Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKO NAUČIŤ PSA ČISTOTE? 3 KROKY K ÚSPECHU!

2022-10-11
AKO NAUČIŤ PSA ČISTOTE? 3 KROKY K ÚSPECHU!

Rozšírila sa vaša rodina o štvornohého priateľa? To je skvelé! Čakajú vás krásne chvíle, ale aj veľká zodpovednosť pri výchove vášho domáceho miláčika. Jednou z prvých úloh bude naučiť psa čistote a my vám poskytneme niekoľko tipov, ako to dosiahnuť.

Ako naučíte svojho psa čúrať? Čím skôr, tým účinnejšie, ale....

Takzvaný tréning čistoty by sa mal zaviesť hneď v prvý deň príchodu psa domov. Čím viac času strávite tým, že psa naučíte čúrať na jednom mieste a potom vonku, tým rýchlejšie si osvojí pravidlá. V tomto období máte možnosť naučiť sa spôsoby komunikácie vášho domáceho maznáčika a rozpoznať signály, ktoré vám dáva. Samozrejme, naučiť čistotnosti by sa malo v ideálnom prípade už šteňatá, ale aj dospelého psa možno naučiť čúrať vonku.

Prvý krok - ak ste doma, na určenom mieste

Šteniatko je ako malé dieťa a potrebuje vašu starostlivosť a blízkosť. Sú chvíle, keď si môžete byť istí, že si bude chcieť uľaviť. Po jedle, spánku a po intenzívnej hre pocíti potrebu takmer okamžite. Nezabudnite, že mladý pes tiež nespí celú noc. Samozrejme, najlepším riešením je brať ho čo najčastejšie von, ale je dobré vybrať si jedno miesto v dome, kde môže malý robiť aj svoje záležitosti.

Špeciálne hygienické vložky s nepremokavou podložkou, ktoré sú naplnené absorpčnými vláknami, vám pomôžu udržať čistotu. Mnohé z nich tiež absorbujú zápach moču. Vezmite svoje batoľa na podložku hneď, ako si všimnete, že hľadá miesto, kde by si mohlo urobiť potrebu. Nezabudnite ho pochváliť a odmeniť pamlskom, ak sa vymočí na podložku. Posilňujte dobré správanie, nesústreďte sa na prešľapy. Ignorovanie kaluže uprostred obývačky bude mať lepší účinok ako trestanie psa. Ak naopak zistíte, že váš pes močí, zatlieskajte mu alebo ho postrčte, aby prestal, a rýchlo ho presuňte na podložku.

Druhý krok - ísť von, aby sme si uľavili

Prvý úspech je za vami. Už viete, ako naučiť svojho psa močiť na podložku na určitom mieste. Vieme však, že je to len prvá fáza. Teraz je čas pracovať na tom, ako naučiť svojho psa čúrať v dome. Základom je čo najčastejšie ho venčiť, pretože šteňa nedokáže zadržiavať moč tak dlho ako dospelý pes (to platí najmä pre malé plemená). Každú hodinu alebo dve ho vezmite von, a to povinne po spánku, jedle alebo pití a hre. Keď ste vonku, pochváľte a odmeňte svoje zviera zakaždým, keď sa upokojí. Na začiatku sa môže stať, že váš psík počas prechádzky nič nerobí, ale močí doma na podložke. Netrestajte ho za to, veď doteraz to bolo žiaduce správanie.

Tretí krok - práca na vytvorení návyku

Nezabúdajte, že práve ľudské správanie rozhoduje o tom, ako rýchlo sa váš pes odnaučí močiť v dome. Teoretické znalosti vás samozrejme priblížia k úspechu, ale do veľkej miery bude závisieť od vašej trpezlivosti a dôslednosti, ako rýchlo môžete oslavovať. Naučte sa rozoznávať príznaky, ako je úzkosť, piskot alebo krútenie a oňuchávanie podlahy. Zachovajte pokoj, opatrne položte psa na podložku alebo ho vezmite do záhrady. Majte so sebou pamlsky, ktorými môžete svojho štvornohého miláčika odmeniť za to, že sa vykaká na správne miesto.

Postupom času môžete zaviesť slová, ktoré si váš pes bude spájať so slovami "usadiť sa na povel". Povedzte ich v okamihu, keď sa váš domáci miláčik vymočí, potom ho pochváľte a dajte mu pamlsok. Buďte si istí - príde chvíľa, keď sa váš pes naučí signalizovať potrebu ísť von dostatočne skoro. To platí nielen pre šteňatá, ale aj pre dospelých psov. Vaše odhodlanie sa rýchlo premietne do spoločného úspechu.

Ako naučíte svojho psa čistote? Nie je to také ťažké

Teraz už viete, ako naučiť svojho psa čistote a starostlivosti o jeho potreby mimo domu. Spoločný tréning čistoty nebude znamenať len čistý dom. Pomôže vám zistiť, ako vaše zvieratko reaguje v určitej situácii, čo ho teší a čoho sa bojí. Naučiť sa chodiť na nočník vonku posilní váš vzťah na mnohých úrovniach a váš štvornohý priateľ vám bude bezvýhradne dôverovať.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
pixel