Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČIVAVA - CHARAKTER UKRYTÝ V MALOM TELE. POPIS PLEMENA

2023-11-07
ČIVAVA - CHARAKTER UKRYTÝ V MALOM TELE. POPIS PLEMENA

Čivava je najmenší pes na svete pochádzajúci z Mexika. Po stáročia túto krajinu neopúšťali a inde boli prakticky neznáme. A keď sa to zmenilo - vzali si srdcia ľudí na celom svete útokom. Aké je plemeno čivava? Povaha tohto psa je v rozpore s jeho vzrastom - je to pes s obrovským duchom uzavretým v maličkom tele. Čo sa oplatí vedieť o psoch plemena čivava? Ako sa o ne starať, aby boli šťastné? Zistite to!

Čivava - pôsobivý príbeh malého psa

Plemeno čivava má svoj pôvod v Mexiku, a to už pred mnohými storočiami. Za priamych predkov sa považujú psy techichi - kedysi ich v tejto oblasti chovali poľnohospodárski Toltékovia. Boli obyvateľmi tejto oblasti ešte pred obdobím Aztékov.

To sa zistilo archeologickým výskumom. Následne sa našli hlinené a kamenné figúrky, ktoré zobrazovali psy nápadne podobné čivavám.

Éra Toltékov skončila s príchodom Aztékov, ktorí si túto oblasť podmanili a podrobili. Ich nadvláda trvala až do 16. storočia a potom aj oni museli ustúpiť silnejším, pretože ich územie dobyli conquistadori. Práve s Aztékmi sa spájajú psy čivavy - podľa jednej teórie sa na územie dnešného Mexika dostali spolu s Montezumom, ktorý bol posledným aztéckym vládcom.

Nie je známe, kedy sa psy čivavy konečne objavili v aztéckom kráľovstve - možno spolu s Montezumom, možno oveľa skôr. Vie sa však, že mali status špeciálnych psov. Tieto čivavy s modrou srsťou boli považované za posvätné, zatiaľ čo červené psy boli považované za symbol najvyššieho šťastia.

Z tohto dôvodu mali právo chovať ich len vysokopostavení šľachtici - jedna legenda hovorí o aztéckej princeznej, ktorá mala až 1 500 týchto psov - o každého z nich sa staral iný otrok, a ak pes zomrel, jeho držiteľ bol odsúdený na smrť. Sú to typické mexické psy, a preto o nich nikto nepočul až do 19. storočia, keď do Mexika začali prichádzať prví cudzinci.

Prvý pes plemena čivava bol svetu predstavený až v roku 1884 na výstave vo Filadelfii. V tom čase sa ich plemeno ešte nazývalo iným menom - čivava teriér.

Psy čivavy - rastúci záujem o plemeno

Kynológovia sa o toto plemeno začali viac zaujímať až o štyri roky neskôr a ich záujem podnietila samica manzanity. Odvtedy záujem o plemeno vzrástol natoľko, že v roku 1904 boli v Spojených štátoch amerických prví zástupcovia tohto plemena oficiálne uznaní ako plemeno americkou kynologickou organizáciou Kennel Club.

Prvý klub milovníkov tohto plemena bol založený v roku 1928 v Spojených štátoch. Prvé psy čivavy v Európe sa objavili koncom 19. storočia vo Veľkej Británii. Aj keď o prvých registrovaných vrhoch môžeme hovoriť až od 30. rokov 20. storočia. Psy čivavy si museli počkať ešte dlhšie, kým sa objavili na kontinente, pretože zvyšok Európy ich spoznal až po druhej svetovej vojne.

Odkiaľ pochádza názov čivava?

Pôvod názvu je veľmi jednoduchý - psy čivavy boli takto pomenované podľa regiónu a mesta v severnom Mexiku. Toto mesto je dodnes preslávené týmito psami - konajú sa tu výstavy vrátane kamenných sôch, ktoré zobrazujú práve psy čivavy.

Čivava v Poľsku

Prvý zástupca plemena čivava bol v Poľsku vystavený až v roku 1986 a najväčší rozvoj chovu nastal v 90. rokoch 20. storočia. V súčasnosti si v Poľsku môžete bez väčších problémov kúpiť psa čivavy, hoci stále nepatrí medzi najobľúbenejšie plemená.

Čivava - ako vyzerá najmenší pes na svete?

Plemeno čivava je známe predovšetkým tým, že je najmenšie na svete. Dokonca sa často stretnete, najmä v súvislosti so šteniatkami, s pojmom "teacups", čo znamená pes, ktorý sa zmestí do šálky. K takejto miniaturizácii v prípade čivavy skutočne dochádza; najmenšia čivava na svete merala len 13,8 cm.

Stále však existuje veľa chovateľov, ktorí si uvedomujú, že takáto veľká miniatúrnosť nie je vhodná, a tak - hoci norma povoľuje aj psy s hmotnosťou 0,5 kg, ideálna hmotnosť týchto psov je stále medzi 1,5 a 3 kg. Psy čivavy s hmotnosťou nad 3 kg sú na výstavách diskvalifikované.

Čivavy sa vyrábajú v dvoch variantoch - ako krátkosrsté a dlhosrsté. V prípade krátkosrstých psov je srsť mäkká, lesklá a prilieha k telu. Môže sa vyskytovať podsada, v takom prípade majú psy o niečo dlhšiu srsť. Môže byť o niečo redšia okolo podbruška a krku, o niečo dlhšia na chvoste a krku, ale kratšia na ušiach a ňufáku.

V prípade dlhosrstých psov je srsť dlhá, veľmi jemná a môže byť mierne zvlnená alebo úplne rovná. Tu je už prítomná podsada, hoci nie je veľmi bohatá. Na krku sa nachádza otvor, zatiaľ čo na chvoste, labkách a ušiach je charakteristické perie. Štandard povoľuje všetky farby srsti, preto sú medzi čivavami veľké rozdiely. Pes môže mať aj akýkoľvek vzor - nič tu nie je diskvalifikujúce.

Čivava - zdravie. Na čo by ste si mali dávať pozor?

Čivava je pomerne zdravý a dlhoveký pes - pri dobrom zaobchádzaní sa môže dožiť až dvadsať rokov. Toto plemeno je náchylné na hypoglykémiu - stav, pri ktorom dochádza k nebezpečnému poklesu cukru.

Jedným z najčastejších problémov môže byť aj upchatie slzných kanálikov. Vyskytujú sa aj chýbajúce zuby a problémy so skusom, ktoré však môžete u svojho šteňaťa ľahko skontrolovať. U tohto plemena psov sa vyskytujú aj problémy s nevyvinutou fontanelou alebo pohyblivými kolienkami. Čivava pomerne dobre znáša vysoké teploty, ale veľmi zle znáša chlad alebo vlhkosť a mala by sa pred nimi chrániť.

Čo zahŕňa starostlivosť o psa čivavu?

Úprava tohto plemena psov nie je najzložitejšia. Dlhosrstú odrodu treba česať kefami alebo psími hrebienkami každé dva až tri dni, krátkosrstú odrodu stačí česať raz týždenne. Psy čivavy línajú sezónne, zvyčajne dvakrát ročne pri výmene srsti, suky línajú o niečo častejšie, pretože línajú v období okolo liahnutia a tesne po ňom, počas gravidity a pri kŕmení potomkov, v takom prípade sa ich oplatí česať častejšie.

Psa tohto plemena sa odporúča kúpať bez ohľadu na dĺžku jeho srsti. Po kúpaní ho treba starostlivo vysušiť. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je požiadať svojho veterinára. Štandardne kontrolujte stav uší a očí a v prípade potreby treba použiť špeciálnu tekutinu, aby sa srsť okolo očí nezafarbila. Pravidelne zastrihávajte psovi aj pazúry - tu sú ideálne nožnice pre psov.

Psy čivavy majú malý žalúdok, a preto potrebujú častejšie kŕmenie. Jedia málo, ale majú veľmi vysokú potrebu energie a veľmi rýchly metabolizmus. Kŕmte kvalitným krmivom pre psov, ktoré je bohaté na kvalitné bielkoviny a tuky.

Čivava - povaha, temperament, dispozícia

Aký je pes čivava? Povaha tohto psa môže prekvapiť tých, ktorí posudzujú podľa vzhľadu. Na prvý pohľad je to pes, ktorý sa - vzhľadom na svoj vzrast - spája predovšetkým s pokojným gaučovým psom a typickým maznáčikom. To však nie je celkom pravda.

Psy čivavy sú v prvom rade veľmi živé a energické psy - sú veľmi zvedavé a všade sa pohybujú. Sú to tiež nebojácne psy - preto sa o čivave tvrdí, že je to veľký bojovník v miniatúrnom tele. Čivava sa ničoho a nikoho nebojí, a preto sa bude obávať aj oveľa väčších psov, ako je ona.

Z tohto dôvodu ju možno chovať v domácnosti s inými zvieratami, avšak za predpokladu, že sú veľmi jemné a dôverčivé a nie príliš veľké - čivava sa ich bude snažiť ovládnuť, preto je lepšie, aby neboli príliš veľké, pretože jej môžu aj náhodne spôsobiť značné škody. Ak ostatné zvieratá akceptujú vodcovstvo čivavy, nebudú medzi nimi žiadne spory.

Je spoločenský a veľmi verný, hoci si zvyčajne vyberie jednu osobu, ktorú má najradšej, a tú neopustí ani na krok. Vzhľadom na svoju veľkosť sa veľmi zriedkavo cvičí, pretože panuje presvedčenie, že malé psy netreba cvičiť. Čivava je však veľmi inteligentná a rada sa učí nové veci, ale k výcviku je potrebné pristupovať zo správnej strany. Nemalo by sa na ňu trestať ani kričať, najlepšie výsledky sa dosiahnu jemnosťou a odmenami.

V akom domove by bola čivava najšťastnejšia?

Čivava je priateľský a spoločenský pes, takže bude šťastný všade, kde môže byť s človekom. Nerozhodujte sa pre neho, ak nikto nie je doma dlhé hodiny a pes by musel zostať sám. Takisto sa pre neho nerozhodujte, ak na neho nemáte čas - nepotrebuje veľmi dlhé prechádzky, ale veľmi rád sa hrá a je mimoriadne energický, takže sa oplatí mať dostatok času a energie, aby ste mu mohli venovať dostatok pohybu a pozornosti.

Nie je vhodný do domácnosti s malými deťmi - je to malý pes a veľmi jemný, takže malé dieťa by mu mohlo nechtiac ublížiť. Na druhej strane sa mu bude dobre dariť v domácnosti so staršími deťmi a bude sa s nimi rád hrať. Môže žiť aj s inými zvieratami - za predpokladu, že sú pokojné a mierne. Najlepšie je tiež, ak sú veľkosťou prispôsobené čivave, pretože je to nebojácny a agresívny pes.