Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKO ZASTAVIŤ KOPANIE VÁŠHO PSA? NIE JE TO TAKÉ ŤAŽKÉ!

2023-06-17
AKO ZASTAVIŤ KOPANIE VÁŠHO PSA? NIE JE TO TAKÉ ŤAŽKÉ!

Rozhodol sa váš pes, že váš záhradný trávnik bude vyzerať ako švajčiarsky syr? Určite to pre vás nie je príjemná situácia a premýšľate, ako mu zabrániť v kopaní. Ako pri väčšine nežiaduceho správania, základom pre konanie je poznať príčinu. Povieme vám, aké sú dôvody, prečo váš pes kope diery, a ako to napraviť.

Ak máte záhradu alebo pozemok, chcete sa tešiť z krásneho, rovnomerného trávnika a vysadených rastlín. Ako to však dosiahnuť, keď máte doma domáceho miláčika, ktorý sa pri prvej príležitosti snaží vyhrabať do Švédska? V mnohých prípadoch je to jednoduchšie, ako si možno myslíte. Zdroj úspechu spočíva v diagnostikovaní príčiny tohto správania. A príčin môže byť skutočne veľa.

Prečo pes kope diery?

Začnime tým, že niektoré plemená majú predispozíciu na kopanie dier. Patria medzi ne jazvečíky a teriéry, ktoré sa zaraďujú medzi lovecké psy, konkrétne medzi tzv. norníkov. Ide o skupinu psov, ktorých úlohou je vyplašiť zviera, ktoré je v nore, a potom ho prenasledovať smerom k lovcovi. Záľubu v hrabaní nôr môžu mať aj kríženci, ktorí pochádzajú z poľovných psov.

Pri takýchto štvornožcoch sa oplatí mierne zmeniť schému činnosti. Namiesto toho, aby ste premýšľali o tom, ako psa naučiť kopať v záhrade, určte mu miesto, kde to môže robiť. Jednoducho postavte alebo kúpte drevené pieskovisko, ale na jeho vyplnenie použite namiesto piesku zeminu. To je však len polovičný krok k úspechu. Druhý krok je náročnejší a bude si vyžadovať, aby ste boli vo svojom konaní dôslední. Jeho cieľom je naučiť vášho domáceho miláčika, že môže kopať len na určenom mieste.

Do jeho "pieskoviska" zakopte hračku alebo nejakú pochúťku, aby ste ho povzbudili vôňou. Keď ju vyhrabe, pochváľte ho. Tu je dôležité pracovať na pozitívnej asociácii vášho psa s miestom, ktoré ste vybrali. Zároveň je tu dôležité, aby ste svojho miláčika upozornili na povel "nie", keď chce kopať na inom mieste. Kým si nebudete istí, že vaše zviera už nemá v úmysle kopať mimo svojho miesta, nenechávajte ho v záhrade samého. Koniec koncov, pamätajte si, že pokarhanie psa po tom, čo sa to stalo, nič nezmôže.

Trochu zeme na ochladenie

Niektoré štvornožce začínajú kopať v letných mesiacoch. Toto správanie je charakteristické napríklad pre severské špicaté plemená, ako je aljašský malamut alebo sibírsky husky, ako aj pre iné plemená s podsadou, napríklad kólia alebo kaukazský ovčiak. Je to spôsobené ich potrebou ochladiť sa. Po vyhrabaní sa do chladnejšej vrstvy zeme si ľahnú do vykopanej jamy.

V tomto prípade urobíte svojmu psovi službu, ak ho nepustíte do záhrady. V chladnom byte mu bude oveľa príjemnejšie. Dobrým nápadom je tiež vytvoriť v záhrade jazierko alebo bazén, v ktorom sa bude môcť ochladiť. Doma mu zasa môžete na miesto postele položiť chladiacu podložku, ktorá pohltí prebytočné telesné teplo.

Kódované správanie predkov

Mnohé druhy zvierat si ukladajú potravu a vracajú sa k jej zásobám, keď im počasie sťažuje hľadanie čerstvej potravy. Aj predkovia domácich psov si museli zabezpečiť svoju svorku na ťažké časy. U niektorých štvornožcov sa tento inštinkt zachoval. Tie, ktoré nemajú prístup do záhrady, sa snažia hľadať potravu alebo hračky v posteli alebo v lôžku svojho chovateľa. Psy, ktoré môžu chodiť do záhrady, uvítajú možnosť zahrabať si zásoby vonku.

V tomto prípade môže pomôcť presmerovanie pozornosti vášho domáceho maznáčika z kopania na žuvanie. Keď si všimnete, že váš pes kope diery, aby tam hodil jedlo alebo hračku, ponúknite mu inú činnosť. Skvele fungujú žuvacie alebo čuchacie hračky, napríklad loptičky, z ktorých sa vysypú pamlsky.

Potreby budúcej matky

V niektorých situáciách je ťažké zakázať psovi kopanie dier. Týka sa to gravidných sučiek, ktorým sa blíži termín pôrodu. Je to inštinktívna činnosť súvisiaca s potrebou nájsť bezpečné miesto na narodenie šteniat. Ak si všimnete, že vaša sučka začína hľadať miesto na vytvorenie hniezda, pomôžte jej ho doma vytvoriť.

Vyberte si teplé a tiché miesto, ktoré je zároveň chránené pred silným slnečným svetlom a prievanom. V blízkosti tiež zabezpečte miesto pre misku s vodou. Najdôležitejšie pre sučku je, aby sa cítila bezpečne pre seba a svoje budúce potomstvo. Ak sa rozhodne, že iné miesto je na stavbu hniezda lepšie, prispôsobte sa jej potrebám.

Čo znamená, keď pes kope? "Človeče, postaraj sa o mňa."

Častým dôvodom, prečo pes kope diery, je... nuda alebo frustrácia. Často sa medzi opatrovateľmi štvornohých miláčikov stretávam s tvrdením, že ich miláčikovi stačí veľká záhrada. Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Vypustenie psa na záhradu by nemalo nahradiť poriadnu prechádzku.

Váš štvornohý priateľ potrebuje správne množstvo pohybu, ale aj nové podnety vrátane čuchových. Psy, rovnako ako ľudia, majú potrebu zažívať novinky. Dokonale to vidím, keď vezmem Idefixa na prechádzku mimo mesta alebo do oblasti, kam zvyčajne nechodíme. Nové vône u neho vyvolávajú oveľa väčšie vzrušenie a radosť z prechádzky. Výsledkom je, že sa domov vracia oveľa unavenejší, ako keď chodíme po našej štandardnej trase.

Každodenné prechádzky obmieňajte aj krátkymi tréningami. Ak váš pes zvládol povely vykonávané doma, začnite ich skúšať vonku. Vonkajšie podnety mu sťažia sústredenie a následne ho rýchlejšie unavia. Takto psa uvediete do ďalšieho vyššieho stupňa výcviku a zároveň odstránite problém s kopaním dier.

Kopanie vs. pomôcky

V obchodoch s chovateľskými potrebami si môžete kúpiť spreje s vôňou, ktorá psa odradí od určitého miesta, alebo prípravky vyrobené z rastlinných výťažkov s nepríjemným zápachom (napr. z trvalky bohyšky). Nie všetky psy budú fungovať. Najdôležitejšie je vybrať si prípravky založené na prírodných prostriedkoch, a nie na chemických, ktoré môžu vášmu psovi ublížiť. Pri rozhodovaní o repelente venujte pozornosť aj tomu, či sa dá aplikovať priamo na rastliny. Okrem sprejov sú k dispozícii aj práškové alebo granulované prípravky.

Presmerujte pozornosť svojho psa na iné aktivity - aportovanie, žuvanie, tréning poslušnosti a triky vonku. Váš záväzok je dôležitý. Nestačí pustiť psa na záhradu a dúfať, že si nájde nejakú činnosť. Pre neho bude takouto činnosťou kopanie. To, že máte záhradu, vás nezbavuje povinnosti chodiť so psom na prechádzky. Musíte mu poskytovať nové čuchové podnety, príležitosti na skúmanie okolia. To stimuluje jeho zmysly a v kombinácii s pohybom je to dokonalé vybitie energie.

Ako naučíte svojho psa kopať diery na prechádzke?

Niektoré štvornožce kopú nielen vo vlastnej záhrade. Väčšina z nich to robí aj počas prechádzok. Ak váš domáci miláčik patrí do tejto skupiny, dobre viete, že je to nepríjemné. Pravdepodobne ste si už viackrát museli po prechádzke čistiť topánky, pretože váš pes v snahe zahrabať exkrementy rozryl okolitú pôdu. Polovičná škoda je, ak okolitá tráva pristane len na vašich topánkach alebo nohaviciach. Horšie je, ak sa odrazí od ostatných ľudí, ktorí sa priblížia na dosah.

Možno sa vám to bude zdať kontroverzné, ale nechajte svojho psa byť sám sebou. Dôležitosť miest, kde sa váš domáci miláčik nachádza, je v prírode. Pre svoj vlastný pokoj si na prechádzky vyberajte miesta, kde váš pes nebude na nikoho hádzať špinu. Ak mu prechádzku spestríte cvičením, určite ho to odvedie od hrabania.

Dôslednosť nadovšetko

Prebrali sme možné dôvody, prečo sa váš pes v záhrade snaží hrabať v pôde. Poznáte už aj možné riešenia. Ak však kopanie dier nie je spôsobené problémami so správaním alebo nudou, zvážte, či ho trochu nepustíte. Dovoľte svojmu psovi kopať diery, ale len na vyhradenom mieste. Ak máte možnosť, neodopierajte mu toto potešenie.

Ak má kopanie v génoch, bude z toho mať veľkú radosť a odvďačí sa vám množstvom lásky. Najdôležitejšie je vypracovať si pravidlá, ktoré budete dodržiavať vy aj vaše zvieratko. Nezabudnite byť vo svojom konaní dôslední. Iba tak dosiahnete trvalú zmenu v správaní vášho domáceho maznáčika a budete mať istotu o stave vášho trávnika.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
2024-04-18
Top
pixel