Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČÍM SA ŽIVIA PAPAGÁJE VLNKOVANÉ, NYMFY A PAPAGÁJE BUDGERIGAR? PRÍKLADY JEDÁLNYCH LÍSTKOV

2024-01-24
ČÍM SA ŽIVIA PAPAGÁJE VLNKOVANÉ, NYMFY A PAPAGÁJE BUDGERIGAR? PRÍKLADY JEDÁLNYCH LÍSTKOV

Farebné a spievajúce papagáje sú zdrojom nekonečnej radosti! Sú zvedavé a spoločenské, vždy sa snažia spríjemniť deň svojím spevom a veselým správaním - za predpokladu, že sú správne nakŕmené. Správna strava hrá v ich živote naozaj dôležitú úlohu - papagáje sú zvyčajne skutočné sopky energie a potrebujú veľa sily, aby také zostali. A tú im poskytne len chutná a výživná potrava.

Čím sa papagáje živia? Na čo si musia dávať pozor? Ako im poskytnúť najlepšiu stravu? Nižšie nájdete odpovede na tieto a ďalšie otázky. Dozviete sa aj o vzorových jedálnych lístkoch pre papagáje rôznych druhov - vlnkovaných papagájov, hrdličiek a nymf.

Výživa papagájov - správna strava je nevyhnutná

Tvorbu vhodnej stravy pre väčšinu druhov papagájov sťažuje skutočnosť, že stále neexistuje komplexný výskum ich presných stravovacích potrieb. Najlepšie je vychádzať z toho, čo jedia voľne žijúce vtáky vo svojej domovine, a poskytnúť papagájom dostatok možností výberu - aby si sami vybrali, čo potrebujú. Pri chove sa snažte napodobniť prirodzenú potravu papagájov, ale vyberajte zeleninu a ovocie, ktoré sú pre tieto zvieratá dostupné a vhodné.

Aj keď tu musíte byť opatrní - ak budete papagáje príliš rozmaznávať, budú si vyberať svoje obľúbené pochúťky a ostatné zložky budú odmietať - takéto selektívne kŕmenie papagájov im neposkytne všetko, čo potrebujú. Zabezpečte svojmu papagájovi nepretržitý a nerušený prístup k potrave a čerstvej vode. Zrná a granulované zmesi, ak sa ich rozhodnete používať, môžete podávať raz denne, pričom naplníte celé kŕmidlo, zatiaľ čo popoludní je dobré doplniť stravu nejakým ovocím alebo zeleninou.

Denne potrebujú piť iba prevarenú vodu, ale chovatelia im odporúčajú raz týždenne podávať aj minerálnu vodu bez plynov.

Čím sa papagáje živia?

Na otázku, čím sa papagáje živia, nemožno odpovedať jednoznačne. Všetko závisí najmä od ich druhu. Dôležitá je aj krajina pôvodu, ktorá do veľkej miery určuje stravu týchto vtákov vo voľnej prírode. Bez ohľadu na druh však možno predpokladať, že hlavnou potravou papagájov sú obilniny, ovocie, zelenina, ako aj doplnok živočíšnych bielkovín, pretože väčšina papagájov, hoci sú od prírody semenožravé, z času na čas nepohrdne takouto pochúťkou. Čo jedia papagáje vlnkované, nymfy a hrdličky? Zistite to!

Zvlnené papagáje

Domovinou papagája vlnkovaného je Austrália. Vo voľnej prírode sa ich strava skladá zo semien trávy, hoci ju dopĺňajú aj zelenými rastlinami a ovocím. Aj v domácom chove by mala byť strava papagájov vlnkovaných založená na obilninách - hlavne na prose a kanárikovej tráve, ale dobre funguje aj ovos.

Tieto vtáky majú slnečnicové semienka veľmi radi, ale musíte ich prísne dávkovať - sú dosť tučné, takže váš papagáj môže začať trpieť nadváhou. Pre malého papagája sa tiež môžu ukázať ako príliš ťažké Zrno však nie je všetko, čo papagáje vlnkované jedia - potrebujú aj ovocie a čerstvé rastliny. Nepohrdnú bezovými plodmi, listami púpavy. Majú jednoducho radi bobule trichinelly a veľmi radi ich zaradia do svojho jedálneho lístka.

S radosťou zjedia aj banán, čakanku, jablko alebo strúhanú mrkvu. Jedia aj čerstvé trávy, klíčky, mnohé zelené časti zo zeleniny, zeleninu. Musia mať neustále k dispozícii vetvičky na okusovanie a raz za čas porciu bielkovín v podobe vajíčka, lariev alebo bieleho syra či prírodného jogurtu.

Vzorové menu

Základom krmiva môže byť kvalitné krmivo z obchodu alebo vlastnoručne pripravená zmes zŕn - najmä proso a kanárska tráva, napríklad s malým podielom ľanových alebo chia semien. Zrno podávajte denne a vždy dbajte na to, aby kŕmidlo nebolo prázdne.

Ak semená kŕmite ráno, popoludní môžete do klietky vhodiť niekoľko listov púpavy, skorocelu alebo napríklad trochu strúhanej mrkvy. Rastliny a zeleninu môžete ľubovoľne miešať a obmieňať, aby papagáje dostali zakaždým niečo iné. Ovocie dávajte menej často - je veľmi sladké. Raz za niekoľko dní im však dajte napríklad kúsok jablka alebo malín - majú ešte viac živín.

Budgerigary

V domácom chove sú veľmi rozšírené aj hrdličky. Čím sa tieto veselé africké vtáky živia? Tak ako u vlnkovaných papagájov, základom ich stravy by mali byť obilniny - proso, jačmeň, ovos, pohánka alebo raž. S radosťou si vyberú napríklad aj slnečnicové semienka, tekvicové semienka, ľanové semienka alebo orechy, ale s týmito zložkami v strave sa to nesmie preháňať - sú to mastné semená a môžu hrdličkám dodať príliš veľa tuku.

Okrem toho sú slnečnicové semienka pomerne tvrdé a môžu sa ťažko konzumovať. V ich jedálničku nesmie chýbať zelenina, ovocie a zelenina - kapusta, mrkva, kukuričné klasy, banány, jablká alebo jahody im dodajú dôležité vitamíny a živiny.

Pochutnajú si aj na listoch hviezdice, púpavy a ďateliny. Hoci sú hrdličky obilninami, vo voľnej prírode si niekedy dopĺňajú stravu živočíšnymi bielkovinami. Doma ich môžete kŕmiť vareným vajíčkom alebo trochou tvarohu.

Vzorové menu

Ako základ potravín môžete opäť zvážiť hotové kvalitné zmesi z obchodu. Alebo si ju môžete namiešať sami - ako základ zvážte proso, ktoré by malo tvoriť približne 60 % z celkového množstva, a približne 5 až 10 %, v závislosti od aktivity vášho papagája, by mali tvoriť olejnaté semená. Siahnite napríklad aj po pohánke alebo jačmeni, ktoré budú výborným doplnkom. Zrná kŕmte aspoň raz denne.

Na tento účel obohaťte svoju stravu o mrkvu, ďatelinové a hviezdicové listy. Ako pochúťku im môžete dopriať kúsok banánu. Vajíčka do každodenného jedálneho lístka nezaraďujte, ale je to ďalšia pochúťka, ktorú môžete vtákom raz za čas dopriať. S denným množstvom potravy to nepreháňajte - pestrá strava je dôležitá, ale nemôžete im jej dávať príliš veľa, pretože pri príliš veľkom výbere si budú vyberať len tie najchutnejšie sústa pre seba a môžu rýchlo a ľahko pribrať. Množstvo potravy vždy upravujte podľa individuálnych potrieb.

Nymfy

Na trhu sú k dispozícii hotové kŕmne zmesi určené pre nymfy. Mnohí chovatelia však odporúčajú buď kŕmiť ich zrnami vhodnými pre vlnkovaných papagájov, alebo ručne extrahovať prebytočné tekvicové semená, slnečnicové semená, konopné semená a iné mastné semená z krmiva pre nymfy. Toto konanie odôvodňujú tým, že - v závislosti od individuálnych potrieb nymfy a jej životného štýlu, veď vtáky vo voliérach sú oveľa aktívnejšie ako vtáky v klietke - môže byť v hotových zmesiach pre tento druh trochu priveľa. Čo jedia papagáje nymfy?

Mastné zrná, ako sú napríklad konopné semená, sú pre ne skutočnou pochúťkou a ako väčšie vtáky ich potrebujú o niečo viac ako papagáje vlnkované, ale množstvo by sa nemalo preháňať. Budú jesť aj proso, kanáriky alebo ovos a radi si pochutnajú aj na klasoch a čerstvej kukurici. Z času na čas by sa v jedálničku nýmandov malo objaviť aj ovocie a zelenina - napríklad čučoriedky, broskyne, maliny, čerešne, paprika bez semienok, botanické rastliny, zeler, reďkovky, špenát, mrkva.

Nymfy nejedia mäso, ale občas nepohrdnú tvarohom, ktorý by ste im mali dávať len bez pridanej soli. Zjedia aj nejaký prírodný jogurt alebo iný zdroj bielkovín.

Vzorové menu

Hotová zmes pre nymfy alebo vlnité papagáje - v druhom prípade ju trochu obohaťte slnečnicovými alebo tekvicovými semienkami. Okrem toho dajte svojim papagájom trochu malín, trochu papriky alebo listov skorocelu. Množstvo potravy, ako aj druh potravy je potrebné prispôsobiť vašim papagájom - ak neviete presne určiť ich potreby, požiadajte o radu svojho veterinára.

Strava papagájov - zhrnutie

To, čo papagáj konzumuje, závisí najmä od toho, o aký druh papagája ide. Každý druh má trochu iné požiadavky na živiny a spĺňa ich iným spôsobom - v závislosti od toho, odkiaľ pochádza. Každý papagáj však vo svojej strave potrebuje vápnik a najlepším zdrojom je pre nich sépia na zdravý rast a piesok na podporu trávenia. S radosťou budú okusovať aj vetvičky.

Hoci papagáje jedia aj ovocie a robia to veľmi ochotne, netlačte ho medzi mrežami klietky, pretože zo šťavy sa uvoľňuje zinok, ktorý môže papagájom ublížiť. Papagáje sú obilninožravce, hoci nymfy a hrdličky nepohrdnú ani trochou vajíčka alebo bielym syrom bez soli. Vo voľnej prírode si niekedy pochutia na červoch, aby uspokojili svoje nároky na bielkoviny. Okrem potravy vždy nezabudnite zabezpečiť neustály prístup k čerstvej, čistej vode.

Nezabudnite tiež, že nie všetky rastliny sú pre vaše papagáje vhodné. Nedávajte im avokádo, zemiakové listy ani postriekané ovocie, zeleninu alebo trávy.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7470 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-12
Super rychle dodanie a cena
2024-07-10
Ok
pixel