Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

GUPKY - DRUHY, KTORÉ VÁS POTEŠIA! GUPKA ENDLEROVA, GUPKA PÁVIA, GUPKA MOSKOVSKÁ A ĎALŠIE

2024-04-04
GUPKY - DRUHY, KTORÉ VÁS POTEŠIA! GUPKA ENDLEROVA, GUPKA PÁVIA, GUPKA MOSKOVSKÁ A ĎALŠIE

Gupky sú jednou z najobľúbenejších akváriových rýb. Oceňujú ich všetci - akvaristi začiatočníci aj skúsení akvaristi. Gupky zaujmú svojou širokou škálou druhov a farieb. Zároveň sú pomerne nenáročné na chov. Aké sú gupky? Odrody tejto rybky dokážu skutočne zapôsobiť a akvárium vyzerá skvele! Zistite o nich viac a spoznajte tieto ryby lepšie.

Prečo sú gupky také obľúbené akváriové rybky?

Peacock Eye fish - to je ďalší názov pre gupky, ktorý vystihuje ich veľkú krásu a množstvo farieb. Tieto malé rybky sú veľmi obľúbené nielen vďaka svojmu vzhľadu, ale aj preto, že nie sú veľmi náročné na chov. Okrem toho sú aj veľmi odolné, takže sú schopné vydržať aj v prípade, že sa urobia malé chovateľské chyby - samozrejme, za predpokladu, že sa tieto chyby rýchlo napravia.

Gupky sa bežne vyskytujú v Južnej Amerike a odtiaľ sa rozšírili do celého sveta - stalo sa tak najmä po vypustení rýb z chovu do voľnej prírody. Gupky sa rýchlo prispôsobili novým podmienkam a rýchlo sa rozšírili. Teraz už každý vie, aký druh ryby je gupka. Odrody tejto ryby však stále môžu vzbudzovať údiv a fascináciu - to všetko vďaka ich nezvyčajnému sfarbeniu alebo zaujímavým tvarom plutiev.

Guppy - významné odrody

Čo je to pávie oko? Tieto ryby sa vyskytujú v toľkých variantoch, že je prakticky nemožné odpovedať na túto otázku v niekoľkých vetách. Stojí však za to, aby ste sa na tieto ryby pozreli bližšie - možno sa vďaka nim začnete viac zaujímať o akvaristiku alebo doplníte svoje akvárium týmito krásnymi rybami. S ktorými druhmi gupiek sa môžete stretnúť?

Gupka pávia

Gupka pávia je najzákladnejšou odrodou gupky. Medzi týmito rybami je veľmi výrazný pohlavný dimorfizmus. Samce sú rozhodne farebnejšie a majú pôsobivejšie plutvy ako samice. Samice sú pomerne nenápadné - väčšie ako samce, ale s menšími chvostovými plutvami. Sú sivo-olivovej farby, v pohlavnej zrelosti sa na nich objavuje aj "tehotenská škvrna". Samce sa vyskytujú v rôznych farbách a s rôznym rozložením škvŕn. Ich plutvy sú veľmi vyvinuté a pôsobia skutočne impozantným dojmom. Typ gupiek do značnej miery závisí práve od toho, aký tvar má plutva.

Najčastejšie sú:

 • ihla - podlhovastá plutva má tvar ihly,
 • penant - plutva má tvar zaobleného podlhovastého obdĺžnika,
 • lyra - plutva má tvar lyry,
 • horný meč - plutva je v tomto prípade oválna a jej horné časti sú predĺžené do tvaru pripomínajúceho meč,
 • dolný meč - podobne ako horný meč, len spodné lúče plutvy sú podlhovasté a pripomínajú meč,
 • závoj - v tomto prípade je chvostová plutva dlhá, s oblúkovitým spodným a horným okrajom a charakteristicky konkávnym spodným okrajom,
 • raketa - plutva má veľmi charakteristický tvar pingpongovej rakety,
 • triangel - plutva má tvar veľmi charakteristického širokého trojuholníka s príslušným uhlom,
 • plameň - plutva pripomína tvar plameňa sviečky,
 • double-bladed - podlhovastá plutva s horným a dolným okrajom v tvare meča,
 • pádlo - charakteristický tvar plutvy pripomína lopatu,
 • vejár - plutva trojuholníkového tvaru, ktorá pripomína vejár.

Moskovské guppy

Moskovské gupky sú rodom obzvlášť pestrých samcov gupiek. V tejto odrode majú atramentové sfarbenie. Názov "moskovské gupky" odkazuje na "moskovské sfarbenie", ktorým Nemci nazývali farbu týchto rýb. Pravdepodobne preto, že práve moskovským chovateľom vďačí táto konkrétna "atramentová" odroda gupiek.

Moskovské gupky majú neuveriteľnú schopnosť meniť intenzitu svojho sfarbenia - často sa môže meniť z veľmi svetlého na veľmi tmavé a naopak. Vôbec sa nemusia objavovať v jednotnom sfarbení. Existujú jedince, ktoré sú sfarbené len od rypáka do polovice tela alebo od rypáka do prvej štvrtiny tela. Existujú aj exempláre, ktoré sú atramentové len do polovice tela a od polovice tela majú výrazné sfarbenie, ktoré pripomína hadiu kožu.

To všetko robí z moskovských gupiek veľmi rozmanitú skupinu rýb, ktorá stále spôsobuje odborníkom veľa problémov pri klasifikácii - najmä počas pomerne populárnych súťaží gupiek.

Gupka Endlerova

Gupka Endlerova je veľmi nápadný druh gupky. Samce sú menšie ako samice a merajú približne 2,5 cm, zatiaľ čo samice merajú približne 4,5 cm. Samičky sú jednotne sfarbené - sú buď strieborné, alebo zlaté. Samce však svojím vzhľadom skutočne pútajú pozornosť. To všetko vďaka veľmi zaujímavému rozloženiu rôznofarebných škvŕn, ktoré sa nachádzajú na ich tele, ako aj v hornej a dolnej časti ich charakteristicky predĺženej plutvy. Aké farby môže mať gupka Endlerova?

Farebné odrody sú veľmi rozmanité. Môžete sa stretnúť s gupkami Endlerovými s oranžovými, modrými, čiernymi, striebornými, žltými, fialovými, zelenými, červenými, bielymi alebo fialovými škvrnami. V priebehu ďalšieho kríženia bola dokonca vyšľachtená umelo výrazná albinotická odroda, v takom prípade je telo gupiek biele. Môžu sa na ňom ešte objaviť farebné škvrny.

Druhy gupiek - zhrnutie

Gupky sú veľmi obľúbené akvaristami, malé a všežravé rybky. Vyskytujú sa prakticky po celom svete. Ich domovom je Južná Amerika, ale vypustené z chovov v rôznych častiach sveta sa rýchlo prispôsobili novým životným podmienkam a dnes ich možno nájsť v mnohých iných oblastiach sveta.

Tieto ryby vďačia za svoju popularitu medzi akvaristami niekoľkým veciam: sú lacné a jednoduché na chov, dokonca aj pre začiatočníkov, a sú tiež veľmi roztomilé. Okrem toho sa vyskytujú v mnohých farebných variantoch, takže akvárium s gupkami môže vyzerať naozaj pestro.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6915 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-05-17
Dobré ceny,rýchle dodanie, veľký výber
2024-05-16
Prehľadná bezproblémová stránka, jednoduché objednávanie, rýchle doručenie.
pixel