Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

GIARDIÓZA U MAČKY. ČO TO JE, AKO SA PREJAVUJE A AKO LIEČIŤ VÁŠHO DOMÁCEHO MILÁČIKA?

2023-04-22
GIARDIÓZA U MAČKY. ČO TO JE, AKO SA PREJAVUJE A AKO LIEČIŤ VÁŠHO DOMÁCEHO MILÁČIKA?

Hnačka určite znepríjemňuje mačke život, ale aj jej opatrovateľovi. Príčiny hnačky nie je možné obmedziť na jedinú chorobu - v skutočnosti ich je veľa, preto je diagnostický proces hnačky niekedy náročný. Jedným z krokov v tomto procese je vykonanie testu na zistenie Giardia lamblia. Čo je giardia u mačky? Ako môže dôjsť k infekcii týmto prvokom a prečo sa jej treba obávať?

Aké sú príčiny giardiózy u mačky?

Za ochorenie je zodpovedný prvok Giardia lamblia, inak známy ako Lamblia intestinalis. Obýva črevá, kde žije a rozmnožuje sa. Je taká malá, že ju možno pozorovať len pod mikroskopom. Napriek svojej veľkosti má veľmi vysokú rastovú schopnosť. Ohrozuje nielen domáce zvieratá, ale aj iné cicavce. Ľudia, žiaľ, nie sú výnimkou.

Giardia lamblia sa prispôsobila životu v drsnom prostredí čriev. Na prichytenie sa na správne miesto v sliznici používa pomerne veľký priľnavý disk. Musí sa však pohybovať pozdĺž tráviaceho traktu, kým nájde ideálne miesto na kŕmenie. Používa na to až štyri páry dlhých úponkov. Práve ich prítomnosť umožnila zaradiť giardiózu medzi nitkovité červy.

Ako môže dôjsť k infekcii?

Giardióza u mačky vytvára veľmi veľké množstvo cýst. Choré zviera ich vylučuje s výkalmi do prostredia v priebehu niekoľkých týždňov alebo dokonca mesiacov. Cysty sú okamžite schopné spôsobiť infekciu u iného cicavca, ak sa len prehltnú v dostatočnom množstve. To však nie je ťažké, pretože ich prítomnosť vo vode, pôde alebo na rastlinách je dostatočne veľká na to, aby sa prvok mohol šíriť. Z tohto dôvodu sa okusovanie trávy alebo dokonca pitie vody z kaluže môže stať príčinou začiatku procesu ochorenia u našej mačky.

Krmivo pre mačky samo o sebe nepredstavuje problém, ale ak je kontaminované infikovaným zvieraťom, môže sa stať zdrojom nákazy. Mačky žijúce v skupinách sú obzvlášť náchylné na infekciu. Dokonca aj jeden chorý jedinec, ktorý vylučuje cysty so svojimi výkalmi, predstavuje nebezpečenstvo pre ostatné zvieratá, ktoré zdieľajú rovnaké prostredie. Najčastejšie sú potom choré všetky mačky, ale nie u všetkých sa prejavia príznaky.

Čo sa deje v infikovanom organizme?

Prvoky sa náhodne dostanú do tela počas jedla alebo napríklad počas toalety a potom sa dostanú do čriev. Tam dozrievajú a usadzujú sa. Niekedy sa stane, že sa dostanú do žlčových ciest alebo žlčníka, ale nie je to bežné. V črevách giardia lamblia ničí epitelové bunky, a tak vedie k zápalu. Okrem toho narúša normálny vylučovací a lymfatický proces v črevách.

Giardia u mačky - príznaky

Infikované mačky nemajú vždy charakteristické príznaky. Niekedy sa prvé príznaky objavia až po dlhšom čase.

Najcharakteristickejšou sťažnosťou infikovaných mačiek je hnačka. Výkaly sú zvyčajne riedke a vylučujú sa častejšie ako zvyčajne. Niekedy sa vo výkaloch môže objaviť hlien alebo dokonca krv. Hnačka môže trvať krátko a spontánne ustúpiť. Po krátkom čase sa však môže opakovať. V niektorých prípadoch sa vyskytuje aj nepretržitá, vyčerpávajúca hnačka.

Ak je trvanie ťažkostí pomerne dlhé a ich intenzita vysoká, pridajú sa ďalšie príznaky, ako je strata hmotnosti, zhoršenie srsti a apatia zvieraťa.

Ako rozpoznáte inváziu?

Mačku, ktorá trpí hnačkou, treba priviesť do veterinárnej ordinácie na dôkladné vyšetrenie. Týka sa to najmä chronických, opakujúcich sa prípadov a prípadov, ktoré prebiehajú so stratou chuti do jedla.

Lekár môže nariadiť rôzne ďalšie testy, ktoré pomôžu stanoviť presnú diagnózu. Rozhodujúcim testom na potvrdenie invázie Giardia lamblia je vyšetrenie stolice alebo črevných výplachov. Máme možnosť vykonať mikroskopické vyšetrenie a hľadať dospelé, živé formy v čerstvej stolici alebo samotné cysty. Často sa vykonávajú aj imunologické testy.

Žiaľ, jedno vyšetrenie stolice nám nedáva istotu, že výsledok je spoľahlivý. Všetko preto, že cysty sa pravidelne vylučujú do prostredia - takže ich jednoducho nemusíme zachytiť.

Na zvýšenie šance sa odporúča odber združenej vzorky stolice. To si vyžaduje každodenný odber vzoriek počas troch po sebe nasledujúcich dní. Na analýzu sa prinesie len tento materiál. Celkovo by sa mali vykonať tri testy v rýchlom slede za sebou, a keď sú všetky výsledky negatívne, umožňuje nám to vylúčiť giardiózu ako príčinu príznakov.

Giardia lamblia u mačky - liečba

Po diagnostikovaní nákazy lekár zvieraťu predpíše vhodné liečivé prípravky. Tie sú dostupné najmä vo forme tabliet, ktoré sa podávajú denne počas niekoľkých po sebe nasledujúcich dní. Mačky pri prehĺtaní tabliet nespolupracujú, preto sa nebojte v ťažkých prípadoch požiadať o inú formu liečby. Tablety samozrejme nie sú jediným spôsobom, ako môžete svojmu domácemu miláčikovi pomôcť.

Po liečbe je potrebné pomerne rýchlo vykonať kontrolné vyšetrenie. Niekedy prvok nereaguje na liečbu a je potrebné liečbu zopakovať iným prípravkom.

Nezabúdajme, že zápal a deštrukcia, ktorú prvok spôsobuje, pretrváva aj napriek odstráneniu zdroja problému. Z tohto dôvodu samotné antiprotozoálne lieky nestačia. Ďalšou fázou liečby je upokojenie zápalu v črevách a ich opätovné osídlenie správnou bakteriálnou flórou. Táto liečba sa vykonáva veľmi dlho po ukončení vlastnej liečby. Je to mimoriadne dôležité na obnovenie plného zdravia čriev.

Liečba len tej mačky, ktorá má pozitívny test, nemusí byť pre zvieratá žijúce v skupine dostatočná. Na úplné odstránenie prvokov z prostredia by sa mali liečiť všetky zvieratá.

Dodatočná liečba doma

Ak sa u mačky zistí giardióza, liečba nemôže zahŕňať len podávanie prípravkov. Nevyhnutným postupom je aj čistenie prostredia. Najlepšie je pravidelne a starostlivo umývať priestory, v ktorých je zviera umiestnené. Používame chlórové bielidlá, chloroxylén alebo kvartérne amóniové zásady. Umyté povrchy by sa mali nechať samé vyschnúť. Mačky môžu do umytých priestorov opäť vstúpiť až po 2 dňoch. Je to dobrý a účinný spôsob, ako obmedziť šírenie ochorenia.

Účinné môže byť aj umývanie análnej oblasti, chvosta a zadných nôh mačky. Najlepšie je kúpať sa špeciálnymi dezinfekčnými šampónmi pre mačky a potom srsť mačky starostlivo vysušiť. V prípade mačiek s dlhou srsťou stojí za zváženie ostrihanie srsti v oblasti konečníka, čo určite pomôže udržať úroveň hygieny.

Dôležité je tiež pravidelne dezinfikovať predmety, s ktorými mačka prišla do kontaktu - mačacie misky, deky a podstielky, a predovšetkým mačací záchod sa musia denne umývať a dezinfikovať.

Giardióza u mačky - čo sa dá ešte urobiť?

Je dôležité podávať kvalitné a vyvážené krmivo pre mačky. Krmivo má byť ľahko stráviteľné, ale má poskytovať dostatočný prísun bielkovín. Takáto strava uľahčuje zvieraťu trávenie a asimiláciu živín, vďaka čomu je zotavenie úplnejšie a rýchlejšie.

Vystavenie opatrovateľov

Giardióza je zoonóza, čo znamená, že človek sa môže nakaziť prvokmi od zvierat. Nestáva sa to často (oveľa častejšie sa mačka nakazí od človeka), ale nie je to nemožné. Infikované sú najmä deti. Spôsob, ako zabrániť prenosu infekcie, je dbať na hygienu po kontakte so zvieraťom a dôkladne čistiť prostredie v okolí zvieraťa.

Giardióza zostáva dlho skrytá. Niekedy sa príznaky objavia relatívne neskoro vzhľadom na čas nákazy. Príznaky nie sú špecifické pre túto konkrétnu chorobnú jednotku, preto nie je možné zistiť prítomnosť prvoka v črevách bez vykonania ďalších testov. Pozitívny výsledok testu umožňuje rýchlo zvoliť cielenú liečbu. Nezaručí okamžité zlepšenie, ale systematické podávanie liekov a dôsledná starostlivosť pomáhajú obnoviť zdravie čriev.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel