Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČÍM SA ŽIVÍ HMYZ? VÝŽIVA, FREKVENCIA A VZORKA STRAVY

2022-06-29
ČÍM SA ŽIVÍ HMYZ? VÝŽIVA, FREKVENCIA A VZORKA STRAVY

Rodiskom hmyzu je južný Vietnam. S obľubou ich chovajú ľudia, ktorí chcú mať v teráriu niečo originálne a exotické, ale nie sú veľmi nároční. Tyčinkový hmyz je veľmi jednoduchý na chov - z hľadiska životných podmienok v teráriu aj z hľadiska výživy. Čo jedia koníky? Ako zostaviť ich stravu tak, aby bola pre nich čo najlepšia?

Chov palíc - ideálny pre začiatočníkov

Je známe, že tyčový hmyz je pre chovateľov úplne bezproblémový. Preto si s nimi dokážu poradiť aj ľudia, ktorí sú v oblasti chovu úplne neskúsení. Tyčinkový hmyz je nenápadný aj z hľadiska svojej prítomnosti - nevydáva žiadny zápach a v teráriu len zdvorilo sedí. Stále je však potrebné starať sa o ich pohodlie - potrebujú dostatok priestoru pre svoje pohodlie, ako aj kvalitné krmivo v dostatočnom množstve. Samičky dorastajú do veľkosti asi 10 cm, samčeky sú menšie, dosahujú maximálne 7 cm.

Samce žijú o niečo kratšie ako samice, pretože tie sa môžu dožiť až jedného roka, zatiaľ čo samce túto vekovú hranicu dosiahnu len zriedka. Vo voľnej prírode žije hmyz zvyčajne medzi eukalyptovými listami a živí sa práve eukalyptom. Snažia sa tiež čo najviac maskovať a prispôsobiť sa prostrediu - aj keď pocítia poryv vetra, začnú sa kývať, akoby boli vetvičkami vo vetre. V poľských podmienkach je ťažké zásobovať tyčkový hmyz eukalyptom.

Čím sa teda živí palica a ako ju kŕmiť, aby sa dožila vysokého veku - na palicu?

Čím sa živí tyčinkový hmyz? Na čom založiť ich stravu?

Niektoré druhy hmyzu môžu byť veľmi náročné na kŕmenie. To však neplatí pre šišky rohaté a indické, ktoré sú známe ako najmenej problematické - preto v obchodoch so zvieratami najčastejšie nájdete šišky rohaté. Čím kŕmiť rohaté paličkovce?

Sú to bylinožravce, preto by sa mali kŕmiť len rastlinami. Nie je pravda, že tyčinkám je jedno, čo jedia. Nestačí na ne len hodiť čokoľvek zelené a dúfať, že rohatá palica dožije svoje dni v pokoji. Odporúča sa starostlivo vyberať rastliny a predovšetkým sa uistiť, že pochádzajú z organických zdrojov a neobsahujú znečisťujúce látky.

Z tohto dôvodu je vždy potrebné dôkladne umyť všetky rastliny pred ich umiestnením do terária s paličkovým hmyzom.

Zelené rastliny

Rastliny sú to, čím sa rohatý hmyz živí. Ak im však nemôžete dať všetky rastliny, ktoré z nich sú najlepšou voľbou? Hmyz s rohami na palici nemá rád najmä listy ostružín - môžu ľahko tvoriť základ jeho stravy. To isté platí pre listy malín, dubov, sedmokrások, čerešní, ruží a medovky. S chuťou si pochutnajú aj na šaláte alebo petržlenovej vňati, hoci tá z hľadiska tyčinky nemá veľkú výživovú hodnotu. Musia pochádzať z dobrého zdroja a nesmú byť postriekané, aby nepoškodili tyčový hmyz.

Trvalé zelené rastliny

Na jar, v lete alebo dokonca na jeseň nie je pre tyčkový hmyz ťažké nájsť potravu, ale čím sa tyčkový hmyz živí v zime? Mnoho vecí vrátane listov vždyzelených rastlín. Patria sem napríklad vždyzelené ostružiny. Ak je to možné, vysadte na svojom pozemku alebo v záhrade krík.

Za zváženie stoja aj odrody jahôd, ktoré v zime nestrácajú listy - sú vynikajúcou potravou pre palice. K zeleným rastlinám v zime patrí aj brečtan - ani ten tyčinkám neškodí a môže byť súčasťou ich jedálnička.

Rastliny v kvetináčoch

Môžete tiež začať pestovať rastliny v kvetináčoch s myšlienkou, že takto budete kŕmiť svoj hmyz. Toto riešenie nie je vhodné ako základ stravy pre mloky, pretože - za predpokladu, že svoj dom nepremeníte na botanickú záhradu alebo plantáž - nebudete mať možnosť každý deň oberať listy a kŕmiť nimi mloky.

Stále však môžete skúsiť pestovať malinové výhonky, ruže alebo dokonca bazalku v kvetináči. Bazalka nie je veľmi obľúbená u tyčového hmyzu, ale v prípade potreby sa ním aj živí. Bazalka, ktorú ste si sami vypestovali, je najlepšia pre hmyz, pretože bazalka, ktorú si kúpite v supermarkete, nemusí byť najkvalitnejšia.

Mrazené potraviny

Z malín, jahôd a iných zelených rastlín si môžete nazbierať zásoby listov, kým sú ešte najlepšie a ľahko dostupné, a potom ich zamraziť. Musíte len pamätať na to, aby ste listy nedrvili a skladovali ich správnym spôsobom, inak sa môžu rozbiť na kašu. Nemusíte sa obávať, že by hmyz nechcel jesť rozmrazené listy - nie je to pre neho žiadny rozdiel a bude ich jesť rovnako rád ako čerstvé listy.

Kŕmenie tyčinkového hmyzu a ročné obdobia

Hmyz nemá rád zmeny a najlepšie je zachovať rovnakú stravu bez ohľadu na okolnosti. Výživa týchto zvierat však do veľkej miery závisí od ročných období, rovnako ako dostupnosť rastlín závisí od ročných období. Apetít hmyzu sa v skutočnosti nemení, menia sa len vonkajšie podmienky, takže sa mení dostupnosť rastlín. Preto sa musíte na príchod zimy primerane pripraviť - zmraziť zásoby listov, kým sú ešte zelené, alebo sa rozhodnúť pre vždyzelené rastliny.

Ako kŕmiť tyčinkový hmyz?

Kŕmenie hmyzom nie je veľmi zložité. Stačí, ak ich zvyknete na jeden alebo dva druhy potravín a budete používať len tieto potraviny. Nemajte obavy, ak kŕmite svoje andulky príliš jednotvárne - pestrá strava im môže v skutočnosti uškodiť, pretože ich tráviaci systém sa nemusí rýchlo prispôsobiť zmenám.

Niekedy budete musieť zmeniť druh potravy - napríklad keď sa blíži zima a rastliny, ktorými ste ich kŕmili, sú čoraz ťažšie dostupné. Potom je najlepšie robiť zmeny pomaly a postupne, aby mal hmyz čas sa prispôsobiť.

Výživa pichliačov - zhrnutie

Nenáročná a ľahko udržiavateľná - práve taká je rohatá palica alebo indiánska palica. Čo jedia? Niektorí ľudia si myslia, že rohatá palica dokáže zjesť všetko, čo je zelené. Nie je to celkom pravda - sú to bylinožravce, ale nie je im úplne jedno, čo jedia. Na jar a v lete s obľubou konzumujú zelené rastliny - napríklad listy malín, dubové listy, jahody a sedmokrásky.

V zime sa roháči ľahko živia zmrznutými listami, ktoré boli zozbierané v sezóne, alebo listami vždyzelených rastlín - brečtanu, ostružín alebo niektorých druhov jahôd.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
2024-04-18
Top
pixel