Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

CHOROBY HOLUBOV, NA KTORÉ SI TREBA DÁVAŤ POZOR

2023-01-03
CHOROBY HOLUBOV, NA KTORÉ SI TREBA DÁVAŤ POZOR

Chov holubov je vášňou, ktorá sa pre mnohých stala spôsobom života. Holuby sa zvyčajne chovajú na športové, okrasné účely alebo na mäso. Bez ohľadu na to, na čo je chov zameraný - zdravie vtákov je pre celý chov veľmi dôležité. S akými chorobami holubov sa môžete stretnúť vo svojom chove a čo môžete urobiť, aby ste sa im vyhli? Zistite to!

Choroby holubov - čím sa môžu vtáky nakaziť?

Na rozdiel od všeobecnej mienky sú chovné holuby veľmi chúlostivé vtáky, takže starostlivosť o ne musí zahŕňať osobitnú pozornosť ich zdraviu. Ochorenia holubov môžu mať rôzne príčiny: bakteriálne, vírusové, parazitárne alebo plesňové. Prevencia, a ak sa objavia prvé príznaky, rýchla reakcia, aby sa infekčné choroby nerozšírili na celé stádo.

Získajte informácie o chorobách holubov a ich liečbe, aby ste vedeli, ako reagovať v určitých situáciách.

Ornitóza

Ornitóza je veľmi nebezpečná choroba, ktorá sa veľmi rýchlo šíri. Kedysi bola nevyliečiteľná, moderné možnosti veterinárnej medicíny umožňujú infikované vtáky úplne vyliečiť. Medzi príznaky ornitózy patrí zápal spojiviek, svetloplachosť, výtok zo spojovkových vakov, lepkavé nosové dierky, výtok z nosa a hnačka. Holuby majú lepkavé viečka, ktoré si neustále škriabu, pretože ich svrbia.

Týmto spôsobom sa môžu porezať, takže môže dôjsť k poraneniu pokožky okolo očí. Nádcha im veľmi sťažuje dýchanie a niekedy sa choroba môže rozšíriť ďalej a napadnúť dýchacie vaky. Organizmus holuba postihnutého ornitózou je oslabený a náchylnejší na iné choroby. Ak sa choroba nelieči, môže viesť k problémom so srdcom a k ztučneniu pečene. Choré vtáky nechcú lietať a sú letargické.

Infekčné choroby holubov sú veľmi problematické, pretože sa veľmi rýchlo šíria v holubníku. Holuby sa nakazia ornitózou obzvlášť ľahko - od iného nakazeného jedinca, prostredníctvom kontaminovanej vody alebo krmiva a vdýchnutím prachu v holubníku s chorými jedincami. Nakaziť sa môžu aj kontaktom s výkalmi chorého vtáka.

Salmonelóza

Salmonelóza sa môže u holubov prejaviť štyrmi rôznymi spôsobmi: črevným, orgánovým, nervovým a kĺbovým. Pri črevnej variante baktérie poškodzujú črevnú sliznicu, v dôsledku čoho sa živiny nemôžu vstrebávať tak dobre ako u zdravých jedincov. Najčastejším a najcharakteristickejším príznakom je hnačka. Môže sa líšiť farbou, čo môže tiež naznačovať etiológiu. Orgánový variant salmonelózy sa vyskytuje vtedy, keď sa baktérie dostanú napríklad do obličiek, pečene, pankreasu a iných vnútorných orgánov.

Postihnutý holub rýchlo zoslabne a stane sa letargickým. Môžu sa objaviť aj príznaky z vnútorných orgánov. Nervová salmonelóza je stav, pri ktorom baktérie postihujú nervový systém. V dôsledku bakteriálneho útoku vzniká zápal. Postupný tlak na nervové bunky môže viesť k problémom s rovnováhou, krúteniu krku a ochrnutiu. Salmonelóza kĺbov vzniká, keď sa baktérie dostanú do krvi a s ňou do kĺbov. V takýchto prípadoch môže dôjsť k opuchu kĺbov, ktorý je príznakom artritídy.

Choroby holubov nepostihujú mladé a dospelé holuby rovnako. Salmonelóza je oveľa nebezpečnejšia pre mladé holuby a prebieha u nich oveľa rýchlejšie, takže môže rýchlo zdecimovať celú populáciu mladých holubov. U dospelých má choroba pomalší a chronický priebeh.

Vtáky, ktoré sa nakazili salmonelózou, sa môžu stať prenášačmi ochorenia. K nákaze holubov rôznymi druhmi salmonely môže dôjsť kontaktom s infikovaným jedincom, kontaminovanou vodou a krmivom alebo vdýchnutím prachu z infikovaného holubníka. Baktérie môžu preniknúť do vajíčka aj cez škrupinu, keď je ešte vo vajíčkovode.

Kokcidióza

Kokcidióza je jedným z najčastejších parazitárnych ochorení holubov. Spôsobujú ju prvoky zo skupiny Eimeria. Väčšina holubov je nositeľom kokcídií, ale to nie je synonymom nákazy. Holuby sa môžu nakaziť kokcidiózou pri kontakte s inými nakazenými jedincami alebo pri pobyte v oblasti s trusom nakazených vtákov. Parazity sa zahniezdia v črevách a poškodia črevnú sliznicu. Výsledkom je akútna hnačka, často krvavá, preto sa kokcidióza nazýva aj krvavá hnačka.

Chorý vták je tiež letargický a nemá chuť do jedla. Imunita infikovaných vtákov sa tiež znižuje, čím sa stávajú náchylnejšími na iné choroby. Aby sa predišlo vypuknutiu kokcidiózy v holubníku, musí sa dodržiavať hygiena a celková čistota miestnosti. V prípade, že sa vo výkaloch zistia vajíčka kokcídií, je potrebné okamžite začať s liečbou, ktorá zahŕňa pravidelné vyšetrovanie výkalov a udržiavanie holubníka v čistote.

Liečba si vyžaduje podávanie antibiotík alebo kokcidiostatík. Najlepšie je to robiť pod kontrolou a podľa odporúčania veterinárneho lekára.

Aspergilóza

Aspergilóza je ochorenie spôsobené hubami. Vtáky sa najčastejšie nakazia plesnivým krmivom, ale príčinou ochorenia môže byť aj zlý stav holubníka - prílišná vlhkosť podporuje rast húb. Medzi príznaky aspergilózy patrí hnačka, celková slabosť, nervové poruchy, vychudnutie a dýchavičnosť. Ak u svojho holuba zistíte znepokojujúce príznaky, vezmite ho k veterinárovi.

Holubie nevoľnosti

Mladí ľudia sú na holubie kiahne náchylnejší. Častejšie sa vyskytuje aj u poštových holubov. Vírus spôsobujúci toto ochorenie spôsobuje chrasty a krusty, najmä na tých častiach kože, ktoré nie sú operené. V extrémnych prípadoch môžu výrastky zablokovať pažerák a priedušnicu. Kožné lézie môžu začať hnisať.

Holuby sa môžu nakaziť ovčími kiahňami pri kontakte s infikovanými vtákmi a v prostredí kontaminovanom predchádzajúcou prítomnosťou chorých jedincov. Chovy holubov podliehajú povinnému očkovaniu proti holubím kiahňam. Vakcinácia umožňuje imunizáciu vtákov počas celého roka. Ak už vták raz prekonal túto chorobu, nezískava imunitu, takže vždy existuje možnosť, že ochorie znova. Choré vtáky by sa mali čo najskôr izolovať od zdravých vtákov a holubník, v ktorom boli, by sa mal dôkladne vyčistiť.

Choroby očí u holubov sa veľmi často nevyskytujú samostatne, ale sprevádzajú iné choroby, ktoré tieto vtáky trápia, napríklad zápal spojiviek sa vyskytuje u vtákov trpiacich ornitózou. Medzi príznaky zápalu spojiviek patria: opuch a začervenanie spojiviek, ako aj výskyt výtoku, ktorý môže zlepiť očné viečka, ktoré sa v extrémnych prípadoch môžu zlepiť veľmi tesne.

Zápal spojiviek môže byť spôsobený bakteriálnou infekciou, ktorá je najčastejšou príčinou tohto ochorenia. Za jej výskyt u holubov môžu byť zodpovedné aj vírusy alebo iné faktory - podráždenie chemikáliami, prachom alebo dymom. Pri liečbe zápalu spojiviek je veľmi dôležité kontaktovať veterinárneho lekára, aby zistil príčinu ochorenia.

Niekedy je to samostatný stav, ale často sprevádza iné závažné ochorenia, preto je jeho zistenie veľmi dôležité pre zdravie holuba. To pomôže aj pri realizácii vhodnej liečby.

Choroby holubov - zhrnutie

Chov holubov môže priniesť veľa radosti a celkom hmatateľné materiálne výhody. To všetko však len za predpokladu, že zvieratá sú zdravé. Zdravotný stav týchto vtákov je potrebné veľmi starostlivo monitorovať, inak sa môže stať, že kŕdeľ začnú decimovať choroby holubov. Čím skôr sa príznaky choroby odhalia, tým lepšie pre celé kŕdeľ holubov. Z tohto dôvodu je dôležitá prevencia a rýchle opatrenia.

V každom prípade je najlepšie vyhľadať pomoc kvalifikovaného veterinárneho lekára, aby mohol čo najskôr rozhodnúť o liečbe. Ako preventívne opatrenie dbajte na hygienu v holubníku, čerstvosť vody a krmiva a izolujte choré a zdravé jedince od seba, aby sa choroba nemohla šíriť v celom kŕdli.

"Bakteriálne, vírusové a parazitárne ochorenia, ako aj nedostatočná výživa sú najčastejšími príčinami zhoršenia stavu holubov. Ich výskyt sa dá výrazne znížiť široko definovanou prevenciou. Rovnako dôležité je starostlivé pozorovanie, ako aj dodržiavanie karantény nových vtákov v kŕdli a chorých vtákov." - nám hovorí veterinár. Hanna Pietruszka

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super
2024-04-12
Spokojný s dodaním aj s produktom.
pixel