Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČÍM SA ŽIVIA PAVÚKY? SPRIEVODCA VÝŽIVOU PRE MILOVNÍKOV PAVÚKOVCOV

2024-01-11
ČÍM SA ŽIVIA PAVÚKY? SPRIEVODCA VÝŽIVOU PRE MILOVNÍKOV PAVÚKOVCOV

Pavúky nie sú len tie malé tvory, ktoré žijú niekde v kútoch alebo sa zakrádajú v kúpeľni. Sú pomerne obľúbené aj u teraristov a nadšencov exotiky ako chovné zvieratá. Chov pavúkov si však vyžaduje znalosti, odhodlanie a zabezpečenie správnych podmienok v teráriu. Dôležitá je aj správna strava. Čím sa pavúky živia? Ako ich kŕmiť a líši sa strava malých pavúkov od stravy dospelých? Zistite to!

Chov pavúkov

Chov pavúkov stále nepatrí k najobľúbenejším činnostiam, ale má svoje pomerne široké spektrum nadšencov. Teráriá s pavúkmi sa stále tešia veľkému záujmu a môžu byť výbornou, veľmi exotickou, dekoráciou do domácnosti. Pavúky však potrebujú na život veľmi špecifické podmienky. Ak sa chcete pustiť do ich chovu a byť v ňom úspešní, v prvom rade im musíte poskytnúť dostatok priestoru. Pamätajte tiež, že pavúky sú samotárske tvory, takže ak sú nútené žiť v malom priestore, budú medzi sebou bojovať a môže dôjsť aj ku kanibalizmu.

Ak chcete chovať pavúky, vyberte si druh, ktorý vás zaujíma, a zistite, aké podmienky im musíte vytvoriť v teráriu. Najčastejšou voľbou sú vtáčie pavúky - sú síce jedovaté, ale tento pojem sa vzťahuje prakticky na všetky pavúky. Jed vtáčích pavúkov však nie je smrteľný, hoci ich uhryznutie môže byť veľmi bolestivé. Chov pavúkov je preto činnosť pre niekoho, kto si je vedomý, že pavúky sa naozaj nedajú skrotiť a uštipnúť môže každý.

Čím sa živia pavúky?

Každý, kto aspoň raz videl pavučinu, napríklad niekde pri okne, vie, čím sa živia domáce pavúky alebo jednoducho tie, ktoré žijú vo voľnej prírode mimo terária. To však neznamená, že by ste mali svojho pavúka pustiť von z terária, aby si vytvoril sieť a hľadal si potravu. Svojmu teráriovému pavúkovi musíte poskytnúť potravu, ktorú potrebuje k životu. Čím sa pavúky živia? To závisí - po prvé od ich druhu a po druhé od ich veku.

Mladé pavúky potrebujú inú potravu ako dospelé. Je to spôsobené ich veľkosťou, ktorá ovplyvňuje ich schopnosť získavať a spracovávať potravu. Hoci existuje druh bylinožravých pavúkov, je to len výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. Pavúky sú od prírody predátori. To tiež znamená, že sa nebudú živiť zdochlinami, ale živou korisťou, ktorú prípadne nedávno zabili. Čím by som mal kŕmiť pavúka v teráriu?

Mladé pavúky

Mláďatá pavúkov ešte nemajú také schopnosti zberu potravy ako dospelé pavúky. Nedokážu si poradiť s korisťou, ktorá je väčšia ako oni sami, pretože ju nemusia byť schopné chytiť. Preto by sa mu mala podávať taká potrava, ktorú bude schopné bez problémov uchopiť a zjesť.

Čo jedia malé pavúky? Malé pavúky sa veľmi rady živia vyliahnutými cvrčkami, larvami múch, ktoré si môžete kúpiť napríklad v rybárskom obchode, ako aj muškami, do ktorých sa kuklia larvy, a larvami belorítok. Ak si pavúk neporadí, môžete mu namiesto živých a príliš pohyblivých lariev podať čerstvo usmrtené larvy alebo larvy rozrezať na polovicu. Keď pavúk rastie, jeho jedálniček sa môže rozšíriť.

Keď váš pavúk trochu podrastie, môžete ho začať kŕmiť motýľmi, celkom dospelými muchami, voskovými moľami, larvami múčnych červov, malými cvrčkami alebo švábmi, napríklad sivými alebo zelenými švábmi. Môžete ich kŕmiť aj malými moľami, kobylkami alebo kobylkami. Teoreticky vám nič nebráni v tom, aby ste si ich chytili sami, ale na to potrebujete naozaj dobré, osvedčené a ekologické miesto. Oveľa lepším nápadom je však kúpiť si "kŕmidlá" od overených chovateľov alebo si ich sami odchovať na účely kŕmenia pavúkov. Tým si zabezpečíte prístup k hmyzu, ktorý je čistý a bez parazitov.

Dospelé pavúky

Mláďa pavúka nakoniec vyrastie, čím sa rozšíri jeho jedálniček. Čím sa živia vtáčie pavúky - jedny z najobľúbenejších pavúkov na chov - keď vyrastú? Dospelé pavúky sa najčastejšie kŕmia púštnymi kobylkami, larvami drevokazných červov, cvrčkami červenohlavými, kakadu brazílskym alebo kakadu argentínskym. Niektoré vtáčiky zjedia aj slimáka, ale niektorým to nemusí chutiť. Dospelý vtákopysk je mäsožravec, ktorý nepohrdne ani stavovcami - takže na jeho jedálnom lístku môžu byť aj drobné živočíchy tohto rodu.

Čím ich kŕmiť? Malé vtáky, hlodavce, žaby alebo jašterice. Dokonca aj malé hady sa niekedy živia vtáčími červami. Nezabudnite však, že v tomto prípade hovoríme len o chovaných stavovcoch, pretože chytanie žiab, jašteríc alebo hadov vo voľnej prírode je nezákonné - sú chránené. Dávajte si pozor aj na myši a nájdite si ich dobrý zdroj, pretože chovatelia upozorňujú, že sa často stáva, že vtáčiky uhynú na následky zjedenia nesprávnej myši.

Je to preto, že niekedy sú chránené proti vonkajším parazitom vhodnými opatreniami. Pavúka môže vážne zraniť aj myš. Nezabúdajte tiež, že medzi pavúkmi sa môže vyskytnúť kanibalizmus - malé jedince z jedného liahniska sa môžu požierať navzájom, pavúky nútené žiť spolu v malom priestore a samičky môžu po kopulácii požierať aj samčekov.

Ako kŕmiť pavúky?

Kŕmenie pavúkov nie je problematické - kŕmte ich živou potravou, prípadne - v prípade malých pavúkov, ktoré nemusia zvládnuť príliš pohyblivú potravu, môžete hmyz pred podaním pavúkovi inaktivovať. Mladé pavúky môžete kŕmiť každé dva až tri dni. U starších pavúkov intervaly medzi kŕmením predĺžte. Pavúky rady robia dlhšie hladovky a nie je na tom nič zlé.

Kŕmte sa v noci - pavúky sú nočné zvieratá. Ak si všimnete, že váš pavúk začína línať - odstráňte z jeho terária všetky druhy hmyzu. V tomto období aj tak nič nezožerie a počas pelichania sa nemá ako brániť, takže sa môže sám poškodiť nezožratým hmyzom.

Výživa pavúkov - zhrnutie

Kŕmenie pavúkov nie je najzložitejšia vec. Čím sa živia vtáčie pavúky - najpopulárnejšie a najobľúbenejšie chované pavúky? Sú to mäsožravce, takže vo voľnej prírode lovia a jedia živú alebo čerstvo zabitú korisť, nie sú to mrchožrúti. Malým pavúkom dávajte drobný hmyz a larvy prispôsobené ich veľkosti.

Tieto dospelé jedince môžete okrem hmyzu kŕmiť aj malými stavovcami. Nájdite si dobrý zdroj, z ktorého budete získavať potravu pre pavúky - udržíte ich tak v dobrej kondícii.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel