Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČO JEDIA VEVERIČKY? ABC KŔMENIA VEĽKÝCH A MALÝCH BURUNDUKOV

2023-01-18
ČO JEDIA VEVERIČKY? ABC KŔMENIA VEĽKÝCH A MALÝCH BURUNDUKOV

Veveričky síce nepatria medzi najobľúbenejšie domáce zvieratá, ale sú ľudia, ktorí si ich doma alebo na záhrade radi chovajú. Najťažšie je veveričku skrotiť, ale nemenej náročné je zostaviť pre ňu vhodnú stravu. Čo jedia veveričky? Je ich jedálny lístok založený výlučne na orechoch - alebo je to len stereotyp? Ako kŕmiť sibírske veveričky alebo burunduky?

V prírode sa vyskytuje viacero druhov veveričiek, ale kvôli zovšeobecneniu ich rozdelíme do dvoch skupín - divoké veveričky a veveričky domáce alebo sibírske veveričky. Strava oboch druhov je veľmi podobná, ale líši sa v tom, že vo voľnej prírode si divé veveričky dokážu samy zostaviť kompletnú stravu, zatiaľ čo v prípade domácich veveričiek všetko závisí od ich majiteľa.

Rovnako ako u všetkých hospodárskych zvierat je správna strava kľúčom k udržaniu zdravia domáceho zvieraťa a má priamy vplyv na jeho pohodu a vzhľad. Spolu s hygienou a zabezpečením dostatočného priestoru je preto faktorom, ktorý žiadny chovateľ nemôže ignorovať. Preto sa oplatí oboznámiť sa so základnými zásadami zostavovania stravy pre veveričky a pristupovať k tejto úlohe zodpovedne.

Čím sa živí veverička? Oriešky, ale nielen oriešky!

Čím sa živí veverička? Mohlo by sa zdať, že odpoveď je jediná - orechy! Tento stereotyp, ktorý nám utkvel v hlave od detstva, účinne udržiava komerčná reklama, kreslené filmy a grafické zobrazenia veveričiek. Tieto zvieratá sú často zobrazované s orechmi v labách alebo ako starostlivo ukrývajú potravu v dutine alebo na inom odľahlom mieste.

Koľko pravdy je na tom, že veverička a oriešky sú dokonalá dvojica? Nie je to veľa. Samozrejme, orechy sú pre veveričku veľkou pochúťkou a poskytujú jej aj dôležité živiny. Predovšetkým zdravé tuky a horčík, ktoré prospievajú jej zdraviu.

Navyše je jedenie orechov pre veveričky veľmi zábavné, pretože už len dostať sa k semienku si vyžaduje šikovnosť a čas. Na druhej strane sú orechy kalorickou pochúťkou a veveričky sú náchylné na obezitu. Preto je najlepšie podávať ich raz za čas.

Denná strava veveričiek

Čo teda patrí k základnému jedálničku veveričiek? V prvom rade semená. Tekvicové, slnečnicové alebo aj sezamové semienka sú pre ne zdrojom bielkovín a nenasýtených kyselín vrátane zdraviu prospešných olejov.

Semienka môžete veveričke podávať priamo alebo v špeciálnych fľaštičkách, ktoré zároveň zaručujú obrusovanie rezákov. Táto činnosť je veľmi dôležitá pre každého hlodavca a nemožno ju ignorovať ani v prípade veveričiek.

Čo ešte veveričky jedia?

Napriek tomu, že sa to zdá, orechy nie sú jedinou potravou veveričiek. Čím sa živí veverička, ktorá sa vyskytuje vo svojom prirodzenom prostredí? Veveričky sú v podstate všežravé. Živia sa zrnami, semenami, ale aj rastlinami, ovocím, zeleninou, hubami a dokonca aj malými živočíchmi, ako je hmyz, larvy alebo malé jašterice. Takýto obraz veveričky sa v detských príbehoch alebo iných grafických obrázkoch vytvára len zriedka, ale tieto malé hlodavce sa o svoju potravu dokážu naozaj postarať, aj keď má nohy a snaží sa utiecť.

Ovocie a zelenina sú dôležitou súčasťou stravy takmer každého domáceho zvieraťa, pretože sú známe svojím bohatým obsahom cenných vitamínov a minerálov. Ktoré ovocie veveričky najradšej jedia? Tieto hlodavce majú veľmi radi jablká, maliny a jahody. Prvé a posledné im robia veľkú radosť, pretože sú dosť tvrdé a vyžadujú si používanie zubov, čo je koniec koncov charakteristické pre všetky hlodavce.

Z rovnakého dôvodu nepohrdne ani mrkvou, ktorú s chuťou a pôžitkom chrúme. Pozor však na všetky šaláty a kapusty. Hoci veveričkám robia veľkú radosť, spôsobujú aj plynatosť, ktorá je pre takéto malé zvieratá veľmi bolestivá.

Ovocie a zeleninu môžete veveričkám podávať denne, ale nie vo veľkých množstvách. Pravidelné podávanie je však zárukou zdravia a kondície, čo je dôležité pri takých aktívnych zvieratách, ako sú veveričky. Čo iné jedia tieto hlodavce, keď je ovocia a zeleniny málo? Sušené listy, vetvičky stromov a kríkov - veveričkám nielen chutia, ale pomáhajú im aj pri obrusovaní zubov.

Čo jedia veveričky alebo druhá tvár hlodavcov

Ako každý organizmus, aj veveričky potrebujú dostatočné množstvo bielkovín. Ten sa, ako vieme, nachádza predovšetkým v mäse. Divoké veveričky sa preto živia malými živočíchmi v podobe lariev, hmyzu, cvrčkov a chrobákov. V tomto hmyze sa skrýva zdroj cenných a kvalitných bielkovín, preto by sa na túto formu potravy malo myslieť aj pri chove veveričiek alebo iných druhov veveričiek.

Aby ste splnili požiadavku na túto živinu, podávajte hlodavcovi jednu porciu bielkovín denne. Bielkoviny nájdete aj v surových prepeličích vajíčkach - veveričkám mimoriadne chutia.

Pripravená potrava pre veveričku

Vyššie uvedené cenné zložky môžete svojmu domácemu miláčikovi podávať aj vo forme špeciálneho vysokokvalitného krmiva. Krmivo pre veveričky je zmesou vybraných zložiek, ktoré spĺňajú požiadavky na najdôležitejšie živiny. Pripravená zmes veľkého množstva obilnín, ako aj ovocia, zeleniny a ďalších potrebných prísad je vhodná pre majiteľa aj samotného domáceho miláčika.

Ako doplnok k pripravenému krmivu môžete veveričke podávať pestré občerstvenie v podobe extra porcie semien, ovocia, zeleniny alebo orechov (je dôležité, aby ste sami kontrolovali ich množstvo).

Čo jedia malé veveričky?

Čím sa živia malé veveričky a líši sa ich strava od stravy dospelých? Mláďatá veveričiek, t. j. veveričky do veku 6 mesiacov, sa na farmách živia materským mliekom, ktoré obsahuje viac tuku a je pre ne výživnejšie. Kravské mlieko tieto zvieratá neznášajú, preto by sa im nemalo podávať, pretože môže spôsobiť hnačku a viesť k dehydratácii.

Obdobie dojčenia trvá približne 30-40 dní - po tomto čase môžete mláďatá oddeliť od matky a zaviesť im produkty z každodennej stravy dospelých veveričiek. Pozorujte však, ako veverička reaguje na rôzne zložky stravy, a v prípade pochybností sa poraďte s veterinárom.

Kŕmenie divých veveričiek je pre deti aj dospelých veľkou zábavou. Kŕmenie veveričiek na farme je už zodpovednejšia úloha, ktorá si vyžaduje dobré znalosti stravy týchto hlodavcov. Pestrá strava im zaručuje dobré zdravie a pohodu. Okrem krmiva zabezpečte vášmu domácemu miláčikovi stály prístup k čistej vode a dbajte na to, aby ste mu poskytovali kvalitné krmivo.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7470 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-10
Spokojnosť
2024-07-10
5/5
pixel