Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKO LIEČIŤ MAČACIE ŠKRABANCE? VETERINÁRNY LEKÁR ODHAĽUJE ÚČINNÉ SPÔSOBY!

2022-06-15
AKO LIEČIŤ MAČACIE ŠKRABANCE? VETERINÁRNY LEKÁR ODHAĽUJE ÚČINNÉ SPÔSOBY!

Jedným z prvých prípadov v mojej praxi bol mačací katar. Znie to ako triviálny stav? Bohužiaľ to tak nie je. Hoci silné dospelé mačky môžu dostať katar veľmi ľahko, u mačiatok alebo zvierat so zníženou imunitou môže ochorenie horných dýchacích ciest spôsobiť komplikácie, ktoré môžu mať vážne následky, niekedy až tragické.

Mačací nos - čo to vlastne je?

Mačací nos môžu spôsobovať rôzne mikroorganizmy. V závislosti od príčiny ochorenia sa líšia aj jeho príznaky. Vo väčšine prípadov mačacieho škrabania je viditeľný, často hustý výtok z nosa a očí. To vedie ku kýchaniu, kašľaniu a žmurkaniu viečok - niekedy sú viečka dokonca zlepené hnisavým výtokom. Erózie, ktoré sa môžu vytvoriť na jazyku alebo podnebí, spôsobujú, že mačky sa zdráhajú jesť a slinia.

Všetky tieto poruchy zhoršujú celkový stav nášho domáceho maznáčika - je letargický, má matnú, múčnatú srsť, dýcha otvorenou tlamou. Existujú aj zriedkavejšie prípady ako zápal pľúc alebo artritída.

Poškriabanie mačiek - liečba

Nikdy nepodceňujte počiatočné príznaky ochorenia, napríklad infekcie horných dýchacích ciest. Ako sa lieči mačacia nádcha? V prípade dospelej mačky našťastie zvyčajne stačí posilniť jej imunitu vhodnými injekciami alebo miernymi perorálnymi liekmi, ako je beta glukán alebo vitamín C. V prípade zápalu spojiviek veterinárny lekár vyberie aj vhodné očné kvapky.

Doma treba mačke zabezpečiť suché a teplé miesto bez prievanu a odstrániť sekréty, ktoré zlepujú nos a očné viečka. Starostlivosť o mačku v takýchto prípadoch zvyčajne prináša pozitívne výsledky a mačací katar pomerne rýchlo zmizne. Aj keď je príčinou mačacieho kataru baktéria - mierna antibiotická liečba rýchlo prinesie očakávaný účinok. Ak však počkáme na počiatočné štádium ochorenia horných dýchacích ciest, veci sa môžu začať komplikovať. To isté platí aj pre mačiatka a zvieratá so zníženou imunitou - ani naša najlepšia snaha nemusí fungovať.

Najčastejšie komplikácie spojené s mačacím katarom sú: zápal pľúc (ktorý môže zanechať trvalú fibrózu pľúcneho tkaniva), zápal čelných dutín, chronický zápal spojiviek, zápal ďasien alebo zápal mandlí. Ako liečiť katar v tejto forme? Komplikácie sú najčastejšie dôsledkom rastu baktérií - vtedy je antibiotikum nenahraditeľné. Takáto liečba zvyčajne trvá pomerne dlho a je podporovaná liekmi na posilnenie imunity a ošetrovacími procedúrami. V prípade nechutenstva budú potrebné pravidelné intravenózne kvapky. Vďaka nim zviera rehydratujeme, ale aj posilňujeme pridaním elektrolytov, glukózy alebo aminokyselín.

Mačke tečie z nosa - ako inak sa jej dá uľaviť?

Dbajte na to, aby podávané prípravky boli príjemne teplé a vždy čerstvé. Ak svojho domáceho miláčika privediete do zaparenej kúpeľne, kde ste sa osprchovali teplou vodou, môžete mu uľaviť od dýchania. Sekrety v nose by sa potom mali uvoľniť a ľahšie odstrániť tampónom alebo perličkou. Ak sa chcete o svojho domáceho miláčika správne postarať, navštívte aj svojho veterinárneho lekára, ktorý vám pomôže diagnostikovať príčinu mačacieho zápalu.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super
2024-04-11
max spokojná
pixel