Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČÍM SA ŽIVIA JAŠTERICE - CHOVANÉ A POĽNÉ? KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE

2022-11-11
ČÍM SA ŽIVIA JAŠTERICE - CHOVANÉ A POĽNÉ? KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE

Chov jašteríc je stále považovaný za exotickú činnosť, hoci počet nadšencov rastie. Je chybou nazývať jašterice chované na farmách domácimi jaštericami - všetky sú v podstate divokými zvieratami, ktoré sa, ako zdôrazňujú ich chovatelia, nijako zvlášť nelíšia od tých, ktoré sa vyskytujú vo voľnej prírode.

Tí, ktorí sú držaní doma, však majú to pohodlie, že si nemusia sami zháňať jedlo - je im dodávané. Na druhej strane je potom vašou povinnosťou ako chovateľa, aby ste svoju jaštericu riadne kŕmili, pretože bez vás si neporadí. To, čo jašterica konzumuje, do značnej miery ovplyvňuje jej zdravie, preto musí byť jej strava vyvážená.

Najobľúbenejšie chované jaštery - čím sa živia?

Základom starostlivosti o jašterice je kvalitná a vyvážená strava. V teráriu nemajú možnosť loviť, preto je potrebné im poskytnúť to, čo by si vo voľnej prírode zaobstarali samy. Na dlhý a šťastný život potrebujú vyváženú stravu plnú vitamínov a minerálov. Čím sa živí jašterica?

Potraviny živočíšneho pôvodu

Doma chované jaštery sú často mäsožravé tvory - základom ich stravy musí byť mäso. Aj keď sa rozhodnete chovať všežravú jaštericu, musíte zabezpečiť, aby sa v jej strave vyskytovali živočíšne bielkoviny v správnom pomere. Takzvaný "potravný hmyz" - cvrčky, voskové mole, kobylky, múčne červy - je dnes komerčne dostupný a vaša jašterica ho veľmi potrebuje.

Starším, oslabeným a veľmi mladým jedincom by sa nemala podávať potrava s tvrdým korpusom, pretože môže spôsobiť tráviace problémy. Jašterice by tiež nemali dostávať hmyz so žihadlami - osy alebo sršne, pretože im môžu ublížiť. Myšími osami v potrave nepohrdnú ani gravidné samičky. Môžete nimi kŕmiť aj dospelé samce, ale len zriedkavo - považujte ich za pochúťku a doplnkovú potravu, nikdy nie za základ stravy vašej jašterice.

Potraviny rastlinného pôvodu

Vo vašom teráriu žije všežravá alebo dokonca bylinožravá jašterica - čím sa živí? Do jedálnička tejto šelmy je stále potrebné zaradiť hmyz, pretože mäso tvorí veľkú časť jej stravy, ale rastlinná potrava je pre ňu tiež veľmi dôležitá. Všežravé agamy bradaté nepohrdnú napríklad figami, lucernou, trojlístkom, bazalkou alebo jahodami. Rovnako všežravé gekóny nepohrdnú figami, ale ani jablkami, melónmi, bobuľovitými plodmi alebo hruškami.

Leguán zelený, ktorý je považovaný za bylinožravca (hoci občas mu chovatelia dajú aj kúsok mäsa, ale to je zvyčajne kritizované skúsenejšími teraristami, ktorí zdôrazňujú, že vajce je pre leguána lepšie - v čase slabosti, rastu alebo gravidity, a najlepšie a najbezpečnejšie je úplne sa zaobísť bez bielkovín v jeho strave), prijíma ako základ svojej stravy čerstvé listnaté rastliny - púpavy, kapustu, rýchlenú kapustu a iné.

Pred zaradením rastlinnej potravy do jedálnička jašterice si overte špecifické požiadavky daného druhu, čo vám uľahčí výber správnej zeleniny, ovocia, kvetov a byliniek.

Vitamíny a doplnky

Aj jaštery žijúce v zajatí si vyžadujú primeranú výživu. Bez vitamínov sú náchylné na avitaminózu a nedostatok vápnika môže viesť k rachitíde alebo metabolickému ochoreniu kostí. Tieto zložky môžete doplniť niekoľkými spôsobmi. Najlepšie z nich je kŕmiť hmyzom, ktorý vaša jašterica skonzumuje, čo je hodnotná potrava plná vitamínov.

Môžete si tiež vybrať hotové zmesi alebo sa rozhodnúť posypať hmyz alebo iné krmivo svojej jašterice vitamínovým práškom. Budete potrebovať aj vápnikové prípravky, vždy v pomere 2:1 s fosforom.

Poľné jaštery - ktoré z nich môžete stretnúť v Poľsku?

Teoreticky môžete v Poľsku stretnúť štyri druhy jašteríc žijúcich vo voľnej prírode. Prečo teoreticky? Jedna z nich, jašterica zelená, je totiž na našom území pravdepodobne vyhynutá, hoci sa ešte stále môžete stretnúť s ojedinelými správami o jej výskyte v rôznych častiach krajiny. K ďalším jaštericiam patrí anuran, živorodka a strakoš. Napriek tomu, že sa zdá, že tento prítulný a pomalý tvor nie je had - je to jednoducho beznohá jašterica, ktorá je úplne neškodná.

Ak natrafíte na slepúcha, nebojte sa ho a neubližujte mu - ako všetky voľne žijúce jaštery v Poľsku je pod prísnou ochranou. Objavili sa správy o výskyte ďalšieho druhu jašterice v Poľsku - jašterice obyčajnej, ale vedci predpokladajú, že ide o omyl pozorovateľa, ktorý si tento teplomilný druh pomýlil s ježkom obyčajným. To tiež znamená, že nemôžete uvažovať o domácom chove žiadneho z týchto druhov - je to nezákonné. Ich miesto je vo voľnej prírode.

A čím sa živia jašterice poľné? Ako sa im darí získavať potravu?

Čím sa živí jašterica poľná?

Poľné jašterice - a podľa súčasného oficiálneho názvu aj jašterice - nemôžu počítať so špeciálnou stravou, ktorú im podáva človek. Živia sa tým, čo ulovia. A čím konkrétne sa jašterica vo voľnej prírode živí? Závisí to od druhu. Najbežnejšie jašterice škvrnité v Poľsku sa živia najmä hmyzom, slimákmi a pavúkmi, aj keď v rámci druhu sa môže vyskytnúť aj kanibalizmus. Na druhej strane, živorodá jašterica sa živí aj hmyzom a nepohrdne ani slimákmi, červami, stonožkami, pavúkmi, dážďovkami a bezstavovcami.

Čím sa živia zelené jašterice? Sú to hlavne hmyzožravce, ale môžu jesť aj malé hady a iné jaštery - hoci to platí najmä pre najväčších zástupcov tohto druhu. Zostávajú mrchožrúti - sú veľmi pomalí a sotva sú najlepšími lovcami jašterov. Uspokojujú sa s dážďovkami a nahými slimákmi.

Výživa jašteríc - zhrnutie

Strava vašej chovnej jašterice sa musí čo najviac približovať strave jašteríc vo voľnej prírode. Čím sa živia malé jašterice? Všeobecne platí to isté, čo pre veľké zvieratá - samotné krmivo sa nemení, mení sa len pomer a frekvencia kŕmenia. Malým jaštericiam tiež radšej nedávajte hmyz s tvrdým pancierom - môže spôsobiť tráviace problémy a zápchu. Najdôležitejšia je vyvážená strava, ktorá je prispôsobená konkrétnemu druhu vašej jašterice.

Nezabúdajte na doplnenie vitamínov a minerálov - zaistíte im tak zdravý život. Berte do úvahy aj prirodzené sklony vašej jašterice - je všežravá, pre jej blaho je lepšie nekŕmiť ju len mäsom, jej strava musí obsahovať aj rastliny.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel