Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČO MÔŽE JESŤ ŠKREČOK DŽUNGĽOVÝ? DIETA PRE 6!

2022-07-29
ČO MÔŽE JESŤ ŠKREČOK DŽUNGĽOVÝ? DIETA PRE 6!

Škrečok džungľový je jedným z najbežnejších domácich miláčikov. Je o niečo spoločenskejší ako sýrsky škrečok a považuje sa za ideálneho na hobby chov. Nepatria medzi najnáročnejšie, hoci potrebujú správnu stravu. Čo vlastne môže jesť škrečok džungľový?

Čo môže jesť škrečok džungľový?

Prvým prekvapením môže byť, že džungľové škrečky nie sú práve bylinožravce. V rozpore so zdaním a všeobecnou mienkou sú to všežravé tvory, takže živočíšne bielkoviny sú pre ne nevyhnutné a musíte na to myslieť pri plánovaní stravy vášho domáceho maznáčika.

Kŕmenie škrečka džungľového nie je príliš zložité - stačí sa naučiť niekoľko pravidiel a môžete ho kŕmiť bez väčších obáv o jeho život a zdravie. Najskôr sa uistite, že potraviny sú vždy čerstvé a kvalitné. Nesmie byť plesnivý ani kontaminovaný.

Uistite sa tiež, že váš škrečok má prístup k čerstvej vode. Niektorí jedinci potrebujú len vodu, ktorú získajú z potravy, ale nie všetci, takže jej prítomnosť je veľmi dôležitá a chráni pred dehydratáciou. Čím mám kŕmiť svojho škrečka džungľového, aby dostával všetko, čo má?

Obilniny a semená

Môžete si kúpiť hotovú zmes - bez problémov sa dajú kúpiť rôzne druhy - alebo sa nechať zlákať a pripraviť si vlastnú. Škrečky džungľové majú veľmi rady ovos, proso, pšenicu a raž. Majú radi aj tekvicové a slnečnicové semienka, ale s tými musíte byť opatrní. Najmä slnečnicové semienka sú dosť tučné, takže sa váš škrečok ľahko dostane do problémov s nadváhou a obezitou.

Pripravené hotové potraviny v obchodoch sú často obohatené o vitamíny vrátane vitamínu D a E, ktoré majú dôležitý vplyv na zdravie zvierat. Takéto krmivo neobsahuje len zrná, ale aj sušenú zeleninu a ovocie, ktoré sú pre vášho škrečka tiež veľmi dôležité.

Seno a sušené bylinky

Sušené bylinky sú plné vitamínov a minerálov, ktoré váš škrečok potrebuje na správne fungovanie. Na druhej strane, hoci seno nie je základom stravy škrečka, je v nej veľmi dôležité. Pomáha brúsiť zuby a vďaka vysokému obsahu vlákniny podporuje tráviaci systém.

Zelenina a iné jedlé rastliny

V správnej strave škrečka sú nevyhnutné, pretože mu dodávajú vitamíny a živiny, ktoré sú pre neho tak dôležité. Škrečok džungľový s radosťou okusuje mrkvu, žeruchu, tekvicu, zeler alebo cuketu. Kedysi chovatelia odporúčali kŕmiť škrečky aj šalátom, ale to sa už neodporúča, pretože šalát predstavuje pre zviera príliš veľké riziko, keďže sa často postrekuje a hromadia sa v ňom dusičnany a pesticídy, ktoré sa ťažko vyplavujú.

Z rovnakého dôvodu musíte byť opatrní aj pri novej zelenine. Váš škrečok si zamiluje aj púpavu, obľúbenú púpavu alebo listy skorocelu. Nedávajte mu však vetvičky ihličnanov, žalude ani gaštany - sú pre neho jedovaté.

Ovocie

Škrečok džungľový môže jesť aj ovocie, ale tu musíte byť opatrní. Tieto zvieratá sú veľmi náchylné na cukrovku, preto musíte ovocie dávkovať opatrne, aby neprispelo k rozvoju tohto ochorenia. V jeho jedálnom lístku môžu byť jablká bez jadierok, ak nie sú veľmi kyslé, hrušky, banány a malé množstvo čerstvých jahôd. Škrečok džungľový nemá rád ani melón alebo vodný melón.

Mäso a výrobky živočíšneho pôvodu

Je to veľmi dôležitá súčasť ich stravy - škrečky sú všežravce a v strave potrebujú bielkoviny. Môžete ho kŕmiť larvami belorítky, chrobákmi, cvrčkami a kobylkami. Z času na čas mu môžete dať aj malý kúsok chudého mäsa, napríklad morčacieho.

Niekedy môžete stravu škrečka spestriť aj tým, že mu dáte trochu vareného vajíčka. Kedysi sa odporúčalo podávať škrečkom mliečne výrobky, ako je jogurt, smotana alebo syr, ale dnešné výživové odporúčania od toho upustili a poukazujú na nevýhody tohto riešenia, hoci kúsok bieleho chudého tvarohu mu neuškodí.

Tehotné, dojčiace samice a mladé škrečky - majú špeciálne požiadavky na stravu?

Už viete, čo dospelý škrečok džungľový konzumuje. Kŕmenie mladých jedincov sa z hľadiska špecifických produktov veľmi nelíši. O najmladšie deti sa stará ich matka, starším už môžete zaviesť rovnaké skupiny potravín ako dospelým. Skutočný rozdiel je v pomeroch.

Mladé škrečky, rovnako ako gravidné a dojčiace samice, musia mať stravu s primerane vyšším obsahom bielkovín. Predpokladá sa, že strava škrečka džungľového pozostáva v priemere z 12-15 % mäsa a iných živočíšnych produktov. V prípade mláďat, gravidných a dojčiacich samíc by sa malo množstvo prijímanej potravy zvýšiť v priemere o jednu tretinu. Samice, ktoré nemajú dostatok bielkovín, sa môžu dokonca dopustiť kanibalizmu.

Škrečok džungľový - dokonalá strava

Neexistuje univerzálna ideálna strava pre všetky džungľové škrečky. Všetko závisí od individuálneho vkusu a vlastností. Strava by mala byť pestrá - škrečky žijúce vo voľnej prírode často jedia najrôznejšie veci, ich strava sa mení aj podľa ročných období a predovšetkým by mala byť vyvážená. Kŕmte ich denne a každý deň nahraďte neskonzumovanú potravu čerstvou. Každý deň kŕmte škrečka obilninami a cereáliami - buď hotovou, kúpenou zmesou, alebo doma pripravenou zmesou a doplňte ju kúskami zeleniny.

Kúsky ovocia môžete dávať každý druhý alebo tretí deň - nerobte to častejšie kvôli riziku cukrovky. Dvakrát až trikrát týždenne podávajte aj živočíšne bielkoviny (častejšie, ak máte tehotného alebo dojčiaceho škrečka). Môžu to byť mleté larvy múčnych červov, kúsok vareného vajíčka alebo dokonca cvrčky či kúsok chudého mäsa. A nezabudnite kŕmiť škrečka tvrdou stravou, aby ste mu pomohli obrusovať stále rastúce zuby.

Na túto úlohu sa najlepšie hodia vetvičky - pokiaľ to nie sú vetvičky z ihličnatých stromov alebo stromov, ktoré majú plody s jednou veľkou kôstkou. Správna starostlivosť o škrečky nie je až taká zložitá, existuje veľa potravín, ktoré škrečky môžu a majú radi, a hotové obilné zmesi sú skutočne bežne dostupné. Tu je niekoľko ďalších pravidiel správnej starostlivosti o vášho domáceho miláčika.

Výživa škrečka džungľového - zhrnutie

Škrečok džungľový je veľmi cenený v domácom chove. Čo môže jesť? V prvom rade je to všežravec, takže v jeho strave nesmie chýbať nielen zelenina, ovocie, obilniny a zrná, ale ani živočíšne bielkoviny. Nepohrdnú ani cvrčkami a múčnymi červami a majú radi aj vajíčka. Nedávajte ovocie každý deň - džungľové škrečky sú obzvlášť náchylné na cukrovku. Uistite sa, že škrečok má o čo obrusovať zuby a vždy má prístup k čerstvej vode.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
pixel