Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KEDY A AKO KŔMIŤ SHIH TZU? VÝŽIVA MALÝCH A DOSPELÝCH PSOV

2022-06-15
KEDY A AKO KŔMIŤ SHIH TZU? VÝŽIVA MALÝCH A DOSPELÝCH PSOV

Nie nadarmo sa psom shih tzu hovorí psí aristokrati. Toto malé plemeno sa vyznačuje veselosťou a spoločenskou povahou, ale na druhej strane si shih tzu na udržanie zdravia a dobrej kondície vyžaduje časovo náročnú starostlivosť, ako aj dokonale vyváženú stravu. Snívate o psovi tohto plemena? Potom musíte dokonale zvládnuť výživu svojho shih tzu.

Charakteristika psov levích plemien

Neobyčajne krásne shih tzu pochádzajú z Tibetu, ale za svoje meno vďačia cisárovnej Tzu Shi. Počas vlády tohto čínskeho panovníka sa začal pravidelný chov shih tzu - levov. Plemeno shih tzu sa do Európy dostalo až v 30. rokoch 20. storočia.

Od začiatku boli shih tzu chované ako spoločenské psy. Vyznačujú sa nielen svojím originálnym, veselým, hoci nezávislým charakterom a dôstojným vzhľadom. Shih tzu sa považujú za plemeno, ktoré je dokonale vhodné do domácností s deťmi. Shih tzu radi komunikujú s ľuďmi, majú radi fyzické aktivity a prechádzky. Sú vhodné do domácností, kde sú aj iné zvieratá. Na druhej strane sa málokedy stáva, že v neprítomnosti opatrovateľov shih tzu ničí doplnky domácnosti, pretože rád spí a čas strávený osamote využíva práve na odpočinok.

Z hľadiska povahy pôsobia psy shih tzu dojmom, že sú ideálne takmer pre každého. Ale je to naozaj tak? Nároky na starostlivosť a kŕmenie shih tzu sú pomerne vysoké. Zaujímavé je, že shih tzu línajú len raz za život, približne v 8. mesiaci života, keď vymenia šteňacie chlpy za dospelé. Srsť shih tzu by sa však mala denne kefovať a dva-trikrát týždenne sa odporúča dôkladne ju rozčesať kovovým hrebeňom.

V porovnaní s inými plemenami si shih tzu vyžadujú časté kúpanie (aj raz týždenne). Stav srsti shih tzu je nielen ukazovateľom krásy, ale predovšetkým zdravia psa. Preto je dôležité vybrať si vyváženú stravu a správnu výživu.

Ako sa líši kŕmenie shih tzu od iných plemien?

Ako som už spomenul, vzhľad srsti shih tzu je ukazovateľom zdravia zvieraťa. Aby bola srsť vášho psa krásna a lesklá, musíte sa uistiť, že kožné tkanivo funguje správne. Jeho zlý stav sa veľmi rýchlo prejaví na zhoršení vzhľadu srsti a bude signálom, že telo vášho shiz tzu nedostáva všetky potrebné živiny.

Okrem toho sú šteniatka shih tzu nenásytné a bez kontroly môžu zjesť oveľa viac, ako by mali. Aby ste predišli nadváhe, nadúvaniu alebo iným tráviacim problémom, dodržiavajte čas a hmotnosť jedál. Presné odmeriavanie porcií podávaných v určitom čase zvykne vášho psa na určitý denný režim. Okrem toho je toto plemeno náchylné na potravinové alergie a citlivosť, preto je dôležité vyberať vysokokvalitné krmivo.

Ako kŕmiť shih tzu - všeobecné informácie

Denná dávka vášho shih tzu by mala obsahovať nielen všetky potrebné živiny, ale mala by byť podávaná v presne odmeraných množstvách. Zložky stravy shih tzu, ktoré ovplyvňujú funkciu kože (a tým aj dobrý stav srsti):

  • minerály - pletivo, meď, vápnik, zinok;
  • vitamíny ovplyvňujúce správny metabolizmus bielkovín a vitamíny rozpustné v tukoch;
  • nenasýtené mastné kyseliny (n-6 a n-3);
  • bielkoviny - najmä sírne aminokyseliny; polyfenoly, flavonoidy, fytostanoly, lignany.

Ako každý pes, aj shih tzu sa nechá zlákať na psie pochúťky. Nezabudnite však, že to s množstvom nesmiete preháňať. Ak plánujete trénovať novú zručnosť, odpočítajte kalorickú bilanciu od dennej porcie jedla. Nezabudnite psovi po jedle vyčistiť ústa. Dlhá srsť vášho shih tzu znamená, že zvyšky sa usadzujú a majú negatívny vplyv na jeho srsť a následne na jeho zdravie.

Shih tzu - kŕmenie šteniat

Výživové požiadavky šteniat shih tzu a dospelých psov sa líšia. Ak analyzujete zloženie krmiva pre mladé psy, okamžite zistíte, že obsahuje o niečo viac bielkovín a mastných kyselín, ale menej tuku a hrubej vlákniny ako verzia pre dospelé psy. To umožňuje harmonický vývoj mladého organizmu.

Ako často mám kŕmiť svoje šteňa shih tzu? Pre malého psa (do veku približne troch mesiacov) rozdeľte dennú dávku na štyri časti a pre staršieho psa na tri časti. Venujte pozornosť tomu, ako vaše šteňa zvláda konzumáciu tuhej stravy. Možno bude potrebné každú porciu pred podávaním na niekoľko minút namočiť, aby ju pes ľahšie rozhrýzol.

Pre šteňatá do veku 10 mesiacov je ideálne krmivo Royal Canin Puppy Shih Tzu. Okrem vyváženého zloženia má špeciálne upravený tvar krokety, ktorý je navrhnutý tak, aby uľahčoval žuvanie a zároveň čistil zuby shih tzu od nahromadeného povlaku.

Okrem rozdielov v zložení sa líši aj rozdelenie denných porcií. Dospelý shih tzu môže byť kŕmený dvakrát denne alebo, ak nemá tráviace problémy, jedným jedlom.

Môže sa stať, že dospelý pes shih tzu chce stále jesť len namočené a nadýchané krmivo. Kŕmenie shih tzu suchým krmivom je najobľúbenejší spôsob kŕmenia, ale pre psov, ktorí uprednostňujú mäkké krmivo, spoločnosť Royal Canin predstavila mokré krmivo Shih Tzu Adult. Stále obsahuje všetky živiny, ktoré plemeno potrebuje, ale vďaka jemnej textúre v chuťovo výraznej omáčke povzbudí chuť do jedla aj tých najvyberavejších psov. Upozorňujeme, že dostatočné množstvo taurínu a mastných kyselín EPA a DHA podporuje udržiavanie srdcovej činnosti vášho domáceho maznáčika.

Je možné, že aj pes kŕmený hotovým krmivom bude potrebovať doplnky. Ak u svojho shih tzu spozorujete tráviace problémy, navštívte svojho veterinára. Plynatosť alebo hnačka môžu prispieť k horšiemu vstrebávaniu všetkých živín. Odborník rozhodne, či váš shih tzu potrebuje regulovať tráviaci systém pomocou farmakologických látok.

Shih tzu starostlivosť - výživa a problémy s hmotnosťou

Problém s nadváhou sa môže týkať každého psa, nielen shih tzu. Rovnako ako u ľudí je spôsobená prekrmovaním a nedostatkom pohybu. K nadmernému priberaniu na váhe oveľa menej často prispieva choroba.

Ako skontrolovať, či si váš shih tzu udržiava správnu hmotnosť? Položte ruku na bok psa, jeho rebrá by ste mali okamžite nahmatať. Dbajte na to, aby váš domáci miláčik nemal nadváhu. Psy s nadváhou sú náchylnejšie na choroby a majú kratší život ako ostatné psy. Doprajte svojmu domácemu miláčikovi správne množstvo pohybu, ale predovšetkým dodržiavajte pravidlá kŕmenia svojho shih tzu, aby ste mu poskytli potrebné zložky pre zdravie.

Výživa shih tzu - prehľad v kocke

Hoci sú shih tzu psy odporúčaným plemenom pre rodiny s deťmi, vyžadujú náročnú starostlivosť. Vyvážená strava shih tzu je veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o toto plemeno, a to z hľadiska zdravia aj stavu srsti.

Ideálne množstvo bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov je zaručené špeciálnym krmivom pre psov shih tzu. Kvalitné krmivo podávané v presne vypočítaných dávkach pomôže predísť nielen nadváhe, ale aj niektorým chorobám shih tzu.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel