Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČERVENÁ REPA PRE PSA - DOBRÝ ALEBO ZLÝ NÁPAD?

2023-07-27
ČERVENÁ REPA PRE PSA - DOBRÝ ALEBO ZLÝ NÁPAD?

Červená repa a jej liečivé účinky sú známe už viac ako štyritisíc rokov. Pestovala sa v Stredomorí a tiež v starovekom Babylone. Kedysi existovala len jedna odroda, ale časom sa tieto odrody rozmnožili a cukrová repa urobila obrovskú kariéru počas napoleonskej éry, keď sa hľadali nové formy cukru. Cukrová repa je plná vitamínov a zdraviu prospešných vlastností. Je však cukrová repa pre vášho psa dobrý nápad?

Čo robí repu cennou?

Červená repa má posilňujúci účinok na imunitný systém, chráni pred prechladnutím, je dôležitá v prevencii rakoviny, má vplyv na zníženie krvného tlaku a pomáha liečiť anémiu. A to je len začiatok dlhého zoznamu jej zdraviu prospešných vlastností. Niet divu, že sú také populárne a obľúbené. Čo presne sa v tejto zelenine skrýva? Môže váš pes jesť červenú repu, alebo to nie je najlepší nápad?

Vitamíny

Červená repa je nepochybne cenným zdrojom vitamínov. Okrem iného v nej nájdete vitamín C, ktorý pôsobí protizápalovo, posilňuje imunitný systém a spomaľuje starnutie organizmu.

Ďalšie cenné vitamíny v červenej repe sú vitamíny skupiny B, s osobitným dôrazom na kyselinu listovú. Práve kyselina listová prispieva k tvorbe serotonínu, od ktorého okrem iného závisí nálada a chuť do jedla vášho psa. Kyselina listová je potrebná v každom štádiu vývoja a podieľa sa na obrovskom množstve biologických procesov v psom tele. Okrem iného vďaka nej správne funguje nervový a krvotvorný systém a koža a srsť psov sú zdravé a krásne.

Draslík

Bez draslíka nie je možné správne fungovanie väčšiny orgánov. Nachádza sa v kostiach a vo vnútri buniek. Je nepriamo zodpovedný za správne vstrebávanie vody naším domácim miláčikom.

Nedostatok draslíka môže spôsobiť dehydratáciu, opuchy a niekedy viesť k zlyhaniu dýchania.

Vlákno

Vláknina je pre telo veľmi prospešná. Má dobrý vplyv na črevá a celú tráviacu sústavu, čím predchádza zápche a hnačke a v prípade potreby pomáha aj pri ich liečbe. Je tiež nepostrádateľná v strave psov s nadváhou, ktorí potrebujú schudnúť. Práve vláknina im dodáva toľko potrebný pocit sýtosti a uľahčuje dodržiavanie redukčnej diéty.

Červená repa pre psa - áno alebo nie?

Obsahujú veľké množstvo vitamínov a živín, ale môže pes jesť červenú repu, alebo sú jej zdravotné vlastnosti dostupné len pre ľudí? V skutočnosti nie. Pes môže jesť červenú repu za predpokladu, že sa podáva v správnom pomere. Príliš veľké množstvo v psej strave môže spôsobiť mnohé nepríjemné zdravotné problémy, napríklad hnačku.

V červenej repe sa nachádza aj kyselina šťaveľová, ktorá môže zaťažovať močové cesty, čo je obzvlášť nebezpečné pre psov, ktorí majú sklon k tvorbe oxalátovo-vápenatých kameňov. Prítomnosť kyseliny šťaveľovej môže tiež zhoršiť vstrebávanie železa a vápnika v tele. Napriek tomu môže byť v malých množstvách pre vášho psa veľmi zdravá. Za predpokladu, že sú čerstvé. Môžu byť tepelne upravené, ale nie korenené alebo konzervované - tie môžu psiemu organizmu viac uškodiť ako pomôcť. Všetko kvôli prítomnosti korenín, ktoré nemajú veľmi pozitívny vplyv na organizmus psa.

Šteňatá - je červená repa v strave dobrý nápad?

Červená repa pre dospelého psa môže byť zdravým a výživným občerstvením, ak sa rozumne dávkuje, ale ako je to so šteňatami? Žalúdky šteniat sú ešte veľmi citlivé, preto sa oplatí dôkladne premyslieť ich stravu.

Červená repa sa môže objaviť, pretože je veľmi zdravá, ale prítomnosťou inkriminovanej kyseliny šťaveľovej v naozaj malom množstve. Začnite tým, že skontrolujete, či vášmu psíkovi neškodí, a ak spozorujete príznaky neznášanlivosti červenej repy, okamžite ju vylúčte z jedálneho lístka vášho domáceho miláčika. Najlepšie pre neho budú čiastočky čerstvej, surovej červenej repy. Nijako ich neochucujte a zavádzajte ich, ako každý nový prvok do stravy vášho psa, pomaly a opatrne, aby ste si nespôsobili tráviace problémy.

V akej forme by sa mala psovi podávať červená repa?

V akej forme by sa mala podávať červená repa? Psom najviac prospeje čerstvá a surová, hoci v psej miske môže skončiť aj tepelne upravená. Hoci sa varením vylúči mnoho cenných živín, pečená repa bude pre psa vhodnejšia, pokiaľ nie je ochutená. Treba si tiež uvedomiť, že čím neskôr sa repa zberá, tým väčšie množstvo kyseliny šťaveľovej sa v nej nachádza. Táto zásada neplatí len pre červenú repu, ale pre všetku zeleninu a ovocie, v ktorých je prítomná kyselina šťaveľová. Preto je skoršie zozbieraná repa pre vášho psa zdravšia.

Konzervovaná červená repa z pohárov, ktorá je rôzne ochutená, je pre psov absolútne nevhodná. Sú výborným doplnkom ľudských jedál, ale psom môžu len uškodiť. Všetko kvôli veľkému zastúpeniu soli a iných korenín, ktoré sú pre psa škodlivé, čo môže mať veľmi negatívny vplyv na jeho zdravie. Z tohto dôvodu, ak chcete do stravy psa zaviesť červenú repu, podávajte ju bez korenín a pokiaľ možno čo najmenej spracovanú.

Červená repa pre psa - zhrnutie

Môžu psy jesť červenú repu? V zásade áno, hoci ju nemôžu jesť v ľubovoľnom množstve. Malé množstvo červenej repy v strave môže mať pozitívny vplyv na zdravie psa - dodáva mu vitamíny a cenné mikro- a makroelementy. Vďaka prítomnosti vlákniny sú vhodné aj pre psov, ktorí bojujú s nadváhou.

Prítomnosť kyseliny šťaveľovej spôsobuje, že červená repa nie je najlepšou pochúťkou pre psov s chorými močovými cestami. Môže zaťažovať močový mechúr alebo obličky. Z tohto dôvodu by sa mali veľmi opatrne dávkovať aj u šteniat a nemali by sa nútiť jesť červenú repu, ak na ňu nemajú chuť alebo majú zdravotné problémy.

Kyselina šťaveľová v červenej repe tiež znamená, že sa môže zhoršiť vstrebávanie železa a vápnika v tele, takže bez ohľadu na vek vášho psa sa uistite, že neje červenú repu príliš často.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-12
Spokojnosť, dlhšia doba dodania ale inak fajn.
2024-04-12
Ďakujem, za rychle spracovanie ,a dodanie tovaru.!!!!! Keďže kupujem speciallne konzervy ,Calibra Veterinary Diets....Samozrejme by bol pre mňa velky problem ,nahradit mojím psikom stravu .Som veľmi spokojna, Vašou serioznostou! Ďakujem! A určite odporucam!!!!
pixel