Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČO PES NEMÔŽE JESŤ? 10 ZAKÁZANÝCH PRODUKTOV

2023-06-13
ČO PES NEMÔŽE JESŤ? 10 ZAKÁZANÝCH PRODUKTOV

Pre svojho psa chcete to najlepšie. Čo to znamená? Chcete, aby bol vždy zdravý, sýty a šťastný. To všetko je možné - za predpokladu, že viete, čo mu dávať jesť. Váš pes je váš najlepší priateľ a člen rodiny. Nie je však človek a potrebuje stravu, ktorá je pre neho vhodná.

Strava psa sa nesmie podobať strave človeka. Produkty, ktoré človek môže jesť nielen bez problémov, ale dokonca s potešením, sú pre psa jednoducho škodlivé. Čo pes nemôže jesť? Ktoré výrobky, ktoré ľahko nájdete vo svojej kuchyni, mu môžu uškodiť? Zistite to!

Čo váš pes nemôže jesť? Nedávajte mu tieto potraviny!

1. Cibuľa

Čo pes nemôže jesť? Veľa vecí. Jednou z nich je cibuľa. Či už ide o surovú cibuľu, pred ktorou váš pes uteká, alebo o vyprážanú či dusenú cibuľu, ktorú by váš pes rád ochutnal. Tepelnou úpravou cibule sa stráca jej štipľavý a odpudzujúci zápach, ale nestráca svoje jedovaté vlastnosti pre psa.

Cibuľa je pre psy smrteľne nebezpečná. Aj množstvo zodpovedajúce 0,5 % telesnej hmotnosti psa môže byť pre psa nebezpečné. Kŕmenie psa cibuľou môže tiež spôsobiť anémiu, poškodenie pečene alebo hnačku a zvracanie.

2. Cesnak

Mnohí ľudia si nevedia predstaviť jedlo bez pridania cesnaku. Cesnak je tiež veľmi zdravý. A vy predsa chcete svojmu psovi podávať to, čo je pre neho najlepšie. Bohužiaľ, cesnak medzi ne nepatrí a nemali by ste riskovať, že ho budete svojmu psovi dávať na vlastnú päsť. Mohlo by to viesť k anémii vášho psa a mnohým ďalším zdravotným komplikáciám, ktoré by sa mohli skončiť tragicky.

Možno ste sa stretli s názorom, že cesnak odpudzuje kliešte a hmyz. Je to pravda. Napriek tomu, čím je pes menší, tým menšia dávka cesnaku sa môže pre vášho psa ukázať ako žalostná. Proti parazitom môžete bojovať spôsobmi, ktoré sú pre vášho psa bezpečnejšie.

3. Makadamové orechy

Vlašské orechy, lieskové orechy alebo mandle v primeranom množstve môžu byť pre vášho psa zdravou a veľmi zaujímavou desiatou. To však absolútne neplatí pre makadamové orechy! Tie sú pre vášho psa toxické!

Aj veľmi malé množstvo makadamových orechov je pre psa veľmi nebezpečné! Môže dôjsť k otrave organizmu. Pes bude oslabený, dôjde k zvracaniu, pes nie je schopný ani voľného pohybu. Nikdy ich svojmu psovi nedávajte.

4. Hrozno a sultánky

Na zozname toho, čo psy nemôžu jesť, je aj hrozno a sultánky. Ich trávenie je pre psí organizmus veľmi náročné. Hnačka, zvracanie, nechutenstvo, problémy s pohyblivosťou, pomalosť, letargia, znížená tvorba moču, bolesti brucha a niekedy dokonca kŕče a slinenie - to všetko sa môže stať vášmu psovi, ak zje sultánky alebo hrozno.

Škodlivá dávka je opäť veľmi malá. Na to, aby sa váš pes necítil dobre, stačí niekoľko sultánok alebo hroznových bobúľ. Prvé príznaky sa objavia niekoľko hodín po konzumácii, ale môžu sa objaviť aj po 2 až 10 dňoch! Preto svojho psa ostražito sledujte, ak zjedol niekoľko bobúľ hrozna. A radšej ho ihneď vezmite k veterinárovi!

5. Avokádo

Avokádo sa v posledných rokoch stalo medzi ľuďmi mimoriadne obľúbeným. Pomerne veľa psov môže pocítiť túžbu ochutnať ho. Avokádo je totiž pomerne tučné, a preto je z pohľadu psa atraktívne. Nepodľahnite však požiadavkám svojho domáceho miláčika a nepodávajte mu ho!

Persín sa používa na pestovanie avokáda. Je to fungicíd, ktorý je pre človeka pomerne neškodný. Je však mimoriadne škodlivý pre psy. Spôsobuje množstvo abnormalít a v psom tele spôsobuje spúšť. Môže viesť aj k smrti.

6. Soľ, korenie a iné koreniny

Soľ, korenie, koreniny všeobecne - ľudia si bez nich nevedia predstaviť jedlo. Psy ich však nepotrebujú vôbec na nič. Samozrejme, mnoho psov uprednostňuje korenené jedlo - ale to sú zvyčajne domáce zvieratá, ktoré si na výraznú chuť zvykli. Preto je najlepšie kŕmiť psa od začiatku krmivom bez korenia.

Korenie dráždi citlivý psí nos a dráždi oči a ústnu sliznicu. Na zozname toho, čo by ste nemali dávať svojmu psovi jesť, je aj soľ a iné koreniny. Soľ je schopná narušiť metabolizmus psa, zadržiavať vodu v telesných bunkách a dokonca viesť k smrti psa. Ostré korenie nie je pre psov vhodné. Môžu dráždiť a otráviť a psovi neprospejú.

7. Mlieko a mliečne výrobky

Nie všetky psy sú tolerantné na laktózu. Schopnosť tolerovať ju sa tiež môže vekom vytrácať. Naopak, niektoré psy môžu trpieť alergiou na mliečne bielkoviny. Okrem toho je kravské mlieko pre psy príliš tučné. To všetko spolu znamená, že váš pes môže po pití mlieka alebo konzumácii mliečnych výrobkov trpieť. To ho vystavuje bolestiam brucha a hnačkám.

Ak naozaj chcete dať svojmu psovi mlieko alebo iný mliečny výrobok, pozorne ho sledujte. Najlepšie však bude, ak sa tejto myšlienky vzdáte.