Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Ako zastaviť močenie vašej mačky v dome? Zistite dôvody tohto správania

2022-06-15
Ako zastaviť močenie vašej mačky v dome? Zistite dôvody tohto správania

Mačky sú od prírody čistotné zvieratá - v tom zmysle, že majú vrodenú potrebu zahrabávať svoje výkaly a moč. Preto zvyčajne radi používajú podstielku naplnenú mačacím pieskom. Situácie, v ktorých si naši domáci miláčikovia uľavujú mimo koterca, možno preto považovať za neprirodzené - až na niekoľko výnimiek, ktoré tiež spomenieme v tomto článku. Poďme teda zistiť, prečo mačka močí mimo záchoda a ako ju zastaviť v močení v dome.

Prečo mačka močí mimo záchoda?

Ako môžem zabrániť svojej mačke močiť v dome? Bez zistenia dôvodu tohto správania nemôžeme na túto otázku odpovedať, čo znamená, že nemôžeme problém vyriešiť. Problémom je, že existuje mnoho dôvodov, prečo má mačka problémy s udržiavaním čistoty. Prečo mačka močí mimo záchoda?

Prirodzené dôvody, prečo mačky močia mimo záchoda

Začnime príčinami, ktoré môžeme nazvať prirodzenými, pretože spočívajú v povahe našich vrčiacich domácich miláčikov. Sú spojené so sociálnym a párovacím správaním, ktoré je pre mačky normálne. Predovšetkým mám na mysli význam močenia nekastrovaných kocúrov. Je ľahké rozpoznať, že močenie v dome má práve takýto dôvod.

Prvým vodítkom je, že moč sa dostáva na zvislé plochy. Druhým je špecifické správanie zvieraťa pri močení: otočí sa, zdvihne chvost, narovná zadné nohy a zvyčajne strieka malými prúžkami. Niektoré nekastrované samice si svoje teritórium označujú aj močom.

V ich prípade však močenie mimo záchodovej misy súvisí najmä s párením. Kočka v ruji močí vo svojom okolí, čím priťahuje potenciálnych partnerov. V jej moči sa nachádzajú špeciálne páchnuce látky - feromóny, ktoré kocúrom oznamujú, že mačka je pripravená na oplodnenie.

Nedostatok skúseností s používaním záchoda ako dôvod, prečo mačka znečisťuje dom

Je tiež úplne normálne, že mačka, ktorá nikdy predtým nepoužívala záchod, nemusí vedieť, na čo slúži. Tento problém sa najčastejšie vyskytuje u mačiatok, najmä u tých, ktoré ešte nevideli iné kožušiny používať mačací záchod. Samozrejme, môže sa to týkať aj dospelých, ktorí doteraz podnikali len vonku.

Zdravotné problémy ako príčina močenia mačky v dome

Ďalšou kategóriou príčin močenia v kútoch u mačiek sú zdravotné problémy. Vždy, keď môžeme vylúčiť inštinktívne správanie a nedostatok vyvinutých návykov, mali by sme ísť so zvieratkom k veterinárovi. Žiaľ, existuje mnoho ochorení, ktoré môžu negatívne ovplyvniť správanie našich vrčiacich miláčikov.

Patria sem ochorenia močových ciest, ako sú kamene alebo mačací urologický syndróm. Do tejto skupiny patria aj choroby typické pre starobu. Podobne ako ľudia, aj staré mačky môžu trpieť rôznymi ochoreniami, ktoré narúšajú ich správanie.

Problémy so správaním ako príčiny močenia mačky mimo záchoda

Poruchy správania možno pravdepodobne považovať za najčastejšie príčiny močenia mačiek mimo podstielky. Napriek tomu, že sa zdá, že naši domáci miláčikovia majú pomerne krehkú psychiku a sú náchylní na stres.

Podobne ako v prípade chorôb je aj táto kategória príčin pomočovania mačiek v kútoch veľmi široká. Naše kožušiny môžu byť vystavené mnohým zdrojom stresu. Sťahovanie, rekonštrukcia bytu, príchod nového člena rodiny v podobe dieťaťa, odchod milovaného opatrovníka alebo drastické zmeny v jeho správaní atď. Častou príčinou stresu u mačiek je narušený vzťah s opatrovateľom.

V niektorých prípadoch dochádza k skutočnému konfliktu medzi chlpatou mačkou a jej opatrovateľom. Vodítkom poukazujúcim na človeka ako zdroj problému s močením mimo záchoda môže byť to, že mačka močí na posteľ, pohovku, topánky alebo iné predmety nasiaknuté pachom opatrovateľa. Rivalita medzi mačkami žijúcimi pod jednou strechou môže byť tiež príčinou stresu u mačiek.

Nie všetci furries tolerujú spoločnosť iných zástupcov svojho druhu. V takýchto prípadoch môže byť slabšie a submisívne zviera natoľko zastrašené silnejším bratom, že sa jednoducho bojí použiť koterec.

Box na podstielku a zdroj močenia v rohoch

Posledná skupina príčin močenia mačiek mimo podstielky je najjednoduchšia. Je to nesprávne umiestnená podstielka alebo zle zvolená podstielka. Niekedy je neochota mačky používať podstielku spôsobená aj tým, že sa čistí príliš zriedka. Niektorí chlpáči majú zvláštnu averziu voči špinavej podstielke.

Ako môžem zabrániť svojej mačke močiť v dome?

Keď poznáme zdroj problémov s čistotou mačky, môžeme prijať vhodné opatrenia, aby sme zabránili jej močeniu v dome. Takáto terapia nie je vždy jednoduchá. Často si to vyžaduje veľa trpezlivosti a zmien v živote. Ale vždy sa oplatí to skúsiť, veď ide o dobrý vzťah s naším domácim miláčikom.

Čo máte robiť, ak kocúr označí oblasť alebo mačka má ruju?

V takýchto prípadoch existuje len jeden skutočne účinný spôsob, ako vyriešiť problém s mačkou, ktorá močí v kútoch: kastrácia. Ide o inštinktívne správanie, ktoré nemôžeme zmeniť. V prípade nekastrovaných kocúrov je niekedy možné znížiť intenzitu pomočovania pomocou feromónov, ale úplne odstrániť toto správanie nie je možné.

Kastrácia je zákrok, ktorý mačky natrvalo zbavuje reprodukčných schopností a zároveň znižuje ich prirodzenú potrebu dychtiť - u kocúrov aj u mačiek. Áno, stáva sa, že niektoré kastrované kocúriky sa tiež zadýchajú, ale robia to zriedka a ich moč nemá taký charakteristický silný zápach.

Ako naučiť mačku používať toaletu?

Problém s mačkami, ktoré nikdy predtým nepoužívali podstielku, je možné pomerne ľahko vyriešiť. Najmä ak ide o mačiatka. Ako naučiť mačku používať toaletu?

V prvom rade by váš chlpáč mal mať ľahký prístup k podstielke - môžeme mu dokonca poskytnúť niekoľko mačacích záchodov, ktoré rozmiestnime na rôznych miestach. Vo fáze učenia je tiež dobré obmedziť životný priestor vášho domáceho maznáčika, hoci len na jednu miestnosť.

Aby sa váš domáci miláčik ľahšie zoznámil s podstielkou, môžete ho do nej jemne umiestniť niekoľkokrát denne. Nezabudnite na to, že nesmiete svojho domáceho miláčika nijako nútiť, kričať ani trestať!

Čo robiť, ak vaša mačka močí mimo podstielky, pretože je chorá?

Ak je príčinou močenia vašej mačky v kútoch jej choroba, musíme začať s jej liečbou. V mnohých prípadoch to stačí. Ak sa však ukáže, že močenie mimo záchoda sa už stalo pre nášho kocúra zvykom, budeme ho musieť podrobiť vhodnej behaviorálnej terapii.

Najväčším problémom je, že nie všetky choroby mačiek sa dajú ľahko vyliečiť. Najdôležitejšie je riadiť sa odporúčaniami veterinárneho lekára a nesnažiť sa vyliečiť svojho domáceho miláčika na vlastnú päsť. Pamätajte, že mačky reagujú na lieky inak ako ľudia a niektoré ľudské lieky im môžu veľmi uškodiť!

Ako zastaviť mačku s problémami v správaní, ktorá močí do mačacieho boxu?

V takýchto situáciách by sme samozrejme mali začať identifikáciou zdroja problémov so správaním nášho domáceho maznáčika. Až potom môžeme použiť vhodnú behaviorálnu terapiu, čo, žiaľ, nie je vždy jednoduchá úloha. Niekedy však stačí odstrániť zdroj stresu, aby mačka prestala močiť mimo záchoda.

Ku každému prípadu by sa malo pristupovať individuálne, s prihliadnutím na okolnosti a psychologické predispozície jednotlivých kožušinových zvierat. Predovšetkým by sme mali pochopiť prirodzené potreby nášho domáceho miláčika a brať do úvahy, že vníma svoje okolie trochu inak ako my. To nám umožní napraviť a udržať správny vzťah medzi nami a našou mačkou.

Ak dochádza ku konfliktom medzi mačkami, ktoré sú zdrojom močenia v rohoch, účinným riešením môže byť umiestnenie niekoľkých ďalších podstielok do rôznych častí domu. Platí pravidlo, že minimálny počet mačacích záchodov by mal zodpovedať počtu mačiek plus jedna.

V extrémnych prípadoch, keď ani to nefunguje, je jediným spôsobom oddelenie kožušinových zvierat. Bohužiaľ, niektoré mačky sa jednoducho nehodia na život v skupine. Musíme im nájsť dobrý domov, kde budú mať exkluzívnych opatrovateľov.

Umelé feromóny pre mačky, ktoré majú na mačky upokojujúci účinok, sa môžu používať ako pomocný prostriedok pri liečbe porúch správania. V závažnejších prípadoch sa môžu použiť aj vhodné lieky - samozrejme, po konzultácii s veterinárnym lekárom.

Čo robiť, ak vaša mačka močí v dome, pretože sa jej nepáči záchod alebo podstielka?

Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, je výber správnej podstielky a podstielky pre mačky mimoriadne dôležitý. Začnime so zásobníkom na podstielku. Ak nechcete, aby vaša mačka močila v rohoch, pri výbere mačacieho záchoda venujte pozornosť jeho veľkosti. Musí byť dostatočne veľká, aby zviera malo úplné pohodlie pri vykonávaní svojich fyziologických potrieb.

Príliš malá podstielka môže vašu mačku odradiť od vyprázdňovania. Pre zvieratá, ktoré sa ešte len učia používať mačací záchod, je najlepšie zabezpečiť otvorený záchod, pretože sa môžu báť ísť do uzavretého. Ak máte veľmi malé mačiatko, vyberte model s nízkym okrajom, aby sa mu ľahšie vliezalo do podstielky.

Dôležité je aj to, kam umiestnite mačací záchod. Väčšina kožušinových zvierat potrebuje pri riešení svojich fyziologických potrieb súkromie, preto si vyberte odľahlé, ale ľahko dostupné miesto. Taký, kde bude mať váš domáci miláčik pokoj a ticho, ale nebude mať problém dostať sa na toaletu. Môže to byť kúpeľňa, chránený kút miestnosti atď. Pokiaľ ide o podstielku pre mačky, mali by sme brať do úvahy individuálne preferencie domáceho maznáčika.

Niekedy je potrebné vyskúšať niekoľko druhov podstielky, aby sme vybrali tú, ktorá nášmu domácemu miláčikovi najviac vyhovuje. Mačiatkam by sa mala poskytnúť podstielka, ktorá nedráždi ich jemné labky. Skvele funguje okrem iného jemnozrnná bentonitová podstielka. A nezabudnite pravidelne čistiť toaletu!

Močenie mačiek v rohoch - zložitý problém

Ako vidíte, problém s močením mačiek mimo záchoda je komplikovanejší, než sa na prvý pohľad zdá. Nie je možné poskytnúť univerzálnu radu, ako zastaviť močenie mačiek v dome. Mali by sme sa starať o ich potreby, dbať o ich fyzické a duševné zdravie, a ak máme nechovné zviera, dať ho vykastrovať. Ak však naša mačka začala močiť v kútoch, neváhajme vyhľadať pomoc odborníka. V prvom rade by to mal byť veterinárny lekár, potom - ak je to potrebné - psychológ pre mačky.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
pixel