Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

CESTOVINY PRE PSOV - ÁNO ALEBO NIE? MÔŽE PES JESŤ CESTOVINY?

2023-06-17
CESTOVINY PRE PSOV - ÁNO ALEBO NIE? MÔŽE PES JESŤ CESTOVINY?

Mnohí majitelia psov podľahnú prosebným pohľadom svojich miláčikov a podelia sa s nimi o jedlo. Takto sa napríklad cestoviny veľmi často dostanú do psej misky. Sú však cestoviny pre vášho psa naozaj dobrý nápad? Čo sa v cestovinách skrýva a sú vďaka tomu pre psov hodnotné? Alebo sa oplatí psom túto pochúťku ušetriť a nechať im ju na tanieri? Zistite to!

Čo sa skrýva v cestovinách?

Cestoviny sú klasickou náplňou - rovnako ako ryža, krúpy alebo zemiaky. Jedlo pozostávajúce z cestovín, mäsa a zeleniny sa považuje za kompletné a hodnotné. Tieto typy jedál ľudia konzumujú veľmi často. Mnohí ľudia majú tendenciu prenášať svoje kuchárske návyky a potreby aj na svojich psov - a potom sa s nimi veľmi radi podelia o jedlo z cestovín.

Cestoviny sú predovšetkým o sacharidoch - a tie dodávajú energiu a pocit sýtosti. Psy však nemajú rovnaké požiadavky na sacharidy ako ľudia. Príliš veľa sacharidov v psej strave môže navyše spôsobiť nadváhu.

Cestoviny sú zdrojom komplexných sacharidov - najmä tie, ktoré sú uvarené al dente alebo celozrnné - a majú pomerne nízky glykemický index. Vďaka tomu je pocit sýtosti pomerne dlhodobý, hoci sú stále výplňou psej stravy.

Cestoviny pre psa - áno alebo nie?

Môžu psy jesť cestoviny? V zásade áno. Nie sú to potraviny, ktoré sú pre psov toxické alebo nebezpečné, ako napríklad čokoláda. Pri zostavovaní domácej stravy vášho psa môžu cestoviny fungovať aj ako určitá výplň a dodať psovi sacharidy - váš domáci miláčik ich potrebuje relatívne málo, ale aj tak môžu doplniť jeho stravu. Cestoviny by však nemali byť hlavným pilierom stravy vášho psa - najdôležitejšie je pre neho mäso, pretože je dobrým zdrojom ľahko stráviteľných bielkovín.

Z jedálneho lístka starších psov s nadváhou je tiež lepšie vylúčiť cestoviny - pretože spomalené metabolické procesy starých psov môžu spôsobiť, že pri nevyváženej strave rýchlo priberú. Cestoviny pre psov by ste mali vylúčiť aj v prípade, že váš pes trpí alergiou alebo jeho organizmus neznáša obilniny, vajcia a iné zložky, ktoré sa môžu nachádzať v cestovinách.

Pri cestovinách treba byť opatrný aj u chorých a oslabených psov - cestoviny ich rýchlejšie zasýtia, takže nemusia dostať všetky potrebné živiny - pes zje cestoviny a nesiahne po hodnotnejších zložkách.

Môžu šteňatá jesť cestoviny?

Šteňatá sú psy s veľmi citlivým a jemným bruškom, preto je potrebné sa o ich stravu starať obzvlášť tvrdo. Cestoviny pre vaše šteňa môžu byť zdrojom sacharidov, ak si jedlo zostavujete sami. Je však dôležité si uvedomiť, že cestoviny môžu byť len prílohou k miske vášho psa a celé jedlo musí byť založené najmä na mäse - ktoré dodá vášmu šteňaťu toľko potrebné bielkoviny, s malým prídavkom zeleniny, byliniek alebo ovocia, ktoré dodajú vitamíny - nezabudnite však, že takéto potraviny poskytujú aj vlákninu a sacharidy, takže sú lepšie ako cestoviny alebo ryža.

Cestoviny sa oplatí vylúčiť zo stravy chorých a oslabených šteniat - v tomto prípade sa im oplatí poskytovať výživnejšie produkty, najmä preto, že takéto psy prijímajú menej potravy.

Nezabudnite tiež na to, aby cestoviny tvorili len malú časť jedálnička vášho šteňaťa, inak mu môžete dodať príliš veľa cukru, čo môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Trávenie takéhoto krmiva je pomalé, zviera má síce prílev energie, ale jedlo prežíva pomaly a ostatné cenné zložky mu nie sú poskytnuté.

Ľahké alebo celozrnné cestoviny?

Veľmi dôležitým faktorom je, ktoré cestoviny sú vhodné pre vášho psa. Najobľúbenejšie sú ľahké cestoviny, ale môžete si vybrať aj celozrnné alebo celozrnné cestoviny. Ľahké cestoviny môžu mať veľmi vysoký glykemický index a môžu viesť k nadváhe vášho psa. K tomu dochádza, keď svojho domáceho miláčika kŕmite prevarenými cestovinami vo veľkých množstvách.

Varené al dente má už nízky index a je zdravšie. Môže sa podávať aj domácim zvieratám s črevnými problémami. Celozrnné cestoviny sa trávia dlhšie, vďaka čomu sa váš pes cíti dlhšie sýty.

Vášmu psovi dodá aj vitamíny skupiny B a železo. Tento typ cestovín má tiež nízky glykemický index a nezvyšuje rýchlo hladinu cukru v krvi. Má tiež pomerne veľa vlákniny, vďaka čomu je niekedy užitočná pri zápche. Je vhodná aj pre psov so sklonom k priberaniu.

Pozor na prídavky!

Cestoviny môžu byť súčasťou psej stravy, ale treba k nim pristupovať s rozumom. Samotné cestoviny, ak sa dávkujú rozumne, nespôsobujú zdravému psovi žiadne väčšie problémy. Napriek tomu sa však neoplatí deliť sa so psom o obsah svojho taniera. Cestoviny s mastnou omáčkou a žltým syrom sú kalorickou bombou.

Pridanie cesnaku a iných korenín môže tiež viesť k vážnym zdravotným problémom vášho domáceho maznáčika, preto sa s ním o cestoviny nedelte. Ak ich chcete dať svojmu psovi - zostavte si zdravé a vyvážené jedlo založené na zložkách, ktoré mu neublížia.

Cestoviny pre psa - zhrnutie

Môže pes jesť cestoviny? Áno, ale musíte ich dávkovať opatrne a dobre si to premyslieť. Nikdy nepodávajte ani surové cestoviny - psov určite nelákajú a môžu im spôsobiť aj zdravotné problémy, ak ich zjedia veľa, môže sa u nich objaviť zvracanie alebo hnačka v dôsledku podráždenia tráviaceho traktu. Cestoviny by mali byť vylúčené aj z jedálnička psov, ktoré sú choré, majú nadváhu alebo tendenciu priberať - cestoviny obsahujú najmä sacharidy, po ktorých môže zviera rýchlo pribrať.

Môžete si vybrať medzi ľahkými a celozrnnými cestovinami - celozrnné sú vhodné pre diabetikov, obsahujú vlákninu a dlhšie sa trávia. Prevarené ľahké cestoviny majú vysoký glykemický index. Šteniatka môžu jesť cestoviny, ale mali by sa dávkovať zriedkavo a opatrne - takéto malé psy majú veľmi citlivý tráviaci systém a navyše ešte rastú, takže potrebujú predovšetkým bielkoviny, nie plnidlá. U dospelých psov sa môžu pridávať do jedál, ale nesmú tvoriť základ stravy.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
rychle dodanie
2024-04-13
Super ceny,rychle dodanie.
pixel