Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČO JEDIA MORČATÁ? VYVRACIAME NEBEZPEČNÝ MÝTUS

2022-06-15
ČO JEDIA MORČATÁ? VYVRACIAME NEBEZPEČNÝ MÝTUS

Morčatá sú relatívne malé, a preto chúlostivé zvieratá. Strava je základom ich zdravia a pohody, preto je dôležité dobre sa pozrieť na to, čo morčatá jedia a čo by v ich potrave rozhodne nemalo byť. Existujú produkty, ktoré morčatá neznášajú a ktoré môžu mať nepríjemné účinky na ich zdravie.

Čím sa živí morča? Predovšetkým voňavé seno

Skôr ako začnete kŕmiť svoje nové zvieratko, zistite, čo by malo vaše morča jesť. Základom stravy tohto druhu by mali byť predovšetkým rastlinné produkty. Niektorí ľudia nazývajú morčatá vegetariánmi, pretože mäso aj mliečne výrobky sú pre ne škodlivé. Čím sa živí morča, aby bolo zdravé a pekné? Jeho strava by mala byť založená predovšetkým na sene a zeleni. Seno by nemalo byť suché alebo žltkasté. Takisto by nemala byť zaprášená, pretože by mohla upchať jemné nozdry morčiat.

Najlepšie seno by malo byť voňavé a zelenej farby. Seno je pre morčatá veľmi dôležité, pretože na jednej strane pomáha ich tráviacim procesom a na druhej strane si oň morčatá trú rastúce zuby. Morčatá by preto mali mať neobmedzený prístup k senu a čerstvej vode.

Čo môžu morčatá jesť a čomu by sa mali vyhýbať?

Zelené rastliny sú dobrým doplnkom sena. Bohužiaľ, niektoré listy šalátu alebo kapusty môžu byť pre malé hlodavce ťažko stráviteľné, preto je najbezpečnejšie dávať im petržlen, karfiol, ružičkový kel alebo vrcholky mrkvy. Uistite sa, že zelenina je kvalitná a dôkladne umytá, aby ste ošípanej nedali zaprášenú alebo špinavú porciu, na ktorej by mohli byť rôzne parazity.

Čo môžu morčatá jesť okrem sena a zelene? Zelenina a niektoré druhy ovocia sú vhodnými zložkami stravy, ak sa podávajú v malých množstvách. Treba však pamätať na to, že by nemali tvoriť základ jedla, ale byť skôr jednou z jeho súčastí. Medzi zeleninu, ktorá je pre ošípané bezpečná, patrí mrkva, petržlen, uhorka, paprika, zeler a kaleráb. Pokiaľ ide o ovocie - to, čo môže morča jesť v malých množstvách, je jablko, kivi, jahoda, jahoda, čučoriedka alebo melón. Pozor na ovocie a zeleninu, ako sú zemiaky, hrozno, rebarbora a banány, ktoré môžu morčaťu vo veľkom množstve uškodiť.

Čo jedia morčatá? Vyvážené jedlo je nevyhnutné

Okrem sena, zelených plodov a ovocia a zeleniny môžete do jedla svojho domáceho maznáčika pridávať aj malé množstvo krmiva pre ošípané. Dbajte však na to, aby ste ošípanej nedávali príliš veľa. Ošípané nepoznajú mieru a jedia bez obmedzenia, čo môže mať neskôr nepríjemné následky na ich zdravie. Preto by sa mali kŕmiť dvakrát denne v stanovených časoch, na ktoré si rýchlo zvyknú. Základom jedla by malo byť seno so zeleninou, potom vybraná zelenina, malé množstvo krmiva (približne 35 g) a nakoniec ovocie bohaté na vitamín C, ktorý je pre zdravie ošípaných nevyhnutný.

Vyvážená strava pre morčatá je základom pre udržanie zdravia a pohody vášho domáceho maznáčika. Dávajte pozor na to, čo a v akom množstve tento malý hlodavec konzumuje, a poskytnite mu produkty najvyššej kvality.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
Všetko super až na to prekvapenie pre psíka...to mi neprišlo...:(
2024-04-11
Granule prisli roztrhnute na dvoch miestach. Neviem posudit ci Vasou vinou, alebo vinou kuriera.... Inac sposob a rychlost dodania ok.
pixel