Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKO NAUČIŤ PSA SPAŤ V POSTELI - SPRIEVODCA BEHAVIORISTOM

2023-09-11
AKO NAUČIŤ PSA SPAŤ V POSTELI - SPRIEVODCA BEHAVIORISTOM

Mäkká a starostlivou vôňou voňajúca podstielka - väčšina psov sa snaží využiť každú príležitosť, aby si do nej ľahla. Čo však môžete urobiť, ak váš pes spí v posteli a vám to nevyhovuje? Poradíme vám, ako naučiť psa spať v posteli a nie v pelechu.

Medzi milovníkmi psov koluje príslovie, že sa delia na tých, ktorí so svojím miláčikom spia, a na tých, ktorí to nechcú priznať. Nepáči sa vám táto anekdota? Svojho domáceho miláčika milujete, venujete mu veľa času, ale chceli by ste, aby váš pes spával vo vlastnej posteli.

Aj keď je váš pes už dospelý, môžete ho naučiť liezť na posteľ. Skôr ako ho však začnete učiť novým návykom, zistite, prečo váš pes radšej spí v posteli ako na pelechu.

Prevencia je lepšia ako liečba

Vedeli ste, že váš pes pravdepodobne spí v posteli, pretože ste ho k tomu sami nabádali? Spomeňte si na prvé spoločné chvíle, keď psie dieťa v noci túžilo po teple a vôni svojej mamy. Málokto si vtedy spomenul, že by sa mal vyhýbať tomu, aby si vzal psa do postele. Dôležité bolo, aby sa pes cítil bezpečne.

Pokiaľ bol štvornohý kamarát malá huňatá loptička, jeho prítomnosť v posteli nebola problémom. Na druhej strane sa naučil, že posteľ je povolená zóna. Preto je taká dôležitá dôslednosť, o ktorej budeme hovoriť aj neskôr v texte. Už vo fáze plánovania pre vášho psa zvážte, či spoločné spanie môže byť problémom alebo či bude pre vás prijateľné.

Pes spí v posteli - prečo?

Dôvodov, prečo psy radi spia v posteli, je mnoho. Niektorí štvornohí miláčikovia sa v zime obzvlášť radi namáčajú do pelechu, pretože na vlastnej posteli je im jednoducho príliš zima. Ste prekvapení? Nuž, ukázalo sa, že mnohé psie pelechy sú vyrobené z materiálu, ktorý síce nepriľne k srsti, ale zároveň neabsorbuje telesné teplo zvieraťa.

Sú aj psy, ktoré sa počas spánku radi pohodlne natiahnu a ich vlastný pelech je príliš krátky. Veľkú skupinu tvoria zvieratá, ktoré sú rady stále v blízkosti svojho chovateľa. A práve tento zmysel pre blízkosť a vôňu človeka spôsobuje, že máte každý večer vo svojej posteli psieho nájomníka. Analýza a odhalenie dôvodu, prečo váš pes spí v posteli, je prvým krokom k jeho uvoľneniu.

Pes v posteli... ale váš vlastný!

Rozhodli ste sa, že váš pes nemôže spať vo vašej posteli? Potom sa pozrite na jeho posteľ. Zvážte niekoľko aspektov:

- veľkosť,
- materiál,
- umiestnenie.

Rovnako ako ľudia, aj psy majú rôzne preferencie. Aj tie, ktoré sa týkajú spánku. Niektoré sa schúlia do klbka, iné sa rady pohodlne natiahnu. Venujte pozornosť veľkosti pelechu vášho domáceho maznáčika. Niektoré majú okrúhly alebo oválny tvar a okraje vyplnené výplňou. Pes, ktorý má rád priestor, takýto pelech určite nebude chcieť používať. Bude sa v ňom cítiť nepohodlne a bude hľadať alternatívu.

To isté platí aj pre materiál posteľnej bielizne. Pri výbere pelechov pre psov ste určite venovali pozornosť tomu, aby materiál neabsorboval nečistoty a aby sa srsť dala ľahko očistiť. Koniec koncov, pre štvornohého priateľa, ktorý spí alebo drieme aj niekoľko hodín denne, je dôležité aj pohodlie. Musí byť mäkký, teplý a pohodlný

Už ste si vybrali novú posteľ? Potom sa zamyslite nad jej umiestnením. Pes je spoločenské zviera, ktoré je rado v blízkosti svojho majiteľa. Určite ste si všimli, že vás váš domáci miláčik často sprevádza pri rôznych aktivitách. Niektorí domáci miláčikovia chodia dokonca aj do kúpeľne. Nie je prekvapujúce, že váš pes vám chce byť nablízku aj v noci alebo počas denného spánku.

Premýšľajte o tom, kde sa váš pes rád zdržiava. Nie vždy to bude konkrétna miestnosť v dome. Niekedy to môže byť chodba spájajúca obývačku a spálňu. Vtedy má zviera pocit, že je vždy blízko svojho opatrovateľa. Môže sa dokonca stať, že sa rozhodnete pripraviť pre svojho psa viac ako jeden pelech.

Čas na tréning

Príprava dokonalej posteľnej bielizne však nestačí. Ako naučíte svojho psa, aby vyliezol na posteľ a spal len u vás? To si vyžaduje výcvik. Rovnako ako pri učení základných povelov, ako je "sadni" alebo "ľahni", sa oplatí používať pozitívne posilňovanie. Vašou úlohou bude dosiahnuť, aby si váš domáci miláčik spájal posteľ s bezpečným miestom. V žiadnom prípade neposielajte zvieratko späť do postele za trest. Zmätený už nebude vedieť, kde v dome sa nachádza jeho azyl.

Pripravte si zásobu pamlskov a odmeňte nimi svojho psa, keď si ľahne do postele. Chváľte ho, aby vedel, že takéto správanie od neho očakávate. Časom môžete povel zaviesť "na mieste". Ak ste so psom pracovali na učení iných povelov pomocou metódy kliker (o ktorej sme písali v článku: Môj pes uteká! Ako naučiť svojho psa utekať - na prechádzke aj mimo nej), bude to v tomto prípade fungovať perfektne.

Povel "na mieste" je užitočný nielen vtedy, keď chcete psa naučiť spať v posteli. Môžete ho použiť aj vtedy, keď je váš pes príliš dotieravý pri vítaní návštev alebo ho chcete naučiť pokojne odpočívať, kým vy upratujete alebo pracujete. Na druhej strane sa stretávate s tým, že musíte svojmu psovi zabrániť, aby vám liezol na posteľ. V tomto prípade príde vhod povel "vypadni". Reagujte vždy, keď uvidíte svojho domáceho miláčika vyskočiť na pohovku, aj keď ešte nemal čas ísť spať.

Buďte dôslední!

Táto rada sa vám môže zdať triviálna, ale vaša dôslednosť je jedinou cestou k trvalému úspechu. Vytvorenie nových návykov si vyžaduje čas a trpezlivosť. Rozhodli ste sa, že váš pes nemôže spať v posteli? Držte sa nových pravidiel.

Áno, tento dôsledok sa vzťahuje aj na vás. Musíte počítať s tým, že váš pes, ktorý je zvyknutý spať v posteli, sa bude snažiť rôznymi spôsobmi usadiť späť do teplej postele. Môže nastať chvíľa, keď začnete mať pochybnosti. Budete uvažovať o tom, že mu raz za čas dovolíte trochu luxusu.

Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Váš pes bude zmätený a nebude vedieť, čo od neho skutočne očakávate. Aj jediná odchýlka od pravidiel môže v tomto prípade zničiť proces, ktorý ste podnikli.

Brloh vášho psa

Vybrali ste perfektnú podstielku, ktorá vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika, a zaviedli ste pravidlá výcviku. To je skvelé! Práca určite prinesie želaný efekt. Je tu však ešte jedno pravidlo, o dodržiavanie ktorého by sme vás chceli požiadať.

Keď váš pes odpočíva, nevyrušujte ho. Naučte to aj všetkých členov domácnosti. Zviera musí cítiť, že posteľ je azyl. Má to byť pre neho miesto nielen na spanie, ale aj na odpočinok. Sú chvíle, keď váš pes nechce byť stredobodom pozornosti, takže chce pozorovať, čo sa deje okolo neho.

Ak sa vy alebo iní členovia domácnosti priblížite k vášmu psovi, keď drieme na svojom lôžku, určite nebude toto miesto považovať za bezpečné. Háčkovanie spiaceho zvieraťa nie je dobré ani pre neho, ani pre vás. Pri náhlom prebudení môže dokonca reagovať agresiou.

Pes v posteli? - je za vami

Naučiť psa spať na vlastnej posteli sa môže spočiatku zdať ako náročná záležitosť. Práve ste sa naučili niekoľko pravidiel, ktorých implementácia môže trvať určitý čas. Ak ste si však istí, že váš pes nie je v posteli vítaný, implementujte uvedené pravidlá jedno po druhom. Nové návyky sa vám oplatia a prinesú vám aj vášmu psovi mnoho výhod.

Negatívnu asociáciu si vytvoríte aj vtedy, ak psa zavoláte z pelechu priamo k činnosti, ktorú nemá rád, napríklad k česaniu srsti alebo strihaniu pazúrov.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
Všetko super až na to prekvapenie pre psíka...to mi neprišlo...:(
2024-04-12
Spokojný s dodaním aj s produktom.
pixel