Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKO KRÁLIK OTEHOTNIE? AKO JU ROZPOZNAŤ A AKO DLHO TRVÁ? ODPOVEDE!

2023-06-27
AKO KRÁLIK OTEHOTNIE? AKO JU ROZPOZNAŤ A AKO DLHO TRVÁ? ODPOVEDE!

Domáce králiky, ktoré chováte pre potešenie, je oveľa lepšie vykastrovať a nedovoliť im otehotnieť. Najmä ak sa chovu nevenujete profesionálne, chýbajú vám vedomosti o tom, ako sa správne starať o gravidnú králičicu, a neviete, čo by ste potom robili s mláďatami. Ako dlho trvá králičia gravidita? Ako sa králik správa počas gravidity? Akú starostlivosť potrebuje? Čítajte ďalej!

Králiky sú po kastrácii pokojnejšie, aj keď cítia prítomnosť príslušníka opačného pohlavia, pretože už nepociťujú pohlavný pud. Niekedy však chcete, aby králik otehotnel, pretože sa venujete chovu a chcete rozšíriť chov.

Kedy môže králik otehotnieť?

Králiky sú známe svojou obrovskou plodnosťou. A v týchto príbehoch nie je žiadne preháňanie. V domácom prostredí môže samica králika otehotnieť až osemkrát za rok. Plodnou sa stáva 24 hodín po narodení potomka, a ak sa s ňou potom môže spáriť samec, môže opäť otehotnieť.

Králiky dosahujú plnú pohlavnú dospelosť vo veku približne troch až štyroch mesiacov bez ohľadu na plemeno. Naproti tomu malé a stredné plemená dosahujú pohlavnú zrelosť okolo piatich až siedmich mesiacov a veľké plemená okolo ôsmich mesiacov alebo neskôr. Aj keď sa odporúča oddeliť samcov od samíc už vo veku približne dvanástich týždňov, pretože zvieratá sa môžu začať navzájom krížiť.

Ak však chcete, aby došlo k tehotenstvu králika, musíte k tomu pristupovať správnym spôsobom. Časté chyby pri chove králikov sú spravidla dve. Prvou je ponechanie králikov bez dozoru - vtedy nebudete mať predstavu, či k páreniu vôbec došlo, alebo či bolo stretnutie neplodné.

Druhým spôsobom je umiestnenie samca do klietky samice. Ak chcete, aby došlo k rozmnožovaniu, vždy umiestnite samice do klietky samca. Je to veľmi dôležité. V neznámom teritóriu si samec označí oblasť močom a samička ho môže chcieť odstrániť. Môže byť tiež nervózny a bojazlivý, čo celej situácii neprospieva.

Počas pytačiek samica predstiera, že pred samcom uteká, ale robí to tak, aby mal vždy možnosť ju dobehnúť a dotknúť sa jej. Ak však samec nie je podľa jej predstáv, zatlačí zadok do rohu klietky a bude sa správať aj agresívne a brániť sa - v takom prípade by sa mala od samca okamžite odobrať.

Hneď po párení ju tiež odveďte, aby nedošlo k ďalšiemu páreniu, pretože to samca nadmerne vyčerpáva. Prvé párenie možno začať so samicou vo veku šestnásť až sedemnásť týždňov.

Ako zistíte, či je králik gravidný?

Ak ste vzali samičku k samcovi a došlo k jej zakrytiu, je veľká pravdepodobnosť, že došlo k oplodneniu. To všetko preto, že u králikov je ovulácia vyvolaná samotným pohlavným aktom, takže každé krytie má veľkú šancu na oplodnenie. To však neznamená, že každé párenie sa skončí graviditou - nikdy nie je 100 % istota.

Odporúča sa vykonať kontrolné párenie po štyroch až piatich dňoch, ak samica utečie, predpokladá sa, že je gravidná. Neodporúča sa však párenie samice s tým istým samcom v priebehu jedného dňa - králik môže byť vystresovaný a frustrovaný. Niektorí celý proces opakujú aj po týždni. Ako zistíte, či je králik gravidný?

Prvým príznakom toho, že králik môže byť gravidný, môže byť to, že prestane dovoľovať samcovi, aby bol s ňou. To možno pozorovať napríklad pri ďalšom párení po týždni - hormonálne zmeny, ktoré prebiehajú v tele gravidnej samice králika, ovplyvňujú jej neochotu byť so samcom. Nie je to však pravidlom - sú známe prípady samíc, ktoré napriek gravidite naďalej umožňovali samcom párenie a ku páreniu došlo.

Dobrým spôsobom, ako zistiť, či je králik gravidný, je aj pravidelné váženie samice. Ak sa po stretnutí so samcom začne jej hmotnosť zvyšovať - znamená to, že otehotnela a v jej tele sa už vyvíjajú mláďatá.

Sledujte aj svojho domáceho miláčika - keď bude gravidný, začne viac piť a jesť. Najprv začne prijímať čoraz viac vody, pretože ju jej telo zadržiava, a časom sa zvýši jej potreba potravy. Aj jej bradavky sa budú čoraz viac zväčšovať - zvyčajne sú skryté v srsti, budú väčšie a opuchnuté.

Koľko králik počas tehotenstva chodí? Ide o obdobie približne tridsiatich až tridsiatich piatich dní, po ktorom dôjde k pôrodu. Králičia gravidita je pre organizmus náročná - neváhajte požiadať o radu svojho veterinára a vezmite svoje zvieratko na kontrolu a vyšetrenie.

Čas pôrodu

S postupujúcou graviditou sa samica králika stáva agresívnejšou a uzavretejšou - nemá chuť komunikovať s ostatnými. V poslednom týždni si začne vytvárať hniezdo - vymaže si ho srsťou, ktorú si sama vytiahne z brucha. To jej tiež pomôže odhaliť bradavky, čím sa k nim mláďatá lepšie dostanú. Do vytvárania hniezda nezasahujte - zajačica to zvládne sama.

Pôrod sa zvyčajne odohráva v noci alebo v skorých ranných hodinách a je nepravdepodobné, že budete jeho svedkami. K ťažkým pôrodom však dochádza; vtedy je nevyhnutné rýchlo reagovať. Vzhľadom na veľkosť králika je zvyčajne jedinou možnosťou pomoci cisársky rez.

Ako sa starať o gravidného králika?

Tehotný králik si zaslúži náležitú starostlivosť. Zabezpečte jej pokoj a pohodlie, aby nebola vystresovaná. Nezabudnite, že čerstvá voda pre budúcu matku je veľmi dôležitá a nikdy jej nesmie dôjsť. Najmä preto, že jej bude potrebovať čoraz viac.

Postupne tiež zvyšujte množstvo krmiva, pretože zajačik ho bude potrebovať čoraz viac. Štrnásť dní pred pôrodom je dobré zaviesť do stravy bylinky, ktoré podporujú laktáciu a prospievajú gravidite: černuchu, púpavu, fenikel, malinové listy, medovku, mrkvovú petržlenovú vňať alebo bazalku.

Namiesto toho sa vyhnite podávaniu láskavca, mäty, zeleru, šalvie alebo petržlenu, pretože v tomto stave môžu zvieraťu uškodiť. Znižujú laktáciu alebo spôsobujú kŕče.

"Králiky majú veľmi vysoký reprodukčný potenciál, preto je tak dôležité, aby sa ich chov uskutočňoval kontrolovaným spôsobom. Vylúčime tak okrem iného možnosť príbuzenskej plemenitby, ktorá prispieva nielen k úmrtnosti embryí, ale aj k mnohým vývojovým chybám.

Kontrolovaný chov tiež zabraňuje náhodnému páreniu nadmerne veľkým samcom, stará sa o zdravie gravidnej samice a o správne intervaly medzi graviditami. Takisto je možné zachovať čistotu plemena, čo umožňuje získať špecifické fyzické vlastnosti zvieraťa, - veterinárny lekár. Hanna Pietruszka

Ako sa starať o králika a mláďatá po narodení?

Nezáleží na tom, ako dlho tehotenstvo králika trvá - či je to tridsať alebo tridsaťpäť dní - vždy sa končí pôrodom, a vtedy vaša úloha opatrovateľa vôbec nekončí. Králiček si spravidla dokáže vytvoriť hniezdo sám. Niekedy sa však stane, že kvôli stresu hniezdo nepripraví alebo doň mláďatá neuloží - v takom prípade musíte hniezdo opraviť a mláďatá doň uložiť.

Po narodení sa do nej už nepozerajte a nedotýkajte sa mláďat - zajačicu to len stresuje a môže ju to viesť k odmietnutiu mláďat. Aspoň niekoľko hodín po narodení je dobré matku na chvíľu odviesť a pozrieť sa na početnosť a životaschopnosť mláďat.

Neodnášajte ich ani z hniezda. Môže sa vám zdať, že váš zajačik vôbec nie je dobrá matka a o svoje mláďatá sa vôbec nestará. Je to však len zdanlivé. Králik sa správa tak, aby chránil svoje mláďatá pred nebezpečenstvom, a toto správanie je úplne prirodzené. Niekedy, ale nie vždy, však toto správanie svedčí o strese králika alebo napríklad o mastitíde.

Králiky vo voľnej prírode nechodia do hniezda príliš často, aby neukázali predátorom, kde čakajú ich mláďatá. Tie ich chodia kŕmiť len dva až trikrát denne. Väčšinou to aj tak robia v noci a veľmi skoro ráno, takže nemusíte byť svedkami tejto udalosti.

Po zvyšok času sa zajačica správa, akoby tam mláďatá vôbec neboli, pretože jej to káže inštinkt prežitia. Nebojte sa, mláďatá nie sú hladné. Králičie mlieko je veľmi tučné, takže im stačí zriedkavé kŕmenie.

Po pôrode zabezpečte králikovi stály prístup k čerstvej vode a pokračujte v podávaní väčších dávok krmiva obohateného o bylinky podporujúce laktáciu. Deň po pôrode sa tiež pozorne pozrite do hniezda a odstráňte silne zakrvavenú podstielku králika. Urobte to, keď mama nie je nablízku.

Ak sa obávate, že mláďatá hladujú, môžete sa na ne pozrieť a uistiť sa, že dostávajú potravu. Svedčia o tom guľaté brušká. Ak to však chcete urobiť - králičia mama musí byť vo výbehu, aby sa nestresovala. Ak sú brušká prepadnuté - mláďatá nedostávali potravu. Potom ich môžete skúsiť priložiť k bradavkám králika.

Ďalšou možnosťou je kŕmiť ich špecializovaným mliekom, ak králik odmieta svoje mláďatá a nechce ich kŕmiť - to však musíte konzultovať s veterinárom.

Tehotný králik - zhrnutie

Králiky sú veľmi plodné - ovuláciu u nich vyvoláva samotný sexuálny akt. V jednom vrhu je zvyčajne približne päť až šesť mláďat, hoci ich môže byť až trinásť. Ako sa správa gravidný králik? Počas prvej periódy je pomerne ľahké prehliadnuť príznaky, pretože sa toho veľa nemení. Ak však poznáte zvyky svojho domáceho maznáčika, všimnete si, že viac pije a prijíma viac potravy - to je prvý signál, že po párení mohlo dôjsť k oplodneniu. Takýmto signálom je aj nechuť k samcom.

Králičia gravidita trvá približne mesiac - štyri až päť týždňov. Pred pôrodom si založí hniezdo. Počas tohto obdobia potrebuje hlavne pokoj a dobrú potravu, aby nabrala sily a stimulovala laktáciu.

Po pôrode sa na mláďatá príliš často nepozerajte a nestresujte králika - je prirodzené, že sa drží ďalej od mláďat, aby im nepriniesol nebezpečenstvo. Počas králičej gravidity sa poraďte s veterinárnym lekárom.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel