Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

BENGÁLSKA MAČKA - VŠETKO, ČO BY STE O NEJ MALI VEDIEŤ!

2023-12-11
BENGÁLSKA MAČKA - VŠETKO, ČO BY STE O NEJ MALI VEDIEŤ!

Bengálsku mačku nemôžete obísť ľahostajne. Upúta pozornosť svojím nezvyčajným vzhľadom a podmaní si srdce svojím správaním. Je to očarujúce, inteligentné a mimoriadne aktívne stvorenie, ktoré sa pozrie do každého kúta, len aby uspokojilo svoju zvedavosť. Vyzerá ako leopard, ale roky chovu z neho urobili veľmi jemného, láskavého a ľahko sa pripútavajúceho k človeku. Odkiaľ pochádza bengálska mačka? Akú má povahu? Ako sa o ňu starať, aby bola zdravá, krásna a šťastná? Zistite to!

Odkiaľ pochádza bengálska mačka? Príbeh "domáceho leoparda"

Všetko sa to začalo pomerne nedávno, v roku 1961. Vtedy Jean Sugdenovú - neskôr Jean Millovú - fascinovala divoká bengálska mačka. Táto žena bola mladá, ambiciózna biologička, a tak sa rozhodla začať pracovať na šľachtení nového plemena mačky. Skrížila jedného zo zástupcov tohto plemena s čiernou domácou mačkou. Podarilo sa jej to, takže môžeme povedať, že z tohto vrhu sa narodili prvé bengálske mačky. Potom sa však stalo niečo, čo ju prinútilo zastaviť proces šľachtenia - zomrel jej prvý manžel.

Zdá sa, že na tento projekt sa už úplne zabudlo, ale začiatkom 70. rokov 20. storočia sa táto myšlienka obnovila. Bolo to zásluhou Willarda Centerwalla, ktorý však nechcel vytvoriť nové plemeno. Všimol si len, že divoké bengálske mačky sú odolné voči leukémii, pretože nemajú gén zodpovedný za vznik tejto choroby. Uskutočnil svoj výskum možnosti liečby tejto nebezpečnej choroby u ľudí.

Počas svojho výskumu sa mu podarilo získať 8 mačiatok, ktoré potom odovzdal Jeanovi Millovi. Stalo sa tak v roku 1980. Biológ sa vrátil aj k predtým prerušeným pokusom o výskum a chov. Nemalý vplyv na vznik a vývoj plemena mal aj William Engler, v súkromí veľký milovník divých mačiek.

FIFe uznala bengálsku mačku ako plemeno v roku 1999. Za prvého ideálneho predstaviteľa tohto plemena sa považuje mačka Millwood Penny Ante. V priebehu rokov sa bengálske mačky vyvíjali s cieľom zachovať čo najkrajší, divoký vzhľad a zároveň ich zbaviť agresivity a divokého správania ich nedomestikovaných predkov.

Bengálska mačka v Poľsku

Hoci ide o pomerne nové plemeno, vďaka svojej obrovskej exotickej kráse a nádhernej, jemnej povahe sa stalo veľmi populárnym v pomerne krátkom čase. Plemeno bengálskej mačky sa v Poľsku stále považuje za exotické, hoci existuje niekoľko chovných staníc, kde je možné legálne kúpiť bengálske mačiatka s rodokmeňom.

Domáca mačka alebo leopardia mačka? Vzhľad bengálskej mačky

Aká je bengálska mačka? Veľkosť tohto domáceho maznáčika je stredná, ale nie je to veľkosť, ktorá priťahuje najväčšiu pozornosť. Samice vážia približne tri až šesť kilogramov, samce môžu vážiť až desať kilogramov. Oči sú veľké, ale nesmú byť klenuté. Sú mierne šikmo posadené. Hlava je trojuholníková a zaoblená, v porovnaní so zvyškom tela je malá. Pozornosť púta výraz papule - práve kvôli nej môže bengálska mačka vyzerať veľmi hrozivo, čo je v rozpore s jej povahou.

Končatiny bengálskych mačiek sú silné a svalnaté, zadné končatiny sú dlhšie ako predné. Nos je dlhý a široký, niekedy je veľmi charakteristický "stop", čo je mierna konkávnosť. Najžiadanejšie a najcennejšie exempláre týchto mačiek sú však tie, ktoré sú bez tohto znaku.

Najväčšiu pozornosť púta srsť tejto mačky. Môže byť krátka alebo stredne dlhá, v prípade mačiatok môže byť aj o niečo dlhšia. Na dotyk je veľmi jemná, mäkká a hodvábna. Je v nej prítomné malé množstvo podsady.

Bengálska mačka má mimoriadne výraznú srsť. V angličtine sa označuje ako "tabby". Odkazuje na veľmi zaujímavé žíhanie, ktoré môže mať klasickú podobu, teda mramorovanú alebo strakatú. Mramorovaný vzor sa vyznačuje veľkými nepravidelnými škvrnami alebo pásmi. Tie veľmi pripomínajú vzor, ktorý sa nachádza na mramore, a preto sa tak volá. V prípade škvrnitého vzoru sú veľké a majú tvar rozety alebo šípových hrotov. Bez ohľadu na typ vzoru musí byť farebný kontrast medzi nimi a základnou farbou srsti veľmi výrazný.

Povolené farby sú čierna škvrnitá, čierna klasická žíhaná, snehová škvrnitá, snehová klasická žíhaná, sépiová škvrnitá, škvrnitá klasická žíhaná. Ideálne je, ak je zadná časť uší okrovej farby.

Bengálske zdravie. Je niečo, čoho sa treba obávať?

Bengálska mačka je známa svojím dobrým a pevným zdravím. Je schopná dožiť sa až pätnásť a viac rokov. Je to ešte veľmi mladé plemeno, ale doteraz u neho neboli pozorované žiadne závažné genetické problémy, takže nie je možné hovoriť o chorobách špecifických pre bengálske mačky.

Dobrý zdravotný stav je výsledkom génov zdedených po divo žijúcich predkoch - fungoval tu prirodzený výber, takže sa rozmnožovali len tí najzdravší a najsilnejší jedinci, ktorí boli schopní prežiť. Takéto sa krížili aj s domácimi mačkami, aby sa získalo plemeno.

Môže sa však stať, že vášmu domácemu miláčikovi hrozí zubný kaz a ochorenie ďasien, preto ak máte takéhoto domáceho miláčika, venujte jeho chrupu osobitnú starostlivosť.

Zriedkavo sa však môže vyskytnúť aj nedostatok kináz alebo progresívna degenerácia sietnice, čo je genetický defekt.

Akú starostlivosť si vyžaduje?

Táto správa poteší všetkých, ktorí nemajú veľa skúseností so správnou starostlivosťou o mačky. Mačka tohto plemena vám v tomto smere nespôsobí žiadne väčšie problémy. Stačí ju jemne ošetrovať raz týždenne. Neodporúča sa to robiť častejšie, aby ste nepoškodili ich jemnú srsť. Pravidelne kontrolujte stav uší a zubov bengálskej mačky. V prípade potreby zastrihnite pazúriky nožnicami pre mačky.

Správna strava je veľmi dôležitá. Mal by byť kŕmený najkvalitnejším krmivom pre mačky – komerčne dostupným alebo doma pripraveným. Môžete ho dokonca kŕmiť podľa odporúčaní BARF diéty. Pamätajte, že váš maznáčik je mimoriadne aktívny tvor, takže môže mať väčšiu potrebu živín, ktoré mu treba dodať. Strava mačky do značnej miery ovplyvňuje jej zdravie a tiež udržuje jej srsť krásnu a lesklú.

Bengálska mačka - povaha, temperament, dispozícia

Zaujíma vás, aká je bengálska mačka? Povaha tohto zvieraťa môže potešiť rovnako ako jeho vzhľad. Možno si myslíte, že je divoká a neskrotná, ale to je len zdanie spôsobené jej charakteristickým výrazom papule. Sú to mimoriadne láskavé, jemné, nežné a priateľské mačky. Od chovateľov si vyžiadalo veľa práce, aby z týchto domácich miláčikov vyradili divoké a nežiaduce vlastnosti, ale podarilo sa im to.

Na svojich opatrovateľov sa veľmi naviažu a môžu vyžadovať pozornosť. Voči cudzím ľuďom môže byť trochu nedôverčivý a opatrný. Práve budovanie puta medzi ním a jeho opatrovateľom je zložitý a časovo náročný proces, ktorý sa ľahko naruší, preto musí prebiehať podľa pravidiel a v tempe, ktoré si bengálska mačka vynúti, aby ju nijako nevystrašil ani neurazil. Stále je to pomerne nezávislý tvor, hoci ho nemožno označiť za samotára.

Keď sa na človeka naviaže, bude chcieť byť v jeho spoločnosti. To však neznamená, že sa nechá nosiť na rukách, neustále sa bude maznať alebo spať spolu s človekom. Môže dospieť k záveru, že už len to, že je v blízkosti svojho ošetrovateľa, uspokojuje jeho potrebu spoločnosti.

Plemeno bengálskej mačky nie je konfliktné a dokáže vychádzať s inými mačkami a dokonca aj so psami. Napriek tomu je to aj teritoriálne zviera, takže ak zacíti votrelca, bude ho chcieť odohnať. Na cudzinca môže dokonca vrčať.

Vyznačuje sa vysokou inteligenciou, ktorá mu umožňuje učiť sa triky. To by sa však nemalo preháňať, naopak, treba ho pozitívne motivovať. Je tiež veľmi aktívny, hravý a zvedavý. Bude behať, hrať sa, skákať a pozerať sa všade, kam sa len dá, a to aj na miestach, kde si neviete predstaviť, že by sa mohol pozrieť. Je to zvieratko, ktoré je rovnako zvedavé, ako je pohyblivé a skákavé.

Je tiež veľmi zhovorčivý a jeho hlasové schopnosti sú naozaj veľmi dobré. Veľmi rád "diskutuje" so svojím psovodom a robí to ochotne, často a niekedy aj dosť hlasno.

V akom domove bude bengálske plemeno najšťastnejšie?

Bengálska mačka je krásna, láskavá a jemná. Môže sa zdať, že sa dokonale hodí do každej domácnosti. Nie je to však celkom pravda. Nerozhodujte sa pre ňu, ak chcete typickú gaučovú mačku, ktorá bude viesť pokojný, lenivý život. Je to divoko aktívne a nápadité domáce zviera, takže môže skákať po policiach alebo zhadzovať predmety. Potrebuje tiež veľa času na hranie so svojimi opatrovateľmi. Je spoločenský, ale cení si vlastnú nezávislosť, takže nebude typickým maznáčikom. Môže byť aj dosť hlučný, pretože má tendenciu viesť "rozhovory" so svojím opatrovateľom.

Väčšina bengálskych psov nemá dominantné sklony a dokáže vychádzať s inými zvieratami - dokonca aj so psami. Môže sa však stať, že príroda preberie od divokých predkov a zviera má dominantnejší postoj, čo by sa tiež malo brať do úvahy.

Plemeno bengálskej mačky je vhodné ako spoločník na detské hry, ale musíte svoje dieťa naučiť, ako s mačkou zaobchádzať. Vzhľadom na ich vysokú aktivitu sa môžu hrať najmä so staršími deťmi.

K cudzím ľuďom môže byť veľmi nedôverčivá a má teritoriálne sklony, takže si svoje územie bude brániť pred votrelcami. Nemá tiež rád zmeny, takže ak sa často sťahujete, budete svojho domáceho miláčika vystavovať veľkému stresu.

Bengálska mačka - zhrnutie

Bengálska mačka je ešte veľmi mladé plemeno. Vznikla zámerným šľachtením a krížením ázijských divokých mačiek s domácimi mačkami. Výsledkom je plemeno domácej mačky s výzorom malých leopardov, ale s povahou domácej mačky, skôr jemným a vyrovnaným vrnením ako divokou mačkou.

Sú to veľmi zdravé a odolné mačky - majú gény svojich divokých predkov, ktoré sa starajú o ich vysokú imunitu. Stáva sa však, že majú o niečo náchylnejšie ďasná a zuby, preto by ste im mali venovať najväčšiu pozornosť.

Bengálske mačky sú veľmi zvedavé a aktívne, preto potrebujú veľa pohybu a hry. Silne sa pripútavajú k svojim chovateľom, ale proces vytvárania väzieb môže byť veľmi zdĺhavý.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
pixel