Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Aké sú príznaky krvou podliatych očí u mačky?

2022-06-15
Aké sú príznaky krvou podliatych očí u mačky?

Veľké, lesklé a veľmi pozorné - oči mačky sú veľmi charakteristické. Akékoľvek zhoršenie ich stavu okamžite vzbudí pozornosť a obavy opatrovateľov. Najčastejším problémom je hnisavý výtok zo spojovkových vakov. Napriek veľkej starostlivosti o čistotu nie sú mačky vždy schopné odstrániť prebytočný výtok. Opuchnuté viečka zvyčajne naznačujú čisto očný problém, ale nie vždy. Stojí za to vedieť, čo ešte môže spôsobiť takýto stav.

Je to vždy hnisavý výtok?

Je dôležité odlíšiť hnisavý výtok od iných, často fyziologických sekrétov. Mali by sme si uvedomiť, že slzy by mali byť odvádzané cez kanáliky a odstraňované cez nos. V prípade poruchy funkcie kanálikov alebo nadbytku sĺz môžu vytiecť z vnútorného kútika oka a vyschnúť. Aj ráno možno vo vnútorných kútikoch očí mačky pozorovať nadbytok zaschnutého sekrétu. Keďže mačky sú od prírody veľmi čistotné, rýchlo odstránia z tela všetky nečistoty, takže ich často vidíme až po tom, čo vaša mačka zaspí.

Charakteristické sú oči s hnisavým výtokom. Okrem hustého mliečneho alebo nazelenalého výtoku upútajú pozornosť silne začervenané a opuchnuté spojovkové vaky, ktoré sú dôsledkom zápalu. Výtok sa šíri pozdĺž celého okraja viečka, zasychá na viečkach a dokonca ich čiastočne zlepí. Očné viečka sú mierne privreté, tretie viečko je viditeľne vystúpené a celá oblasť je dosť citlivá, t. j. dotyk spôsobuje bolesť.

Hnisavé oči u mačky - predstavujú riziko?

Príčinou vzniku zápalu spojiviek môže byť zníženie imunitného systému a v dôsledku toho oveľa väčšia náchylnosť na infekcie. Môže byť tiež jedným z mnohých príznakov systémového ochorenia, preto by sa nikdy nemal podceňovať. Mali by sme si tiež uvedomiť, že mačky žijúce vonku potrebujú dobrý zrak na lov a tiež na útek pred nebezpečenstvom. Dlhodobé očné ochorenie môže zhoršiť videnie a spomaliť mačku. Nepodceňujte preto hnisavý výtok, ktorý sa zhromažďuje pod viečkami. Tento stav môže mať mnoho príčin, preto sa vždy oplatí navštíviť veterinárnu ambulanciu.

Oftalmologické problémy

Hnisavé oči vašej mačky sú príznakom, ktorý sa najčastejšie vyskytuje pri zápale na povrchu spojovky. Môže sa vyskytnúť v dôsledku vírusovej alebo bakteriálnej infekcie. Tieto infekcie sú často dôsledkom iných problémov alebo sa vyskytujú v dôsledku zníženej obranyschopnosti organizmu.

Cudzie telesá

Niekedy sa pod viečko dostane cudzie teleso. V takýchto prípadoch zvyčajne vidíme len jedno hnisajúce oko u mačky. Piesok a rôzne druhy prachu sa zo spojovkového vaku rýchlo vyplavujú slzami. Môže sa však stať, že do spojovky prenikne napríklad trs trávy. Podráždenie spôsobené cudzím telesom poškodzuje nielen spojovku, ale aj rohovku oka. Časom sa na spojovke vytvorí zápal a dokonca aj vredy rohovky. Môže sa ukázať, že ani rýchle odstránenie cudzieho telesa z oka nestačí na to, aby sa zabránilo infekcii.

Vývojové nevýhody

K neustálemu podráždeniu rohovky dochádza aj v prípade malformácií. Zle vyvinuté očné viečka, ktoré sa stáčajú do spojovkového vaku, alebo abnormálne rastúce mihalnice smerujúce k oku sú len niektoré z problémov, s ktorými sa mačka môže narodiť.

Primeraná tvorba sĺz

Dôležité je tiež neustále zvlhčovať rohovku. Za to sú zodpovedné slzy, ktoré sú pravidelne rozvádzané viečkami po povrchu oka. Akékoľvek narušenie zloženia sĺz alebo plného pohybu viečok môže spôsobiť vysychanie očnej gule a spojovky, čo časom vedie k ich zápalu. Vývojové poruchy očných viečok alebo mihalníc sa zvyčajne prejavujú vo veľmi mladom veku a často sú jednostranné. Problémy so zložením alebo množstvom produkovaných sĺz sa môžu objaviť oveľa neskôr.

Mačací katar

Mladé mačky, ktoré ešte nie sú imúnne, často trpia horúčkou z mačacieho škrabnutia. Spôsobujú ju mikroorganizmy, ktoré napádajú dýchací systém, ale tiež výrazne znižujú imunitu zvieraťa. Pre toto ochorenie je veľmi charakteristický hojný hnisavý výtok zo spojovkových vakov. Hnis zlepí očné viečka, takže niekedy ich mačka nedokáže otvoriť alebo ich má len mierne pootvorené. Zvyčajne platí, že čím je zviera mladšie a slabšie, tým je hnisavý výtok intenzívnejší, ale nie je to pravidlom.

Ochorenia dýchacích ciest

Spojovkové vaky sú spojené kanálikmi s nosovou dutinou, ktorá je spojená s hrdlom. Ak teda dôjde k infekcii horných dýchacích ciest alebo hrdla, infekcia sa môže rozšíriť a vyvolať príznaky v podobe zápalu spojiviek a hnisavého výtoku.

Chlamýdióza

Baktéria Chlamydophila felis môže spôsobiť zápal spojoviek s intenzívnym, spočiatku vodnatým a neskôr hnisavým výtokom. Charakteristický je silný opuch spojovky a prekrvenie. Očné viečka sú mierne zatvorené. Okrem toho sa môže objaviť horúčka a poruchy chuti do jedla.

Parazity

Napadnutie parazitmi môže pre mačku predstavovať veľkú záťaž. Zviera je čoraz slabšie, čo sa prejavuje aj na stave očí, najmä na vystúpených tretích viečkach. Pri dlhodobej nákaze sa imunita znižuje a spojivka je miestom, kde sa ľahko vyskytujú sekundárne infekcie.

Zníženie imunity

Existuje mnoho ochorení, ktoré znižujú imunitu mačiek. Patria medzi ne vírusové ochorenia, ale aj metabolické ochorenia, rakovina a mnohé ďalšie. Ak vidíme abscesy očí u dospelej mačky, zvyčajne ide o zložitejší problém. Telo sa však zvyčajne ubráni samo a starostlivou starostlivosťou majiteľa sa dá predísť sekundárnym infekciám.

To však neplatí pre mačky žijúce vonku, mačky, ktoré trávia veľa času mimo domova, alebo túlavé mačky. V tomto prípade môže k zhoršeniu celkovej imunity prispieť sťažený prístup k potravinám, vyššia náchylnosť na úrazy alebo nehody. To podporuje vznik infekcií, pretože telo sa nedokáže primerane brániť. U oslabených zvierat sa konjunktivitída môže vyvinúť ako primárna infekcia alebo ako komplikujúci faktor iných ochorení.

Alergie

Alergie rôzneho druhu sa môžu prejavovať napr. ako zápal spojiviek. To isté platí, ak mačka trávi veľa času v prašnom alebo zadymenom prostredí (kotolňa, cigaretový dym).

Boľavé oči u mačky - ako pomôcť vášmu domácemu miláčikovi?

V prvom rade nezabudnite, že vždy, keď u svojej mačky uvidíte zapálené oči, mali by ste ísť do veterinárnej ordinácie. Lekár posúdi, či ide o jediný problém nášho domáceho maznáčika, alebo či ide o oveľa závažnejšie ochorenie a zápal spojiviek je len sekundárnou infekciou. Aj keď sa zdá, že problém sa týka len jedného oka, lekár posúdi, či sa na druhom oku určite prejavujú počiatky infekcie.

Pri stanovení diagnózy a výbere vhodného lieku je veľmi dôležité, či ide o jednostranný alebo obojstranný proces, vek zvieraťa a, samozrejme, výsledok klinického vyšetrenia. Abscesy očí sa najčastejšie vyskytujú u malých alebo túlavých mačiek. Majú oslabenú imunitu, sú často napadnuté a vystresované, preto sú oveľa náchylnejšie na infekcie. Okrem toho sa mnohé malformácie prejavia už v mladom veku. Prečo sa však abscesy očí objavujú u dospelých mačiek? U dospelých mačiek sa problém vyskytuje v dôsledku úrazu, cudzieho telesa alebo je sekundárnym procesom iných ochorení, ktoré oslabujú organizmus.

V každom prípade by sa mali viečka jemne očistiť a spojivky vypláchnuť fyziologickým roztokom. Lekár tiež skontroluje, či nedošlo k poškodeniu rohovky, a vyhľadá prípadné cudzie teleso. V závislosti od príčiny ochorenia vám veterinárny lekár predpíše vhodné lieky. Očné kvapky sú najčastejšou voľbou, pretože pôsobia lokálne. Nie každá mačka chce spolupracovať pri podávaní kvapiek, ale stojí za to požiadať niekoho o pomoc a skúsiť to. Pravidelné užívanie vhodne zvolených liekov spolu s čistením očných viečok prináša zvieraťu úľavu a pomáha rýchlo vyliečiť ochorenie.

Čo môžeme urobiť sami?

Je užitočné poskytnúť zvieraťu teplé miesto a výživnú stravu. Týka sa to najmä túlavých mačiek, ktorým chceme pomôcť a ktoré, ak by boli ponechané samy na seba, by mali problém získať potravu. Na rýchle zotavenie mačky sú potrebné vhodné životné podmienky. Ak je to možné, mali by sa pravidelne umývať a odstraňovať aj sekréty nahromadené okolo očí. Najlepšie sa to robí pomocou fyziologického roztoku alebo špeciálnych tekutín na starostlivosť o oči. Nezabudnite tiež, že v prípade hnisavého výtoku samotné umývanie nestačí a je potrebná návšteva veterinárnej ordinácie.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
pixel