Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

HNETENIE MAČIEK - ODKIAĽ POCHÁDZA TOTO CHLPATÉ SPRÁVANIE?

2022-06-15
HNETENIE MAČIEK - ODKIAĽ POCHÁDZA TOTO CHLPATÉ SPRÁVANIE?

Mačky majú zaujímavý zvyk - hnetenie. Pravdepodobne to všetci mačkovití ľudia veľmi dobre poznajú. Každý už niekedy videl, ako mu mačka vyskočila na kolená, pohodlne si ľahla a potom začala rytmicky miesiť labkami, akoby miesila cesto na knedle.

Takéto správanie našich vrčiacich zverencov sa nám veľmi nepáči. Nie je na tom nič zvláštne, pretože - ako všetci vieme - počas hnetenia zviera zvyčajne vytiahne pazúry a zaborí ich do nášho tela. Je ľahké interpretovať toto správanie ako agresiu

V skutočnosti to však nemá nič spoločné s agresiou. Naši vrčiaci domáci miláčikovia nie sú agresívni, keď nám hnetú kolená. Naopak, sú pokojné a uvoľnené.

Nesprávna interpretácia hnetenia mačiek je výsledkom neznalosti skutočných motivácií našich štvornohých miláčikov. Čo je teda zdrojom tohto chlpatého správania? Prečo mačky mačkajú?

Prečo mačka hnetie?

Odpoveď na otázku, prečo mačka hnetie, sme hľadali v jej detstve. Kedysi sa predpokladalo, že takto sa správajú mačky, ktoré prišli o matku príliš skoro. Podľa tejto teórie by bolo pošliapanie príznakom sirotčej choroby u mačiek. Rovnako ako sa predpokladá, že je to príznak sania látky.

Toto vysvetlenie mačacieho hnetenia sa však nezdá byť pravdivé. Proti tomu hovorí skutočnosť, že všetci príslušníci druhu mačky domácej šliapu labkami bez ohľadu na to, kým boli v ranom detstve vychovávaní. Týka sa to aj mačiek, ktoré vyrastali s vlastnými matkami.

Prvým záverom je, že hnetenie mačiek musí byť vrodené správanie. Druhým dôvodom je, že zdroj tohto reflexu treba hľadať inde. Ale kde? Podrobná analýza situácií, v ktorých mačky hnetú, môže pomôcť vyriešiť túto záhadu.

To sú určite príjemné chvíle pre našich domácich miláčikov. Naznačuje to neverbálna reč našich chlpatých priateľov. Mám na mysli také prvky mačacej reči, ako je uvoľnenie svalov, naťahovanie, špecifické žmurkanie, nasadzovanie uší a, samozrejme, vrčanie.

Samozrejme, že vrčanie mačky nemusí vždy znamenať, že je zviera šťastné. Mačky vrčia v rôznych situáciách, dokonca aj keď sú choré alebo umierajú. V situáciách, o ktorých tu hovoríme, však môžeme vrčanie interpretovať ako príznak pozitívnych emócií.

Kedy mačky hnetú?

Okolnosti, za ktorých môžeme dané správanie pozorovať, kto alebo čo šliape a aké emócie pri tom prejavuje, sú veľmi dôležitým vodítkom pri hľadaní odpovede na otázku, prečo mačka šliape.

Mačka hnetie labkami v niekoľkých situáciách. Niekedy môžeme pozorovať, ako sa náš domáci miláčik správa, keď leží na pohovke, v kresle, na deke alebo na vankúši a podobne. Natiahne pred seba labky a začne rytmicky šliapať po posteli, pričom zároveň vysúva a zasúva pazúry.

Naši domáci miláčikovia však pravdepodobne najčastejšie pošliapu ľudí a zvieratá, s ktorými ich spája priateľské puto. A to sa deje, keď odpočívajú, keď sa s nimi maznáte. V prípade ľudí dochádza k pošliapaniu zvyčajne vtedy, keď si zviera ľahne na kolená svojho majiteľa.

Mliečny krok u mačiatok

Okrem vyššie uvedených situácií existuje ešte jedna, v ktorej môžeme pozorovať miesenie mačiek, ale tá sa týka najmladších chlpáčov - mačacích bábätiek, ktoré sú ešte vo fáze kŕmenia mliekom.

Pri dojčení mačiatka rytmicky hnetú matkino brucho prednými nohami. Robia to pomaly, striedajúc jednu labku za druhou, v rytme jedného ťahu každé dve sekundy, pričom rozkošne vrčia. Od narodenia hladia svoje matky, pretože táto činnosť plní dôležitú biologickú funkciu.

Rytmické hnetenie brucha matky stimuluje mliečne žľazy k produkcii mlieka, prvej potravy v živote každého cicavca. Pod vplyvom fyzického podnetu mačacích labiek sa uvoľňuje oxytocín, ktorý zvyšuje sekréciu mlieka.

Niet pochýb o tom, že správanie, o ktorom sa tu hovorí, je vrodené. Mačiatka sa to nemusia učiť. Okrem toho by nemali čas ani nikoho, od koho by sa to naučili. Robia to automaticky hneď, ako začnú sáť.

Čo je zdrojom hnetenia mačiek?

Odpoveď na otázku, prečo mačky hnetú, možno nájsť vo vyššie opísanom správaní mačiatok. Ide o to, že hnetenie dospelej mačky je veľmi podobné hneteniu bruška mačiatka matkou pri dojčení. To podnietilo vedcov, aby toto správanie navzájom prepojili. Dospeli k záveru, že sa zaoberajú krokom mlieka vo verzii pre dospelých.

Po boku matky sa mačiatka cítia dobre a veľmi bezpečne. Počas kŕmenia sa v ich tele uvoľňujú chemické látky, ktoré stimulujú centrá rozkoše v ich mozgu. Preto sú to pre nich veľmi príjemné chvíle, ktoré sa im zrejme zapíšu do pamäti na celý život.

Keď dospelá mačka leží na kolenách svojho majiteľa alebo po boku priateľského zvieraťa, cíti sa rovnako bezpečne a pohodlne, ako keď ležala po boku svojej matky a cucala jej bradavky. Myseľ zvieraťa musí tieto dve situácie spojiť, čo vyvolá typické detské správanie: hrabanie.

Máme tu teda príklad návratu k detskému správaniu u dospelého človeka. Je zaujímavé, že hnetenie nie je v tomto ohľade výnimočné. Mnohé správanie dospelých zvierat a ľudí má korene v detstve.

Ako príklad môžeme uviesť rituálne kŕmenie samičky papagája samcom počas pytačiek, ktoré, ako sa dá ľahko odhadnúť, má pôvod v kŕmení mláďat.

U mačiek sa toto detské správanie prejavuje tak, že dávajú zadok pod nos ošetrovateľa. Je to submisívne gesto, ktoré pochádza z obdobia, keď mačacie matky lízali svojim deťom konečník a močové cesty. To umožnilo deťom močiť a vyprázdňovať sa - mačacie deti sa nedokážu vyprázdniť samy.

Aký je účel hnetenia mačiek?

Zamyslime sa teraz nad tým, na aký účel môže slúžiť správanie našich domácich zvierat, o ktorom hovoríme v tomto texte. Má to nejaký praktický význam? Jednu z jeho funkcií sme už spomenuli. V dojčenskom veku hnetenie mačky stimuluje mliečne žľazy mačky k produkcii mlieka. Môžeme teda usudzovať, že imprintingový reflex hrá v živote kožušinových zvierat dôležitú úlohu.

Môže sa zdať, že okrem vyššie uvedenej funkcie neplní hnetenie žiadnu inú špecifickú úlohu. Je to len obyčajný reflex, ktorý sa spúšťa pod vplyvom niektorých pozitívnych emócií; ich prejav. Existuje však ešte jedna funkcia mačacích labiek - hnetenie. A to je posilnenie sociálnych väzieb.

Na rozdiel od rozšírených stereotypov nie sú mačky až takí veľkí samotári. Ak by to tak bolo, pravdepodobne by s nami nedokázali nadviazať hlboké vzťahy. Je pravda, že mačky nelovia v skupinách a nepočúvajú rozkazy ako psy. Mačky si však vytvárajú vlastné sociálne skupiny a môžu byť veľmi naviazané na svojich majiteľov alebo iné zvieratá, s ktorými žijú pod jednou strechou.

Čo robiť, keď mačka hnetie?

Hnietenie mačkami teda nie je negatívne, hoci mačky niekedy vyťahujú pazúry a zabodávajú ich do nášho tela. Mačka sa cíti šťastná, takže nechápe, prečo ju vyhadzujeme z kolien alebo dokonca trestáme, keď nám začne šliapať po kolenách. Koniec koncov, nemá pocit, že by urobil niečo zlé, nič, čo by mohlo vyvolať hnev strážcu.

V záujme vzájomných vzťahov medzi nami a našimi zverencami by bolo najlepšie, keby sme správanie našich miláčikov akceptovali. A dokonca mu to oplácať hladením a škrabaním za ušami.

Samozrejme, je to pre nás ťažké, preto sa aspoň snažte nereagovať príliš prudko, keď nám mačka hnetie kolená. Môžeme mu jemne podržať labky, aby sme zastavili hnetenie, alebo sa pokúsiť odviesť jeho pozornosť na niečo iné. Aby sme zmiernili negatívne účinky hnetenia vašej mačky, môžeme jej tiež pravidelne zastrihávať pazúriky. Tento postup nie je náročný a pomôže vašej mačke stratiť ostré pazúry. Strihanie pazúrikov tiež pomôže ochrániť nábytok pred poškodením, ak ho mačka poškriabe.

Bohužiaľ, radšej sa nespolieham na to, že sa mi podarí odnaučiť mačku od hnetenia. Ako som už spomenul, ide o správanie, ktoré je zakódované v génoch (vrodené, inštinktívne). A vrodené správanie je veľmi ťažké odstrániť.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
pixel