Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

DOMÁCE KRMIVO PRE MAČKY. AKO VYROBIŤ "DOMÁCE" JEDLO?

2022-06-24
DOMÁCE KRMIVO PRE MAČKY. AKO VYROBIŤ "DOMÁCE" JEDLO?

Domáce krmivo pre mačky rozhodne nie sú len zvyšky z vášho stola. Je to umenie správneho zloženia zložiek tak, aby mačka dostávala kompletné, vyvážené krmivo, ktoré spĺňa jej nutričné potreby. Ako ho pripraviť?

Domáce krmivo pre mačky - zistite jeho výhody

V posledných rokoch sa toho v oblasti správneho kŕmenia mačiek naozaj veľa zmenilo. Čoraz menej ľudí si myslí, že mačky lovia samé, takže ich netreba kŕmiť, nanajvýš im môžete naliať trochu mlieka do misky a nechať ich, nech si poradia samy. Poznatky o výhodách vyváženej stravy sú čoraz rozšírenejšie. Napriek obrovskej dostupnosti hotových krmív pre mačky rôznych druhov sa domáce krmivo pre mačky stáva čoraz populárnejším.

Takéto krmivo rozhodne neznamená zvyšky z ľudského stola - takéto krmivo je nevhodné a môže byť pre mačku veľmi škodlivé - tento spôsob kŕmenia sa po určitom čase veľmi zle prejaví na jej zdraví. Ide o to, aby ste si sami zostavili jedlá podľa individuálnych potrieb vašej mačky. Príprava jedla pre vašu mačku od začiatku má svoje výhody. Hlavnou z nich je mať plnú kontrolu nad tým, čo skončí v mačacej miske.

Jednotlivé zložky si kupujete sami, a ak tak robíte zo spoľahlivých zdrojov, viete presne, čo vaša mačka dostáva a v akom množstve. To vám tiež umožní dohliadať na obmedzenejšiu stravu, napríklad ak je vaša mačka alergická, má citlivý tráviaci trakt alebo iné veľmi špecifické výživové požiadavky. Aj keď v týchto prípadoch je vždy dobré poradiť sa so svojím veterinárnym lekárom alebo odborníkom na výživu.

Napriek tomu, že sa to zdá, nie je to ani časovo náročné, a ak to zvládnete, budete pripravovať jedlá pre mačky rýchlo a efektívne.

Čo by nemalo chýbať v strave vašej mačky?

Aby domáce krmivo pre mačky skutočne slúžilo zvieraťu a poskytovalo mu všetky potrebné zložky a vitamíny, musí byť správne vyvážené. Z hľadiska zložiek, ktoré sa dostanú do mačacej misky, aj ich pomeru. Spočiatku sa to môže zdať trochu ťažké, ale s trochou pevnej vôle to rýchlo zvládnete. Predovšetkým sa nebojte opýtať a priznať, že niečo neviete alebo si nie ste istí.

Váš veterinárny lekár alebo odborník na výživu vám pomôže naučiť sa správne zostavovať jedlá. Čo by rozhodne nemalo chýbať v jedálnom lístku mačky?

Mäso

Najdôležitejšia časť krmiva pre mačky. Domáce krmivo pre mačky bez mäsa môže vašej mačke len uškodiť. Vegetariánsku stravu je rozhodne lepšie ponechať na ľudskom tanieri.

Aké mäso je vhodné pre moju mačku? Najlepšie mäso pre vašu mačku je mäso so šľachami a žilami. Je pre vašu mačku najcennejšia a je aj dosť tvrdá, takže vaša mačka sa postará aj o svoje zuby. Pokiaľ vaša mačka netrpí žiadnou alergiou alebo neznášanlivosťou, môžete jej podávať prakticky akýkoľvek druh mäsa - hydinové, hovädzie, králičie, jahňacie a rybie.

Ak chcete dať bravčové mäso, buďte opatrní. Je to dosť tučné mäso, takže môže vašej mačke ľahko ublížiť. Bravčové mäso sa tiež považuje za nebezpečné kvôli hrozbe trichinelózy a riziku Aujeszkého choroby, ale ak kupujete mäso z dobrých, spoľahlivých a legálnych zdrojov, nemusíte sa toho obávať. Mäso určené na predaj sa veľmi starostlivo skúma na prítomnosť tejto choroby a v Poľsku existuje prosperujúca služba na monitorovanie ošípaných, ktorá sleduje výskyt tejto choroby.

Mäso sa môže podávať surové - aj keď tu si musíte byť absolútne istí, že pochádza z dobrého a spoľahlivého zdroja - alebo tepelne upravené.

Zistite, ktoré druhy rýb a v akej forme sú pre vašu mačku najlepšie.

Vnútornosti

Domáce, zdravé a vyvážené krmivo pre mačky musí obsahovať vnútornosti. Najlepšie sú srdcia a žalúdky. Mali by tvoriť približne 15 až 20 percent takýchto domácich potravín. Pečeň je tiež veľmi cenná, ale musí sa dávkovať opatrne. Prečo a čo je v ňom? Viac o pečeni v strave mačky sme písali v článku: Pečeň pre mačky - mali by ste ju podávať? Najprv sa zoznámte s týmto produktom.

Ak chcete staviť na čo najprirodzenejšiu stravu, môžete si kúpiť žalúdky vašej mačky aj s obsahom. V bežnom mäsiarstve ich len tak nedostanete, ale dajú sa zohnať bez väčších problémov. Vo voľnej prírode mačka konzumuje žalúdky svojej koristi spolu s ich obsahom, čo jej poskytuje ďalšie zložky.

Zelenina

Mačka je 100 % mäsožravec. To neznamená, že neasimiluje žiadnu zeleninu. Hoci vo voľnej prírode to robí skôr tak, že asimiluje žalúdky svojich obetí spolu s ich obsahom. Do domácej stravy by ste však mali zaradiť zeleninový doplnok. Urobte to však s vedomím, že je to stále malý prídavok a že základom domácej stravy vašej mačky nemôže byť zelenina.

Najdôležitejšie je mäso. Nie každá zelenina je vhodná pre vašu mačku.

Domáce krmivo pre mačky - recept krok za krokom

Ak bola strava vašej mačky doteraz založená na krmive kupovanom v obchode, ale vy chcete vyskúšať niečo iné, určite sa vám bude hodiť informácia o tom, ako pripraviť mokré krmivo pre mačky. Napriek tomu, že sa to zdá byť ťažké, nie je to až také zložité. Nižšie nájdete príklad receptu. Stravu svojej mačky vždy prispôsobte jej individuálnym potrebám. Pamätajte, že 70 % stravy vašej mačky tvorí mäso, 20 % vnútornosti a 10 % zelenina a iné prísady Jedným z najjednoduchších receptov na chutné a výživné jedlo pre vašu mačku je kuracie mäso so srdiečkami a mrkvou.

Kuracie mäso so srdiečkami a mrkvou pre vašu mačku - ako ho pripraviť?

Budete potrebovať niekoľko bežných a ľahko dostupných surovín: kuracie mäso, hydinové srdiečka, vaječný žĺtok a trochu vody. Uvarte kuracie mäso a srdiečka. Opatrne oddeľte mäso od kostí - dávať mačke celé kosti je veľmi kontroverzný nápad a veterinári a skúsenejší chovatelia mačiek ho zvyčajne neodporúčajú. Mrkvu treba tiež uvariť alebo upiecť a potom ju nakrájať na plátky alebo ešte lepšie roztlačiť vidličkou.

Zmiešajte mrkvu, žĺtok - môže byť aj surový, ale kvôli riziku salmonely je bezpečnejšie vajce uvariť, varené kuracie srdiečka a kuracie mäso. Časť mäsa môžete pomlieť a časť rozdrviť - tak sa mu bude ľahšie jesť, ale zároveň bude nútený hrýzť. Takto máte pre svoju mačku pripravené domáce krmivo.

Je vhodné pridať aj doplnky - múčka z vaječných škrupín je vynikajúcim zdrojom vápnika a je potrebné pridať aj taurín, esenciálnu aminokyselinu pre zdravie vašej mačky. Recepty nie sú najťažšie, určite nájdete a upravíte niečo, čo bude vyhovovať potrebám vašej mačky.

Domáce varenie pre mačky - zhrnutie

Príprava domáceho krmiva pre mačky je časovo náročnejšia ako podávanie hotového krmiva z obchodu, ale má svoje výhody. Predovšetkým máte plnú kontrolu nad tým, čo skončí v miske vašej mačky. Jedlá zostavujte na základe svojich znalostí o výžive mačiek. V prípade pochybností požiadajte o radu svojho veterinára.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel