Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

CHOROBY VLNKOVANÝCH PAPAGÁJOV. KEDY POTREBUJETE NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA?

2022-11-18
CHOROBY VLNKOVANÝCH PAPAGÁJOV. KEDY POTREBUJETE NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA?

Papagáje vlnkované sú pomerne obľúbené domáce zvieratá. Sú známe svojou spoločenskou povahou, ľahko sa s nimi vychádza a navyše sú krásnou ozdobou každej miestnosti. Nanešťastie, tak ako každé domáce zviera, trpia rôznymi ochoreniami. Aké sú najčastejšie choroby vlnkovaných papagájov, ako ich rozpoznať a ako sa liečia?

Papagáje vlnkované - choroby zobáka

Akými chorobami často trpia vlnkované papagáje? Choroby zobáka, ktoré sa našťastie dajú pomerne ľahko a rýchlo rozpoznať, sa vyskytujú u mnohých jedincov. Jedným z týchto ochorení je hypertrofia vosku, ktorá sa vyskytuje u samíc aj samcov vlnkovaných papagájov.

Voskovka v hornej časti zobáka zhnedne a zväčší sa, pričom sa zvrásni a stane sa nepravidelne tvarovanou. Za zarastanie voskoviek zvyčajne môžu hormonálne zmeny, preto sa objavuje u samíc v období rozmnožovania.

Niekedy sa voskovka sama vráti do svojej prirodzenej veľkosti, ale keď sa dlhší čas nezmenšuje alebo sa dokonca zväčší, treba vyhľadať veterinára, pretože papagájovi bráni v dýchaní nosom.

Parazitárne ochorenia vlnkovaných papagájov - svrab

Aké sú ďalšie bežné choroby vlnkovaných papagájov? Svrab je tiež ochorenie, ktoré zvyčajne postihuje oblasť zobáka a vosku. Môže sa objaviť aj na labkách, ale to sa stáva oveľa menej často. Rovnako ako u iných zvierat je svrab u papagájov vlnkovaných parazitickým ochorením a je nákazlivý. Pre človeka však nie je nebezpečný.

Papagáje sa najčastejšie nakazia svrabom prostredníctvom intenzívneho kontaktu s už chorým jedincom. Ako rozpoznáte svrab u papagája? Na zobáku, voskových krídelkách a prípadne na nohách sa objavujú hubovité výrastky sivého, bieleho alebo žltkastého odtieňa. Povrch infikovaných častí tela je charakteristický - je pórovitý, s množstvom malých otvorov.

Neliečený svrab sa môže rýchlo rozšíriť do iných častí hlavy a celého tela, preto je potrebný rýchly zásah. Ak ste si istí, že váš papagáj bol napadnutý parazitmi svrabu, môžete infikované miesta potrieť parafínovým olejom alebo vazelínou. Najbezpečnejšie je však okamžite navštíviť lekára, ktorý ochorenie diagnostikuje a odporučí vhodnú liečbu.

Papilomatóza, vírusové ochorenie vlnkovaných papagájov

Ďalším častým typom ochorenia vlnkovaných papagájov sú vírusové ochorenia. Medzi najčastejšie z nich patrí papilomatóza. Vírusové ochorenia sa u vlnkovaných papagájov bohužiaľ prenášajú ľahko a rýchlo, preto by sa im mala venovať osobitná pozornosť. Papilomatóza najčastejšie napáda oblasti kloaky a zobákovej dutiny.

Ak sú príznaky prítomné v okolí kloaky, môžu sa objaviť papilómy alebo výtok krvi. Papagáj môže mať aj ťažkosti s vyprázdňovaním a vo výkaloch je často viditeľná krv. Papilomatózu v dutine zobáka je ťažšie rozpoznať, pretože nemá veľmi viditeľné príznaky.

Vášho papagája by však mala znepokojovať nechutnosť, pretože vírus spôsobuje ťažkosti s prehĺtaním potravy. Dýchacie ťažkosti a výrazný úbytok hmotnosti by vás tiež mali znepokojovať.

Nebezpečná gastroenteritída

Papagáje môžu trpieť aj gastroenteritídou, ktorá postihuje takmer všetky druhy zvierat. Príčinou môže byť nevhodná potrava, nedostatočná hygiena v okolí nádoby na krmivo a baktérie v klietke. Je nebezpečná, pretože akútna hnačka môže spôsobiť dehydratáciu, ktorá vážne ohrozuje život papagája.

Predtým, ako sa rozhodnete kŕmiť svojho papagája, sa však poraďte so svojím veterinárom, aby ste si overili, či je výrobok bezpečný pre zdravie vášho vtáka. Lekár vám môže pomôcť aj pri liečbe ťažkej a, bohužiaľ, často smrteľnej hnačky vášho papagája.

Aké sú najčastejšie ochorenia papagája vlnkovaného? Choroby týchto vtákov sú pomerne časté, ale ich príznaky sú vo väčšine prípadov pomerne ľahko rozpoznateľné. Akékoľvek abnormality týkajúce sa prijímania potravy, vyprázdňovania, operenia, vzhľadu alebo správania papagája by ste mali čo najskôr konzultovať s veterinárom, ktorý vám odporučí vhodnú liečbu.

"Papagáje vlnkované sú krásne a veľmi pôvabné vtáky. Každodenným pozorovaním si ľahko všimnete akékoľvek zmeny, ktoré môžu naznačovať ochorenie. Letargia, strata chuti do jedla, rozstrapatené perie, výtok na zobáku, zmena konzistencie alebo farby trusu, trenie o predmety - to všetko sú príznaky, ktoré by nás mali znepokojovať. Vták nám môže veľa povedať svojím správaním. Buďme preto ostražití, aby sme tieto malé signály dokázali včas rozpoznať." - veterinárny lekár. Hanna Pietruszka

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7470 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-10
Spokojnosť
2024-07-10
Spokojnosť po všetkých stránkach - odporúčame
pixel