Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKO ROZPOZNAŤ POHLAVIE VAŠEJ MAČKY? STOJÍ ZA TO TO VEDIEŤ!

2023-01-04
AKO ROZPOZNAŤ POHLAVIE VAŠEJ MAČKY? STOJÍ ZA TO TO VEDIEŤ!

Pohlavie mačky je otázka, ktorá má veľký význam pre takmer každého majiteľa. Pri rozhodovaní o mačke vždy vyvstáva otázka, akého je pohlavia, ale určenie pohlavia môže spôsobiť nemalé problémy. Ako rozpoznáte pohlavie mačky a aký má vplyv na jej správanie?

Aj keď sa veľa ľudí domnieva, že na sexe u mačiek veľmi nezáleží, toto tvrdenie je veľmi vzdialené od pravdy. Pohlavie každého živočícha, najmä cicavcov, má obrovský vplyv na správanie a predispozície každého jedinca. Nie je to inak ani u mačiek, kde existuje pohlavný dimorfizmus v správaní aj vzhľade. Tá sa však objavuje len u trochu väčších mačiek a je veľmi ťažké ju rozlíšiť u mačiatok tesne po narodení. Ako môžem zistiť pohlavie svojej mačky a v ktorom štádiu života sa to prejaví?

Ako určíte pohlavie svojej mačky? Pozrite sa pod chvost

Na určenie pohlavia mačky je potrebné počkať niekoľko týždňov po narodení. Až potom sa pohlavné orgány ženy a muža začnú viac rysovať a sú oveľa ľahšie rozpoznateľné. Všeobecne sa uznáva, že pohlavie mačky sa dá rozoznať podľa chvosta. Práve tu sú najväčšie rozdiely medzi oboma pohlaviami mačiek.

U mačiek sú konečník a močový vývod od seba výrazne vzdialené. To všetko preto, že medzi nimi sú ešte semenníky, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné, ale sú dostatočne vypuklé na to, aby sa dali nahmatať priamo tam.

Na druhej strane, u mačiek je vzdialenosť medzi konečníkom a močovým vývodom veľmi blízka. Na druhej strane, vstup do vagíny pripomína vertikálnu líniu, zatiaľ čo u mačiek je ústie skôr okrúhle. Preto sa udomácnilo určovanie pohlavia mačiek podľa ich podobnosti s dvoma interpunkčnými znamienkami: u mačiek je to stredník (;) a u kocúrov dvojbodka (:). Toto je najjednoduchšie obrazové znázornenie, ako rozoznať pohlavie mačky niekoľko týždňov po narodení.

Ako rozpoznáte pohlavie mačacieho mláďaťa?

Ďalšie problémy môže spôsobiť kontrola pohlavia u novorodených mačiatok. Ako rozpoznáte pohlavie malej mačky? Ak máte vycvičené oko, máte veľkú šancu správne rozlíšiť pohlavie aj u malých mačiatok. Je však potrebné počkať niekoľko hodín po narodení, pretože mačiatka môžu byť opuchnuté a stále trochu deformované. Vo vhodnom intervale urobte to isté ako u o niečo väčších mačiek - zdvihnite chvost a skontrolujte vzdialenosť a tvar dvoch otvorov.

V ideálnom prípade sa vo vrhu narodí niekoľko mačiatok rôzneho pohlavia - potom môžete porovnaním niekoľkých mačiatok usúdiť, ktoré je samec a ktoré samica. U mladých mačiatok by ste si však nikdy nemali byť stopercentne istí diagnózou, pretože môže ísť o malé prekvapenie, ktoré sa prejaví až o niekoľko týždňov.

Pohlavie mačky často určuje jej správanie

Aké sú obavy z rozdielov medzi pohlaviami u trochu starších mačiek? Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, pohlavie má veľký vplyv na správanie a povahu mačky. Mačky aj kocúri majú svojich obdivovateľov, ktorí tvrdia, že je oveľa jednoduchšie vychovávať kocúra alebo mačku. Názory sa rozchádzajú, pretože všetko závisí aj od individuálnej povahy každého mačiatka. Žiadnej z nich však nechýba charakter a na rozdiel od toho, čo sa o nich hovorí, mačky dokážu svoj charakter prejaviť veľmi viditeľným spôsobom.

Platí, že mačky sa oveľa ľahšie vychovávajú. Sú jemnejšie a oveľa ochotnejšie sa nechať pohladkať akýmkoľvek spôsobom. Tí, ktorí majú doma aspoň dve mačky rôzneho pohlavia, môžu potvrdiť, že mačky sú podľa definície viac povýšenecké a odľahlejšie ako kocúri.

To však neznamená, že mačky sú vždy zdvorilé a pokojné. Veľmi často je to práve naopak. Zatiaľ čo mačka sa pohodlne vyvaľuje na pohovke a s nadutou tvárou pozoruje svoje okolie, mačka sa bude snažiť zamestnať a zabaviť tam, kde by rozhodne nemala. Mačky bývajú živšie a zlomyseľnejšie, rady nazerajú do všetkých kútov a zákutí a vo všeobecnosti prejavujú viac aktivity ako kocúri.

Nekastrované mačky majú premenlivé nálady a nálady

Pre správanie mačky a kocúra je veľmi dôležité, či je zvieratko kastrované. Nekastrovaná mačka aj kocúr budú mať svoje nálady a budú chcieť ísť svojou vlastnou cestou. Obidva jedince si tiež môžu označovať teritórium, čo sa na rozdiel od všeobecného presvedčenia netýka len nekastrovaných kocúrov.

Hárajúce sa mačky si tiež môžu značkovať teritórium, takže nekastrovanú mačku oboch pohlaví je veľmi ťažké udržať doma. Mačky aj kocúri môžu chodiť na prechádzky aj niekoľko dní. U nekastrovaných mačiek je tu aj otázka hormónov, ktoré majú vplyv na veľmi premenlivé nálady a náladové správanie mačiek.

Ako sa dá určiť pohlavie mačky na základe vzhľadu?

Rozdiely medzi pohlaviami mačiek sa prejavujú aj v ich vzhľade. Veľké percento kocúrov je oveľa väčších ako mačiek, čo sa ešte viac prejavuje u kastrovaných mačiek. Samice sú štíhlejšie a môžu sa zdať o niečo dlhšie, zatiaľ čo kocúri majú tendenciu mať ovisnuté brucho, aj keď sú držaní na prísnej diéte. Muži tak majú väčšiu tendenciu priberať. Treba však pamätať na to, že racionálne porcie jedla by sa mali podávať aj kocúrom a filigránskym mačkám.

Rozdiely vo vzhľade sa môžu prejaviť aj vo farbe srsti. Želvovinová alebo trojfarebná srsť je výlučne doménou mačiek, takže ak má malý kocúr práve toto sfarbenie, môžete takmer s istotou tipovať mačku. To isté platí aj pre mačky s bielo-čierno-červenou srsťou - tá je tiež charakteristickým znakom mačiek. Ktoré sfarbenie srsti teda patrí v prevažnej miere kocúrom? Červená srsť znamená, že takmer 80 % mačiek je kocúrov. Zriedkavo sa vyskytuje u mačiek, pokiaľ nie je dôsledkom genetickej mutácie.

Ako rozpoznáte pohlavie mačky? Najlepšie je pozrieť sa pod chvost niekoľkotýždňového mačiatka, ale niektoré rozdiely sú viditeľné aj v správaní a sfarbení mačiek. Ak sa teda váš Garfield alebo vaša Sabrina správajú zvláštne (pre zástupcov alebo zástupkyne svojho pohlavia), možno by stálo za to urobiť si vlastnú analýzu situácie a overiť si, či ste svojej mačke naozaj dali správne meno....

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7470 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-12
Velka spokojnost.odporucam .
2024-07-12
Som spokojná. Rýchle dodanie tovaru. Ďakujem
pixel