Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

DOMÁCE POTKANY - CHOROBY, KTORÉ ICH NAJČASTEJŠIE POSTIHUJÚ, A AKO IM PREDCHÁDZAŤ

2023-12-11
DOMÁCE POTKANY - CHOROBY, KTORÉ ICH NAJČASTEJŠIE POSTIHUJÚ, A AKO IM PREDCHÁDZAŤ

Hoci sa potkany považujú za jedny z najodolnejších zvierat, ktoré dokážu prežiť takmer v akýchkoľvek podmienkach, aj ich ohrozujú rôzne choroby. Osobitnú pozornosť treba venovať domácim potkanom - zvyčajne sú chúlostivejšie a menej odolné voči vírusom a baktériám ako ostatní zástupcovia tohto druhu. Aké sú najčastejšie ochorenia domácich potkanov?

Choroby potkana domáceho - parazity

Ochorenia potkana domáceho možno rozdeliť do štyroch hlavných typov podľa typu infekcie. Prvým sú parazitárne ochorenia spôsobené parazitmi, medzi ktoré patria pásomnice, pásomnice, blchy, hlísty alebo roztoče. Tie napádajú vnútorné orgány a vyvíjajú sa v nich, čo spôsobuje, že zviera sa necíti dobre. Medzi najčastejšie príznaky parazitárnych ochorení patria črevné komplikácie, problémy s prehĺtaním a poruchy pohybu končatín.

Ďalším parazitom, ktorý napáda potkany, je svrab, ktorý spôsobuje intenzívne vypadávanie chlpov, najprv lokálne a potom po celej koži. Hneď ako spozorujete prvé znepokojujúce príznaky na koži potkana alebo v jeho správaní, okamžite navštívte veterinára, pretože parazitárne ochorenia môžu byť pre zdravie týchto zvierat veľmi nebezpečné.

Potkan domáci - plesňové ochorenia

Druhým typom ochorenia u potkanov sú komplikácie spôsobené plesňovými infekciami. Tie môžu postihovať pokožku aj vnútorné orgány. V prvom prípade sa plesňové ochorenie prejavuje prítomnosťou lokalizovanej alopécie. V prípade hubového ochorenia vnútorných orgánov, ako je histoplazmóza, ktorá postihuje pľúca a priedušky, sa príznaky, žiaľ, zisťujú veľmi ťažko. Ochorenie môže prebehnúť aj asymptomaticky. Našťastie potkany zriedkavo trpia hubovými infekciami, ale pravidelné sledovanie zdravotného stavu potkanov môže zabrániť nebezpečným následkom.

Vírusy a bakteriálne infekcie u domácich potkanov

Čím ešte môže byť potkan chorý? Vírusové a bakteriálne ochorenia predstavujú pre zdravie týchto hlodavcov značnú hrozbu. Najčastejšou z nich je hnačka, ktorá zvyčajne postihuje mladé zvieratá. Ak máte malého potkana a spozorujete prvé príznaky vírusového zápalu organizmu, okamžite navštívte lekára, pretože akútna hnačka môže byť pre takéto malé zviera život ohrozujúca. Na druhej strane, ak vidíte, že váš potkan charakteristicky kašle, má ťažkosti s dýchaním, vyteká mu z nosa a úplne stratil chuť do jedla, môže to znamenať, že jeho telo je infikované baktériou. Jedným z takýchto ochorení potkanov je kolibakterióza, ktorá sa môže navyše prejavovať hnačkou a nezdravým vzhľadom srsti.

Ako kŕmiť potkana, aby bol zdravý?

Ako sa vyhnúť ochoreniu domácich potkanov? Príznaky sú prvým znakom, ktorý nemožno ignorovať, a hneď ako ich spozorujete, musíte čo najskôr navštíviť lekára, aby vám urobil testy a prispôsobil účinnú liečbu. Nezabudnite tiež na zdravú stravu a časté čistenie klietky vášho domáceho potkana.

Potkany majú zvyčajne skvelý vzťah so svojím majiteľom. Z ich správania sa dá veľa vyčítať. Bystrý pohľad, čistá, hladká srsť a uvoľnená hravosť nám dávajú pocit, že sa zvieratko cíti dobre. Musíme si však dávať pozor na akékoľvek odchýlky od normy. Špecifikom potkanov je vylučovanie porfyrínov (tzv. červených sĺz) ako reakcia na slabosť, bolesť alebo stres. Mali by sme si uvedomiť, že ide o stádové zviera. Jeho pohodu môžeme zlepšiť tým, že mu poskytneme spoločnosť. Na druhej strane, pri zariaďovaní životného priestoru pre nášho zverenca je vhodné poskytnúť mu možnosť pohybu - o to viac, že jeho inteligencia je úzko závislá od fyzickej aktivity. - hovorí veterinár. Hanna Pietruszka

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
Všetko super až na to prekvapenie pre psíka...to mi neprišlo...:(
2024-04-11
Granule prisli roztrhnute na dvoch miestach. Neviem posudit ci Vasou vinou, alebo vinou kuriera.... Inac sposob a rychlost dodania ok.
pixel