Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČO VAŠA MAČKA NEMÔŽE JESŤ? 5 PRODUKTOV, KTAORÉ MU MÔŽU UŠKODIŤ

2023-02-22
ČO VAŠA MAČKA NEMÔŽE JESŤ? 5 PRODUKTOV, KTAORÉ MU MÔŽU UŠKODIŤ

Často sa hovorí o tom, čo by pes nemal jesť. Ako je to však s mačkami? Môže mačka jesť chlieb, ktorý majú niektorí jedinci radi? Čo so psím jedlom a zvyškami večere? Tu je 5 produktov, ktoré by ste svojej mačke rozhodne nemali dávať.

O mačkách koluje veľa mýtov. Niektoré z nich sú pravdivé, iné sú len reprodukované stereotypy, ktoré mačacie zvieratá postupne porušujú. Pokiaľ však ide o krmivo, mýty a reči nie sú najlepším kritériom pri zostavovaní mačacieho jedla. Existujú totiž výrobky, ktoré môžu vašej mačke vážne ublížiť.

Niektoré z nich sa medzi mačacími pamlskami vyskytujú viackrát, preto je o to dôležitejšie dávať pozor na to, čo má mačka v miske. Čo mačka nemôže jesť?

Čo vaša mačka nemôže jesť a čo je na vašom stole

Prvou položkou na zozname toho, čo mačka nemôže jesť, sú akékoľvek zvyšky z večere. V niektorých domácnostiach to, čo sa nezje na tanieri, rýchlo skončí v miske rodinného maznáčika. Zatiaľ čo psy znášajú niektoré ľudské zložky, mačacie žalúdky sú na niektoré potraviny citlivejšie. Najlepšie pravidlo je nedávať mačke žiadne ľudské jedlo. Ich strava by mala byť založená na kvalitnom mäse.

Mačky by nemali dostávať zvyšky večere, najmä ak ste na tanieri mali pizzu, čipsy alebo iné rýchle občerstvenie. Ide o obzvlášť ťažko stráviteľné a vysoko spracované potraviny, ktoré môžu vašej mačke vážne uškodiť. Vyhýbajte sa aj koreneným jedlám - samotná soľ je zlá! Vaša mačka sa ho nemôže zbaviť, pretože sa nepotí.

Ani obed, ani dezert!

Čo mačky nemôžu jesť okrem zvyškov večere? Zvyšky dezertu. Sladkosti obsahujú veľa cukru a tuku, ktoré sa v mačacej strave neodporúčajú. Čokoláda môže byť pre mačku rovnako nebezpečná ako pre psa. Obsahuje látky, ktoré vážne ohrozujú zdravie a dokonca aj život rodinného maznáčika. Patrí medzi ne teobromín, ktorý má diuretický účinok, uvoľňuje hladké svalstvo a rozširuje cievy a stimuluje nervový systém.

Je potrebné vedieť, že metabolizmus mačiek vôbec neberie do úvahy sacharidy rastlinného pôvodu, preto je zákaz sladkostí. Dávať alebo dokonca nútiť mačku jesť alebo ochutnávať sladkosti je preto nielen nezodpovedné, ale reálne ohrozuje zdravie zvieraťa.

Môže mačka jesť psie krmivo?

Ako sa dá porovnať psie krmivo so sladkosťami a ľudskou stravou? Môže mačka jesť psie krmivo striedavo s mačacím? Nie! Psy a mačky sú odlišné živočíšne druhy a ich nároky na špecifické zložky sú diametrálne odlišné. Mačka je mäsožravec a vyžaduje mäsitú stravu. Strava pre psa nie je prospešná práve kvôli pomerom zložiek.

Dôležitým faktom je aj to, že mačky zle znášajú škrob. Hoci ho trávia, jeho transport je iný ako u psov. Ani zvýšenie inzulínu nevedie k zníženiu koncentrácie glukózy. Prečo? U mačky sa glukóza nemôže ukladať v pečeni tak ako u psov. Vysoká hladina glukózy tak pretrváva až 19 hodín po jedle obsahujúcom škrob.

Ak máte doma mačku a psa, naučte ich jesť výlučne z misiek toho druhého. Týmto spôsobom zaručíte kompletnú stravu pre obe zvieratá.

A čo zemiaky?

Môže mačka jesť zemiaky? Ako bolo uvedené v predchádzajúcom odseku, mačky majú problém s toleranciou škrobu. Zemiaky sú preto na vrchole zoznamu zakázaných potravín kvôli vysokému obsahu tohto sacharidu. Kŕmenie mačiek zemiakmi, chlebom, cestovinami alebo akoukoľvek inou zložkou s vysokým obsahom škrobu je preto nebezpečné a zvyčajne sa končí bolestivými tráviacimi ťažkosťami, hnačkou, plynatosťou, ale predovšetkým poruchami slinivky brušnej v dôsledku nadmerného množstva dodaných cukrov.

Nebezpečný mýtus o mlieku: čo mačky nemôžu jesť?

Posledným zakázaným produktom pre mačky je mlieko. Toto je, bohužiaľ, najpopulárnejší mýtus, ktorý je potrebné neustále vyvracať. Spojenie mačky s mliekom môže prispieť k bolestivým žalúdočným komplikáciám zvieraťa. Dospelé mačky väčšinou nestrávia laktózu. Samozrejme, existujú jedinci, u ktorých táto schopnosť pretrváva po celý život. Musíme si však uvedomiť, že mačka ho môže kedykoľvek stratiť. Podávanie mlieka mačkám, ktoré už nie sú schopné tráviť laktózu, môže spôsobiť silnú hnačku a zvracanie.

Tolerancia laktózy nie je problémom pre mačiatka, ktoré pijú materské mlieko do veku 5-6 týždňov. Kočičia matka vie najlepšie, kedy ich odstaviť.

Mačky, rovnako ako iné zvieratá, majú zoznam zložiek krmiva, na ktoré by si mali dávať obzvlášť veľký pozor. Každý z nich môže spôsobiť viac či menej závažné komplikácie, preto je najlepšie sa im v každodennej strave mačky úplne vyhnúť.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
rychle dodanie
2024-04-13
Super
pixel