Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

IDÚ PSY DO NEBA?

2023-03-25
IDÚ PSY DO NEBA?

Ako hovorí názov známej rozprávky, všetky psy idú do neba. Je to naozaj tak? Je ťažké dať na túto otázku jednoznačnú odpoveď, ale Cirkev a predovšetkým majitelia psov sa snažia nájsť aspoň čiastočnú odpoveď na túto otázku. Ako to teda je, idú psy do neba?

Otázku, čo sa stane so psom po smrti, si kladú dospelí aj mladí majitelia psov. Smrť milovaného domáceho maznáčika je veľmi ťažká a niekedy až traumatizujúca skúsenosť. Veriaci, ktorí dúfajú v život po smrti, sa snažia vyrovnať so smrťou svojho štvornohého miláčika tak, ako sa vyrovnávajú so smrťou svojich blízkych. Vysvetľujú sebe aj svojim deťom, že Reksio, Felek alebo Burek je teraz "tam hore" a užíva si príjemné chvíle spolu s ostatnými psíkmi.

Nikto však nemôže zaručiť, že to tak skutočne je. Kde teda hľadať odpovede, keď vás zaujíma, čo sa stalo alebo čo sa stane s vaším štvornohým priateľom po smrti?

Psia duša po smrti - dve protichodné teórie

Niektorí sa snažia pristupovať k tejto otázke veľmi racionálne a považujú psa za bytosť, ktorá cíti, myslí a mení sa, ale po smrti jednoducho navždy ukončí svoj život. Takto k smrti zvyčajne pristupujú ľudia, ktorí majú s vierou na dennej báze len málo spoločného. Život je pre nich akýmsi uzavretým procesom, a to platí tak pre ľudí, ako aj pre všetky zvieratá na zemi, vrátane ich milovaných psov.

Avšak veriaci, ktorí veria v posmrtný život v nebi alebo na inom mieste, kam by mali ísť všetci ľudia, vidia túto otázku inak. Každé náboženstvo má svoj vlastný pohľad na to, čo nás čaká na onom svete. Niektoré náboženstvá pristupujú k zvieratám s rovnakou úctou a dôstojnosťou ako k ľuďom a podľa nich sa psy, mačky a každé iné zviera dostane do "neba" rovnako ako každý iný človek, ktorý si to zaslúži.

Pôjdu psy do neba? Nejasný postoj Cirkvi

Aký je názor katolíckej viery na túto otázku? Základnou otázkou okolo tejto otázky je, či majú psy dušu. Hoci dušu ako takú vedci nikdy neskúmali a nechápali, kresťanské náboženstvo zastáva názor, že časť človeka, práve v podobe duše, odchádza po smrti do neba.

Ako je to so psami? Zdá sa, že duša psa je ešte komplikovanejšia téma ako u ľudí. Rozhodne chýbajú akékoľvek náznaky, že zvieratá takúto dušu majú. V Písme ani v iných prameňoch, z ktorých vychádza kresťanská viera, sa o nej nenachádza žiadna zmienka.

Cirkev dlho obhajovala aj názor, že iba človek ako bytosť úplne jedinečná a stvorená na Božiu podobu má výsadu mať dušu, a teda žiť aj po smrti. Cirkev zároveň z tejto výsady vylúčila psov a iné zvieratá, čím šírila učenie, že žiadna iná bytosť ako človek nemá dušu, a preto sa nemôže dostať ani do neba.

Duša psa - sporná otázka pre troch pápežov

V samotnom cirkevnom prostredí je táto téma dosť kontroverzná. Nasledujúci pápeži si navzájom protirečili a vyjadrovali rôzne názory na túto otázku. Prvým pápežom, ktorý sa vymanil z konzervatívneho učenia Cirkvi, ktoré obmedzovalo zvieratá len na život na zemi, bol Ján Pavol II. Tvrdil, že zvieratá majú v sebe božský prvok alebo dušu.

Keďže majú dušu, môžu sa dostať aj do neba, ako si myslia ľudia, ktorí sa o to zaujímajú. Nadšenie však schladil pápežov nástupca Benedikt XVI. tvrdením, že zvieratá nemajú dušu a nemajú možnosť žiť v nebi.

S Benediktom XVI. však nesúhlasí súčasný pápež František, ktorý, čo je príznačné, prevzal svoje meno od svätého Františka z Assisi. Ten sa zasa do dejín zapísal ako veľký milovník fauny a flóry, predovšetkým zvierat žijúcich na zemi. Pápež František utešoval malého chlapca, ktorý sa práve rozlúčil so svojím milovaným domácim miláčikom, a povedal mu, že sa so svojím psom stretne v nebi. Keď sa ho potom pýtali, čo tým myslel, jasne povedal, že psy a iné zvieracie tvory majú právo dostať sa do neba.

Kam putuje duša psa po smrti?

Znamená to, že psia duša sa po smrti skutočne dostane do neba? Hoci je pápež uznávaný ako hlava Cirkvi, je ťažké mať stopercentnú istotu, že to tak naozaj je. Neexistujú žiadne dôkazy o existencii duše u psov. Na druhej strane, neexistujú ani dôkazy o existencii ľudskej duše, čo zástancovia psieho neba často uvádzajú ako argument. Medzi ďalšie argumenty patria osobitosti psích emócií a spôsobu života.

Ľudia, ktorí veria, že všetky dobré stvorenia sa dostanú do neba, sú presvedčení, že takýto osud čaká všetkých psov. Prečo? Na rozdiel od niektorých ľudí sa psy vyznačujú určitým správaním, vďaka ktorému sú vnímané ako dobré bytosti, neschopné spôsobiť škodu. Nejde o psiu agresivitu, ale o vernosť a bezpodmienečnú lásku zdravých a dobre opatrovaných psov.

Psy sú vo svojej podstate dobré - stačí to na to, aby sa dostali do neba?

Veľa sa hovorí aj o schopnosti psov vycítiť zlú auru, nebezpečenstvo alebo o pomoci, ktorú tieto zvieratá poskytujú nevidiacim ľuďom. To všetko dáva dohromady obraz veľmi dobrého domáceho maznáčika, ktorý svojou prítomnosťou dokáže ľuďom dodať pocit bezpečia, väčšej radosti a menšej osamelosti. Takáto činnosť si určite zaslúži nejakú odmenu. Je azda najväčšou z nich nebo? Na to, aby sme to zistili, si budeme musieť pravdepodobne počkať až do samého konca.

Hoci otázka, či psy pôjdu do neba, nie je jednoznačná, vždy sa oplatí veriť, že áno. Umožňuje nám to považovať psa za cítiacu bytosť, ktorá v istom zmysle žije tu na zemi s podobnými právami ako ľudia a iné zvieratá. Táto viera veľmi pomáha aj deťom, ktoré sa niekedy najťažšie vyrovnávajú s takou veľkou stratou.

Či už teda majú dušu alebo nie, psy sú určite najlepšími priateľmi človeka, a keďže toto puto je také silné, človek úprimne verí, že prežijú všetko, dokonca aj smrť.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-12
Spokojnosť, dlhšia doba dodania ale inak fajn.
2024-04-11
Super! Spokojnost!
pixel