Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČÍM SA ŽIVIA RIASY? AKO KŔMIŤ RIASY? OTÁZKY A ODPOVEDE

2023-09-16
ČÍM SA ŽIVIA RIASY? AKO KŔMIŤ RIASY? OTÁZKY A ODPOVEDE

Algaecid je len hovorový výraz pre pásomnicu - existuje mnoho druhov pásomníc, ale pásomnica obyčajná je najobľúbenejšia a stretnete sa s ňou najčastejšie. Akvaristi - aj začiatočníci - ich oceňujú, pretože sú lacné, ľahko dostupné a pomerne ľahko sa chovajú. Preto ich môže zvládnuť aj človek, ktorý sa o akvaristiku len začína zaujímať. Napriek ich relatívne nízkym nárokom však potrebujú vhodnú starostlivosť, podmienky a potravu. Čím sa riasy živia? Ako dlho žijú? Ako často ich kŕmiť? Zistite to!

Na čom je založená strava algicídov?

Spoločný názov týchto rýb je veľmi zavádzajúci. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa riasy neživia riasami, pretože štúdie preukázali, že malé riasy sa ľahšie a častejšie živia riasami. Čím je staršia, tým viac sa riasam vyhýba v prospech inej potravy. Čo je to?

V rozpore s tým, čo sa zdá, nie všetky riasy sa živia výlučne rastlinami. Veľa záleží na konkrétnom druhu - mrlík obyčajný sa vo voľnej prírode okrem rastlín živí aj larvami a hmyzom, je teda všežravý tvor. Napriek tomu by v jeho strave mali prevládať rastliny, ktoré majú pre riasožravcov veľký význam.

V každodennej strave sa odporúča používať špecializované krmivo určené pre riasy - dôležitý je prídavok spiruliny. Riasy sú špecifické tvory, preto budú prednostne konzumovať krmivo vo forme potápavých tabliet alebo špeciálnych vločiek.

Doplňte túto stravu zeleninou. Plaz nepohrdne tekvicou, brokolicou, nakrájaným šalátom, hráškom, tekvicou, cuketou alebo karfiolom.

Keďže je to všežravý tvor, raz za čas ho kŕmte aj živočíšnou potravou - optimálne raz za týždeň alebo dva. Dobre poslúži krill, planktón, mrazené vráskavce alebo dokonca živé chironomidy.

Krmivo pre riasy a akváriové ryby

Ribožravky nepohrdnú ani krmivom pre akváriové rybky - aj keď to nie je krmivo určené pre ne, ale pre iné druhy rýb. Siahnu po tom, čo iné ryby nezjedli - zbavia sa tak zvyškov, ktoré spadli na dno.

Ako základ pre kŕmenie je však najlepšie brať do úvahy krmivá, ktoré boli špeciálne vyvinuté tak, aby spĺňali potreby riasožravcov a rýb s podobnou stravou. Dobrým príkladom môžu byť Tropoical Mini Algae Wafers od spoločnosti Hikari alebo produkty Rubin Flakes, Malawi Granules, Cichild Sticks, Min Pro Crisp a ďalšie od spoločnosti Tetra.

Pamätajte, že veľká riasa sa časom môže stať vyberavou a lenivou - bude jesť len to, čo je ľahko dostupné a nevyžaduje si to od nej veľa úsilia.

Ako často by som mal kŕmiť riasy?

Podávanie algicídov nie je problematické. Stačí im podávať tablety alebo vločkové krmivo raz denne. Ich stravu doplňte čerstvým krmivom - zeleninu môžete podávať každý deň, ale porcie upravte podľa počtu rias v akváriu.

Krmivo pre zvieratá podávajte každých niekoľko dní. V tomto prípade to závisí od konkrétneho druhu zbrojnoša - niektoré riasy potrebujú živočíšne bielkoviny len raz za týždeň alebo menej, iné ich potrebujú prijímať častejšie - napríklad každý druhý deň. Ak si nie ste istí stravovacími požiadavkami vašich rias, poraďte sa s veterinárnym lekárom, najlepšie s lekárom, ktorý sa špecializuje na akváriové ryby, alebo so skúsenejším akvaristom.

Ako dlho žijú riasožravce?

Dĺžka životnosti algicídu veľmi závisí od konkrétneho druhu tejto ryby. Armáda leopardia dosahuje veľkosť až päťdesiat centimetrov a dožíva sa približne dvadsať rokov. Menšie pancierničky žijú v priemere desať až dvanásť rokov. Podľa veľkosti je možné určiť konkrétny druh panciernika a na základe toho aj očakávanú dĺžku života.

To všetko za predpokladu, že majú v akváriu vytvorené správne životné podmienky, ktoré im umožňujú správny vývoj, a že ich strava je dobre vyvážená a poskytuje im všetko, čo pancierničky potrebujú k životu. Dĺžka života je tiež individuálne variabilná - veľa závisí aj od genetiky a odolnosti jedinca, takže dve pancierničky toho istého druhu môžu mať rôznu dĺžku života.

Rozmnožovanie rias

Ako často sa algaecidy rozmnožujú? Na túto otázku je veľmi ťažké presne odpovedať - niektoré druhy bojovničiek sa v podmienkach, ktoré panujú v akváriu, nerozmnožujú vôbec alebo ide o mimoriadne zložitý a komplikovaný proces. To všetko preto, že akvárium nie je ich prirodzeným prostredím.

Rozšírenie blanokrídlovcov je však pomerne jednoduché. Stáva sa, že celý proces prebieha bez vedomostí a osobitného úsilia chovateľa. Najlepšie je však na tento čas umiestniť pancierničky do samostatného akvária - samca a dve alebo tri samičky. Potom budú mať čo najpohodlnejšie podmienky na rozmnožovanie a samička sa bude môcť pokojne trieť na vhodnom mieste. Vo voľnej prírode sa pancierničky zvyčajne rozmnožujú v zime, preto môžete v akváriu mierne znížiť teplotu vody, aby ste tento proces iniciovali.

Kŕmenie riasami - zhrnutie

Čím sa živia riasy? V rozpore s tým, čo sa zdá, to nie sú riasy. Po tých najčastejšie siahajú mladé riasy, s pribúdajúcim vekom sú čoraz lenivejšie a vyberavejšie, takže riasy pre ne začínajú byť problematickou potravou. Správny názov pre riasy je pancierovka - vyskytuje sa v podobe mnohých druhov. Môžete sa stretnúť s modrou pancierničkou, pancierničkou lamapratou alebo pancierničkou obyčajnou - tá je v akváriách najčastejšia.

V závislosti od druhu sa môžu dožiť až dvadsiatich rokov. Všeobecne platí, že čím je plaz väčší, tým dlhšie žije. Všetko však závisí od genetických predpokladov, ako aj od podmienok prostredia, ktoré im v akváriu vytvoríte. Našťastie nie sú ani nijako zvlášť problematické ryby, takže sa o ne dokáže dobre postarať aj začiatočník.

Algaecide je hovorový a dosť zavádzajúci názov - najmä v dospelosti uprednostňujú iné rastliny pred riasami. V akváriu ich môžete kŕmiť šalátom, uhorkami, tekvicou, karfiolom, brokolicou, paprikou a mnohými ďalšími druhmi zeleniny.

Hoci je potrava rastlinného pôvodu pre zbrojnoše veľmi dôležitá, väčšina z nich - vrátane najrozšírenejšieho zbrojnoša obyčajného - sú všežravé živočíchy, takže aj potrava živočíšneho pôvodu má pre nich veľký význam a oplatí sa ich z času na čas prikrmovať.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7505 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-17
.
2024-07-15
Všetko v poriadku
pixel