Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČÍM SA ŽIVIA NYMFY? IDEÁLNA DIETA

2023-09-16
ČÍM SA ŽIVIA NYMFY? IDEÁLNA DIETA

Papagáje sa pomerne často vyberajú ako domáci miláčikovia. Sú veselé, roztomilé, spievajúce a farebné. Okrem najobľúbenejších papagájov vlnkovaných je častou voľbou aj papagáj nymfa. Čím sa živia nymfy? Ako im poskytnúť tú najlepšiu starostlivosť a zabezpečiť, aby boli pod našou strechou zdravé a šťastné? Ako správne zostaviť ich stravu? Zistite to!

Čím sa živia nymfy?

Nymfy sa živia semenami. Vo voľnej prírode v Austrálii, ktorá je ich domovom, sa živia najmä semenami a sú veľkými milovníkmi Mitchellových tráv, ktoré tvoria základ ich jedálnička. Nepohrdnú ani pšenicou, semenami akácie alebo kvetným nektárom či púčikmi kvetov. S obľubou si pochutnávajú aj na bobuliach.

Ak sa rozhodnete začať chovať tieto papagáje doma, môžete ich kŕmiť rôznymi spôsobmi. V obchodoch je k dispozícii krmivo pre nymfy, ale možno vás bude lákať aj výroba vlastných zmesí alebo doplnenie hotového krmiva inými produktmi.

Obilniny

Absolútnym základom stravy nýmf sú práve obilniny. Môžete vytvoriť zmesi semien pre nymfy pozostávajúce z prosa, ovsa a kanárskych semien. Obľúbené je aj senegalské proso a olejnaté semená, ako je slnečnica alebo ľan. Tie však nedávajte príliš často. Sú veľmi tučné, takže papagáj môže rýchlo pribrať na váhe. Okrem toho ich majú nymfy veľmi rady, takže si ich môžu cielene vybrať pred všetkými ostatnými zrnami a kŕmiť sa výlučne nimi.

Voľne žijúce nymfy v Austrálii sa živia najmä trávnatými zrnami, takže tráva a obilné klasy sú pre ne veľkou pochúťkou. Len sa uistite, že pochádzajú z dobrého zdroja a neboli predtým postriekané. Dobrý nápad je tiež kŕmiť papagáje klíčkami a namočenými zrnami.

Ovocie

Nymfy vo všeobecnosti nemajú chuť na šťavnatejšie plody. Môžete im dať maliny, čučoriedky alebo jahody. Jablká, hoci nie sú škodlivé, majú pre ne malú hodnotu. Nedávajte im avokádo, je pre nymfy jedovaté, a tiež hrozno - patrí medzi ovocie, ktoré sa často a intenzívne postrekuje, takže môže byť škodlivé.

Do stravy svojej nymfy môžete zaradiť aj šípky alebo hloh. Ovocie však považujte za malú súčasť stravy nymfy a nebojte sa, ak ho nemá rada.

Zelenina

Zelenina je v potrave nýmf dôležitejšia ako ovocie. Môžete im dávať kúsky mrkvy, papriky, reďkovky, cukety, uhorky, tekvice, batátov, tekvice, paštrnáka, petržlenu a mnohých ďalších druhov zeleniny.

Kapustovú zeleninu podávajte veľmi zriedkavo. Úplne sa vzdajte šťaveľa, cibule, cesnaku alebo rebarbory, pretože môžu vášmu papagájovi veľmi uškodiť.

Správne kŕmenie papagájov nymf zahŕňa kŕmenie širokou škálou zelených rastlín. Papagáje budú veľmi spokojné s púpavou, čakankou, lucernou, láskou, estragónovými listami alebo malým množstvom medovky.

Môžete im tiež dať jesť kvety. Pre nymfy sú bezpečné kvety šípok, opuncií, bergamotu a poľných sirôt.

Vždy si overte, ktoré rastliny môžete dať papagájovi celé a ktoré sú vhodné len na konzumáciu - listy alebo len kvety.

Proteín

Ak sa pýtate, aké krmivo pre nymfy, nezabudnite na proteínový doplnok. Samozrejme, tieto papagáje nie sú mäsožravce, ale potrebujú dodatočný zdroj bielkovín. Poskytnite im kúsky nesoleného tvarohu, tvrdé bielkoviny, ktoré môžete podávať aj so žĺtkom, alebo trochu prírodného jogurtu.

Ak chcete, môžete ich kŕmiť aj larvami múčnych červov alebo kúskami vareného mäsa - hydiny alebo rýb. Vo všeobecnosti nie je potrebné dávať im tento druh potravy častejšie ako raz týždenne. 

Ako často kŕmiť nymfu? Čo treba mať na pamäti?

Už viete, čo papagáje nymfy jedia, ale ako často ich kŕmite? Sú to veľmi energické a hravé vtáky. Najlepšie je, ak majú neustály prístup k potrave - aby si mohli kedykoľvek na niečo pochutnať.

Ak si všimnete, že vaša nymfa začína byť vyberavá a vyberá si určitý druh jedla a ignoruje iné, skúste jej obľúbenú pochúťku obmedziť. Najmä ak si vaša nymfa vyberá len mastné a tučné obilniny.

Tieto papagáje sú schopné prežiť bez vody naozaj dlho a nepotrebujú jej príliš veľa, pretože vodu získavajú najmä zo zŕn. Napriek tomu sa vždy uistite, že váš vták má prístup k čerstvej vode.

Nezabudnite, že nymfy musia mať prístup k čerstvým vetvičkám. Na to sú ideálne vetvičky jabloní alebo briez. Môžu byť spolu s listami a púčikmi kvetov. Papagáje ich radi okusujú, čo im poskytne dostatok zábavy.

Nymfy si tiež rady pochutnávajú na prose a iných zrnách v klasoch, čo ich núti byť aktívne, čo týmto vtákom často chýba. Klasy sú však veľmi kalorické, preto to s nimi nepreháňajte. Môžu obsahovať aj cukor, ktorý je absolútne nežiaduci. Strava nýmf vo voľnej prírode je veľmi pestrá, a tak by to malo byť aj v podmienkach domáceho chovu.

Strava malých nýmf

Mláďatá nýmf kŕmia ich rodičia. Môžete ich kŕmiť aj sami - takéto vtáky kŕmené z ruky sú cennejšie, pretože sa s človekom zoznamujú od prvých chvíľ života. Je to však veľmi náročná a zodpovedná úloha a pre začínajúcich chovateľov papagájov je skôr nevhodná.

Mláďatá sa kŕmia v priemere každé tri hodiny, od šiestej hodiny ráno do polnoci. Čím kŕmite nymfy, ktoré sú ešte mláďatami? Krmivo pre ne musí mať konzistenciu krémovej polievky a musí byť zmesou veľmi kvalitných produktov. Postupom času sa hustota krmiva zvyšuje.

Nymfy kŕmené z ruky rastú veľmi rýchlo, preto sa úmerne tomu rýchlo zvyšuje aj množstvo podávanej potravy. Neodporúča sa vyberať ich z hniezda príliš rýchlo. Jednodňové mláďatá majú malú šancu prežiť bez rodičov. Chovateľovi, ktorý chce prvýkrát kŕmiť nymfu len z ruky, sa odporúča vziať ju od rodičov medzi druhým a tretím týždňom života. Čím viac skúseností máte, tým skôr to môžete urobiť, hoci bezpečnou hranicou je mláďa staré niekoľko dní, približne týždeň.

Výživa papagájov nymf - zhrnutie

Čím sa živia nymfy? Sú to austrálske vtáky, ktorých hlavným zdrojom potravy sú obilniny a čerstvé rastliny. S radosťou okusujú listy, kvety, stonky a zeleninu. Menej často konzumujú ovocie, ale aj tak sa ho snažia zaradiť do svojho jedálneho lístka.

Raz týždenne je tiež dobré podať nymfám proteínový doplnok - môžu to byť larvy múčnatky, prírodný jogurt alebo tvaroh.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super
2024-04-13
Super ceny,rychle dodanie.
pixel