Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČÍM KŔMIŤ MALÉ MAČIATKO, KTORÉ ZOSTALO BEZ MATKY? ODPOVEDÁME!

2023-03-19
ČÍM KŔMIŤ MALÉ MAČIATKO, KTORÉ ZOSTALO BEZ MATKY? ODPOVEDÁME!

Mačacie novorodeniatko, ktoré má len niekoľko dní, si nevie poradiť samo a potrebuje vynikajúcu starostlivosť. Tú mu najčastejšie poskytuje matka - ona je tá, ktorá sa stará o všetky jeho potreby, udržiava ho v teple, kŕmi ho, pomáha mu vyprázdňovať sa a stará sa o to, aby sa mu nič zlé nestalo. Ale čo ak mama neexistuje? Vtedy sa takéto dieťatko spolieha len na vás. Čím budete malé mačiatko kŕmiť? Ako sa oň správne staráte? Toto je veľmi dôležitá téma! Zistite to!

Prečo môže malé mačiatko zostať bez mamy?

Ak nájdete niekoľkodňové dieťa ponechané bez dozoru - nekonajte unáhlene. Divoké, voľne sa pohybujúce mačky veľmi často prenášajú svoje mláďatá z miesta na miesto. Je to z bezpečnostných dôvodov - mačacia matka sa musí pohybovať s nimi. Existuje aj možnosť, že sa vydala na lov - koniec koncov, potrebuje aj jesť. Ak však mačiatko volá svoju matku a tá sa nevracia, je veľmi chladno a prešla nejaká doba - je veľmi pravdepodobné, že matka sa k nemu nevráti.

Mohla zomrieť - ulica je pre mačky náročným miestom na prežitie, s oveľa nižšou priemernou dĺžkou života ako u mačiek žijúcich doma. Mačiatko mohli od matky oddeliť a vyhodiť aj krutí, bezohľadní majitelia, ktorí nechávajú mačiatka voľne behať, nesterilizujú ich, ale o narodené mačiatka sa nechcú starať a zbaviť sa "problému".

Bez ohľadu na okolnosti - takéto malé mačiatko samo neprežije. Jeho šance na prežitie aj s vašou pomocou sú približne 50 - 75 %, ale ak podniknete správne kroky, máte šancu ho zachrániť.

Opustené mačiatko! Čo robiť?

Ak ste už získali istotu, že mačiatko bolo opustené, stále ho môžete zachrániť. Od tejto chvíle je všetko vo vašich rukách. Ak sa bojíte a máte akékoľvek pochybnosti - poraďte sa so svojím veterinárom. Ten vám vysvetlí, čím máte malé mačiatko kŕmiť, a pomôže vám pochopiť, ako sa oň starať.

Takéto mačiatko potrebuje predovšetkým dostatok potravy, teplo a pomoc pri vyprázdňovaní. Najmä ak je veľmi maličké, pretože o niečo staršie mačiatka to zvládnu samy.

Udržiavať ho v teple je veľmi dôležité. Zvyčajne ho udržiava v teple jeho matka a ostatní súrodenci, pretože sa spolu mazlia. Ich termoregulácia ešte nefunguje tak, ako by mala, takže ak sa o ne matka nestará, rýchlo prechladnú, čo môže viesť až k podchladeniu, ktoré vedie k smrti. Existuje mnoho spôsobov, ako ich udržať v teple: vyhrievaný vankúš, termofor, elektrická deka alebo dokonca termofor zabalený v uteráku. Teplota okolia v 1. týždni by mala byť 30 - 32 stupňov Celzia, v 2. až 3. týždni 27 - 29 stupňov Celzia a vo 4. týždni 21 - 24 stupňov Celzia.

Dôležitá je aj pomoc pri vyprázdňovaní - o to sa predtým starala matka, ktorá mu jazykom masírovala bruško. Jemne masírujte vatovým tampónom namočeným v teplej vode alebo prstom. Toto by sa malo robiť každé dve až tri hodiny po dobu niekoľkých minút, aby malo zviera možnosť vyprázdniť sa. Je nevyhnutné robiť to po každom jedle.

Čím kŕmiť malú mačku?

Čím kŕmiť mačiatka? Toto je veľmi vážna otázka a veľmi ťažká úloha. Najlepším spôsobom je špecializované mlieko na kŕmenie mačiatok od prvých dní života. Ak k takémuto mlieku nemáte prístup hneď, budete musieť prijať ad hoc opatrenia, ale čo najskôr ho nahradiť špecializovaným mliekom.

Ako núdzové kŕmenie, keď práve získavate mlieko pre opustené mačiatka, môžete takémuto batoľaťu podať sušené dojčenské mlieko.

Kŕmenie malých mačiek si tiež vyžaduje správne vybavenie. Na začiatok postačí pipeta alebo striekačka, časom ju vymeňte za fľašu a správny - t. j. čo najmenší - cumlík. Ako kŕmiť mačiatka? Predovšetkým trpezlivo a veľmi pomaly, aby sa zviera nedusilo.

Ak dúfate, že zviera zvládne pitie z misky alebo olizovanie kvapiek mlieka z vášho prsta - okamžite sa na to vykašlite a zabudnite na to. Niekoľkodňové mláďa sa potrebuje prisať a inak to nezvládne.

Čo sa mu nesmie dať?

Rozhodne, za žiadnych okolností, nedávajte takémuto dieťaťu kravské mlieko. Dokonca ani vtedy, ak bolo zriedené. Stále bude pre ne nevhodné a neposkytne im potrebné zložky. Mohli by ste mu veľmi ublížiť.

Ako často kŕmiť mačiatka?

Už viete, ako a čím kŕmiť opustené domáce zviera, ale ako často kŕmiť mačiatka? Veľmi často. Každé dve až tri hodiny. Takéto malé jedia veľmi málo, pretože majú maličké brušká, ale mimoriadne často a hladovanie, aj to najkratšie, sa pre ne môže skončiť fatálne. V noci k nim môžete vstávať každé tri hodiny, niekedy aj každé štyri hodiny, ale nie neskôr.

Kedy ukončiť základnú stravu založenú výlučne na špeciálnom mlieku?

S každým ďalším dňom bude vaše mačiatko naberať na sile. Okolo štyroch týždňov sa už bude učiť piť z misky. Potom môžete pomaly začať zavádzať iné produkty, ale ešte sa úplne nevzdávajte mlieka - to príde o niečo neskôr. S matkou pijú mlieko približne do ôsmeho týždňa života.

Takéto mačiatko budete musieť naučiť jesť od nuly, takže budete musieť byť veľmi trpezliví. Dávajte mu aj chutné maškrty a kvalitné paštéty, pretože vaše zvieratko bude potrebovať veľa sily, aby mohlo rásť, priberať a správne sa vyvíjať. Môže to byť napríklad ARION Kitten mousse.

Postupom času, ako vaše zvieratko rastie, môžete zaviesť suché krmivá - Applaws Kitten, Bozita Kitten a iné vysokokvalitné krmivá sa tu hodia.

Starostlivosť o opustené mačiatko - prehľad

Ak nájdete mačacie novorodeniatko, najprv sa uistite, že bolo naozaj opustené a jeho matka nie je nikde k nájdeniu. Chvíľu počkajte, či sa neobjaví - je možné, že svojho potomka premiestni do iného úkrytu.

Ak však mačiatko necháte osamote - môžete mu zachrániť život. Čím by ste mali malú mačku kŕmiť? Špeciálne mlieko pre opustené mačiatka - to bude fungovať najlepšie. Krátkodobo môžete použiť dojčenské mlieko. Nikdy nepoužívajte kravské mlieko. Mačiatko treba kŕmiť z fľaše každé dve až tri hodiny.

Okrem jedla mu musíte zabezpečiť aj pomoc pri správnom vyprázdňovaní a správnu teplotu, aby mu nebola zima - takéto batoľatá veľmi rýchlo zmrznú.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
pixel