Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

BRITSKÁ MAČKA - CHARAKTER A ODRODY. VIETE, KOĽKO FARIEB MÁ BRITSKÁ MAČKA?

2023-03-01
BRITSKÁ MAČKA - CHARAKTER A ODRODY. VIETE, KOĽKO FARIEB MÁ BRITSKÁ MAČKA?

Britské mačky sú zvieratá, ktoré okamžite upútajú pozornosť. Veľké, široko posadené oči, veľká hlava, mäkká, krátka a veľmi hustá plyšová srsť - to sú vlastnosti, vďaka ktorým si ich človek spája s medvedíkom. Oceňujú lenivé trávenie voľného času doma a nepatria medzi najaktívnejšie. Čo však neznamená, že nie sú pripravené na hru! Za priaznivých podmienok sa s vami hrajú viac než radi. Tu sú podrobné informácie - zistite, aké je to byť britskou mačkou!

Zimné počasie, sivá obloha a rozblatený sneh nie vždy nabádajú ľudí, aby opustili svoje domovy a vybrali sa na dlhé, aktívne prechádzky. Britská mačka tomu dokonale rozumie. Namiesto toho, aby opustila dom, radšej zostáva vnútri a užíva si teplo domova. Je to skvelý spoločník na dlhé zimné večery.

Hustá plyšová mačacia srsť vás vyzýva, aby ste ju hladili, ponorili do nej ruku a vychutnávali si tento okamih čo najdlhšie. Britská mačka môže vyzerať ako plyšový medvedík. Stále je to však mačka. Pomerne charakterná a nezávislá mačka, ktorá prijme pohladenie, ale každé pohladenie treba dávkovať opatrne. Len tak prinesie do vášho domova veľa tepla a spríjemní zimné obdobie.

Britská mačka - dlhý a prekvapivý príbeh

História týchto mačiek je dlhšia a prekvapivejšia, ako by ste si mysleli. Siahajú až do čias Rímskej ríše. Ich predkovia prišli do Ríma z Egypta, kde sa mačky tešili božskej úcte.

Prinášali ich so sebou legionári, ktorí rýchlo zistili, aké výhody prináša brávanie mačiek na vojenské výpravy. Mačky chránili vojenské zásoby potravín pred napadnutím hlodavcami a zabraňovali tomu, aby vojaci trpeli hladom. To bol v tých časoch veľmi vážny problém, ktorý mohol rozhodnúť o osude každého vojnového ťaženia.

Britské krátkosrsté mačky cestovali s legionármi a rovnako ako oni sa rozšírili po celom svete. Dostali sa aj na Britské ostrovy, na územie dnešnej Veľkej Británie.

Britská mačka - pozoruhodný vývoj plemena

Od tohto momentu sa začína história britskej krátkosrstej mačky. V tom čase to však ešte nebola typická britská mačka. Britská mačka si musela ešte chvíľu počkať, kým sa predstavila v plnej kráse. Až v slávnej viktoriánskej ére sa rozhodlo o vývoji tohto plemena. Urobilo sa tak s cieľom vytvoriť konkurenciu pre veľmi populárne orientálne mačky, ktoré si získali srdcia britského obyvateľstva.

Obdobie prvej svetovej vojny prinieslo pre plemeno skutočné zmeny. Vtedy sa uskutočnilo prvé kríženie krátkosrstej britskej mačky s majestátnou perzskou mačkou. Výsledkom tohto kríženia bolo vytvorenie dlhosrstej britskej mačky.

Nie je jasné, ako by sa preteky ďalej vyvíjali, keby nebolo druhej svetovej vojny. Krutá vojna priniesla obrovskú deštrukciu a spôsobila spúšť v každom kúte sveta. Britské krátkosrsté mačky boli prakticky vyhubené a hovorilo sa o zániku plemena. Len niekoľkým jedincom sa podarilo prežiť toto kruté obdobie. Mohol to byť koniec histórie britskej mačky, našťastie sa tak nestalo.

Ako sa zmenila britská mačka?

Chovatelia a nadšenci mačiek boli nútení vytvoriť toto plemeno prakticky od začiatku. Preto sa moderná britská krátkosrstá mačka líši od svojej predchodkyne spred niekoľkých desaťročí. Zachovaní zástupcovia britskej krátkosrstej mačky boli skrížení s mnohými rôznymi plemenami. Cieľ bol jediný - obnoviť populáciu, početnú a obľúbenú pred vypuknutím druhej svetovej vojny. Najčastejšie sa krížili s perzskými a ruskými modrými.

Týmito medzidruhovými kríženiami sa britská krátkosrstá mačka stala štíhlejšou a jemnejšou. Aby sa obnovil predvojnový vzor plemena, zaviedli sa gény modrej perzskej mačky. To sa ukázalo ako skutočný hit! Britská krátkosrstá mačka získala späť svoju pôvodnú výraznú siluetu.

V Poľsku je britská krátkosrstá mačka pomerne novým plemenom. Hoci si získala srdcia Poliakov a v súčasnosti už nie je považovaná za exotickú alebo vzácnu mačku, nebolo to tak vždy. Prvá britská mačka (presnejšie - mačka) prišla do Poľska z Ukrajiny. Stalo sa tak až v roku 1994. Vtedy prinesená mačka mala dôstojné meno: Arabella Big Ben.

Britská mačka - vzhľad - 150 mačacích odtieňov

Britské krátkosrsté mačiatko je veľmi krásne zviera. Pokusy o obnovenie tohto plemena neboli ľahostajné k ich vzhľadu. V súčasnosti sa vyskytujú až v 150 najrozmanitejších farbách a odtieňoch! Britská mačka - lila, biela, dymová, modrá, čokoládová, žíhaná, dvojfarebná, jednofarebná - nie je možné vymenovať všetky povolené vzory, farby, ich odtiene a zmesi.

Britská mačka - biela, čierna, modrá... Na tom nezáleží. Britskú krátkosrstú mačku netvorí farba ani odtieň. Dôležité sú ostatné znaky jej vzhľadu. Telo takejto mačky je mohutné a svalnaté. Kocúri sú výrazne ťažší ako mačky. Krátky trup, široký hrudník a krátke, ale veľmi silné nohy, chvost zaoblený na vrchole a veľmi hrubý pri koreni - to sú charakteristické znaky tohto plemena.

Hlava je okrúhla a mohutná ako celé telo, so silne ohraničenými lícami. Veľké, široko rozmiestnené oči. Srsť je mäkká, veľmi hustá a krátka. Farba očí závisí od farby srsti. Najčastejšie sú zlaté, jantárové, modré, oranžové, tyrkysové alebo zelené.

Britská mačka - tajomstvá starostlivosti

Starostlivosť o britskú krátkosrstú mačku nie je najnáročnejšia. Srsť je veľmi hustá a má tendenciu sa čistiť sama. Britská krátkosrstá mačka si v tomto smere veľmi často poradí sama. Medzi chovateľmi sa názory na česanie týchto mačiek veľmi rozchádzajú. Niektorí z nich sa domnievajú, že britské krátkosrsté mačky by sa mali česať aspoň raz týždenne.

Na druhej strane druhá časť predpokladá, že tieto mačky by sa nemali česať, aby sa neodstránila a nepoškodila podsada, ktorá sa skrýva pod vrchnou vrstvou mačacej srsti. Podsada je zodpovedná za charakteristickú štruktúru srsti britskej mačky.

Musíte sa sami rozhodnúť, do ktorej skupiny budete patriť. Bez ohľadu na to, aký je váš názor na starostlivosť, nezabudnite pravidelne kontrolovať stav uší, očí a chrupu vašej mačky. Veľmi dôležitá je aj starostlivosť o pazúriky. Pravidelne ich zastrihávajte. Pokiaľ váš exemplár mačky, nezvyčajne pre toto plemeno, nemá rád lezenie a nebude aktívne používať škrabadlo. Potom ho nechajte, nech sa s týmto problémom vysporiada sám.

Britská krátkosrstá mačka je ako každá mačkovitá šelma mäsožravá. Kŕmte ju kvalitným, mäsitým suchým a vlhkým krmivom. V prípade potreby môžete doplniť potrebné vitamíny alebo živiny, ale je lepšie, ak sa pre to nerozhodnete sami. Obráťte sa radšej na skúseného chovateľa alebo veterinára.

Britská mačka - charakter, temperament, štýl bytia

Zaujíma vás, aká je britská krátkosrstá mačka? Charakter týchto zvierat sa formuje počas celého ich života. Malé mačiatko bude najčastejšie, ako každé dieťa, hyperaktívne a veľmi pohyblivé. Je zvedavé a túži sa hrať, vždy sa bude chcieť všade pozrieť a všetko si samo overiť.

Postupom času sa však stáva čoraz pokojnejším a tichším. Britská krátkosrstá mačka je veľmi inteligentná. Môže sa pochváliť veľmi silnou povahou. Nepatrí však medzi temperamentné. Keď vyrastie z detskej fázy, bude z nej veľmi pokojná a vyrovnaná mačka.

Je úplne bez agresie, takže by bol ideálnym spoločníkom pre trochu staršie deti. Nie je to však typický typ na maznanie. Nemá rád, keď ho nosíte na rukách, a rozhodne nebude dotieravo vyhľadávať vašu spoločnosť. Nerád sa vnucuje. Namiesto toho si rád vyberie jedného člena rodiny, ktorý pre neho bude najdôležitejší. Toho bude obklopovať zvláštnymi citmi a venovať mu najviac pozornosti.

Dokáže sa postarať aj o seba. Ako typická mačka môže mať obdobia, keď chce byť sám a dokonca sa bude vyhýbať vašej spoločnosti. Keď táto fáza pominie, potom začne opäť prichádzať a dožadovať sa pohladenia. Stále však pri tom nebude dotieravý. Je to predsa len britská mačka. Povaha a vzhľad plný sily a majestátnosti - tým je povestná. Nebude sa príliš dožadovať pozornosti. Je to pod jeho dôstojnosť.

Britská mačka - je pre vás vhodná?

O britskej krátkosrstej šelme sa dá povedať veľa. Nemožno ich však označiť za problematické. Sú nezávislé, inteligentné a relatívne neaktívne, dokážu si samy dokonale zorganizovať čas. Dokážu byť aj výbornými spoločníkmi človeka. Nevyžadujú veľa starostlivosti, sú trpezlivé a nie je v nich prítomná agresivita.

Dokonca si nájdu cestu aj do veľmi malých bytov, pretože na život nepotrebujú príliš veľa priestoru. To všetko robí britskú krátkosrstú mačku ideálnou pre starších ľudí, rodiny s trochu staršími deťmi a pre ľudí, ktorí majú malé byty.

Britskú mačku by ste si však nemali vyberať, ak hľadáte typickú mačku na maznanie, s ktorou sa môžete maznať a nosiť ju v náručí. Taktiež ak hľadáte veľmi aktívneho domáceho miláčika, ktorý by sa hodil k vášmu veľmi aktívnemu životnému štýlu, svoje rozhodnutie si ešte raz premyslite. Britská krátkosrstá mačka s vami nemusí držať krok.

V každom prípade - len tak ďalej! Sú to veľmi zdravé mačky, ktoré vám a vašej rodine prinesú veľa radosti.V každom prípade - len tak ďalej! Sú to veľmi zdravé mačky, ktoré vám a vašej rodine prinesú veľa radosti.

Britské mačky - krásne a charakterné

Britským krátkosrstým mačkám nemožno uprieť krásu a charakter. Dlhá, veľmi pohnutá a búrlivá história spôsobila, že takmer vymizli. Tie veľmi skoro považovali britskú mačku nie za potenciálneho domáceho miláčika, ale za kuriozitu z predvojnových čias.

Vďaka odhodlaniu a obetavosti milovníkov mačiek britské mačky prežili a dnes sa im darí dobre. História si na nich vybrala svoju daň. Sú to silné, ale jemné mačky. Najväčšie zo všetkých krátkosrstých mačiek! Hoci sa najviac spájajú s modrou farbou, majú toľko farieb, že sa vám z nich môže poriadne zatočiť hlava. Keby ste chceli vymenovať všetky farby, odtiene a ich konfigurácie, ktoré sú povolené chovateľmi, trvalo by vám to dobrých pár hodín.

Britské mačky prešli naozaj dlhú cestu. Od čias Rímskej ríše až po súčasnosť. O to dôležitejšie je vážiť si ich a rešpektovať to, čím sú a čím sa postupom času stali.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super
2024-04-11
max spokojná
pixel