Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

DRUHÝ PES V DOME - PREDSTAVENIE NOVÉHO ČLENA RODINY

2024-02-22
DRUHÝ PES V DOME - PREDSTAVENIE NOVÉHO ČLENA RODINY

Rozhodnutie bolo prijaté! Vo vašom dome bude nový nájomník na štyroch labkách. Určite cítite veľké vzrušenie a dúfate, že to bude začiatok krásneho priateľstva. Nový pes v dome znamená radosť, ale aj možné adaptačné problémy. Pri uvádzaní štvornohého psa do vašej rodiny nezabudnite na niekoľko pravidiel.

Rozhodnúť sa môžete veľmi rýchlo. Odporúčame vám však, aby ste si premysleli, ako zaviesť druhého psa do vašej domácnosti. Pamätajte, že to môže byť veľká zmena pre celú vašu rodinu, najmä pre štvornohého psa, ktorý s vami žil dlhý čas. Správne kroky prijaté pred prijatím alebo kúpou druhého domáceho maznáčika vás ochránia pred stresujúcimi udalosťami.

Test pre psa s trvalým pobytom

Dva psy doma znamenajú dvojnásobné šťastie, ale aj dvojnásobnú zodpovednosť za ich bezpečnosť a vyváženú výchovu. Predtým, ako sa definitívne rozhodnete, overte si, ako vaše súčasné zviera reaguje na iné domáce zvieratá v rôznych situáciách. Berte ho na prechádzky na miesta, kde môže prísť do kontaktu s mnohými inými psami.

Ak je vaše domáce zviera v neutrálnom prostredí dušou spoločnosti, vyskúšajte, ako bude reagovať na druhé domáce zviera vo vašom vlastnom dome. Pozvite na návštevu priateľa so psom. Nechajte zvieratá, aby sa najskôr spoznali na neutrálnej pôde.

Ďalším krokom bude vstup "cudzieho" psa na územie vášho domáceho maznáčika. Samozrejme, neustále sledujte správanie oboch domácich zvierat a venujte osobitnú pozornosť domácemu psovi. Ak sa u neho neprejaví agresia súvisiaca s obranou teritória, môžete sa bez obáv rozhodnúť pre druhé zviera.

Pripravte si domáci priestor

Druhým krokom pred zavedením druhého psa do domácnosti je príprava domácnosti. Každé zviera by malo mať svoj vlastný bezpečný priestor s pelechom a miskami. Obom psom tiež poskytnite ich vlastné hračky a doplnky. Dobrým krokom môže byť aj príprava dištančných bránok, ktoré psy na začiatku ich zoznámenia fyzicky oddelia a zároveň im umožnia udržiavať očný a čuchový kontakt.

Obaja vaši štvornohí miláčikovia musia mať pocit, že majú v domácnosti svoj vlastný kútik, kde majú právo na oddych a relaxáciu. V prvých dňoch neodporúčame nechávať psov v dome samých, najmä ak si ešte navzájom veľmi nedôverujú.

Vzájomné spoznávanie sa... na neutrálnej pôde

Prvé stretnutie medzi domácim psom a novým zvieraťom by sa malo uskutočniť na neutrálnej, ale bezpečnej pôde. Obaja štvornohí miláčikovia nech sú na vodítku alebo výcvikovom lane. Je dobré požiadať člena domácnosti alebo niekoho známeho, aby pomohol psy predstaviť. V ideálnom prípade by sa zvieratá mali k sebe priblížiť na značnú vzdialenosť a postupne sa spoznávať.

Vyhnite sa náhlym pohybom, emocionálnym výbuchom, snažte sa ich nerušiť. Nechajte im čas, aby spoznali vôňu toho druhého a čítali reč jeho tela. Ak sú obaja dospelí psi vyrovnaní a nemajú problémy s prijímaním zástupcov svojho druhu, je veľká šanca, že si jeden druhého hneď obľúbia a začnú sa hrať.

Nový pes doma - skrotenie reality

Zavedenie druhého štvornohého miláčika do vášho domova si, podobne ako každá zmena v živote, vyžaduje trpezlivosť a odhodlanie. Ako sme už spomínali, v prvých dňoch spoločného života sa môže stať, že jeden z členov domácnosti bude musieť zostať neustále doma.

Aj keď už pravdepodobne máte pre svojho nového domáceho miláčika nakúpené hračky, počkajte s ich hádzaním na jeho posteľ. Schovajte aj doplnky vášho psa. Nechajte zvieratá, aby sa navzájom spoznali, namiesto toho, aby ste sa sústredili na vzájomné odoberanie hračiek. Ak chcete svojich psov doma zamestnať a uvoľniť, zvoľte si pamlsky na žuvanie. To ich nielen uvoľní, ale aj trochu unaví.

Na prechádzky môžete chodiť s oboma zvieratami spoločne, v prípade dospelých psov sa to dokonca odporúča. Vyhnite sa však tomu, aby ste zvieratá držali na krátkom vodítku, aby chodili vedľa seba. Kým si nebudete istí, že sa nedostanú do konfliktu, nechajte ich chodiť po oboch stranách.

Keď máte v dome nového psa, musíte mať na pamäti základné pravidlo - od začiatku sa k zvieratám správajte rovnako. Je veľmi dôležité, aby ste všetku svoju pozornosť nesústredili na nového člena domácnosti. Nezneisťujte sa ním a na druhej strane sa vyhnite tomu, aby ste vyčítali len domácemu psovi. Pri spoločných hrách rozdeľujte povely rovnomerne, rovnako ako aj pamlsky. Kým sa vaši štyria psi navzájom stopercentne neskamarátia, vyhýbajte sa vzájomným hrám, ktoré by mohli vyvolať túžbu po súperení a následne agresiu. Je to rovnako dôležité ako nenútiť psov do určitého správania alebo činností.

Druhý pes v dome a agresia

Samozrejme, môže sa stať, že sa vaši psi nebudú mať hneď radi. Nový majiteľ sa môže cítiť napätý a nervózny zo zmien. Na druhej strane, domáci pes môže pociťovať žiarlivosť, že jeho opatrovateľ mu už nevenuje 100 % svojej pozornosti. Nezabúdajte však, že nie každé správanie, ktoré sa vám zdá agresívne, ním aj je. Psy vyjadrujú svoje emócie nielen rečou tela, ale aj verbálnymi signálmi - bičovaním, vrčaním alebo štekaním.

Ak sa jeden z nich bude usilovne snažiť zobudiť druhého, nebuďte prekvapení, ak budete z postele počuť vrčanie. Aj po rokoch spoločného života si môžu domáce zvieratá navzájom vysielať tieto varovné signály. Ak vás znepokojuje správanie jedného z vašich domácich zvierat, nezabudnite reagovať prudko.

Zvlášť dôležité je vziať si jedného zo psov na ruku. Ak tak neurobíte, môžete konflikt len vyostriť. V situácii, keď sa vás zmocnia nervy, priveďte oboch psov späť k sebe a nechajte ich vykonať povel "sadni" alebo "stoj". Nechajte ich sústrediť sa na splnenie úlohy, zatiaľ čo im dáte signál, že akékoľvek takéto správanie bude okamžite zastavené.

Šteňa doma - adaptácia

Ak do svojho domova privádzate druhého dospelého štvornohého psa, odporúčame, aby ste ho od začiatku venčili spoločne. Situácia je trochu odlišná, keď sa rozhodnete zaviesť šteňa do domácnosti s dospelým psom. Obaja vaši štvornohí zverenci potrebujú úplne inú starostlivosť. Šteniatko zvyčajne ešte nie je zvyknuté na vodítko a navyše potrebuje čas, aby sa naučilo pravidlám čistoty.

Mal by sa často prechádzať, ale tieto prechádzky sú zvyčajne krátke. Batoľa nie je zvyknuté na dlhé prechádzky a ešte nemá takú výdrž a odolnosť ako jeho starší kolega. Na druhej strane dospelý pes s trvalým pobytom sa neuspokojí s niekoľkominútovou prechádzkou. Bude vyžadovať, aby ste s ním chodili na solídne prechádzky, často spojené napr. s tréningom aportovania alebo hrou s inými domácimi zvieratami. Pripravte sa preto na to, že psy budete musieť aspoň na nejaký čas venčiť oddelene.

Ak sa rozhodnete adoptovať šteniatko, bolo by lepšie, keby bol pes, ktorý u vás žije, už dospelý a vyrovnaný. Odporúča sa, aby vekový rozdiel medzi zvieratami bol približne dva roky. Zoznámenie šteniatka so starším psom nebude najvhodnejším riešením. Štvornohý senior potrebuje pokoj a ticho a hopsajúce šteňa ho bude obťažovať. Na druhej strane psie dieťa v spoločnosti mladého, ešte citovo nevyrovnaného zvieraťa môže nadobudnúť správanie, ktoré si neželáte.

Premyslené rozhodnutie priviesť si do domácnosti druhého psa môže byť tým najlepším, aké ste mohli urobiť. Ak správne vykonáte proces adaptácie, vaši štvornohí priatelia sa môžu stať skvelými priateľmi a vernými spoločníkmi vašej rodiny. Nezabúdajte, že žiadnu z fáz oboznamovania sa so zvieratami nesmiete vykonávať nasilu a príliš rýchlo.

Ak však narazíte na problémy, s ktorými si neviete rady, vyhľadajte pomoc odborníka. Behaviorista určite uvidí príčiny nepochopenia vášho psa a pomôže vám ich riešiť.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
pixel