srsť ľahšie rozčesávala. Psa môžete vysušiť uterákom a fénom.

Je potrebné kokeršpaniela strihať?

V prípade kokeršpaniela je potrebné srsť ostrihať a ošklbať, aby získala požadovanú dĺžku a štruktúru. Ak to však nechcete alebo nemôžete urobiť sami, môžete to zveriť profesionálnemu ošetrovateľovi.

Ďalšie ošetrenia

Stojí za to sledovať stav dlhých, odstávajúcich uší kokršpaniela, pretože nemajú dostatočnú ventiláciu. V dôsledku toho môžu byť psy tohto plemena náchylné na infekcie. Prebytočný ušný maz sa rozhodne nesmie odstraňovať vatovou tyčinkou. Namiesto toho, aby sa ušný maz odstránil, zatlačí sa ešte hlbšie do ucha. Tu sa hodí čistič uší pre psov.

Okrem toho je možné skontrolovať a skrátiť pazúry, ak sú príliš dlhé. Najlepšie je to urobiť pomocou klieští pre psov. O ústnu hygienu nášho kokršpaniela sa môžeme postarať tak, že mu vyčistíme zuby špeciálnou kefkou a pastou. Nečistoty pod očami dôkladne odstránime špeciálnym prípravkom.

Anglický kokeršpaniel, charakter, povaha, štýl bytia. Aký je v skutočnosti?

Anglický kokeršpaniel patrí medzi mimoriadne energické psy. Nenechajte sa zmiasť jemným a očarujúcim vzhľadom tohto psa. Je to skutočný darebák s obrovským temperamentom. Povahu kokeršpaniela sme podrobnejšie načrtli nižšie.

Anglický kokeršpaniel voči blízkym

Anglický kokeršpaniel si často vyberie jedného člena rodiny, ktorého si obzvlášť obľúbi. Bez problémov si nájde cestu do vzťahov s deťmi. Aj keď bude uprednostňovať spoločnosť tých o niečo starších. Mladších treba najprv naučiť, ako so psom správne zaobchádzať.

Kokeršpaniel voči cudzím ľuďom

Kokeršpaniel môže byť pri oslovovaní nových ľudí odmeraný alebo veselý, keď víta návštevníkov v našom dome. Povaha týchto psov z nich robí skôr dobrých a ostražitých strážnych psov. Od kokršpaniela však nemôžete očakávať, že bude obranárskym psom. V tejto úlohe sa rozhodne neosvedčí. Pri výcviku však dokážu strážiť a varovať pred votrelcami.

Znesie kokeršpaniel iné zvieratá?

Anglický kokeršpaniel vo všeobecnosti znáša iné psy a dobre žije v svorke. Nemá problémy ani s prijímaním iných domácich zvierat. Musíte len dobre zvládnuť jeho temperament. Opäť tu bude železná vôľa viac než vhodná. Psy tohto plemena potrebujú socializáciu už od prvých šteniatok, pričom s ňou treba začať už v chovateľskej stanici.

Aktivity pre kokeršpaniela

Kokeršpaniel patrí medzi aktívne psy. Nenechajte sa oklamať sladkým vzhľadom týchto psov a ich krásnym, za srdce chytajúcim pohľadom! Na dennej báze sú veľmi živé a vždy pripravené na hru. Bez ohľadu na okolnosti. Psy kokršpanielov sú rovnako krásne ako energické a dychtivé potešiť. Žiadne počasie im nemôže zabrániť v zábave.

Ako vychovať kokeršpaniela?

Anglický kokeršpaniel je vo všeobecnosti hravý a túži potešiť. Nemali by sme však zabúdať, že kedysi bol určený najmä na lov, a preto má v sebe silne zakorenený lovecký inštinkt. Ak chceme svojho kokeršpaniela dobre vychovať, musíme brať do úvahy jeho špecifické potreby. Naznačíme vám, čo je dôležité a čo sa oplatí mať na pamäti.

Anglický kokeršpaniel - životné podmienky

Anglický kokeršpaniel môže žiť v paneláku, ale len vtedy, ak má dostatok pohybu a každodennej aktivity. Najlepšie sa samozrejme bude cítiť v dome so záhradou, kde bude mať dostatok priestoru na hranie. Nezabúdajte, že tieto psy sú veľmi rodinne orientované a zle znášajú samotu. Rozhodne nie sú vhodné do koterca. Zvládnu to, ak ich treba nechať na niekoľko hodín osamote. Dávajú však prednosť spoločnosti niekoho iného.