Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KLIEŠŤ U PSA - PRVÁ POMOC PRE VÁŠHO DOMÁCEHO MILÁČIKA

2022-06-10
KLIEŠŤ U PSA - PRVÁ POMOC PRE VÁŠHO DOMÁCEHO MILÁČIKA

Teplejšie a dlhšie dni nás nabádajú k častým prechádzkam v lese alebo na lúke. Psy, ktoré strávili zimu doma na gauči, v lete ochotne vybehnú do záhrady. Mali by sme si uvedomiť, že kliešte môžu číhať v rôznych kríkoch, dokonca aj v nízkych, ktoré sú nebezpečné nielen pre nás, ale aj pre naše domáce zvieratá. Ako chrániť zviera a čo robiť, keď vidíme, že kliešť si už našiel miesto na našom psovi?

Čo sú to kliešte?

Kliešte sú pavúkovce, ktorým sa darí v našom klimatickom pásme. Ich veľkosť sa líši v závislosti od druhu, štádia vývoja a plnosti. Môžu byť malé ako špendlíková hlavička, ale v dospelosti môžu merať približne 4 mm pred a 1 cm po vypití krvi.

Životný cyklus kliešťov úzko súvisí s ich kŕmením. Každá forma, aby sa mohla vyvinúť do ďalšej, musí prijať krv hostiteľa. Z vajíčok sa vyliahnu nymfy, z ktorých sa vyvinú larvy a z nich dospelí jedinci. Kliešte sa musia kŕmiť, aby mohli klásť vajíčka. Preto sa jeden kliešť musí napiť krvi aspoň trikrát, aby sa jeho životný cyklus ukončil.

Kedy by ste si mali dávať pozor na kliešte u svojho psa?

Niektorí ľudia si na kliešte spomenú, keď je naozaj teplo. Keď vám večerné prechádzky a pobyt vonku znepríjemňujú komáre a muchy, prichádzajú na rad oveľa nebezpečnejšie kliešte. Ich aktivita však v lete nie je na vrchole. Práve na začiatku jari a jesene by sme sa mali mať najviac na pozore. Teraz, keď je jeseň dlhá a zimy sú relatívne teplé, je dobré chrániť domáce zvieratá pred kliešťami po celý rok. Je pravda, že jar a jeseň sú obdobia s najväčšou aktivitou týchto pavúkovcov, ale v súčasnosti už nemôžeme hovoriť o období, ktoré by bolo úplne bez nich.

Zvyšujúca sa hrozba

V poslednom čase sa výrazne zvýšil výskyt kliešťov u psov. Prispeli k tomu mnohé faktory. Nie bez významu je aj zväčšenie oblasti, v ktorej žijeme, a cestovanie, ktoré umožňuje kliešťom prenášať sa na tele svojich hostiteľov, niekedy aj na veľmi dlhé vzdialenosti. To umožňuje preniesť tieto pavúkovce do oblasti, kde sa predtým nevyskytovali. Veľmi dôležitá je aj skutočnosť, že kliešte sú teraz v zime oveľa aktívnejšie ako predtým. Ešte nedávno nám pokles teploty pod 4oC umožňoval cítiť sa bezpečne, ale teraz sú kliešte aktívne aj pri nižších teplotách. Ako už bolo spomenuté, veľký vplyv na to majú kratšie a menej intenzívne zimy.

Odkiaľ sa vzal kliešť na psovi?

Prechádzka, ktorá je pre psy najočakávanejšou časťou dňa, sa môže skončiť návratom nepozvaného hosťa, ktorý pre ne predstavuje skutočné nebezpečenstvo. V súčasnosti sú kliešte veľmi rozšírené. Vyskytujú sa nielen v lesoch a na lúkach, ale aj v mestskej vegetácii a na zelených pozemkoch domov.

Kliešte ich hostiteľ zachytí z rastlín, keď sa o ne pri chôdzi otrie. Toto nemá nič spoločné so skákajúcimi pavúkovcami. Parazit sa cez srsť dostane až ku koži a hľadá vhodné miesto, kde by sa mohol zavŕtať. Ideálnymi oblasťami sú podpazušie, slabiny, konečník, krk, uši alebo medziprstné priestory. Ide o oblasti s dobrým prekrvením a tenkou kožou. Nie je však vylúčené, že sa kliešť môže prisať na akékoľvek iné, takmer akékoľvek miesto na psom tele.

Zvieratá si neuvedomujú, že ich napadol pavúkovec. Injekcia je bezbolestná vďaka prítomnosti anestetických látok v slinách kliešťa. Odber krvi trvá pomerne dlho, pokiaľ sa parazity nezistia skôr. Môžu to byť dva dni, ale môže ich byť aj tucet. Po nažraní sa kliešť v psovi odpojí a opäť sa dostane do prostredia.

Pes má na sebe kliešťa - čo ďalej?

Je veľmi dôležité, aby ste po prechádzke dôkladne skontrolovali srsť a kožu svojho domáceho maznáčika. Kliešte u psa môžu dlho hľadať ideálne miesto na prisatie, takže máme šancu nájsť ho ešte predtým, ako sa stihne natrvalo usadiť na jeho koži. Týmto spôsobom chránime psa, ale aj členov domácnosti, pretože takýto kliešť by sa na nich mohol jednoducho preniesť. Ak je však kliešť už zapichnutý v koži, je potrebné ho čo najskôr odstrániť.

Kliešť u psa - ako ho odstrániť?

Ak nevieme, ako vytiahnuť kliešťa zo psa, môžeme ísť k veterinárovi, ale nič nám nebráni, aby sme to urobili sami doma. Napriek tomu je najlepšie požiadať niekoho z domácnosti, aby vám pomohol držať psa. Je tiež potrebné pripraviť si pomôcku na odstraňovanie týchto pavúkovcov alebo obyčajnú tenkú pinzetu na kliešte pre psa a dezinfekčný prostriedok.

Nezačínajte vyťahovať kliešťa bez toho, aby ste starostlivo odstránili srsť. Je to veľmi dôležité, pretože pinzetou často omylom zachytíme srsť, ktorej ťahanie spôsobuje psovi nepohodlie a sťažuje celý postup.

Ak sme pripravení, ako odstránime kliešťa zo psa? Treba ju uchopiť tesne vedľa kože a jemným, ale pevným spôsobom ju začať pomaly vyťahovať a ťahať smerom nahor. Po krátkom čase by sa kliešť mal oddeliť a zostať v nástroji.

Po odstránení kliešťa je potrebné starostlivo skontrolovať, či bol odstránený celý, a potom miesto uhryznutia vydezinfikovať. Ak sa ukáže, že ústie kliešťa zostalo v koži, mali by sme psa čo najskôr vziať k veterinárovi. V ideálnom prípade je možné odstrániť všetky zvyšky z kože. Nie vždy je to však možné kvôli ich malej veľkosti a krehkosti, ako aj opuchu okolitých tkanív. V každom prípade vám veterinár poskytne všetky potrebné odporúčania na ďalšie ošetrenie doma.

Záleží na čase?

Určite áno! Čím skôr si kliešťa na svojom psovi všimnete a odstránite ho, tým lepšie. Ide samozrejme o možnosť prenosu mikroorganizmov, ktoré spôsobujú množstvo ochorení prenášaných kliešťami. Tie sa prenášajú prostredníctvom slín kliešťov. Sliny sa dostanú do tela hostiteľa, keď parazit uhryzne a nasaje krv. To je pre parazita dôležité, pretože obsahuje látky, ktoré znecitlivujú telo, stužujú okolité tkanivá a zabraňujú zrážaniu krvi.

Veľké množstvo sa do rany dostane aj počas odlepovania kliešťa. Bolo dokázané, že na nakazenie sa väčšinou kliešťami prenášaných chorôb je potrebných minimálne 48 hodín parazitovania. Niekedy je to však kratšie obdobie. V niektorých situáciách, napríklad keď parazit zmení hostiteľa, stačí 8 až 24 hodín. Z tohto dôvodu sa neoplatí otáľať - kontrola srsti psa po prechádzke by sa mala stať zvykom.

Na čo si mám dať pozor po odstránení kliešťa?

V mieste, kde sa kliešť prisal, môže byť až 3 týždne viditeľné zhrubnutie, vypuklosť a začervenanie tkaniva. Pokiaľ sa nezväčšuje a nič z neho nevyteká, je potrebné ho len pozorovať.

Okrem miesta vpichu by sme mali venovať pozornosť aj samotnému zvieraťu a prítomnosti ďalších znepokojujúcich príznakov. Kliešť na psovi môže viesť k výskytu nebezpečných chorôb a v takom prípade je potrebná rýchla reakcia, aby sa zvýšili šance na úspešnú liečbu. Nezabudnite, že niektoré choroby sa prejavia niekoľko dní alebo dokonca týždňov po uhryznutí kliešťom. Príznaky prisatia kliešťa na psa môžu byť rôzne - najlepšie je konzultovať každý znepokojujúci signál s veterinárom.

Typy ochrany proti kliešťom

Existuje mnoho komerčne dostupných prípravkov, ktoré sú účinné proti napadnutiu psov kliešťami. Môžu to byť tablety, spreje, spot-on prípravky alebo obojky proti kliešťom. Nápomocné môžu byť aj špeciálne šampóny, ktoré poskytujú dodatočnú ochranu vášho domáceho maznáčika. Váš veterinárny lekár vám pomôže vybrať ten správny produkt pre vaše zviera.

Podľa usmernení by sme okrem celoročnej aplikácie ochranných prípravkov mali pravidelne prehľadávať srsť našich domácich zvierat a v prípade nálezu kliešťa ho čo najskôr odstrániť.

Kliešť u psa - zhrnutie

Kliešte predstavujú veľmi vážnu hrozbu nielen pre ľudí, ale aj pre naše domáce zvieratá. Je ich čoraz viac a rozširuje sa oblasť ich výskytu. Samozrejme, nie každý kliešť na psovi spôsobuje ochorenie, ale riziko je veľké.

Pravidelná prevencia je rozumný spôsob, ako sa s týmto problémom vysporiadať. Mali by sme si uvedomiť, že pes môže chytiť kliešťa kdekoľvek - na prechádzke v lese, v meste alebo na dovolenke. V prípade potreby je dôležité vedieť, ako kliešťa zo psa vytiahnuť a na čo by sme si potom mali dávať pozor. Ak navyše vieme, aké príznaky kliešťa u psa by nás mali znepokojovať, môžeme si byť istí, že náš pes je u nás v bezpečí a nič sa mu nemôže stať.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
pixel