Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČERVENÝ MOČ U KRÁLIKA - MALO BY VÁS TO ZNEPOKOJOVAŤ?

2022-07-08
ČERVENÝ MOČ U KRÁLIKA - MALO BY VÁS TO ZNEPOKOJOVAŤ?

Majitelia domácich zvierat často hľadajú príznaky ochorenia práve vo farbe moču. Pozornosť venovaná takýmto detailom dokazuje, že zdravie vášho domáceho maznáčika je dôležité. Niekedy to však môže byť dôvodom na zbytočnú paniku - takéto situácie často nastávajú, keď sa u králika objaví červený moč. Nemusí to však nevyhnutne znamenať, že niečo nie je v poriadku. Od čoho to závisí a kedy by ste mali vziať svojho domáceho miláčika k veterinárovi? Zistite to!

Farba králičieho moču

Farba králičieho moču môže byť od priesvitnej po slamovú, žltú, svetlohnedú, hnedú alebo len červenú. Ak váš králik močí na červeno a vy ste sa s týmto javom nikdy predtým nestretli, môžete sa veľmi zľaknúť alebo dokonca spanikáriť.

Nie vždy však znamená niečo zlé - každá farba moču niečo naznačuje. Niektoré sú úplne prirodzené a závisia do veľkej miery aj od stravy králika, iné už môžu byť príznakom choroby. Oplatí sa naučiť sa ich rozlišovať, aby ste vedeli, kedy je návšteva veterinára nevyhnutná a kedy ju môžete odložiť, pretože váš králik je úplne zdravý.

Červený moč u králika - je dôvod na obavy?

Červený moč u králikov veľmi často spôsobuje majiteľom zvieratka veľké utrpenie. Jednoznačne sa spája s niečím zlým a nebezpečným a vyvoláva okamžitú túžbu ísť k veterinárovi. Existujú však situácie, keď je táto farba moču úplne normálna. Farba králičieho moču závisí vo veľkej miere aj od toho, čo zviera konzumuje. Ak napríklad predtým zje červenú repu, môže to prirodzene pobaviť jeho moč a urobiť ho červeným.

Červený moč u králika sa môže objaviť aj pri konzumácii púpavy alebo borovicového ihličia, ktoré obsahujú porfyrínové pigmenty, a tiež pod vplyvom užívaných antibiotík. Niekedy sa môže vyskytnúť len u jedného králika, hoci všetci sú kŕmení alebo prípadne liečení úplne rovnako - neexistuje žiadne pravidlo.

Alebo je to predsa len krv?

Niekedy však môže byť červený králičí moč patologickým znakom a svedčiť o ochorení. Preto je vždy dobré v prvom rade pozorovať svojho domáceho miláčika. Ak sa váš králik správa inak ako zvyčajne - je letargický, nemá chuť do jedla, vyzerá, akoby ho niečo bolelo, je podráždený alebo oslabený a zároveň jeho moč sčervenal, oplatí sa navštíviť veterinára. Červený moč môže znamenať aj prítomnosť krvi, v takom prípade je bežné, ale nie vždy, vidieť v moči krvné pruhy alebo zrazeniny, ktoré je ťažké zameniť za niečo iné.

Niekedy nie je dostatok krvi viditeľný voľným okom, preto môžu byť užitočné testy moču. Moč má však tú vlastnosť, že niektoré jeho zložky oxidujú a po určitom čase je ťažké zistiť, či sa v ňom nachádza krv, pretože oxidačný proces jednoducho spôsobuje, že moč je tmavší. Nezabudnite tiež, že niekedy krv v moči nie je viditeľná voľným okom. Čo potom?

Domáci test

Môžete sa pokúsiť vykonať test moču doma, ale majte na pamäti, že to v žiadnom prípade nenahradí návštevu veterinára, takže ak máte akékoľvek pochybnosti, je najlepšie ísť so svojím králikom k odborníkovi, ktorý presne určí stav vášho králika a v prípade potreby nasadí vhodnú liečbu. Doma si však môžete urobiť test pomocou peroxidu vodíka.

Je to veľmi jednoduché a na jeho vykonanie potrebujete len peroxid vodíka a biely papierový uterák, ktorým opatrne utriete králičí moč. Potom ju zalejte peroxidovou vodou a chvíľu počkajte. Ak bola v moči prítomná krv, peroxid vodíka spôsobí hnedé sfarbenie a vznik peny, pričom sa sfarbí aj samotná krv. Nezabudnite však, že samotný test nemôže byť jedinou diagnózou, a ak máte obavy o bezpečnosť vášho králika, navštívte svojho veterinára.

Aký by mal byť králičí moč?

Farba moču vášho králika, ktorá by vás nemala znepokojovať, sa môže výrazne líšiť. Vo všeobecnosti sa nemusíte obávať, ak je moč vášho králika slamovej, tmavohnedej alebo žltej farby - to je pre toto zviera najbežnejší odtieň moču. Je však dôležité pozrieť sa na celkový stav vášho domáceho maznáčika a v prípade, že vás niečo znepokojuje, oznámte to svojmu veterinárovi - jednoduchý test moču vždy vyjasní všetky pochybnosti.

Toto sfarbenie moču sa môže vyskytnúť aj pri niektorých poruchách močového mechúra. Ani červený moč nemusí byť dôvodom na znepokojenie, ak v moči nevidíte krvné pruhy alebo zjavné krvné zrazeniny a správanie králika je normálne. Ak však napriek tomu, že v moči nevidíte zrazeniny, králik sa napríklad správa nezvyčajne - je slabý alebo letargický - jednoduché vyšetrenie moču u lekára vaše pochybnosti rozptýli. Ak je moč zakalený - opäť by to nemal byť dôvod na obavy.

Zakalený moč je úplne normálny - králik sa len zbavuje prebytočného vápnika v tele spolu s močom a tento jav sa môže prejaviť ako zakalený moč. Ak sa však takýto moč objavuje dlhší čas, je vhodné zmeniť stravu a možno bude potrebná návšteva veterinárneho lekára, ktorý vám pomôže zostaviť vhodnejšiu stravu pre vášho králika.

Kedy vyhľadať veterinárnu pomoc?

Ak vás znepokojuje správanie vášho králika alebo vzhľad jeho moču, obráťte sa na lekára a zistite, či môžete priniesť vzorky moču na vyšetrenie. Neskôr si prípadne dohodnite ďalšie stretnutie už s vaším králikom. Možno bude potrebné vykonať podrobnejšie vyšetrenia a neskôr nasadiť vhodnú liečbu, aby sa vášmu králikovi prinavrátilo zdravie. Okamžite vyhľadajte veterinárnu pomoc aj v prípade, že spozorujete krv v moči alebo je moč hlienovitý a hustý - môže to byť veľmi vážny príznak ochorenia. Môže to byť aj normálny všeobecný znak králika, ale všetky pochybnosti rozptýli test moču.

Takýto priehľadný moč môže byť pre vás dôvodom na obavy, hoci môže byť aj úplne normálny, takže všetko závisí od správania vášho králika a od toho, či ho sprevádzajú aj iné príznaky. Priehľadný moč môže svedčiť o poruche v tele vášho králika, preto bude potrebné vyšetrenie, aby sa zistilo, čo vášmu ušatému miláčikovi skutočne je.

Ak vás znepokojuje nielen farba moču, ale aj to, že sa králik správa inak ako predtým, okamžite navštívte svojho veterinára. Náhla zmena správania - apatia, nechutenstvo, slabosť alebo nervózne správanie môžu znamenať, že váš králik je chorý a trpí. V takýchto prípadoch neotáľajte a čo najskôr ho vezmite k veterinárovi.

"Farba moču u králikov môže byť niekedy zavádzajúca a môže byť prekvapujúca. Je dôležité zviera pozorne sledovať, ale tiež venovať pozornosť tomu, čo naše zviera v poslednom čase zjedlo. V prípade pochybností sa zistené príznaky doplnia klinickým vyšetrením a testom moču. Červené sfarbenie moču u králikov nemusí vždy znamenať niečo zlé, ale ak máme pochybnosti, je vhodné konzultovať zdravotný stav nášho domáceho maznáčika s veterinárom." - hovorí veterinárny lekár. Hanna Pietruszka

V prvom rade - nepanikárte! Ako sa staráte o svojho králika?

Červený moč je často dôvodom na paniku, ale nepomáha - ak vášmu králikovi niečo nie je v poriadku, najdôležitejšie je konať rýchlo a účinne, a zalamovanie rúk a obavy tu nepomôžu. Sledujte svojho králika, aby ste mohli rýchlo reagovať v situáciách, ktoré si to vyžadujú - tak poskytnete svojmu králikovi najlepšiu starostlivosť a čo najskôr ho dostanete k veterinárovi.

Dbajte aj na stravu svojho králika - od nej do veľkej miery závisí farba alebo čistota moču, preto zostavte pre svojho králika vhodnú stravu a v prípade potreby navštívte svojho veterinára, aby vám s touto úlohou pomohol. Dbajte najmä na to, aby strava vášho králika neobsahovala príliš veľa vápnika, pretože sa ho zbavuje močom, čo môže výrazne ovplyvniť jeho farbu a čistotu.

Červený moč u králikov - zhrnutie

Prečo králik močí na červeno? Tento jav môže mať mnoho príčin, ale našťastie nie všetky musia nevyhnutne naznačovať, že králik trpí nejakou chorobou. Je dôležité rozlišovať medzi prítomnosťou porfyrínov v moči a hematúriou, pretože ide o dva úplne odlišné javy. K prvému môže dôjsť v dôsledku králičej stravy - konzumácie červenej repy, skorocelu alebo púpavy - pretože pigmenty, ktoré obsahujú, môžu takto zafarbiť moč. Môže sa vyskytnúť aj pod vplyvom užívania antibiotík králikom.

Na druhej strane, hematúria je už veľmi vážnym príznakom ochorenia, takže ak spozorujete krv v moči svojho králika, neotáľajte a okamžite ho vezmite k odborníkovi. Na určenie aktuálneho stavu vášho domáceho maznáčika môžu byť potrebné ďalšie testy. Ak sa váš králik okrem červenej farby moču správa aj nezvyčajne - stráca energiu, je vystresovaný a nemá chuť do jedla - tiež ho vezmite k veterinárovi, pretože to môže znamenať aj zdravotný problém.

Pamätajte, že v prípade pochybností je najlepšie priniesť vzorku moču na testovanie - zmiernite svoje obavy a ušetrite svojho králika stresu.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
Všetko super až na to prekvapenie pre psíka...to mi neprišlo...:(
2024-04-13
Super
pixel