Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKO DLHO SI PES PAMÄTÁ SVOJHO MAJITEĽA? PSOVI CHÝBA VIAC AKO LEN JEHO ČLOVEK

2022-07-20
AKO DLHO SI PES PAMÄTÁ SVOJHO MAJITEĽA? PSOVI CHÝBA VIAC AKO LEN JEHO ČLOVEK

Túžba je z ľudského hľadiska veľmi zložitý a náročný pojem. Týka sa to najmä citovej oblasti, ktorá je u ľudí veľmi rozvinutá. Ako je to so psami? Ako dlho si pes pamätá svojho majiteľa po jeho smrti alebo opustení? Stýska sa psom rovnako ako ľuďom?

Každý majiteľ psa už aspoň raz videl svojho psa v smutnej nálade. To, že psy majú nálady a cítia emócie, môže potvrdiť každý, kto s nimi strávil aspoň niekoľko dní. O príznakoch radosti u psov tiež niet pochýb. Pozrite sa na ich reakciu, keď im ponúknete prechádzku, jedlo alebo spoločnú hru.

To sú faktory, na ktoré psy zvyčajne v každom prípade reagujú s eufóriou. Ale čo smútok a túžba? Chýba vášmu psovi, keď nie ste nablízku, keď odídete na týždeň na dovolenku alebo keď sa jeho majiteľ jednoducho už nikdy nevráti domov?

Stýska sa psovi ako človeku?

Doteraz neexistujú komplexné a presvedčivé štúdie, ktoré by ukázali, ako psy chápu túžbu. Z vedeckého hľadiska je ťažké povedať, či psovi skutočne chýba jeho majiteľ v zmysle slova, ako ho chápu ľudia. Je mu smutno, premýšľa o tom, čo robíte, keď nie ste vedľa neho, a zamýšľa sa nad vašimi spoločnými chvíľami bezstarostnej hry?

Hoci to nemožno jednoznačne spochybniť, je skutočne ťažké predstaviť si situáciu, v ktorej pes v neprítomnosti svojho majiteľa robí hlbokú analýzu svojho smútku a túžby. Pes chápe čas trochu inak ako človek, takže aj jeho túžba má trochu iný charakter.

Psy žijú predovšetkým v prítomnom čase. Nemajú schopnosť analyzovať, čo bolo v minulosti alebo čo sa môže stať v budúcnosti. To neznamená, že si vôbec nepamätajú niečo, čo sa stalo v minulosti, alebo ľudí, ktorí sa v minulosti objavili. Znamená to, že akceptujú situáciu, v ktorej sa práve nachádzajú. Ak im chýba majiteľ, môžu pociťovať úzkosť, a ak je majiteľ preč dlhší čas (deň, dva, týždeň), úzkosť sa môže zmeniť na akýsi druh túžby.

Chýba psovi jeho majiteľ, keď nie je doma?

Chýba pes svojmu majiteľovi až po určitom čase, keď je preč? V istom zmysle áno, ale všetko závisí od výchovy a návykov daného psa. To si môžu ľahko všimnúť majitelia, ktorí si zvykli na neustálu prítomnosť svojho domáceho maznáčika v dome.

Ak prvých niekoľko mesiacov života psa bol vždy niekto s ním doma a zrazu táto osoba začala odchádzať do práce, pes sa ocitne v úplne novej situácii a možno mu ani tak nechýba, ako skôr ho trápi náhla samota. Je to pre neho jednoducho nová situácia, s ktorou sa musí naučiť fungovať. Vytie psa, ktorý náhle zostal doma dlhší čas, nemusí nutne znamenať, že plače z túžby, ale skôr je to signál, že nevie, prečo zostal sám.

To však neznamená, že psom vôbec nechýba, keď zostanú doma sami. Chýba im ich spoločnosť, ale v prípade dobre opatrovaných psov je to skôr očakávanie ako túžba, ktorú možno prirovnať k ľudskému pocitu, keď sa milovaná osoba vydá na dlhú cestu. V domácnostiach, kde sú psy každý deň niekoľko hodín samé, necítia túžbu, ale len očakávajú návrat svojho majiteľa.

Ako dlho si pes pamätá svojho majiteľa?

Keďže si pes dokáže zvyknúť na novú situáciu, zabudne pes na svojho majiteľa? Na tomto mieste stojí za to uviesť neuveriteľne dojímavé príbehy psov, ktorí verne čakali na svojich majiteľov po ich smrti. Jedným z najznámejších psov je Hačiko, ktorý čakal na svojho pána 10 rokov na stanici v tokijskej štvrti Šibuja.

Každý deň chodil Hačiko na stanicu, aby privítal svojho pána, ktorý sa vracal vlakom z práce. Jedného dňa majiteľ nečakane zomrel v práci a Hačiko na neho nasledujúcich 10 rokov verne čakal na tom istom mieste ako vždy. Dokonca sa dočkal aj pamätníka pripomínajúceho jeho dojímavú vernosť, oddanosť a pamiatku.

Hachiko - pes, ktorý čakal

Chýbal Hačikovi jeho pán? Hoci je ťažké to jednoznačne potvrdiť, intuícia naznačuje, že Hačikovi musel chýbať jeho majiteľ. Pri racionálnom vysvetlení jeho správania by sa dalo hovoriť o obyčajnom návyku alebo práve o úzkosti vyplývajúcej z náhlej zmeny situácie. Ľudské chápanie túžby nás však núti myslieť si, že Hačiko musel pociťovať smútok a túžbu po svojom pánovi. Je možné, že to tak bolo, hoci to nemožno s istotou potvrdiť.

Môžete si však byť istí, že Hačiko si svojho majiteľa pamätal 10 rokov, a to hovorí veľa o pamäti a náklonnosti psov. S veľkou pravdepodobnosťou môže aj spomienka psa na svojho starého majiteľa vydržať skúšku časom a dokonca aj rodiacu sa náklonnosť k novému majiteľovi. Ak pes stretne svojho starého pána po niekoľkých rokoch, stále ho dokáže rozpoznať a s veľkou radosťou ho privíta.

Chýba psovi druhý pes?

Na tému psej túžby je tiež zaujímavé vedieť, či psovi chýba iný pes? Opäť tu chýbajú vedecké dôkazy, že pes reálne postráda svojho brata, spoločníka alebo priateľa rovnakého druhu. Existuje veľa dôkazov o tom, že psy si nepamätajú svojich súrodencov, od ktorých boli odobraté. Keď sa ako šteniatka dostanú do nového domova, nezriedka v nich vidíme túžbu a smútok. Keď však máte doma dlhší čas dvoch psov, ktorí si medzi sebou vytvorili vzťah, a jeden z nich náhle zmizne, môžete si byť istí, že to ten druhý určite pocíti.

Ak bol vzťah psov blízky, môže sa objaviť túžba a smútok. Môžu to potvrdiť majitelia dvoch psov, z ktorých jeden zomrel a druhý zostal sám a v novej situácii. Táto nová situácia vyvoláva obavy. Pes je tiež dostatočne rozumný na to, aby vedel, čo sa stalo jeho priateľovi.

Chýba psovi? Všetko nasvedčuje tomu, že áno, ale skôr nie takým chápavým spôsobom ako človek. Pes nemusí poznať čas alebo dôvod konkrétnej situácie, ale určite vie, kedy jeho majiteľ odchádza. Vtedy pociťuje úzkosť, strach z novej situácie a akýsi smútok a túžbu, ktorú by sme v tomto prípade mali chápať skôr ako verné a lojálne očakávanie návratu milovaného majiteľa.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel