Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKO UPOKOJIŤ MAČKU V NOCI? PRVÁ POMOC OD BEHAVIORISTU

2023-08-12
AKO UPOKOJIŤ MAČKU V NOCI? PRVÁ POMOC OD BEHAVIORISTU

Noc je mačací živel. Či sa nám to páči alebo nie, denná aktivita našich vrčiacich miláčikov sa líši od tej našej. Pre nás je noc časom odpočinku, pre ne naopak. Napriek týmto rozdielom sa vo väčšine prípadov navzájom nerušíme. Niekedy však môže byť nočná aktivita našich chlpáčov pre nás nepríjemná. Niektoré zvieratká sú extrémne nepokojné, čo sa prejavuje nervóznym prechádzaním po byte a/alebo hlasným hlasným hlasovým prejavom. Je teda dobré vedieť, ako svoju mačku v noci upokojiť?

Keď vás mačka nenechá spať

Je ťažké zmieriť sa s mačkou, ktorá vás v noci nenechá spať. Je to pre nás nielen nepríjemné, ale môže sa to stať aj dôvodom na rozlúčku s vrčiacim domácim miláčikom.

Rušivá činnosť nášho vrčiaceho domáceho miláčika sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Mačka môže v noci nervózne pobehovať po byte, skákať po nábytku, otvárať skrine a zhadzovať na podlahu všetko, čo jej padne do labiek. Stáva sa aj to, že sa nás rôznymi spôsobmi snaží zobudiť a provokuje nás k spoločným hrám.

Azda najviac rušivé sú však "nočné koncerty" našich kožušinových zvierat. Zvieratá dokážu hlasno a dlho volať. Bohužiaľ, mňaučenie mačky neruší len jej majiteľov, ale aj susedov, čo môže vyústiť do susedských konfliktov.

Prečo vás mačka nenechá v noci spať?

Prečo sa niektoré mačky v noci správajú tak, že ich máme niekedy plné zuby? Bohužiaľ, neexistuje jediná príčina nadmernej aktivity našich vrčiacich domácich miláčikov. To nám trochu sťažuje riešenie problému, pretože by sme mali najprv odhaliť jeho zdroj. Takže: prečo nás mačka nenechá v noci spať?

Príliš nízky vek mačky

Nemožno poprieť, že príliš nízky vek našich domácich miláčikov je častou príčinou nočných problémov. Mačiatka sú od prírody pohyblivejšie a hravejšie ako dospelé zvieratá. Preto nie je prekvapujúce, že kým my spíme, naša mačka sa môže v noci jednoducho nudiť.

Oveľa väčší problém však predstavujú mačiatka, ktoré boli matkám odobraté príliš skoro. Nie sú ešte dostatočne samostatné a emocionálne vyspelé, aby v dôsledku toho netrpeli. Sú vystrašené a zmätené. A svoje emócie prejavujú nielen nervóznym pohybom po byte, ale aj hlasným mňaučením.

Chyby pri výchove mačky

Pomerne častým dôvodom, prečo nás mačka nenechá v noci spať, sú chyby, ktorých sme sa dopustili pri jej výchove. Zvyčajne to robíme nevedome, ale následky môžu byť pre nás napriek tomu nepríjemné. Tým, že robíme výchovné chyby, upevňujeme nežiaduce správanie nášho vrčiaceho domáceho miláčika.

Mačacia nuda

Nudiť sa v noci môžu nielen mačiatka, ale aj dospelé kožušiny. Hovoríme, samozrejme, o mačkách, ktoré nechodia von a ktorých život je pomerne monotónny. Zvieratá sa preto snažia zabezpečiť si dodatočnú stimuláciu a zábavu. Nie je zriedkavé, že sa mačka v noci snaží zapojiť do hry aj svojich opatrovateľov. Nedokáže pochopiť, že je to pre nás čas odpočinku.

Hyperaktivita u mačky

Niektoré zvieratá sú energickejšie a pohyblivejšie. Takáto hyperaktívna mačka môže byť v noci rušivejšia ako priemerný chlpáč. Je to skôr individuálna vlastnosť, než aby súvisela s príslušnosťou k určitému plemenu. Nemožno však poprieť, že zástupcovia niektorých plemien mačiek sú aktívnejší ako iní.

Choroby mačiek

Ani túto príčinu nemôžeme vylúčiť. Choré zviera prežíva veľké nepohodlie alebo dokonca bolesť. Z tohto dôvodu môže vykazovať hyperaktivitu. Chorá mačka môže svoje utrpenie prejavovať aj v noci hlasným kvílením.

Stres u mačky

Pomerne častou príčinou toho, že mačka v noci nespí, je stres. Z nejakého dôvodu je náš domáci miláčik rozrušený. Možno je podráždený, nahnevaný alebo sa možno niečoho bojí. Z tohto dôvodu môže nielen nervózne pobehovať po dome, ale aj hlasno mňaukať.

Správanie mačiek pri párení

V prípade dospelých a nesterilizovaných zvierat môžeme mať jednoducho do činenia so správaním pri párení. Páriace správanie mačiek sa okrem iného prejavuje nadmernou aktivitou a intenzívnym volaním. Zvuky, ktoré vydávajú samice, sú také charakteristické, že je ťažké ich nerozoznať. Bohužiaľ, sú veľmi nepríjemné aj pre ľudské uši.

Správanie kocúrov môže byť únavné aj pre nás. Keď nekastrovaný kocúr zacíti pach rujnej samice, snaží sa urobiť všetko pre to, aby sa k nej dostal. Behá po byte, snaží sa dostať von z domu a dokonca hlasno kvíli. Takáto mačka môže byť v noci mimoriadne rušivá.

Ako naučiť mačku spať v noci?

Dá sa mačka naučiť spať v noci a byť aktívna cez deň? Úprimne povedané, nedá! Je to preto, že denný cyklus aktivity zvierat je vrodeným správaním. V skutočnosti však pre nás nepredstavuje problém to, že naša chlpatá mačka v noci nespí. Problém nastáva až vtedy, keď mačka nenechá spať ani nás.

Mimochodom, treba zdôrazniť, že u mačiek sa obdobia aktivity a spánku prelínajú, takže domáce zvieratá sú aktívne aj počas dňa. Jednou z vecí, ktoré môžeme urobiť, je preto snažiť sa povzbudiť zviera k väčšej aktivite počas dňa v nádeji, že v noci bude menej aktívne.

Ako upokojujete svoju mačku v noci?

Z toho, čo sme si povedali vyššie, je zrejmé, že dôvody nadmernej nočnej aktivity nášho domáceho maznáčika sú rôzne. To znamená, že neexistuje jediný spôsob, ako mačku v noci upokojiť. Je to však možné, ak pri našom manažmente zohľadníme zdroj nežiaduceho správania nášho domáceho maznáčika. Ako teda upokojíte svoju mačku v noci?

Keď je naša mačka príliš mladá

Mnohým problémom so správaním našich dokonalých miláčikov sa dá predísť, ak necháme mačiatka zostať s ich matkou a súrodencami aspoň 12 týždňov. Predpokladá sa, že pod tento vek mačiatko jednoducho nie je dostatočne emocionálne vyspelé.

Ak sa však pod našu strechu dostane zviera mladšie ako 12 týždňov, musíme mu venovať dostatok pozornosti. V prvom období je dobré nechať ho spať s nami, aj keď sa nám to veľmi nepáči. Samozrejme, mačka môže byť v noci nepríjemná, ale samota sa môže podpísať na jej psychike.

Správna výchova mačky

Bez ohľadu na to, v akom veku sa mačka dostane pod našu strechu, mali by sme sa postarať o jej výchovu. Správnym zaobchádzaním s mačkou si vypestujeme správne návyky. To zabezpečí, že život pod jednou strechou s mačkou vám nebude spôsobovať žiadne problémy.

Čo ak sme už urobili rodičovské chyby alebo sme sa starali o chlpatú mačku so zlými návykmi? V prvom rade by sme mali mačke vštepiť, že nie sme na jej príkaz, t. j. snažiť sa nereagovať zakaždým, keď ju mačka nenechá v noci spať.

Mačka, ktorá sa nudí

Nudiaca sa mačka nás v noci môže osloviť a vyprovokovať k hre. Najčastejšou chybou, ktorú v tom čase robíme, je, že reagujeme na to, že nás obťažuje. Veď práve o to zvieratku išlo! Tak sme ho nevedomky naučili spôsobu, ako si získať našu pozornosť.

Samozrejme, niekedy je ťažké vydržať, keď mačka v noci behá po perinách, lezie nám po hlave a hryzie nás zubami. V takejto situácii môžeme jednoducho zviera držať mimo spálne.

Druhým prvkom terapie je poskytnúť vášmu domácemu miláčikovi počas dňa dostatok zábavy. Okrem iného to môžeme dosiahnuť vhodným usporiadaním mačacieho priestoru a poskytnutím interaktívnych hračiek pre mačky. A - samozrejme - tým, že strávite viac času hrou so zvieraťom.

Keď je mačka hyperaktívna

Ako upokojiť mačku v noci? Hyperaktívnu mačku? Treba s ňou zaobchádzať jemne; všeobecné zásady sú rovnaké ako tie, ktoré sú opísané vyššie. Okrem toho by sme sa mali pokúsiť zistiť, čo je zdrojom problému. Môže ísť jednoducho o povahovú črtu, ale nemôžeme vylúčiť ani vážnejšie príčiny.

Keď zdravotné problémy ovplyvňujú správanie mačky

Náhla zmena v správaní nášho domáceho maznáčika môže znamenať, že je chorý. S touto eventualitou treba vždy počítať, preto je vhodné ísť so zvieratkom do veterinárnej ambulancie. Lekár potvrdí alebo vylúči zdravotný problém. Ak ho potvrdí, môže sa začať vhodná terapia. Vyliečenie možného ochorenia alebo dokonca len zmiernenie jeho príznakov by malo byť odpoveďou na upokojenie vašej mačky v noci.

Mačka, ktorá je v strese

Podobne ako pri zdravotných problémoch, keď vás mačka nenechá v noci spať, pretože žije v strese, mali by sme sa pokúsiť odhaliť zdroj tohto stresu. Môže to byť strach, sťahovanie do nového domova alebo dokonca nervózne správanie zo strany opatrovateľov.

Odstránenie alebo prehodnotenie stresora by malo vyriešiť problémy s nočným správaním našich múčnych miláčikov. Bohužiaľ, nie je to vždy jednoduchá úloha. Niekedy si to vyžaduje dlhodobú behaviorálnu terapiu a konzultáciu s odborníkom.

Problém s rujou u mačiek

Ako upokojiť mačku v noci, keď príčinou jej nervózneho správania sú pohlavné hormóny? Je to prakticky nemožné. Našťastie sa problémy s nepríjemným správaním pri párení dajú veľmi ľahko odstrániť. Jednoduchý chirurgický sterilizačný zákrok - t. j. kastrácia - spôsobí, že zviera bude oveľa pokojnejšie. V prípade mačiek sú alternatívou špeciálne hormonálne lieky, ktoré potláčajú ruju. Musia sa len pravidelne podávať.

Mačka v noci

Mačka nám môže v noci spôsobiť veľa problémov. Čiastočne kvôli ich povahe, ale najmä v dôsledku chýb rodičov, choroby alebo stresu. Našťastie sa tieto problémy zvyčajne dajú vyriešiť. Ako upokojíte svoju mačku v noci? Nájdite zdroj jej nežiaduceho správania a prijmite vhodné opatrenia, napríklad behaviorálnu terapiu alebo v prípade potreby liečbu liekmi. Nebudeme svojho domáceho miláčika nútiť spať, keď spíme aj my, ale to nie je problém.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Top
pixel